ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

krotaf

Member
Χαιρετώ παιδιά.Είμαι νέο μέλος του forum και έπειτα απο ατελείωτες ώρες διαβάσματος έμαθα πάρα πολλά σχετικά με το θέμα.Πραγματικά κατατοπιστικότατο το όλο site και χωρίς αυτο,ένας θεός ξέρει που θα ήμουν.Λοιπόν,στο ψητό!
Μετα απο σκέψη και έρευνα εδώ μέσα,έχω καταλήξει στη λύση της μεταμόσχευσης.Το πρόβλημα μου είναι σχετικά μικρό (norwood 2.5 θα έλεγα) κ έχει να κάνει με την υποχώρηση των κροτάφων και της hairline στα πλάγια.Σαν πρώτη επιλογή έχω τον Μ@@@@η Γ@@@@@ου.Κάπου σε ένα νήμα διάβασα οτι γενικα η κατασταση γινεται με παζαρια πλεον ακομα και σε Κυπρο.Σε γενικές γραμμές κατάλαβα οτι δεν θα χρειαστώ πάνω απο 1000 grafts για ένα συντηρητικο repair και όχι extreme δεδομένου οτι ειμαι σε αυτην την κατασταση εδω και 8 χρονια (26 χρονών τώρα) με σχετικά σταθεροποιημένη τριχόπτωση χωρίς καμία θεραπεία.Στο site της M@@C αναφέρεται σαν τιμή 4eu το graft.4000 eu μου φένεται υπέρογκο ποσό για μία επιδιόρθωση σαν αυτη και σε καμία περίπτωση δεν τα κατέχω.Το ποσό που έχω καταφέρει να συγκεντρώσω ειναι περιπου 2000eu απο δω κ απο κει.Ενας φίλος του forum (δεν θυμαμαι ονομα) ανεφερε οτι επειτα απο παζαρια,καταφερε να μειωση την τιμη απο 12.500 σε 7.500 για 3.700 grafts περίπου.Με την ίδια αναλογία 2eu/graft δεν θα μπορούσα να βολευτώ κ εγώ?Γι αυτο πριν πάρω τηλ. για "διαπραγματεύσεις" και κάνω καμια γκάφα,ζητώ την βοήθεια των μελών για το πώς να διαχειριστώ το θέμα.Να σημειώσω οτι για Ελλάδα ούτε το σκέφτομαι αλλα φοβαμαι οτι μες στη απελπισια κ επειτα απο πιθανη απορριψη της προσφορας μου απο Μ@@C,αναγκαστώ να καταφύγω σε πιο οικονομικές λύσεις στην Ελλαδα.Όλες οι απόψεις είναι ευπρόσδεκτες
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Φίλε καλησπέρα, εγώ ειμαι αυτός που αναφέρεις πως απο την αρχική αναγραφόμενη τιμή με παζάρια το πήγα 7500 για 3458 μοσχεύματα. Καταρχάς οτι και να εκτιμάς εσύ θα πέσεις έξω για τα πόσα γκράφτς χρειάζεσαι. Βάλε καμία φωτογραφία να σε δούμε, αλλά ο γιατρός ξέρει πάντα καλύτερα. Αν είσαι nw 2.5 όπως λες νομίζω τα 1000 ειναι λίγα, λογικά παίζεις 1500-2000. Πάντως την τιμή 2 - 2,5 ευρώ το μόσχευμα, κάπου εκεί μέσα, άνετα την έχεις, αν και πάλι το βρίσκεις ακριβό κινήσου Ελλάδα κάτι που εγώ ΔΕΝ θα έκανα ακόμη και σήμερα. Και οι 2 Κυπριακές κλινικές έχουν ρίξει τις τιμές τους, πάρε προσφορές, σύγκρινε ποιότητα δουλειάς και επέλεξε. Για Καναδά - Αμερική - Βέλγιο τα ποσά ειναι ακόμη απαγορευτικά. Με budget 2000 ευρώ μόνο καλύτερα μην ασχοληθείς με το άθλημα ακόμη γιατί θα χαραμίσεις εντελώς τα λεφτά σου.
 

athenian

Well-Known Member
Όσο πιο πολλά μοσχεύματα βάλεις τόσο καλύτερη τιμή θα πετύχεις. Με 2000 ευρώ νομίζω όμως ότι ούτε στην Ελλάδα κάνεις μεταμόσχευση.
 

krotaf

Member
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.Ωστοσω ειμαι λιγο μπερδεμένος ακόμα.Ας πουμε οτι χρειαζομαι οσο αστειο κ αν φαίνεται,τις τριχες 6 αντρικων φρυδιων για να πετυχω το look που θελω.Ποσα grafts ειναι αυτα περιπου?Επισης για 1500 grafts αν μπορω να πετυχω τιμη 2.5eu/graft ειμαι διατεθιμενος να τα διαθεσω,απλα πολυ αργότερα.Και κατι ακομα,μεσο ορο ποσα grafts μπορει να δωσει μια δοτρια περιοχη?Το σκεφτομαι συντηρητικα το πραμα εχοντασ κατα νου και το μελλον.danceworld,πηρα απο σενα το παραδειγμα για να εκτιμησω ποσα θα χρειαστω καθως αν εσυ χρειαστηκες 3458,εμενα με εκοψα για 1000-1500.Παρεπιπτωντος,το αποτελεσμα σου ειναι πολλα υποσχομενο εχοντας ακομα πολλα να δωσει.Οποτε απ οτι καταλαβα με τεσσερις χηνες πανω κατω κανω δουλεια ε?
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Για την εκτίμηση των graft που θα χρειαστείς δεν ξέρω να σου πω, έτσι όπως τα λες πάντως λογικά με 1500 θα είσαι καλυμμένος. Άνετα θα βρείς τιμή με 3500-3700. Το θέμα ειναι οτι είσαι μικρός, το πρόβλημα μικρό και κανείς δεν μπορεί να προβλέψει την εξέλιξη της τριχόπτωσης που μετά τα 30 κλιμακώνεται άγρια. Εγώ στην θέση σου θα το πάλευα με θεραπείες και ίσως χρησιμοποιούσα τόπικ και θα μάζευα λεφτά να κάνω μια και καλή όταν θα ειμαι έτοιμος. Εγώ απο το 2011 το έψηνα μετά απο 9 χρόνια πάλης με το θηρίο, και τελικά την έκανα τέλη 2013 που η κατάσταση είχε επειδωνωθεί πάρα πολύ. Με λίγα λόγια πρέπει να σχεδιάσεις τις ανάγκες σου σε συνάρτηση με τον μελλοντική εξέλιξη, ειναι επίπονο και ψυχοφθόρο να μπαίνεις διαρκώς σε επεμβάσεις. Αν πιστεύεις πως θα παγιωθεί ώς έχει το πρόβλημα σου, οκ μαζί σου, κάντην και αύριο, επειδή όμως το βλέπω απίθανο, θα σου πω να χτυπήσεις στρατηγικά όταν πρέπει. Όχι όταν γίνεις nw6 που φυσικά δεν σου εύχομαι, αλλά οχι και τόσο νωρίς. Αν έβαζες μερικές φωτογραφίες του κεφαλιού σου μόνο θα μας βοήθαγες να σε συμβουλέψουμε καλύτερα τόσο για τον βαθμό του αισθητικού σου προβλήματος όσο και τις ανάγκες σου σε μοσχευματα.
 

krotaf

Member
Δυστυχώς δεν έχω καμερα ακομα,το κιν ειναι οτι να ναι.Οπως ειπα εχω υπ οψην την εξελιξη της τριχοπτωσης γι αυτο δεν σκοπευω να κανω τρελα πραματα.θελω να διορθωσω κατι που μου τη δινει στα νευρα παρα πολυ σε σημειο συμβιβασμου,δεν στοχευω μαλλια γυμνασιοπαιδου.απο τα 16 μου τη σπαει και τωρα στα 26,το προβλημα εχει πολυ ελαφρως επιδεινωθει.Νομιζω ειναι η καταλληλη ωρα να επεμβω ξεροντας πολυ πιθανοτατα να χρειαστω κι αλλη στο μελλον.Δεν θελω να μπλεξω με φινα και μινο (αντε ισως μινο foam μετα την επεμβαση) αλλα θελει λιιιιιγο συμμαζεμα το πραμα για να ειμαι ικανοποιημενος.Το ξερω οτι ειναι λιγο νωρις για μεταμοσχευσεις αλλα οταν σε τρωει σε σημειο να εππηρεαζεται η καθημερηνοτητα σου,αγοραζεις ψυχικη υγεια.Δεν εχει λιγο λογικη το οτι αφου μεσα σε 10 χρονια το hairloss ηταν μικρο,να εξελισσεται πολυ αργα?Δεν εγιναν ξαφνικα τα πραματα.Ειχα απο μικρος την προδιαθεση για μεγαλο κουτελο αλλα σταματησε εκει,αντε κ λιγο παραπανω μεσα σε 10 χρονια.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Συμφωνώ σε όσα λές, ωστόσο η εξέλιξη της τριχόπτωσης δεν έχει λογική. Εγώ μέχρι το 2010 με χρήση φίνας δεν έχανα τρίχα και ξαφνικά μέσα σε 2 χρόνια παρότι έπαιρνα έχασα πολύ έδαφος παρότι λάμβανα αυτό το πολύ ισχυρό blocker. Πάρε λοιπόν τις προσφορές σου, μάζευε λεφτά και όταν έρθει η ώρα πάρε την απόφαση σου, με μέτριες προσδοκίες, συντηρητικό προφίλ και πρόβλεψη για το μέλλον.
 

krotaf

Member
Και κατι ακομα,τα παζάρια είναι εύκολα με αυτον τον γιατρο ή σου βγαινει το λαδι?Ειναι κατι που ο γιατρος περιμένει ή θα βρεθει προ εκπληξεως;Θελω να ξερω για το τι σταση να κρατησω.Εσυ πχ δυσκολευτηκες η ηταν ιδιαίτερα ελαστικός;Του προτείνω 2.5/graft απ ευθειας η λαου λαου;Αυτος ηταν ο σκοπός και του αρχικου post αλλωστε.Δεν εχω ξαναπαζαρεψει FUE : )
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Το μεγάλο παζάρι θα γίνει!!! Χχαχαχα. Άκρως συζητίσιμος ειναι με κατανόηση ηθική και ανθρωπιά. Απλά στείλε του φωτογραφίες καλές και τι θες να κάνεις, αυτός θα σου πει πόσα γκραφτς χρειάζεται, και μετά του λες εγώ έχω το Χ ποσό και αυτό μπορώ να διαθέσω, μπορείς ή οχι? Βάλε εσύ τον κατώτατο πήχη και συζήτα μαζί του, πάρε και άλλες όμως προσφορές απο όλες τις κλινικές που σε ενδιαφέρουν, και να επιδιώξεις να σε δούν απο κοντά μιας και έρχονται συχνά Αθήνα για συμβουλευτικά ραντεβού.
 
Φιλε krotaf νομιζω οτι ειναι νωρις για μμ ισως καλυτερα να ασχοληθεις με καποιες ηπιες θεραπειες. Το λεω αυτοη γιατι και γω ενω αρχισα να χανω μαλλια απο τα 18 μου μεχρι τα 29 κρατιομουν πολυ καλα ισως Ν2, ομως μετα αρχισε η κατρακυλα κυριως μεταξυ 33-36. Τωρα ειμαι 38 και Ν5
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bouklas

Well-Known Member
Επειδή βλέπω είχες το ίδιο πρόβλημα με μένα και σε ενοχλεί και σένα τόσο πολύ: Από την στιγμή που δεν έχεις σκοπό να κανεις θεραπεία (ακόμα και αν έκανες όμως) τους κροτάφους και την hairline που θα σου δώσει μια μεταμόσχευση δεν θα στην δώσει η θεραπεία. Μπορεί να πυκνώσεις, να δυναμώσει η τρίχα, να κλείσουν μέχρι ένα σημείο οι κρόταφοι αλλα και πάλι σαν την μεταμόσχευση δεν έχει. Με παρατηρώ τώρα στους 4 μήνες και νιώθω ότι έχω γυρίσει πολλά χρονια πίσω.
Βεβαια πρέπει να προσέξεις και να δώσεις βάρος σε όσα προανέφεραν και οι φίλοι ποιο πάνω, για το οικονομικό κομμάτι και το μελλοντικό θέμα.
 

krotaf

Member
Πολυτιμες οι συμβουλες ολων κ σας ευχαριστω ολοψυχα.Ετσι κ αλλιως πανω κατω το θεμα με την μελλοντικη εξελιξη τζόγος ειναι.Ποτε δεν ξερεις!και 40 χρονων να σαι,παλι μπορει να κανεις μεταμοσχευση και να σου πεσουν τα υπολοιπα.Οπου γυρει η ζυγαρια για τον καθενα.Ας γινει οτι ειναι να γινει,λεφτα να χουμε να θεριζουμε grafts :000
 

krotaf

Member
Bouklas είπε:
Επειδή βλέπω είχες το ίδιο πρόβλημα με μένα και σε ενοχλεί και σένα τόσο πολύ: Από την στιγμή που δεν έχεις σκοπό να κανεις θεραπεία (ακόμα και αν έκανες όμως) τους κροτάφους και την hairline που θα σου δώσει μια μεταμόσχευση δεν θα στην δώσει η θεραπεία. Μπορεί να πυκνώσεις, να δυναμώσει η τρίχα, να κλείσουν μέχρι ένα σημείο οι κρόταφοι αλλα και πάλι σαν την μεταμόσχευση δεν έχει. Με παρατηρώ τώρα στους 4 μήνες και νιώθω ότι έχω γυρίσει πολλά χρονια πίσω.
Βεβαια πρέπει να προσέξεις και να δώσεις βάρος σε όσα προανέφεραν και οι φίλοι ποιο πάνω, για το οικονομικό κομμάτι και το μελλοντικό θέμα.

Χαιρομαι φιλε για σενα που πανε ολα καλα.Απο οτι ειδα σημερα στο νημα σου,ετσι ειμαι τωρα εγω ακριβως,γι αυτο υπεθεσα οτι χρειαζομαι 1000-1300 grafts για ενα συμμαζεμα.Ας μου πει καποιος,μπορω να πετυχω τιμη στην MR*C 2.5/graft?
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Άνετα και ίσως και χαμηλότερα ειδικά αν είχες περισσότερα μοσχεύματα να βάλεις, πάντως το 2,5 άνετα.
 

Bouklas

Well-Known Member
krotaf είπε:
Χαιρομαι φιλε για σενα που πανε ολα καλα.Απο οτι ειδα σημερα στο νημα σου,ετσι ειμαι τωρα εγω ακριβως,γι αυτο υπεθεσα οτι χρειαζομαι 1000-1300 grafts για ενα συμμαζεμα.Ας μου πει καποιος,μπορω να πετυχω τιμη στην MR*C 2.5/graft?
Σε ευχαριστώ φιλε μου να είσαι καλά, σου εύχομαι ότι καλύτερο και για σένα. Πρόσεξε γιατί και εγώ σε τέτοιους αριθμούς grafts υπολόγιζα, μάλιστα είχα σχεδιάσει και τους κροτάφους που ήθελα αρκετά πιο κλειστούς από αυτούς που τελικά φτιάξαμε, είχα βγάλει εμβαδόν και είχα υπολογίζει σε όλα τα τετραγωνικά 70grafts το cm και όλα μονοτριχα για να είμαι σίγουρος και ότι δεν θα πέσω έξω με τίποτα, και έτσι υπολόγιζα maximum 1500-1800 grafts! Αλλα τελικά χρειάστηκα 2.500 και για πιο συντηρητικούς κροτάφους.
Όσο για το παζάρεμα, πιστεύω όσα πιο πολλά grafts βάλεις τόσο πιο πολύ έκπτωση ας το πούμε θα πάρεις. Nομίζω αν όχι σε όλες τις κλινικές στις περισσότερες ισχύει αυτό. Στα 2.5 ευρώ το graft για 1.500 νομίζω την έχεις.
 

thmanou

Member
Αποτελεσμα Norwood 2 1200 grafts κλινικη Wayne Rooney http://www.hshairclinic.co.uk/videos/patient20.php
Για Norwood 2,5 αν το εχεις υπολογισει σωστα θα χρειαστεις περισσοτερα grafts για παρομοιο αποτελεσμα
 

krotaf

Member
thmanou είπε:
Αποτελεσμα Norwood 2 1200 grafts κλινικη Wayne Rooney http://www.hshairclinic.co.uk/videos/patient20.php
Για Norwood 2,5 αν το εχεις υπολογισει σωστα θα χρειαστεις περισσοτερα grafts για παρομοιο αποτελεσμα

Χιλια ευχαριστω φιλε,τοσα ακριβως χρειαζομαι τωρα που ειδα την περιοχη που καλυφθηκε.Τελικα αν αυτο ειναι norwood 2,εγω ειμαι 2 παρα.Να σαι καλα.
 

thmanou

Member
Παρακαλώ φίλε! Και για ακόμη πιο ακριβή υπολογισμό σε grafts και πυκνότητα δοκίμασε το FUE Hair Transplant Graft Calculator έχει μέγιστη πυκνότητα 40 graft per cm2 εάν επιθυμείς μεγαλύτερη πχ για να καλύψεις τις περιοχές 1&2 με πυκνότητα 50 grafts per cm2 θα βάλεις αρχικά το δείκτη στα 40 grafts per cm2=(Grafts required:1600 Hairs required:2528 ) έπειτα στα 10 grafts per cm2=(Grafts required:400 Hairs required:632) και θα προσθέσεις τα επιμέρους αποτελέσματα δηλαδή 50 grafts per cm2=(Grafts required:2000 Hairs required:3160) :wink:
 
Μπλουζα