Μέγεθος προστάτη

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

tatini

New Member
Έχω παρατηρήσει ότι το μέγεθος του προστάτη μου έχει μειωθεί, λογικό εφόσον παίρνω φίνα. Παλιά τον ένιωθα πρησμένο, όταν καμιά φορά τον ψηλάφιζα είτε εξωτερικά είτε εσωτερικά με δάχτυλο τον ένιωθα λες και θα σκάσει. Κάποιες φορές πονούσε κιόλας (σε περιόδους που είχα έντονη σεξουαλική δραστηριότητα). Όσοι παίρνατε κάποτε φίνα και την σταματήσατε επανήλθε στο μέγεθός του ο προστάτης σας;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Μέγεθος προστάτη

εγώ είχα κανονικό προστάτη, έπαιρνα φίνα 1/4 2μιση χρόνια και 1μιση χρόνο φίνα 1/3. Την σταμάτησα απότομα μαχαίρι (οχι λόγω παρενεργειών αλλά για αποχή και πειραματισμό) και μετά απο 2 μήνες αντιμετώπισα τεράστιες ενοχλήσεις για 2-3 μήνες με συμπτώματα ολόιδια με προστατίτιδα χωρίς όμως να βρεθεί βακτήριο. Ήταν οι διαμαρτυρίες της ουρήθρας ενώ ο προστάτης μεγάλωνε στο φυσιολογικό του. Μια θεωρία ειναι βέβαια όλα αυτά απο καθηγητή προστατίτιδας, πολύ πιθανή αλλά δεν έκανα και ογκομέτρηση να σου πω. Βέβαια έπαιρνα μεγάλες δόσεις, τώρα στο 1/5 δεν νομίζω να την μικραίνει τόσο πολύ όσο στο 1/5.
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: Μέγεθος προστάτη

Nαι φιλε μου μεγαλωνει παλι κ χαιρομαι γιαυτο διοτι το ευχαριστιεμαι τελικα περισσοτερο... ;) .
 

tatini

New Member
Απ: Μέγεθος προστάτη

Άκη, σταμάτησες τη φίνα; Μια περίοδο που την είχα σταματήσει κι εγώ παρατήρησα ότι όσο περνούσαν οι μέρες τόσο πιο έντονοι ήταν οι οργασμοί που είχα. Δε μου φάνηκε περίεργο. :)

Dance, εννοείς ότι είχες κανονικό μέγεθος προστάτη πριν τη φίνα, έτσι; Τον είχες εξετάσει ποτέ (έστω και μόνος); Γενικότερα παρατήρησες ποτέ κάποια ενόχληση; Εγώ την εποχή που δεν έπαιρνα φίνα σε περιόδους που έκανα έντονο σεξ (π.χ. 1-2 φορές την ημέρα για μέρες, πολλές φορές συν τον αυνανισμό) ένιωθα ένα έντονο σφίξιμο κάτω στον ηβηκοκκυγικό μυ. Κάποιες φορές που έβαλα δάχτυλο για να τον εξετάσω από μέσα τον ένιωθα διογκωμένο, αλλά δεν είχα και μέτρο σύγκρισης για να ξέρω. Τώρα που το ξανατσέκαρα μου φαίνεται αρκετά μικρότερος.

Το clue είναι ότι επιστρέφει στο κανονικό του μέγεθος όταν σταματάς τη φίνα, αν κατάλαβα σωστά;
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: Μέγεθος προστάτη

Blindfold είπε:
Άκη, σταμάτησες τη φίνα; Μια περίοδο που την είχα σταματήσει κι εγώ παρατήρησα ότι όσο περνούσαν οι μέρες τόσο πιο έντονοι ήταν οι οργασμοί που είχα. Δε μου φάνηκε περίεργο. :)

Dance, εννοείς ότι είχες κανονικό μέγεθος προστάτη πριν τη φίνα, έτσι; Τον είχες εξετάσει ποτέ (έστω και μόνος); Γενικότερα παρατήρησες ποτέ κάποια ενόχληση; Εγώ την εποχή που δεν έπαιρνα φίνα σε περιόδους που έκανα έντονο σεξ (π.χ. 1-2 φορές την ημέρα για μέρες, πολλές φορές συν τον αυνανισμό) ένιωθα ένα έντονο σφίξιμο κάτω στον ηβηκοκκυγικό μυ. Κάποιες φορές που έβαλα δάχτυλο για να τον εξετάσω από μέσα τον ένιωθα διογκωμένο, αλλά δεν είχα και μέτρο σύγκρισης για να ξέρω. Τώρα που το ξανατσέκαρα μου φαίνεται αρκετά μικρότερος.

Το clue είναι ότι επιστρέφει στο κανονικό του μέγεθος όταν σταματάς τη φίνα, αν κατάλαβα σωστά;

ναι την σταματησα σταδιακα απο το δεκεμβριο περιπου κ ξαναφουσκωνει ο προστατης απο κατω κ μπορω να σου πω οτι τι βρισκω περισσοτερο ρε φιλε λες κ μου ελειπε αυτο δε ξερω :D .
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Μέγεθος προστάτη

φίλε blindfold συγγνώμη που σου απαντώ αργά αλλά έλειπα εκτος Αθηνών το ΣΚ. Για όσα με ρωτάς, δεν γνωρίζω απλά υποθέτω. Εαν είχα μεγαλύτερο απο το κανονικό φαντάζομαι οτι θα είχα ενοχλήσεις. Ποτέ δεν το εξέτασα, ούτε μόνος. Η αλήθεια ειναι πως το σφίξιμο που λές το ένοιωθα και εγώ μετά απο πολλές σεξουαλικές καταχρήσεις, ενώ τώρα εαν γίνει κατάχρηση ίσως να ειναι λιγότερο. Προστάτη δεν είχα ογκομετρήσει ούτε πριν ούτε κατόπιν των συμπτωμάτων. Ειναι μια θεωρία οτι οι μεγάλες δόσεις φίναν μίκρυναν εναν κανονικό προστάτη, ο οποίος όταν σταμάτησα απότομα την φίνα έκανε απότομο rebound και στην προσπάθεια του να μεγαλώσει στο κανονικό του μέγεθος, προκάλεσε τις έντονες αυτές ενοχλήσεις για 2-3 μήνες στην ουρήθρα. Μπορώ να πω μάλιστα πως κράτησαν 1 έτος οι ενοχλήσεις με διαρκώς μειωμένη ένταση. Όταν άρχισα ξανά φίνα 1/4 τον Οκτώβριο του 2009, τους πρώτους δύο μήνες ένοιωσα κάτι ψηλές ενοχλήσεις, κυρίως στο όσχεο όπως τότε που είχα τις παρενέργειες αλλά πέρασαν εντελώς. Πλέον σε 1/5 για σχεδόν 1μιση χρόνο καμία ενόχληση, καμία παρατήρηση αναφορικά με τον προστάτη και γενικά καμία παρενέργεια. Εκτίμηση μου, η φίνα αυτή την δουλειά κάνει, μικραίνει τον προστάτη (αν και παθολόγος μου είπε οτι δεν τον μικραίνει, την ουρήθρα διευκολύνει, δεν ξέρω τι παίζει τελικά). Στις δόσεις μας, ίσως το κάνει σε κάποιος και με variable patterns. Στο 1/3 που έπαιρνω εγώ, σίγουρα κάτι έκανε.

Blindfold είπε:
Άκη, σταμάτησες τη φίνα; Μια περίοδο που την είχα σταματήσει κι εγώ παρατήρησα ότι όσο περνούσαν οι μέρες τόσο πιο έντονοι ήταν οι οργασμοί που είχα. Δε μου φάνηκε περίεργο. :)

Dance, εννοείς ότι είχες κανονικό μέγεθος προστάτη πριν τη φίνα, έτσι; Τον είχες εξετάσει ποτέ (έστω και μόνος); Γενικότερα παρατήρησες ποτέ κάποια ενόχληση; Εγώ την εποχή που δεν έπαιρνα φίνα σε περιόδους που έκανα έντονο σεξ (π.χ. 1-2 φορές την ημέρα για μέρες, πολλές φορές συν τον αυνανισμό) ένιωθα ένα έντονο σφίξιμο κάτω στον ηβηκοκκυγικό μυ. Κάποιες φορές που έβαλα δάχτυλο για να τον εξετάσω από μέσα τον ένιωθα διογκωμένο, αλλά δεν είχα και μέτρο σύγκρισης για να ξέρω. Τώρα που το ξανατσέκαρα μου φαίνεται αρκετά μικρότερος.

Το clue είναι ότι επιστρέφει στο κανονικό του μέγεθος όταν σταματάς τη φίνα, αν κατάλαβα σωστά;
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: Μέγεθος προστάτη

Eιναι λιγη περιεργη η περιπτωση μου οσο αφορα τη φινα τη ξεκινησα αρχη του προηγουμενου ετους με 1 mg καθε μερα τη βοβηθηκα τη γυρισα σε 0,5 mg καθε μερα κ επειτα ανα μια μερα ,απο παρενεργειες μειωμενη λιμπιντο αν κ υπηρχαν περιοδοι που ηταν μια χαρα .
Επισης οσο αφορα το προστατη ,απο κατω φουσκωνε και οταν με χαιδευανε εκει μαρεσε ακομα περισσοτερο απλα δεν με ποναγε ομως ποτε ,το θεμα ειναι οταν επερνα τη φινα ειχε μικρυνει κ η αισθηση του μαζι.
Τωρα ξανα εχει φουσκωσει ακομα οχι ομως τοσο οσο πριν ,τη διεκοψα γιατι ειπα να κανω για λιγο διαστημα Break κ επειτα να το ξαναρχισω κ προς το παρον κατι τσιμπιματα στο ενα αρ...ι τα εχω καμια φορα , χρησιμοποιω τοπικα που δεν κανουν τιποτα κ σκεφτομαι να δωσω χρονο κ στο saw palmeto αλλωστε κ αυτο εχει μεγαλη σχεση με τον προστατη κ ας εχει θαφτει εδω μεσα αυτο το προιον εχω ακουσει οτι κανει σε μερικους πολυ καλη δουλεια κ εχει ενα καλο την αυξηση της λιμπιντο... Θα το δοκιμασω.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα