ΜΑΓΙΚΟ ΦΥΤΟ: ΙΠΠΟΦΑΕΣ

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

GeoKor

New Member
Απ: ΜΑΓΙΚΟ ΦΥΤΟ: ΙΠΠΟΦΑΕΣ

Καλα ε το ιπποφαες διαφημηζεται πλεον και στην τηλεοραση, δεν ξερω αν πετυχατε την διαφημιση του σε καποιο καναλι. Πολυ δημοφηλες, το αγορασα και γω και με οποιον το συζηταω το εχει καπου ακουσει.

_SPIROS είπε:
- το ιπποφαές έχει αναφορά συστατικών και για τριχόπτωση
Ποια ειναι τα συστατικα αυτα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΜΑΓΙΚΟ ΦΥΤΟ: ΙΠΠΟΦΑΕΣ

δες την πρώτη σελίδα και http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,256.0.html, http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,314.0.html

Φλαβονοειδή

Μια άλλη μεγάλη κατηγορία ουσιών που περιέχει το Ιπποφαές, είναι τα φλαβονοειδή, Τα φλαβονοειδή θεωρούνται αντιοξειδωτικά ουσίες. Οι συγκεκριμένες φυτοχημικές ουσίες δεν έχουν σχετισθεί μόνο με ελάττωση της αρτηριακής πιέσεως, αλλά και με μειωμένο ποσοστά ορισμένων μορφών καρκίνου, καθώς και άνοιας. Όλο και περισσότερες επιστημονικές μελέτες συνδέουν τα αντιοξειδωτικά με την ενίσχυση του ανοσοποιητικού μας συστήματος, την προστασία των δοντιών μας από την πλάκα και την ουλίτιδα και την εξουδετέρωση των ελεύθερων ριζών οξυγόνου που επιτίθενται στα κύτταρα και επιταχύνουν τη γήρανση.


Β-Sitosterol

Το β-Sitosterol είναι και αυτό μια ουσία η οποία περιέχεται στο Ιπποφαές. Το β-Sitosterol έχει τη δυνατότητα να διαλύει τα λίπη και είναι 30 φορές πιο ισχυρό από τη χολίνη.

Φυτικές στερόλες αποδεδειγμένα μειώνουν τη χοληστερόλη
Τα τελευταία 50 περίπου χρόνια είναι γνωστό ότι οι φυτικές στερόλες, ή αλλιώς φυτοστερόλες, μειώνουν τα επίπεδα χοληστερόλης στο αίμα, εμποδίζοντας σε κάποιο βαθμό την απορρόφηση της χοληστερόλης στο έντερο. Τα ευρήματα πολλών κλινικών ερευνών υποδεικνύουν ότι οι φυτοστερόλες μειώνουν την ολική και την LDL χοληστερόλη, αποτρέποντας εν μέρει την απορρόφηση της χοληστερόλης. Επίσης, τα αποτελέσματά τους είναι επιπρόσθετα όταν συνδυάζονται με λιπαρά Ω, sitosterol , προσεγμένη δίαιτα, άσκηση κ.α. Οι φυτοστερόλες μπορούν να καταναλώνονται με ασφάλεια. Ωστόσο, η καθημερινή κατανάλωση 2-3g στερολών για χρονικό διάστημα ενός έως δώδεκα μηνών ενδέχεται να προκαλέσει μέτρια πτώση στα επίπεδα καροτενοειδών του πλάσματος.

Το Ιπποφαές έχει πολύ μεγάλες συγκεντρώσεις καροτενοειδών τα οποία βρίσκονται σε πλήρη αρμονία με τις στερόλες του, επομένως δεν αντιμετωπίζουμε καμία απολύτως μείωση τους.

Ιπποφαές, φυτική «τράπεζα» θρεπτικών ουσιών
Βιταμίνες και αντιοξειδωτικά που βοηθούν

Βιταμίνη Α
- μάτια, όραση, βλεννογόνο, αντίσταση στις μολύνσεις. Βήτα καροτένιο πρόδρομος της βιταμίνης Α καταστρέφει τις ελεύθερες ρίζες.

Βιταμίνη D
- σχηματισμός και καλή διατήρηση των οστών, συμβάλλει στην απορρόφηση του ασβεστίου.

Βιταμίνη Ε
- καταστρέφει τις ελεύθερες ρίζες (αντιοξειδωτικός παράγοντας).

Βιταμίνη Κ
- πήξη το αίματος.

Βιταμίνη C
- αντιοξειδωτική δράση, προστασία από τις ελεύθερες ρίζες, ενίσχυση του ανοσοποιητικού συστήματος, σχηματισμός του συνδετικού ιστού, συμμετέχει στη σύνθεση ορμονών, αυξάνει την πρόσληψη του σιδήρου, σταματά την πρόσληψη χαλκού.

ΒιταμίνηΒ1
- μεταβολισμός υδατανθράκων.
Βιταμίνη Β2
- συνολικός μεταβολισμός.
Βιταμίνη Β6
- μεταβολισμός πρωτεϊνών.
Βιταμίνη Β12
- συνολικός μεταβολισμός, σύνθεση των ερυθρών αιμοσφαιρίων.

Βιοτίνη
- μεταβολισμός πρωτεϊνών και υδατανθράκων

Νιασίνη
- μεταβολισμός υδατανθράκων (μείωση της γλυκόζης), ενέργεια που τροφοδοτεί αερόβιες διαδικασίες.

Παντοθενικό οξύ
- μεταβολισμός λιπαρών, υδατανθράκων και αμινοξέων, επούλωση τραυμάτων.

Φολικό οξύ
- μεταβολισμός DNA, δημιουργία νέων κυττάρων, κ.α.

Μέταλλα & ιχνοστοιχεία που βοηθούν

Νάτριο
- αποθήκευση νερού.

Κάλιο
- αφυδάτωση, ρύθμιση της πίεσης του αίματος και λειτουργία καρδιάς.

Χλώριο
- ο πιο σημαντικός συνοδός του νατρίου και του καλίου, σχηματισμός υδροχλωρικού οξέος στο στομάχι.

Μαγνήσιο
- συμμετέχει σε περισσότερες από 300 αντιδράσεις στον οργανισμό, όπως ο ενεργειακός μεταβολισμός, οι μυϊκές συσπάσεις.

Ασβέστιο
- σταθερότητα των οστών και δοντιών, μεταβίβαση μηνυμάτων στα νεύρα και τους μυς.

Σίδηρος
- μεταφορά του οξυγόνου στο αίμα και παραγωγή ενέργειας.

Ψευδάργυρος
- ανοσοποιητικό σύστημα, επούλωση τραυμάτων και προστασία από τις Ελεύθερες ρίζες.

Σελήνιο
- προστασία από τις ελεύθερες ρίζες.

Χρώμιο
- μεταβολισμός υδατανθράκων, αυξάνει το σχηματισμό γλυκογόνου και εξοικονομεί γλυκογόνο κατά την διάρκεια της άσκησης, κ.α.
Αναφέρονται τα πιο σημαντικά

Εάν για οποιοδήποτε λόγο ο οργανισμός μας περιέχει πολλές ελεύθερες ρίζες, τοξίνες, οφειλόμενες στον άσχημο τρόπο ζωής ή και στις πολύ κακές συνθήκες που επικρατούν στον σύγχρονο κόσμο (καυσαέρια, άγχος, κάπνισμα, διατροφή, έλλειψη άσκησης), ενδέχεται να νιώσουμε νωχελικοί, κουρασμένο η και κατάθλιψη. Το Ιπποφαές είναι πλούσιο σε βιταμίνες και υπέρ αντιοξειδωτικές ουσίες, οι οποίες βοηθούν στην απομάκρυνση των τοξινών από το σώμα. Το αποτέλεσμα θα είναι να νιώσετε πάλι ζωντανοί και ενεργητικοί.

Οι βιταμίνες της σειράς Β που χαρακτηρίζονται αντιαγχωτικές, καθώς και τα αμινοξέα μαζί με τα λιπαρά οξέα (Ω) που έχουν την ιδιότητα να χαλαρώνουν τον οργανισμό, θα αποτελέσει την καλύτερη λύση για να διώξετε το άγχος με την βοήθεια του Ιπποφαές. Τα αποτελέσματα μπορούν να ενισχυθούν με ένα φλιτζάνι τσάι από τα φύλλα του Ιπποφαές.

Το σύνολο των θρεπτικών ουσιών και αντιοξειδωτικών που περιέχονται στο Ιπποφαές Eubias είναι 190.
 

kyuss

New Member
Απ: ΜΑΓΙΚΟ ΦΥΤΟ: ΙΠΠΟΦΑΕΣ

Πανω κατω τ ιδια εχει και η σπιρουλινα, Μονο σεληνιο δε βρηκα να εχει
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΜΑΓΙΚΟ ΦΥΤΟ: ΙΠΠΟΦΑΕΣ

είπαμε - η επιλογή είναι προσωπική και μη κατακριτέα.. ;)
εγώ δοκίμασα και τα 2 - έμεινα ευχαριστημένος από spirulina αλλά ενθουσιάστηκα από το ιπποφαές...
 

dim74

Member
Απ: ΜΑΓΙΚΟ ΦΥΤΟ: ΙΠΠΟΦΑΕΣ

εδω και 5 μερες περνω και εγω το ιπποφαες...αυτο μπορουμε να το περνουμε επ απειρο η πρεπει για ορισμενο διαστημα και μετα διακοπη και αν θελουμε αρχιζουμε παλι αργοτερα?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΜΑΓΙΚΟ ΦΥΤΟ: ΙΠΠΟΦΑΕΣ

αυτό το ψάχνω καιρό,και αυτό που βρήκα είναι ότι 3-6 μήνες άφοβα χρησιμοποιείται.

βέβαια,επειδή το ιπποφαές είναι φυσικό/φυτικό προϊόν,δεν νομίζω να παίζει επιβάρυνση σε μεγαλύτερη των 6 μηνών χρήση...

έχω στείλει e-mail στην εταιρία με 2-3 ερωτήσεις για την χρήση του...
ό,τι βρω για την χρόνια χρήση του θα το ποστάρω...
 

kyuss

New Member
Απ: ΜΑΓΙΚΟ ΦΥΤΟ: ΙΠΠΟΦΑΕΣ

_SPIROS είπε:
είπαμε - η επιλογή είναι προσωπική και μη κατακριτέα.. ;)
εγώ δοκίμασα και τα 2 - έμεινα ευχαριστημένος από spirulina αλλά ενθουσιάστηκα από το ιπποφαές...

Δεν εχω παρει ιπποφαες, οποτε οκ. Σου ειναι ευκολο να μου πεις τι καλυτερο ειδες απ το ιππαφαες;


Λαθος εκανα πριν, εχει και σεληνιο η σπιρουλινα. Εχω την αισθηση οτι τα ιδια ειναι;
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΜΑΓΙΚΟ ΦΥΤΟ: ΙΠΠΟΦΑΕΣ

με το ιπποφαές άρχισα να νιώθω "ανεβασμένος",ιδιαίτερη ευεξία καθημερινά και φοβερή αντοχή
σημ.: δεν γίνεται τίποτα ιδιαίτερο στην ζωή και την δουλειά μου,οπότε δεν μπορεί να είναι ψυχολογικός παράγοντας
 

dim74

Member
Απ: ΜΑΓΙΚΟ ΦΥΤΟ: ΙΠΠΟΦΑΕΣ

ναι υπαρχει στα φαρμακεια αλλα οχι σε ολα ακομα...πρεπει να ψαξεις λιγο...εχει στα φαρμακεια 22 ευρω περιπου(50 καψουλες)...μπορεις να το βρεις και στο ιντερνετ σε ελληνικα σαιτ λιγο ποιο φτηνα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΜΑΓΙΚΟ ΦΥΤΟ: ΙΠΠΟΦΑΕΣ

είπαμε,δυναμωτικό και συμπληρωματικό θεραπείας είναι λόγω των πολλών καλών συστατικών του για την τρίχα,και επίσης εντελώς φυτικό/φυσικό ... δεν απευθύνεται αποκλειστικά στην τριχόπτωση...
δες λίγο και την συζήτηση πιο πάνω... ::)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΜΑΓΙΚΟ ΦΥΤΟ: ΙΠΠΟΦΑΕΣ

dimp είπε:
euxaristw!
to exeis xrisimopeihsei? kanei douleia? sta mallia?

οχι δεν κανει εκτος και αν η τριχοπτωση σου ειναι λογω ελειψης βιταμινων

αν δεν ειναι λογω αυτου τοτε δεν θα σου κανει τιποτα
 

dim74

Member
Απ: ΜΑΓΙΚΟ ΦΥΤΟ: ΙΠΠΟΦΑΕΣ

επειδη μου τελειωνει το πρωτο κουτι ιπποφαες γνωριζει κανεις αν μπορουμε να το περνουμε οσο καιρο θελουμε η εχει οριο?ειναι σημαντικο να το γνωριζουμε αυτο καθως πουθενα απο οπου εψαξα δεν γραφει κατι για αυτο...
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΜΑΓΙΚΟ ΦΥΤΟ: ΙΠΠΟΦΑΕΣ

dim74 είπε:
επειδη μου τελειωνει το πρωτο κουτι ιπποφαες γνωριζει κανεις αν μπορουμε να το περνουμε οσο καιρο θελουμε η εχει οριο?ειναι σημαντικο να το γνωριζουμε αυτο καθως πουθενα απο οπου εψαξα δεν γραφει κατι για αυτο...
επικοινώνησα με την εταιρία και απάντησαν ότι η μακροχρόνια χρήση δεν κρύβει κανένα κίνδυνο,αλλά για καλύτερα αποτελέσματα πρέπει να υπάρχουν και διαστήματα διαλειμμάτων(ανά 3μηνο)
 

tasos

Active Member
Απ: ΜΑΓΙΚΟ ΦΥΤΟ: ΙΠΠΟΦΑΕΣ

....καμία βελτίωση στην ποιότητα της τρίχας έχεται παρατηρήσει ?
ή ακόμα να φαίνονται τα μαλλιά πιο λαμπερά ???

thanks
 

barman

Member
Απ: ΜΑΓΙΚΟ ΦΥΤΟ: ΙΠΠΟΦΑΕΣ

απο οσους παιρνουν υποφαες εχει παρατηρησει κανεις κατι τιποτα στον εαυτο του?δεν μιλαω για μαλλια...γενικα..γιατι εχω οσες φορες το παιρνω και μιλω για συνεχομενα,αλλα και οι φιλοι μου δεν εχουν παρατηρησει κατι το ιδαιτερο..
 

geofish

New Member
Απ: ΜΑΓΙΚΟ ΦΥΤΟ: ΙΠΠΟΦΑΕΣ

Εγώ που δοκίμασα το ιπποφάες για να δω τι παίζει όσο αφόρα την ζωτικότητα –ενέργεια, δεν είδα τίποτα. Προσωπικά θεωρώ την σπιρουλίνα ανώτερη.
Και να προτιμάτε την ελληνική από την Νιγρίτα Σερρών για να βοηθάμε και την τοπική οικονομία.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα