Μακροχρονια χρηση proscar 1/5

daidalus

Member
Καλησπερα σε ολους συμπληρωνω σε λιγο καιρο σχεδον 2 χρονια χρησης proscar 1/5 , tα αποτελεσματα στο μαλλι ηταν εξαιρετικα ειδικα μετα το πρωτο 10 μηνο.Η ερωτηση μου ειναι αν πρεπει να κανω καποια διακοπη λογο αρκετου χρονου χρησης αν δηλαδη ειναι επικυνδυνο να το συνεχισω και αν πρεπει να κανω καποιες ορμονικες εξετασεις αν καποιος γνωριζει θα ηθελα πολυ να ξερω.Ευχαριστω πολυ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Καλησπερα σε ολους συμπληρωνω σε λιγο καιρο σχεδον 2 χρονια χρησης proscar 1/5 , tα αποτελεσματα στο μαλλι ηταν εξαιρετικα ειδικα μετα το πρωτο 10 μηνο.Η ερωτηση μου ειναι αν πρεπει να κανω καποια διακοπη λογο αρκετου χρονου χρησης αν δηλαδη ειναι επικυνδυνο να το συνεχισω και αν πρεπει να κανω καποιες ορμονικες εξετασεις αν καποιος γνωριζει θα ηθελα πολυ να ξερω.Ευχαριστω πολυ.
δεν υπαρχει λογος να κανεις διακοπη,θα χασεις εδαφος αν το κανεις και μαλλον θα ειναι μη αναστρεψιμο.
 

daidalus

Member
Για ποσο καιρο συνεχομενα μπορω να παιρνω φινα χωρις προβλημα? μηπως χρειαζεται να κανω καποιες εξετασεις λογο της μακροχρονιας χρησης φιναστεριδης?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Για ποσο καιρο συνεχομενα μπορω να παιρνω φινα χωρις προβλημα? μηπως χρειαζεται να κανω καποιες εξετασεις λογο της μακροχρονιας χρησης φιναστεριδης?
μπορεις εφ ορου ζωης.
το αν θα σου κανει προβλημα η οχι ειναι καθαρα θεμα τυχης,που φαινεται στην πρωτη 2ετια.
τωρα που την περασες ειναι παααααααααααρα πολυ σπανιο να σου εμφανισει κατι,δεν εχω ξανα δει καποιος να βγαζει θεματα μετα την 2 ετια.
οι εξετασεις δεν θα δειξουν κατι.ολα φυσιολογικα θα βγουν
 

daidalus

Member
Τι προβλημα δλδ μπορει να δειξει στην πρωτη διετια? συγνωμη αν σε ροταω συνεχεια απλα επειδη βλεπω οτι εισαι εμπειρος σε αυτα τα θεματα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Τι προβλημα δλδ μπορει να δειξει στην πρωτη διετια? συγνωμη αν σε ροταω συνεχεια απλα επειδη βλεπω οτι εισαι εμπειρος σε αυτα τα θεματα.
πονος στους ορχεις,μειωμενη λιμπιντο,το νερομενο σπερμα ειναι ρουτινα με την φινα
 

gkast

Active Member
Τι προβλημα δλδ μπορει να δειξει στην πρωτη διετια? συγνωμη αν σε ροταω συνεχεια απλα επειδη βλεπω οτι εισαι εμπειρος σε αυτα τα θεματα.
Διαφωνώ ποτέ δεν ξέρεις πότε θα υπάρξουν παρενέργειες δεν υπάρχει συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ...εμένα για παράδειγμά έβγαλα παρενέργειες στην πενταετία .
Δεν σημαίνει ότι και ΕΣΥ θα βγάλεις αλλά δεν υπάρχει συγκεκριμένο χρονικό διάστημα
Τώρα εξαιτάσεις σίγουρα πρέπει να κάνεις τουλάχιστον μια φορά το χρόνο και συγκεκριμένα το PSA
Info .....εμπειρικά θα σου επισημάνω κάτι που δεν θα στο πει κανείς
Καλλιέργεια σπέρματος προλάμβάνεις πολλά πράγματα όπως μια ύπουλη προτατίτιδα ...βλέπεις εάν έχεις επηρεαστεί η κινητικότητα του σπέρματος .
 

danceworld_2001

Well-Known Member
10 χρόνια το παίρνω χωρίς παρενέργειες, 1 φορά διέκοψα από περιέργεια για 1 έτος και το πλήρωσα ακριβά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Καλά δεν χρειάζεται να απαντήσεις, το σχόλιο σου ήταν εκτός τόπου και χρόνου με εμπάθεια και σαρκασμό. Εδώ ο άνθρωπος ρωτάει αν πρέπει να διακόψει και του λεω απο το βίωμα μου πως εγώ όταν διέκοψα έχασα τρελό έδαφος. Αν δεν έχεις παρενέργειες και θες τα μαλλιά σου δεν πρέπει να διακόψεις λαμβάνοντας φυσικά το ανάλογο ρίσκο με αυτό το φάρμακο.
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
danceworld, αληθεια εχεις μετανιωσει για τη χρηση φινας? ειλικρινα τωρα ειπες ποτε πως καλυτερα να μη τη ξεκιναγες? κατω απο το ποστ σου αναφερεσαι στο θρεντ σου ως η πρωτη μου μεταμοσχευση(το εχω διαβασει ολο μαλιστα δυο φορες ) αυτο σημαινει οτι θα πας κ για δευτερη? με χρηση φινας και τοσο καλο αποτελεσμα απο την πρωτη?οταν λες εχασες εδαφος....και απο τα μεταμοσχευμενα?η περιπτωση σου με ενδιαφερει γιατι ο γιατρος σου ειναι ενας απο τους τρεις που εχω καταληξει να επιλεξω για τη δικη μου μμ
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε Νίκο. Στην παρούσα φάση δεν έχω μετανοιώσει, ελπίζω μόνο σε βάθος χρόνο να μην μου δώσει μια μέρα σοβαρό πρόβλημα και με κάνει να την μετανιώσω. Ειναι σοβαρό φάρμακο με άγνωστες συνέπειες σε βάθος χρόνου. Μακάρι να μην μου κοστίσει μια μέρα. Ευτυχώς ο οργανισμός μου την αντέχει 10 χρόνια τώρα και σε μεγάλες δόσεις, και ευτυχώς με έχει κρατήσει αρκετά. Αβονταρτ στην παρούσα φάση το αποκλείω. Χωρίς την φίνα θα ήμουν τώρα nw5-6. Στην υπογραφή μου γράφω πως ειναι η 1η μου επειδή απλά ειναι η πρώτη μου, δεν σημαίνει πως θα κάνω δεύτερη επειδή έγραψα πρώτη. Μακάρι να μην χρειαστώ ποτέ και δεν θέλω ούτε μπορώ οικονομικά, αλλά αν χρειαστεί μια μέρα, δεν την γλυτώνει κανείς, οι θεραπείες δεν ειναι ισόβιες. Για δεύτερη θα πάω μόνο αν χάσω πολλά μαλλιά απο τις άλλες ζώνες. Στην παρούσα φάση με το αποτέλεσμα που έχω και την καλή ισορροπία που μου δίνει η θεραπεία, δεν το σκέφτομαι καν για δεύτερη. Έδαφος τρελό έχασα όταν σταμάτησα φιναστερίδη το 2008 για 1 έτος, αλλά και 8 μήνες πριν κάνω μεταμόσχευση που έκοψα την μινοξιδίλη και παρότι έπαιρνα φίνα, έχασα πολλά μαλλιά. Απο την μεταμόσχευση και μετά ακολουθώ πιστά την θεραπεία της υπογραφής μου και το μαλλί μου ειναι ακέραιο και στα καλύτερα του απο ποτέ, δεν έχω αραιώσει καθόλου και δεν έχω χάσει ούτε μαμά μαλλιά και ούτε μεταμοσχευμένα εννοείτε. Καλή επιτυχία στην δική σου περίπτωση.

danceworld, αληθεια εχεις μετανιωσει για τη χρηση φινας? ειλικρινα τωρα ειπες ποτε πως καλυτερα να μη τη ξεκιναγες? κατω απο το ποστ σου αναφερεσαι στο θρεντ σου ως η πρωτη μου μεταμοσχευση(το εχω διαβασει ολο μαλιστα δυο φορες ) αυτο σημαινει οτι θα πας κ για δευτερη? με χρηση φινας και τοσο καλο αποτελεσμα απο την πρωτη?οταν λες εχασες εδαφος....και απο τα μεταμοσχευμενα?η περιπτωση σου με ενδιαφερει γιατι ο γιατρος σου ειναι ενας απο τους τρεις που εχω καταληξει να επιλεξω για τη δικη μου μμ
 

papas007

New Member
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι 35 χρονών και narwood 4-5 θα έλεγα. Παιρνω regaine εδώ και 10 χρόνια χωρίς καμία παρενέργεια. Α! Το είχα σταματήσει για μισό χρόνο μια δυό φορές και όταν το ξαναξεκίνησα κοκκίνιζε πολύ το κεφάλι μου τις 2-3 πρώτες εβδομάδες. Το θέμα μου είναι ότι πλέον οι τρίχες που μου δίνει το regaine είναι πάρα πολύ αδύναμες. Εδώ και 3 χρόνια σκέφτομαι για μμ ή φίνα. Πολύ πρόσφατα επισκεύτηκα τον Γκ**ρα και εχτές τον Γεω**ιου απο Κύπρο και μελέτησα αρκετά posts στο φόρουμ. Καταλήγω ότι είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα η φάση. Δηλ. Άν ξεκινήσω φίνα και πειραματιστώ για 1 χρόνο και δώ ένα μέτριο αποτέλεσμα μετά από 1 χρόνο θα πάω για μμ και αναγκαστικά μαζί με φίνα. Ερώτηση: να πάω για μμ χωρίς φίνα μετά το προτείνετε? Πραγματικά πολύ χεσμεντέν να ξεκινήσω φίνα διότι και ημικαραφλός έχω πάρα πολύ μεγάλη επιτυχία με τις κοπέλες και απότι είδα πριν ένα 4μηνο και στο κρεβάτι (Επιδόσεις που τις είχα ώς 18αρης (παρα πολλές απτές φορές...κτλ). Με ξάφνιασα!!!). Δεν θέλω να το χάσω αυτο...Εμπειρία να την περάσω και στους νεότερους: Οι επιδοσεις λίγο έχουν να κάνουν με την ηλικία. Περισσότερο ρόλο παίζει η ψυχολογια και το πόσο πολύ γουστάρεις την κοπέλα σου...Ας γυρίσουμε στην φίνα λοιπόν: Να πάρω ή να μην πάρω? Και μην μου πείτε οτι αφού βγάζω γκόμενες δεν χρειάζεται κτλ. Έχω μεγάλο θέμα με τα μαλλιά μου...Βλέπω καθρεύτη και όποτε έχει λάμπα από πάνω (πχ. σε ασανσέρ) αποφεύγω να κοιτάξω τον εαυτό μου...
 

mimis giova

Active Member
ρε φιλε τι να σ πουμε δλδ??αφου εχεις επυτιχιεσ κ γαμας κ καλα..θα πας να μπλεξεις στο κωλοφαρμακο???
 

giwrgos athina

Active Member
Η μαλλι η πουλι φιλε και τα δυο δεν γινεται...Του τεστην η συμβιβαζεσαι με λιγοτερα μαλλια αλλα το πουλι ορθιο η παιρνεις φινα κανεις και μμ μαλλι τουμπανο αλλα το sex θα ναι χειροτερο..
 
Μπλουζα