Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

barman

Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

τελικα οντως ο ψευδαργυρος επηρεαζει την μινοξιδιλη ή το κανουμε προληπτικα..υπαρχουν οντως εμπεριστατωμενες ερευνες?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού

baybars

New Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

Παναγιωτης είπε:
αν θελεις οποσδηποτε να κανεις διακοπη 10 μερες στο 6μηνο πανω

εγω το χρησιμοποιω ασταματητα σχεδον χρονο και στον χρονο κανενα 3ημερο το σμαματησα και αυτο γιατι με τα αλλα χημικα που εβαλα στο κεφαλι μου ειχε ερεθιστει πολυ

αλλιως δεν θα το σταματουσα

Αξίζει τον κόπο ρε Παναγιώτη τελικά όλο αυτό το μανίκι με τα φάρμακα...? :-[
 

danton

New Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

Κανω θεραπεια για ακμη με roaccutane και δυστηχως παρουσιαστηκε τριχοπτωση απο αυτο. Ειχα ελαφρα τριχοπτωση απο πριν (ειμαι 31 και εχω τριχοπτωση απο την εφηβεια) και οταν το ειπα στο γιατρο ειπε οτι ειναι σιγουρος οτι ειναι ανδρογενης αλωπεκειαση και οχι απο το roaccutane,

Εχω ξεκινησει θεραπεια με Regaine και θα παραγγειλω το Krikland για μειωση του κοστους.Το προβλημα μου ειναι οτι λογω της θεραπειας που κανω για την ακμη δεν μπορω να λουζομαι συχνοτερα απο καθε 3 μερες. Οποτε εχω προβλημα στην εφαρμογη του Regaine αφου λαδωνει,Βολευτεικα με τους ψεκαστηρες ειδικα αυτος που εισχωρει μεχρι το δερμα της κεφαλης αλλα δεν αντεχει στην χρηση.Μου χαλασε αμεσως

Μιας και θα αγορασω το Krikland και εχει μονο σταγονομετρο ξερεται που μπορω να βρω ψεκαστηρες σαν αυτους που ειχε μεσα η συσκευασια του Regaine?Μηπως γνωριζεται αλλον τροπο εφαρμογης που να μην λαδωνει και να απλωνει πανω στο δερμα της κεφαλης?
 

magic810

New Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

danton είπε:
Κανω θεραπεια για ακμη με roaccutane και δυστηχως παρουσιαστηκε τριχοπτωση απο αυτο. Ειχα ελαφρα τριχοπτωση απο πριν (ειμαι 31 και εχω τριχοπτωση απο την εφηβεια) και οταν το ειπα στο γιατρο ειπε οτι ειναι σιγουρος οτι ειναι ανδρογενης αλωπεκειαση και οχι απο το roaccutane,

Εχω ξεκινησει θεραπεια με Regaine και θα παραγγειλω το Krikland για μειωση του κοστους.Το προβλημα μου ειναι οτι λογω της θεραπειας που κανω για την ακμη δεν μπορω να λουζομαι συχνοτερα απο καθε 3 μερες. Οποτε εχω προβλημα στην εφαρμογη του Regaine αφου λαδωνει,Βολευτεικα με τους ψεκαστηρες ειδικα αυτος που εισχωρει μεχρι το δερμα της κεφαλης αλλα δεν αντεχει στην χρηση.Μου χαλασε αμεσως

Μιας και θα αγορασω το Krikland και εχει μονο σταγονομετρο ξερεται που μπορω να βρω ψεκαστηρες σαν αυτους που ειχε μεσα η συσκευασια του Regaine?Μηπως γνωριζεται αλλον τροπο εφαρμογης που να μην λαδωνει και να απλωνει πανω στο δερμα της κεφαλης?

Λοιπον επειδη χρησιμοποιουσα χρονια regaine.. οντως λαδωνει το μαλλι...το τελευταιο χρονο χρησιμοποιω προιοντα απο Lee και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...πραγματικα δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου αλλα δεν λαδωνει το μαλλι οπως λαδωνε με το regaine.
Μπορει να ειναι και η ιδεα μου μπορει το ιδιο να πουν και αλλοι που το χρησιμοποιουν....
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

baybars είπε:
Αξίζει τον κόπο ρε Παναγιώτη τελικά όλο αυτό το μανίκι με τα φάρμακα...? :-[

ναι φιλε αξιζει

το ψαχνουμε πολυ και αλλαζουμε συνεχεια θεραπειες

απλα και βασικα πραγματα σε σωστες ποσοτητες τις κανουμε κομματι τις καθημερινοτητας μας
οπως πλενουμε τα δοντια μας ετσι βαζουμε λιγα ml

και προχωραμε η εξωτερικη μας εμφανιση παιζει μεγαλο ρολο στην ψυχολογια μας

με προσπαθεια πολυ το αποτελεσμα αργοτερα θα μας δικαιωσει


danton είπε:
Κανω θεραπεια για ακμη με roaccutane και δυστηχως παρουσιαστηκε τριχοπτωση απο αυτο.

εχει αναφερθει οτι σε μεγαλες ποσοτητες προκαλει τριχοπτωση
μιας και σε ξηραινει πολυ το φαρμακο

επισης καποιοι το χρησιμοποιουν σαν θεραπεια της τριχοπτωσης
για να ελαττωσουν το σμηγμα τους
αλλα σε μικροτερες ποσοτητες

ΒΑΣΙΚΑ μιλα με τον γιατρο σου πρωτα στο αν ειναι εφικτο να ελαττωσεις της δοση σου οσο γινετε περισσοτερο
 

baybars

New Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

danton είπε:
Κανω θεραπεια για ακμη με roaccutane και δυστηχως παρουσιαστηκε τριχοπτωση απο αυτο. Ειχα ελαφρα τριχοπτωση απο πριν (ειμαι 31 και εχω τριχοπτωση απο την εφηβεια) και οταν το ειπα στο γιατρο ειπε οτι ειναι σιγουρος οτι ειναι ανδρογενης αλωπεκειαση και οχι απο το roaccutane,

Εχω ξεκινησει θεραπεια με Regaine και θα παραγγειλω το Krikland για μειωση του κοστους.Το προβλημα μου ειναι οτι λογω της θεραπειας που κανω για την ακμη δεν μπορω να λουζομαι συχνοτερα απο καθε 3 μερες. Οποτε εχω προβλημα στην εφαρμογη του Regaine αφου λαδωνει,Βολευτεικα με τους ψεκαστηρες ειδικα αυτος που εισχωρει μεχρι το δερμα της κεφαλης αλλα δεν αντεχει στην χρηση.Μου χαλασε αμεσως

Μιας και θα αγορασω το Krikland και εχει μονο σταγονομετρο ξερεται που μπορω να βρω ψεκαστηρες σαν αυτους που ειχε μεσα η συσκευασια του Regaine?Μηπως γνωριζεται αλλον τροπο εφαρμογης που να μην λαδωνει και να απλωνει πανω στο δερμα της κεφαλης?

παντως εαν εχεις προβλημα ακμης, καλο ειναι να ξερεις οτι η χρηση μινοξιδιλης εχει κ την δημιουργία ακμης στα sides...
 

corkala

New Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

magic810 είπε:
[quote author=danton link=topic=264.msg18832#msg18832 date=1254865464]
Κανω θεραπεια για ακμη με roaccutane και δυστηχως παρουσιαστηκε τριχοπτωση απο αυτο. Ειχα ελαφρα τριχοπτωση απο πριν (ειμαι 31 και εχω τριχοπτωση απο την εφηβεια) και οταν το ειπα στο γιατρο ειπε οτι ειναι σιγουρος οτι ειναι ανδρογενης αλωπεκειαση και οχι απο το roaccutane,

Εχω ξεκινησει θεραπεια με Regaine και θα παραγγειλω το Krikland για μειωση του κοστους.Το προβλημα μου ειναι οτι λογω της θεραπειας που κανω για την ακμη δεν μπορω να λουζομαι συχνοτερα απο καθε 3 μερες. Οποτε εχω προβλημα στην εφαρμογη του Regaine αφου λαδωνει,Βολευτεικα με τους ψεκαστηρες ειδικα αυτος που εισχωρει μεχρι το δερμα της κεφαλης αλλα δεν αντεχει στην χρηση.Μου χαλασε αμεσως

Μιας και θα αγορασω το Krikland και εχει μονο σταγονομετρο ξερεται που μπορω να βρω ψεκαστηρες σαν αυτους που ειχε μεσα η συσκευασια του Regaine?Μηπως γνωριζεται αλλον τροπο εφαρμογης που να μην λαδωνει και να απλωνει πανω στο δερμα της κεφαλης?

Λοιπον επειδη χρησιμοποιουσα χρονια regaine.. οντως λαδωνει το μαλλι...το τελευταιο χρονο χρησιμοποιω προιοντα απο Lee και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...πραγματικα δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου αλλα δεν λαδωνει το μαλλι οπως λαδωνε με το regaine.
Μπορει να ειναι και η ιδεα μου μπορει το ιδιο να πουν και αλλοι που το χρησιμοποιουν....
[/quote]
Γιατι νομιζω οτι πολλοι θα πρεπει να συμφωνησουν με το λαδωμενο μαλλι και οχι με την αλαδωτη καραφλα??? Στην τελικη αν τα λουζεις συχνα δεν προλαβαινει να λαδωσει...
 

Λαμπρος

New Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

Ζητω την γνωμη των φιλων: ειμαι 40 χρονων και τους τελευταιους μηνες εχω διαπιστωσει αραιωση στις "γωνιες" του μετωπου εκει που ξεκινουν οι χωριστρες.Πηγα σε δερματολογο και μου ειπε οτι εχω τριχοπτωση απο ανδρογενη αλωπεκεια. Μου εδωσε AXELAN 5 το οποιο και βαζω 10 μερες. Εχω ακομα πολλα και πλουσια μαλλια. Με προβληματιζει η εξαρτηση , το οτι πρεπει να το βαζω ισοβειως καθως και οι παρενεργειες,Τι με συμβουλευετε? Το πρωτο μπουκαλι το κανει αναμιξη με Momecort. Αξιζει ολο αυτο? Μηπως ειναι μεγαλη ματαιοδοξια να ρισκαρεις παρενεργειες για ενα θεμα αισθητικο? Εστω και αν επηρεαζει ψυχολογικα?Μηπως πρεπει να το φιλοσοφησουμε? Ευχαριστω
 

SE-freak

New Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

Λάμπρο γεια σου. Αν στα 40 πρωτοπαρουσίασες τριχόπτωση, τότε η αλλωπεκία σου είναι μη επιθετική μάλλον, που σημαίνει οτι έχεις ενδιαφέρουσες προοπτικές αν κάνεις αγωγή. Τους προβληματισμούς για το αν αξίζει να κάνεις φαρμακευτική αγωγή για ένα θέμα αισθητικό τους συμμερίζομαι απόλυτα- δεν ειναι όμως απλά αισθητικό το θέμα, σε κάποιο βαθμό είναι ακρωτηριασμός. Χάνεις ένα κομμάτι του εαυτού σου και περνάς μια αντίστοιχη περίοδο πένθους.

Τώρα, όσο αφορά το θέμα της εξάρτησης, είναι πολύ σχετικό ξέρεις. Θα μπορούσες να ονομάσεις εξάρτηση την οδοντόκρεμα σου και το βούρτσισμα καθημερινά για την υγεία των δοντιών σου; Οταν μια θεραπεία γίνει ρουτίνα, τότε περνά "απαρατήρητη" μέσα στη μέρα σου. Πολλές φορές αναρωτιέμαι αν έχω βάλει πχ λοσιόν μινοξιδίλλης μέχρι να φέρω τα δάχτυλά μου στο κεφάλι μου.

Οπως και να χει ειναι έντονα προσωπικό θέμα, θα πρέπει να αποφασίσεις το ποσο σημαντικό είναι για σένα να διατηρήσεις τα μαλλιά σου και τι θεραπεία σου ταιριάζει και είσαι διατεθιμένος να ακολουθήσεις.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα