ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΑΝΑΣΤΟΛΕΑ DHT.

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

n094

Active Member
Γεια σε όλους τους «συναδέλφους», «προϊστάμενους» και «υφιστάμενους» μαλλιάδες. Κατ’ αρχήν θα ήθελα να εκφράσω τα ανάμικτα συναισθήματα που μου δημιουργήθηκαν από την στιγμή που ανακάλυψα το συγκεκριμένο φορουμ. Και λέω ανάμικτα γιατί πραγματικά στις ατελείωτες ώρες που το διαβάζω, αισθάνομαι και μεγάλη χαρά και μεγάλη λύπη. Χαρά, γιατί βρήκα όση πληροφορία χρειάζομαι για πολλά θέματα, αλλά και ανθρώπους που μοιράζονται τα ίδια προβλήματα (πολλές φορές με κέφι και χιουμορ) και λύπη γιατί ο μεγαλύτερος όγκος της πληροφορίας έφτασε σε μένα λίγο αργά (NW Scale almost VI + μεταμόσχευση σχεδόν 3000 τριχοθυλακίων).
Μπαίνω όμως στο ζουμί της ερώτησης. Όπως αναφέρω στην παρένθεση έχω κάνει 2 μεταμοσχεύσεις με σύνολο 3.000 θυλάκια (περίπου 6.500 τρίχες) ομοιόμορφα κατανεμημένες σε όλη της έκταση της φαλακρής περιοχής. Η τελευταία μεταμόσχευση πρόσφατα, πριν από 20 περίπου μέρες. Τα δικά μου μαλλιά στη λήπτρια περιοχή είναι λίγα χνουδωτά και κατανέμονται στη Β΄ ζώνη (δηλαδή στη μέση του κεφαλιού καθώς και στις πτέρυγες περιμετρικά (όπου φαίνεται ότι σιγά, σιγά αδυνατίζουν και πέφτουν και αυτά - θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφίες σύντομα).
Η ΕΡΩΤΗΣΗ μου σχετίζεται με την κατάλληλη θεραπεία από εδώ και πέρα για να κρατήσω τα υπάρχοντα «μαμίσια» μαλλιά αλλά και για να μπορέσω να αναγεννήσω τρίχες ανάμεσα στα μεταμοσχευμένα.
ΤΙ προτείνετε;;;; αυτή τη στιγμή (όπως και για τα τελευταία 2 περίπου χρόνια) βάζω μινοξιδιλη δύο φορές τη μέρα στη γνωστή ποσότητα των έξι περίπου ψεκασμών.
Μετά από πολύωρο διάβασμα του φόρουμ, σκέφτομαι να αρχίσω και κάποιον αναστολέα DHT.
Οι ΒΑΣΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ μου λοιπόν είναι:
1. Finasteride ή Dutasteride;
2. Έχοντας υπόψη ότι έχω κάνει πρόσφατα μεταμόσχευση μπορώ να αρχίσω τη λήψη κάποιου από τα δύο ή όχι; (με άλλα λόγια θα επηρεάσει τα μοσχεύματα;; μπορώ να αρχίσω άμεσα;) κάπου διάβασα ότι ο Dr Hasson (αν τον λέω καλά) πρότεινε σε κάποιον συμφορουμίτη τη λήψη Φιναστερίδης… αν διαβάζει ο χρήστης ας μου πει αν ισχύει και από πότε; Αμέσως; Μετά από ένα μήνα; Ή πότε;;;
3. Θα δουλέψει άραγε;;; (πιο πολύ φιλοσοφική η ερώτηση)

4. Από το στόμα (σε χάπι) ή τοπικά (διαλυμένη σε Μινοξιδίλη);
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας….
Νίκος.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΑΝΑΣΤΟΛΕΑ DHT.

καλως ηρθες ;D

1. Finasteride ή Dutasteride;


finasteride 1mg την μερα,οποια ωρα θες.

2. Έχοντας υπόψη ότι έχω κάνει πρόσφατα μεταμόσχευση μπορώ να αρχίσω τη λήψη κάποιου από τα δύο ή όχι; (με άλλα λόγια θα επηρεάσει τα μοσχεύματα;; μπορώ να αρχίσω άμεσα;) κάπου διάβασα ότι ο Dr Hasson (αν τον λέω καλά) πρότεινε σε κάποιον συμφορουμίτη τη λήψη Φιναστερίδης… αν διαβάζει ο χρήστης ας μου πει αν ισχύει και από πότε; Αμέσως; Μετά από ένα μήνα; Ή πότε;;;

μπορεις να το αρχισεις και τωρα ;)

3. Θα δουλέψει άραγε;;; (πιο πολύ φιλοσοφική η ερώτηση)

θα δουλεψει ;)
4. Από το στόμα (σε χάπι) ή τοπικά (διαλυμένη σε Μινοξιδίλη);

την finasteride ενοεις?αν ναι σε χαπι ;)
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΑΝΑΣΤΟΛΕΑ DHT.

πολυ το ματι του κλεινεις ρε συ καπαμαρου.......
κι αρχιζω και ανυσηχω..... ;D
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΑΝΑΣΤΟΛΕΑ DHT.

Panos1982 είπε:
πολυ το ματι του κλεινεις ρε συ καπαμαρου.......
κι αρχιζω και ανυσηχω..... ;D
ελπιζω να μην με παρεξηγησουν παλι :D :D
οπου κλεινω το ματι συμαινει οτι θα εκανα το ιδιο με αυτο που λεω στην θεση του ;) ;) ;) :D
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΑΝΑΣΤΟΛΕΑ DHT.

εγω βλεπω.......οτι αλλος ενασ ερωτας γεννιεται..... :amour:

μονο μη το μαθει ο blind....κι αρχισει τις ζηλιες.....χαχαχαχα :D :D
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΑΝΑΣΤΟΛΕΑ DHT.

Kαλως ηρθε φιλε :m03:


Τους απο πανω δεν τους σχολιάζω :p
 

n094

Active Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΑΝΑΣΤΟΛΕΑ DHT.

Σε ευχαριστώ kapamarou… θα περιμένω και από άλλους απόψεις…
Σκέφτομαι και την χρήση τοπικού διαλύματος Spironolactone 2%....
καλώς σας βρήκα....
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΑΝΑΣΤΟΛΕΑ DHT.

n094 είπε:
Σε ευχαριστώ kapamarou… θα περιμένω και από άλλους απόψεις…
Σκέφτομαι και την χρήση τοπικού διαλύματος Spironolactone 2%....
καλώς σας βρήκα....

Το καλυτερο αλλα με προσοχη.
 

n094

Active Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΑΝΑΣΤΟΛΕΑ DHT.

ANAR είπε:
[quote author=n094 link=topic=2704.msg48208#msg48208 date=1298112255]
Σε ευχαριστώ kapamarou… θα περιμένω και από άλλους απόψεις…
Σκέφτομαι και την χρήση τοπικού διαλύματος Spironolactone 2%....
καλώς σας βρήκα....

Το καλυτερο αλλα με προσοχη.
[/quote]

τι πρέπει να προσέξω δηλαδή;;;;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΑΝΑΣΤΟΛΕΑ DHT.

Το καλυτερο αλλα με προσοχη.

συμφονω με ΑΝΑΡ

τι πρέπει να προσέξω δηλαδή;;;;

αν αποροφηθει αρκετη ποσοτητα απο το σωμα μπορει να νιωσεις ενοχλησεις στο στηθος.
αν εχεις προδιαθεση μπορει και γυναικομαστια
 

n094

Active Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΑΝΑΣΤΟΛΕΑ DHT.

kapamarou είπε:
Το καλυτερο αλλα με προσοχη.

συμφονω με ΑΝΑΡ

τι πρέπει να προσέξω δηλαδή;;;;

αν αποροφηθει αρκετη ποσοτητα απο το σωμα μπορει να νιωσεις ενοχλησεις στο στηθος.
αν εχεις προδιαθεση μπορει και γυναικομαστια

Αυτές οι παρενέργειες από το διάλυμα Spironolactone ή από την φιναστερίδη σε χάπι;;;;
Και αν είναι από το διάλυμα, τότε αυτό πως πρέπει να χρησιμοποιείται; Είδα σε παραθέσεις ότι πρέπει να βάζεις τόσο ώστε να αισθανθείς τις ρίζες υγρές και επίσης ότι καλό θα ήταν να το βάζεις 2 φόρες τη μέρα λόγω της δράσης η οποία εξαφανίζεται μετά από 8 ώρες περίπου;;;
Για πείτε σύναδελφοι…. (αν και τι συνάδελφοι… με ns 2 kapamarou μόνο συνάδελφός μου δεν είσαι…χαχαχα :))
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΑΝΑΣΤΟΛΕΑ DHT.

Αυτές οι παρενέργειες από το διάλυμα Spironolactone ή από την φιναστερίδη σε χάπι;;;;

απο διαλυμα spironolactone 2%,και η φιναστεριση εχει παρενεργειες,οσο ποιο δυνατη η θεραπεια,τοσο και οι παρενεργειες της(πανε πακετο)

Και αν είναι από το διάλυμα, τότε αυτό πως πρέπει να χρησιμοποιείται; Είδα σε παραθέσεις ότι πρέπει να βάζεις τόσο ώστε να αισθανθείς τις ρίζες υγρές και επίσης ότι καλό θα ήταν να το βάζεις 2 φόρες τη μέρα λόγω της δράσης η οποία εξαφανίζεται μετά από 8 ώρες περίπου;;;

θελει δυο φορες την μερα τουλαχιστον,δεν ξερουμε ακριβως ποσες ωρες δρασης εχει,προτεινετε 2ml την μερα μεγιστο,αλλα μπορεις να αυξησεις αν δεν εχεις παρενεργειες απο αυτο.

Για πείτε σύναδελφοι…. (αν και τι συνάδελφοι… με ns 2 kapamarou μόνο συνάδελφός μου δεν είσαι…χαχαχα :))

γιατι δεν ειμαι συναδελφος?
 

dim74

Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΑΝΑΣΤΟΛΕΑ DHT.

φιλε μου πες μας καποια πραγματα παραπανω για τις μεταμοσχευσεις που εκανες...που?
και θα ειναι καλο να βαλεις καποιες φωτο να σε δουμε...
 

tatini

New Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΑΝΑΣΤΟΛΕΑ DHT.

kapamarou είπε:
[quote author=Panos1982 link=topic=2704.msg48201#msg48201 date=1298108781]
εγω βλεπω.......οτι αλλος ενασ ερωτας γεννιεται..... :amour:

μονο μη το μαθει ο blind....κι αρχισει τις ζηλιες.....χαχαχαχα :D :D
:kiss2 :D :D
[/quote]
ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΤΟΝ ΚΑΠΑΜΑΡΟΥ :12m:

Skandalizomai - Pepi Tsesmeli (HQ)
 

n094

Active Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΑΝΑΣΤΟΛΕΑ DHT.

Λοιπόν συνάδελφοι,
Οι φωτογραφίες που ζητήσατε… είναι από την τριτη μεταμόσχευση (στην D$I) σύνολο μοσχευμάτων 1250 σε δύο μέρες (εκ των οποίων τα 400 περίπου από body (στήθος). Έχουν προηγηθεί άλλες 2 μεταμόσχευσεις σε 3 μέρες πριν από 1 και 5 περίπου χρόνια (σύνολο μοσχευμάτων: περίπου 1800, εκ των οποίων τα 600 από body, η δότρια περιοχή τότε ήταν παρθένα και έδωσε αρκετά μοσχεύματα. Πέρα από τις πληγές, οι υπόλοιπες τρίχες είναι είτε από την πρώτη μεταμόσχευση, είτε «μαμίσια» και η κατανομή τους είναι όπως την περιέγραψα στο αρχικό μου μνμ. Δηλαδή, όλες οι μπροστά καθώς και η κορυφή πίσω μεταμοσχευμένες από την πρώτη φορά, οι υπόλοιπες περιοχές λίγα μεταμοσχευμένα και χνουδωτές δικές μου τρίχες πλην της μικρής περιοχής στη μέση περιπου που είναι σχετικά «ακμαίες» μαμά τρίχες. Τέλος, στις πτέρυγες περιμετρικά από μπρος μέχρι πίσω μαμά μαλλιά σχετικά αδύναμα που συνεχίζουν να αποδυναμώνονται και να αραιώνουν (αν και έχω μείνει σχετικά στάσιμος τα τελευταία 3 περίπου χρόνια). Από αυτό που θα παρατηρήσετε στις φώτο, στη δεύτερη μεταμόσχευση (πριν από περίπου 2,5 εβδομάδες) προσπαθήσανε να μου κάνουν ένα γενικό γέμισμα των κενών. Μπορεί το αποτέλεσμα να φαίνεται ικανοποιητικό λόγω των ερυθρών στιγμάτων. Όμως δεν είναι και τόσο…. Βέβαια θα πρέπει να περιμένω τουλάχιστον 3-4 μήνες γιατί ως γνωστόν οι μεταμοσχευμένες τρίχες πέφτουν στην αρχή και επανεκφύονται σταδιακά από τους 3 μήνες και μέχρι τους 13 μετά την επέμβαση. Ένα μεγάλο μέρος των μεταμοσχευμένων τριχών ήδη έχουν πέσει (και ελπίζω να βγει!!!) πάντως το αποτέλεσμα δεν με ικανοποιεί ακόμα. Δεν περιμένω και θαύματα αλλά….θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτο σταδιακά με τα αποτελέσματα….
Τεσπα, σήμερα ξεκίνησα ΠΡΟΣΚΑΡ στην αρχή το χω κόψει στα 10 δηλαδή 0,5μγρ και βλέπουμε, επίσης παρήγγειλα από Dr. Lee minoxidil 6%plus που περιέχει και φιναστερίδη και επίσης το διάλυμα 2% σπιρονολακτόνη και βλέπουμε…. Ελπίζω να επαναφέρω κάποια από τα μαμά που αδυνάτισαν σε καλύτερη μορφή και αν είναι δυνατόν και κάποια από τα χαμένα πίσω (φέρτε τα χαμένα πίσω!!!!)
ΤΙ ΛΕΤΕ;;;;
 

Συνημμένα

  • B.jpg
    B.jpg
    264.5 KB · Προβολές: 42

n094

Active Member
Απ: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΑΝΑΣΤΟΛΕΑ DHT.

Δεν είδα καμιά ανταπόκριση στο ποστάρισμα των φωτογραφιών μου……
Να ρωτήσω κάτι εδώ μιας και το άνοιξα εγώ το θέμα. Μπορεί κάποιος να βγάλει νέα μαλλιά σε περιοχές που είναι «καραφλές» εδώ και χρόνια ή η θεραπεία με φιναστερίδη, μινοξιδιλη κλπ αφορά μόνο στη διατήρηση των υπαρχουσών τριχών καθώς και στην ενδυνάμωση των αδυνάτων;;;;Με άλλα λόγια, υπάρχει περίπτωση να δω νέα μαλλιά; Γιατί για παράδειγμα ο φίλος μας εδώ http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,753.150.html σίγουρα είδε κάποια νέα, δεν μπορεί το αποτέλεσμά του να αφορά μόνο ενδυνάμωση αδύνατων τριχών….
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα