ΜΕΤΑΜΌΣΧΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

giwrgos athina

Active Member
pano1982 να κανω μια προταση να μου πεις την γνωμη σου ,θα μπορουσαι το παιδι να κανει συνδοιασμο οπως ειπαι ο αντριανο ας πουμε πχ 4000 γραφτς...να βγαλει αλλα 1000 γραφτς απο μουσι και καμοια 500αρια απο στηθος...συνολο 5500 γραφτς...και αν δεν φτασουν ξανακανει μια bht akoma 1000γραφτς απο μουσι και οτι βγαλει απο στηθος.....με την μικρη εμπειρια που εχω πιστευω ειναι αρκετα τα γραφτς.....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

geroksouras

Active Member
γειά και απο εμένα
Όλα είναι στο μυαλό μας φίλε chris
Κάποιος που είναι 200 κιλά και φτάσει τα 120
θα είναι πολύ ευχαριστημένος.για κάποιον όμως
που είναι 70 κιλά και έχει «ψύχωση» με αυτό δεν
θα σημαίνει απολύτως τίποτε.
Άλλος θέλει να γίνει Ρουβάς,και άλλος απο nw6 σε nw 3
Πιστεψέ με όμως ότι ο δεύτερος θα είναι ποιό ικανοποιημένος γιατί πέρα απο την λογική έχει και συγκρατημένες προσδοκίες ενώ ο πρώτος ποτέ δεν θα είναι ικανοποιημένος,ακόμα και αν γίνει Ρουβάς γιατί πάντα κάτι θα του λείπει,πάντα κάτι θα θέλει να βελτιώσει(το τίμημα της τελειομανίας)
θα «ευχόμουνα» να ήμουνα όπως πολλοί εδώ μέσα που ψάχνονται για μτχ
Έτσι και στην περίπτωσή σου,αυτό που μετράει είναι
πρώτον να ξέρεις το αποτέλεσμα που θα πάρεις με τα 2,3,4,5 000
grafts,και δεύτερον να δείς εάν αυτό σε ικανοποιεί.
Επειδή είμαι ίδια περίπτωση με εσένα καταλαβαίνω ότι ακόμα και
2000 grafts θα κάνουν διαφορά και σίγουρα θα είναι καλύτερα
από ότι πρίν.Αυτό όμως που πρέπει να δείς είναι το αποτέλεσμα που θα
έχεις,να το καταλάβεις,να δείς εάν σε ικανοποιεί και μετά να προχωρήσεις
Στην περίπτωσή σου εγώ θα έκανα συνδιασμό strip-fue να πάρω 3000+
εάν μου το επέτρεπαν τα οικονομικά θα έβαζα και 500-1000 απο γένια
για να καλύψω Α και Β ζώνη(Β αν όχι ολόκληρη ένα μέρος) και να επανέλθω μετά απο χρόνο για crown και B ζώνη(όσο χρειαστεί) με άλλα 2000.Ακόμα και αν τελικά δεν φτάσουν για να καλύψεις crown(η ένα μέρος απο αυτό),θα έχεις καλύψει τα 2/3 του κεφαλιού με μια πυκνότητα περίπου 30grafts/τ.ε.+ αυτά που έχεις,εικόνα που «δικαιολογείται»για την ηλικία σου
ταπεινής άποψης
 

Panos1982

Well-Known Member
giwrgos athina είπε:
pano1982 να κανω μια προταση να μου πεις την γνωμη σου ,θα μπορουσαι το παιδι να κανει συνδοιασμο οπως ειπαι ο αντριανο ας πουμε πχ 4000 γραφτς...να βγαλει αλλα 1000 γραφτς απο μουσι και καμοια 500αρια απο στηθος...συνολο 5500 γραφτς...και αν δεν φτασουν ξανακανει μια bht akoma 1000γραφτς απο μουσι και οτι βγαλει απο στηθος.....με την μικρη εμπειρια που εχω πιστευω ειναι αρκετα τα γραφτς.....

Θα σου πω την γνωμη μου,
επειδη το παιδι εχει παει σε Ελληνικες κλινικες του παρελθοντος που δουλευαν οπως να ναι....του εκαναν τις τα δε μεταμοσχευσεις κτλπ...
Αντικειμενικα αν ειχε αυτη την αραιωση τωρα ακομα και με φουλ δοτρια και χωρις να ειχε κανει καμμια μμ, οι γιατροι εξωτερικου 8/10 δε θα αναλαμβαναν την περιπτωση του γιατι δεν ειναι καταλληλη για μμ....θα αναλαμβαναν μονο οσοι κανουν bht κυριως γιατι μπορουν να βαλουν πολλα θυλακια..κτλπ...τυπου umar και ομοιοι του ανα τον κοσμο...
Αλλα πρεπει να ξερεις οτι στους υπολογισμους σου τα grafts βγηκαν ευκολα στις 5κ στην πραξη υπαρχουν πολλα βασικα προβληματα οπως:
τα θυλακια περαν αυτα της κεφαλης εχουν πολυ μικροτερο ποσοστο επιβιωσης...δλδ μπορει να βγουν τα μισα μπορει λιγο περισσοτερα μπορει ομως και ακομα λιγοτερα...ειναι συνηθες φαινομενο αυτο στο bht...επισης οι θυλακες που δεν προερχονται απ την κεφαλη δεν εχουν τα ιδια χαρακτηρηστικα αλλα ουτε και τον ιδιο ογκο με αυτες της κεφαλης, δλδ για να παρεις το οπτικο αποτελεσμα που περνεις με 2000 θυλακες κεφαλης χρειαζεσαι ισως και 3500-4000 θυλακες απο bht...και σε συνδιασμο με αυτο που ειπα πριν για να φυτρωσουν οι 3500 θυλακες θα πρεπει να εχεις φυτεψει ισως και πανω απο 6000...ολα αυτα ειναι σχετικα οι αριθμοι που λεω ειναι κατα προσεγγιση, γενικα το bht προτιματε απ το μουσι καλυτερα και μετα απο αλλα μερι στηθος χερια ποδια αλλα εχει τα μειονεκτηματα που αναφερω....και το χρυσοπληρωνεις..δε θα το προτιμουσα προσωπικα, ισως μονο απο μουσι για μια πυκνωση αναμεσα σε θυλακες κεφαλιου ωστε να καλυπτεται απο αλλες τριχες και να μην ειναι εκτεθημενο ετσι ωστε οταν μακραινει το μαλλι να μην φαινεται η διαφορα που κανει η τριχα που δεν ειναι απο κεφαλι, εκτος κι αν τα κραταει κοντοκουρεμενα μεχρι 5χιλ, αλλα και παλι στην περιπτωση του παιδιου οι τριχες στην επανω μερια δεν ειναι αρκετες για να γινει αυτο που λεω...
κατα την γνωμη μου παντα....
 

krhtikos21

Member
για μένα αν τ παληκάρι είχε ξεκινήσει όπως θα πρεπε σε καλό γιατρό σωζότανε η φάση σίγουρα. εγώ έτσι νομίζω. ενώ φυσικά έχεις καλή δότρια και τρίχες σε σώμα.οι καλοί γιατροί βάζουνε τ γκραφτς με τέτοιο τρόπο που καλύπτουνε αν κ λίγα σωστά τ κεφάλι . εμένα μ χε πει ο Μιχάλης Γεω@@γίου πως αν έχεις πολύ καλή δότρια και 6 αρι φτιάχνεται με καλό αποτέλεσμα. όλα είναι θέμα δότριας άμα σ βγάζει η δότρια 7500 grafts γτ να μην σώζεται ένα 6αρι?
 

n094

Active Member
ένα καθαρό καθαρό 6άρι με 7.500 μπορεί να έχει μια ικανοποιητική εικόνα, όμως 7.500 μοσχ από κεφάλι από ένα καθαρό 6αρι δεν μπορείς να πάρεις άντε να πάρει μέχρι 6.000, οπότε αν δεν μπουν και γένια και σώμα (με τα μειονεκτήματα που αναφέρει ο Πάνος) δεν γίνεται δουλειά. Εγώ είμαι 6αρι και η δότρια μου έχει δώσει μέχρι στιγμής από κεφάλι 4.500 μοσχ, έτσι όπως με βλέπω μπορεί να δώσει άλλα 1000 αλλά παραπάνω δεν νομίζω. Να μου πεις, αν δώσει 5.500 με FUE δεν μπορεί να δώσει και 2.000 ακόμα με στριπ... πιθανό αλλά δεν νομίζω. Τώρα στο αν θα γίνει δουλειά με 2.000 μοσχ στον φίλο, πάλι όλα είναι σχετικά και σε αυτό θα συμφωνήσω με τον γεροξούρα. Δηλαδή μπορεί να μη βγει "το τέλειο" αλλά σίγουρα θα βελτιώσει αρκετά την εικόνα του και το θέμα είναι πάντα τι προσδοκίες έχεις.
 

CHRIS2206

New Member
Αγαπητοί φίλοι,

Καταρχήν θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις ευχές και τα σχόλια σας τα οποία διάβασα με μεγάλη προσοχή. Δυστυχώς έχω κάνει 2 αποτυχημένες επεμβάσεις, γεγονός το οποίο δεν αλλάζει. Εύχομαι πραγματικά από τον θεό να το βρούνε όλοι όσοι παίζουν με το πρόβλημα του άλλου. Θεωρώντας ότι αυτή την φορά απευθύνομαι σε επαγγελματίες (αυτό θα αποδειχτεί) κάνω μια ακόμη προσπάθεια να διορθώσω ένα κακό αποτέλεσμα. Γνωρίζω ότι τα 2000 grafts είναι λίγα για το μέγεθος της αραίωσης μου αλλά είναι αυτά τα οποία μπορεί να μου δώσει η δότρια περιοχή μου και η τσέπη μου αυτή την στιγμή. Αν δω εικόνα σημαντικής βελτίωσης στο μπροστινό κομμάτι στο οποίο θα επικεντρωθεί η μ/μ σκέφτομαι να προχωρήσω το καλοκαίρι σε FUE περίπου 3000 grafts. Δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να κάνω BHT γιατί τα αποτελέσματα που έχω δει δεν μου άρεσαν, οι τρίχες του σώματος είναι κατσαρές και δεν νομίζω ότι ταιριάζουν στο κεφάλι. Όσον αφορά το SMP είναι κάτι το οποίο δεν μου αρέσει και δεν μου ταιριάζει. Έχω ξοδέψει για το θέμα των μαλλιών μια περιουσία και δυστυχώς ακόμα δεν έχω τελειώσει. Θεωρώ ότι με 5000 μοσχεύματα η εικόνα μου θα αλλάξει ριζικά. Στο φινάλε αυτό μπορούσα, αυτό έκανα. Γνωρίζω ότι τα μαλλιά που είχα στα 18 μου δεν θα τα ξαναποκτήσω αλλά πιστεύω ότι μπορώ να πετύχω ένα πολύ καλό αποτέλεσμα
 

geroksouras

Active Member
chris,
θεωρώ λάθος το να βάλεις(εφόσον μπορείς) πρώτα 2000 και μετά 3000
Θα είναι καλύτερα,κατά την άποψή μου και αν αντέχεις οικονομικά να το κάνεις
ανάποδα.
Αν μπορείς το καλοκαίρι να έχεις τα χρήματα που χρειάζεται η fue,(καταρχήν
θα χρειαστείς 1 χρόνο αποχή για να προχωρήσεις σε 2ρη μτχ,οπότε πάς για
Φθινόπωρο 14),τότε κοίτα μήπως μπορείς να εξασφαλίσεις το 1/3
(περίπου 3000e) τώρα
η λίγο αργότερα για να βάλεις αρχικά 3000
θα έχεις έτσι και καλύτερο αποτέλεσμα και καλύτερη συνολικά εικόνα για το τι
μπορείς να κάνεις στην συνέχεια.Τα 2000 θα σου δώσουνε μικρό σε έκταση αποτέλεσμα
και μπορεί να μπερδευτείς.Επίσης αν κάτι πάει πάει στραβά(οικονομικά,προσωπικά,αλλάξεις γνώμη
ρε αδερφέ),θα μείνουν στο κεφάλι σου τα 3000 που θα καλύπτουν μεγαλύτερη επιφάνεια,και δεν θα φαίνονται τόσο άσχημα όπως τα 2000
Ακόμα 3000 fue με την μία(4ο strip δεν παίζει),δεν το βλέπω,οπότε καλύτερα να κοιτάξεις και λίγο
τα γένια που θεωρούνται πλέον πολύ καλή εναλλακτική και
χωρίς σημάδια,και ίσως να έβαζες λίγα στην 1η μτχ να δείς πως θα πάνε
 
Μπλουζα