Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Άκης

Administrator
Θα σας αναφέρω κάτι, που δεν ξέρω αν σας το έχει αναφέρει ο γιατρός που σας γράφει/προτείνει μινοξιδίλη. Άλλωστε, εδώ είμαστε για να συζητάμε και αυτά που "ξεχνάνε" να μας πουνε οι γιατροί. ;D
Το έχω αναφέρει και ως απάντηση σε άλλο post, αλλά δεν το βλέπουν πολλοί έτσι σκέφτηκα να το βάλω εδώ.

Εϊναι γνωστό, ότι η δράση της μινοξιδίλης μπλοκάρεται από τον ψευδάργυρο (zinc).
Αν ενωθούν αυτά τα δύο συστατικά ή χρησιμοποιηθούν σε κοντινή ώρα, τότε η μινοξιδίλη αχρηστεύεται (κατα κάποιον τρόπο) ή δεν δρα όπως έπρεπε να δράση.

Βασικά, η μινοξιδίλη, αναφέρεται να χρησιμοποιήτε 2 φορές την ημέρα.
Αυτό το λένε γιατί η μινοξιδίλη μένει στο σώμα μας περίπου 22 ώρες, άρα με 2 φορές χρήση θα έχουμε συνεχώς μινοξιδίλη μέσα μας.
Λογικά οι περισσότεροι, θα την χρησιμοποιήτε μετά το μπάνιο κάποια στιγμή.
Όταν θα πάτε να λουστείτε, κοιτάξτε το σαμπουάν σας άν γράφει στα συστατικά του ότι περιέχει ψευδάργυρο (zinc). Αν περιέχει, μην βάλετε μινοξιδίλη μετά το λούσιμο/μπάνιο, αλλά μετά από κάμποση ώρα ή το απόγευμα.
εγώ πχ είδα ένα Head & Shoulders αλλά και το σαμπουάν Revivogen να περιέχει ψευδάργυρο.
Οπότε, καλό είναι να βάζετε πχ αλόη ή tricomin lotion και μετά από κάποια ώρα regaine.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

ναι ωραια πολυ σωστο

να για αυτο ρε ακη δεν προτιμω προιοντα που ειναι για growth και dht black μαζι
αυτα σκεφτομαι και τι αλληλεπιδράσεις πεζουν
 

vag

New Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

Καλά που το είπες γιατί έκανα την πιο πάνω μαλακία αρκετές φορές.Και το pantene που είδα περιέχει zinc.Ώρε γαμώτο,χίλια δυο πράγματα πρέπει να προσέχουμε.Που έχουμε μπλέξει...
 

Dimi24

New Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

Κατι σχετικο..που μπορει να ειναι κ ασχετο συγχρονως 8)

Οταν λες οτι υπαρχει προβλημα με μινοξ κ zinc...εννοεις μονο αμα περιεχει zinc καποιο σαμπουαν η λοσιον ετσι...η παιζει ρολο αμα παιρνει καποιος κ βιταμινες που περιεχουν zinc??
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

δεν γινετε να καταργησουμε τον ψευδαργυρο απο τον οργανισμο μας

δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα σε μορφη χαπιου γιατι μεταβολιζεται

το προβλημα νομιζω οτι εχει να κανει με την παρουσια των δυο συστατικων στα θυλακια
 

vag

New Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

Σε περίπτωση που κάποια lotion περιέχει zinc μετά από πόση ώρα για παράδειγμα μπορούμε να εφαρμόσουμε μινοξ χωρίς να λουστούμε ενδιάμεσα?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

vag είπε:
Σε περίπτωση που κάποια lotion περιέχει zinc μετά από πόση ώρα για παράδειγμα μπορούμε να εφαρμόσουμε μινοξ χωρίς να λουστούμε ενδιάμεσα?
1 ώρα τουλάχιστον...
μην ξεχνάς ότι και μερικά φαρμακευτικά σαμπουάν περιέχουν Zn - το ίδιο ισχύει...
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

Εγω που χρησιμοποιώ παιδικο σαμπουαν ΠΡΟΔΕΡΜ με χαμομήλι(κιτρινο)κανω καλα;
 

Άκης

Administrator
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

Αυτό το ΠΡΟΔΕΡΜ σου κάνει καλό στο δέρμα και δεν προκαλεί ερεθισμό.
 

vag

New Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

Ξέρει κανείς αν το fungoral περιέχει zinc?Η συσκευασία δε γράφει πάνω κ έχω πετάξει το χαρτί.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

το fungoral δεν περιέχει Zn

περιέχει:
Sodium lauryl sulfate, disodium monolauryl ether, sulphosuccinate, coconut fatty acid diethanolamide, laurdimonium hydrolyzed animal collagen, macrogol 120 methyl glycose dioleate, hydrochloric acid concentrated, imidurea, perfume bouquet, erythrosine E127 Cl 45430, sodium hydroxide, sodium chloride, water purified
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

baybars

New Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

ΕΠΙ ΤΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ...Η ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ (ΟΧΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΗ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ...) ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΦΟΣΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ REGAINE 5%, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΠΛΕΟΝ, ΑΛΛΑ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ...ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟ?
 

Pathetic_Losser

New Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

Σκεφτομουν να προσθεσω μικρη ποσοτητα αλοης μεσα στη minox κ μεσα στη spiro για να τις κανω πιο φιλικες για το κεφαλι μου-ειναι καλη σαν σκεψη???
κ αν ναι τι ποσοτητα αλοης θα προτείνατε?
 

Άκης

Administrator
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

baybars είπε:
ΕΠΙ ΤΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ...Η ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ (ΟΧΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΗ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ...) ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΦΟΣΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ REGAINE 5%, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΠΛΕΟΝ, ΑΛΛΑ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ...ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟ?
Δεν θα σου κάνει τπτ αυτό. Το έχω δοκιμάσει και εγώ για 2 μήνες όταν είδα τις πρώτες ημέρες sides από την μινοξ. Τουλάχιστον μία φορά την ημέρα...
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

pathetic_looser είπε:
Σκεφτομουν να προσθεσω μικρη ποσοτητα αλοης μεσα στη minox κ μεσα στη spiro για να τις κανω πιο φιλικες για το κεφαλι μου-ειναι καλη σαν σκεψη???
κ αν ναι τι ποσοτητα αλοης θα προτείνατε?
στην μινοξ. δεν έχει νόημα(ήδη έχει άλλα συστατικά) - βάλε τοπικά 20 λεπτά πριν/μετά

στην σπιρο πάλι,εγώ έτσι έκανα το δ/μα ;)
υπολόγισε 15-20 ml aloe στο δ/μα
 

Pathetic_Losser

New Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

Σπύρος είπε:
στην μινοξ. δεν έχει νόημα(ήδη έχει άλλα συστατικά) - βάλε τοπικά 20 λεπτά πριν/μετά
στην σπιρο πάλι,εγώ έτσι έκανα το δ/μα ;)
υπολόγισε 15-20 ml aloe στο δ/μα

Oπως ειχα αναφερει κ τις προαλλες δεν εχω τον παραμικρο ερεθισμο-ενοχληση απο τη minox κ τη χρησιμοποιω 1μιση μηνα
Ουτε αρχικα με το regain ουτε κ τωρα με την kirkland που μου ηρθε απ'εξω.
Οποτε για την minox δεν εχω λογο να χρησιμοποιησω.
Στη spiro θα προσθεσω μια μικρη ποσοτητα ετσι για να δω τι παιζει-εξαλλου μονο καλο μπορει να κανει ;)
 

vitolo

New Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

οταν αρχισω την χρηση μινοξιλης θα αρχισω να χανω πολλα μαλια αρχικα?αυτο ειναι που με δυσαρεστει περισσοτερο και ολο το αναβαλω..
 

Pathetic_Losser

New Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

vitolo είπε:
οταν αρχισω την χρηση μινοξιλης θα αρχισω να χανω πολλα μαλια αρχικα?αυτο ειναι που με δυσαρεστει περισσοτερο και ολο το αναβαλω..
Αυτος ειναι ο κανονας-κ γενικα ειναι καλο σημαδι οταν συμβαινει
Αλλα καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα-εγω πχ χρησιμοποιω 1 μιση μηνα minox κ ειδα μεν στην αρχη καποια μικρη αυξηση της τριχοπτωσης αλλα οχι κατι ανησυχιτικο σε καμια περιπτωση
Οποτε μην το σκεφτεσαι ;)
 

vitolo

New Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

ποσο διαστημα περιπου πρεπει να κανω χρηση για να αρχισω να βλεπω αποτελεσμα?
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα