Λούσιμο και όγκος τρίχας

mikegad

Well-Known Member
Εγω πάντως Μάικ , που η διατροφή μου ειναι σχετικά συγκεκριμένη εδώ και παρά πολλά χρονια, έχω παρατηρήσει αυτο που λέει ο σερίφης , ότι το μαλλί άλλοτε ειναι μπομπα και άλλοτε πεθαμένο.
Καλα nucky αστο δεν προκειται να συμφωνησουμε ποτε.

Το μαλλι φυσικα και επηρεαζεται απο την τροφη ,ειδικα αυτες που επηρεαζουν της ορμονες (και οι βιταμινες χρειαζονται βεβαια).
Πριν ενα μηνα περιπου η ενδοκρινολογος με εστειλε για αιματολογικες (για ασχετο λογο,οχι την τριχοπτωση) και μια ορμονη ηταν στα υψη (σχεδον διπλασια τιμη απο την φυσιολογικη) με ξανασταλνει μετα απο 5 μερες για διπλο δειγμα.Το πρωτο 10 μοναδες κατω σε σχεση με την πρωτη.Το δευτερο αλλες τρεις μοναδες κατω (και μιλαμε για μιση μολις ωρα μετα) χωρις να βαλω τιποτα στο στομα μου ,ουτε νερο.

Αυτο που γραφω δεν ειναι υποθεση ουτε φαντασια ,το ειδα με τα ματια μου ,τρεις φορες μου πηραν αιμα.Επομενως ναι πιστευω πως η τροφη μπορει να επηρεασει την οψη του μαλλιου και παρα πολυ αμεσα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Καλησπέρα αλάνια, θα συμφωνήσω με τον Nucky το ποσοστό της υγρασίας στην ατμόσφαιρα (μέσα και έξω από το σπίτι) είναι αυτό που ευθύνεται κυρίως γι'αυτό το φαινόμενο...Μετά έρχεται η διατροφή και ο ύπνος φυσικά. (Αυτά από προσωπική παρατήρηση χρόνων)
 

Serifis

Active Member
Καλησπέρα παίδες! Λοιπόν σήμερα ξαναέκανα ένα λούσιμο (είχα κάνει ξανά χτές που άνοιξα το thread όπου τα μαλλί μετά ήταν υπερβολικά λεπτό) και πραγματικά σε σχέση με χτές υπήρξε αρκετά μεγάλη διαφορά. Η ρουτίνα μου στο λούσιμο η ίδια, η διατροφή μου ίδια και απαράλακτη, το αποτέλεσμα όμως μέσα σε 2 μέρες εντελώς διαφορετικό. Και να φανταστείτε αυτό που σας είπα χτες, ότι πριν το λούσιμο ήξερα πως μετά το μαλλί θα έχει καλό όγκο. Επίσης το κατάλαβα και στο ξέβγαλμα πρίν το πιστολάκι, όπου το μαλλί βρεγμένο είχε πιο πολύ όγκο από άλλες φορες. Αυτό που παρατήρησα πως άλλαξε αυτές τις 2 μέρες πάντως είναι ο καιρός.
 

nucky

Active Member
Μάικ οι ορμόνες επηρεάζονται από πολλά πράγματα πχ στρες .

Δεν κατάλαβα ακριβώς την περίπτωση .. Στις5 μέρες που μεσολάβησαν άλλαξες διατροφη;
 
Τελευταία επεξεργασία:

nucky

Active Member
Επίσης , οπως λέμε στο χωριό association does not mean causation. Αν είδες αλλαγή στο μαλλί με Βραχυπρόθεσμη αλλαγή διατροφής , δεν σημαίνει απαραίτητα ότι προήλθε από αυτο , μπορεί ταυτόχρονα να άλλαζε και ο καιρός. Ειδικά αν η παρατηρηςη αφορά μια φορά. Εγω όμως, και οι άλλοι δυο οπως βλέπεις, παρατηρούμε ότι χωρίς να αλλάξουμε διατροφή , αλλάζει το μαλλί εξ αιτίας του καιρού. Και στην περίπτωση μου τουλάχιστον οι παρατηρήσεις ειναι σε πολλά χρονια
 

nucky

Active Member
Σέριφ ο μόνος τρόπος να το αντιμετωπισεις ως ενα βαθμό , αν σ ενοχλεί , ειναι να είσαι σε ελεγχόμενη υγρασία όσο περισσότερο γίνεται. Κοινως, αφυγραντηρας . Θα κοιμάσαι και καλυτερα
 

mikegad

Well-Known Member
Μάικ οι ορμόνες επηρεάζονται από πολλά πράγματα πχ στρες .

Δεν κατάλαβα ακριβώς την περίπτωση .. Στις5 μέρες που μεσολάβησαν άλλαξες διατροφη;
τι εννοείς να άλλαξα διατροφή σε 5 μέρες?
Δεν τρώω κάθε μέρα τα ιδια φυσικά.
Και η 2η με την 3η μέτρηση είχαν μιση ώρα διαφορά ,όσο πεινούσα έπεφτε ο δείκτης.
Επομένως ναι ,πιστεύω πως η διατροφή επηρεάζει άμεσα της ορμόνες και οι ορμόνες επηρεάζουν άμεσα την όψη του μαλλιού.
 

Serifis

Active Member
Επίσης , οπως λέμε στο χωριό association does not mean causation. Αν είδες αλλαγή στο μαλλί με Βραχυπρόθεσμη αλλαγή διατροφής , δεν σημαίνει απαραίτητα ότι προήλθε από αυτο , μπορεί ταυτόχρονα να άλλαζε και ο καιρός. Ειδικά αν η παρατηρηςη αφορά μια φορά. Εγω όμως, και οι άλλοι δυο οπως βλέπεις, παρατηρούμε ότι χωρίς να αλλάξουμε διατροφή , αλλάζει το μαλλί εξ αιτίας του καιρού. Και στην περίπτωση μου τουλάχιστον οι παρατηρήσεις ειναι σε πολλά χρονια

Nucky, μετά από 2 μέρες και πάλι τα ίδια σκ@τ@. Απότομη μεταβολή από πολύ όγκο στο άλλο άκρο, αυτό που άλλαξε είναι φυσικά η υγρασία καθώς 2 μέρες πριν είχε πολλή περισσότερη. Συνεπώς εμείς θέλουμε να υπάρχει υγρασία έτσι; Και όταν δεν υπάρχει υγρασία στην ατμόσφαιρα δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο για όγκο στην τρίχα;
 
Nucky, μετά από 2 μέρες και πάλι τα ίδια σκ@τ@. Απότομη μεταβολή από πολύ όγκο στο άλλο άκρο, αυτό που άλλαξε είναι φυσικά η υγρασία καθώς 2 μέρες πριν είχε πολλή περισσότερη. Συνεπώς εμείς θέλουμε να υπάρχει υγρασία έτσι; Και όταν δεν υπάρχει υγρασία στην ατμόσφαιρα δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο για όγκο στην τρίχα;

Εμείς δεν θέλουμε να υπάρχει πολλή υγρασία! Σήμερα ας πούμε με τον καύσωνα που η σχετική υγρασία είναι 20-25% το πολύ, πώς το βλέπεις το μαλλί; Εννοώ χωρίς να έχεις ιδρώσει.
 

Serifis

Active Member
Εμείς δεν θέλουμε να υπάρχει πολλή υγρασία! Σήμερα ας πούμε με τον καύσωνα που η σχετική υγρασία είναι 20-25% το πολύ, πώς το βλέπεις το μαλλί; Εννοώ χωρίς να έχεις ιδρώσει.

Σε πολύ καλά επίπεδα, χτες και σήμερα. Τις προηγούμενες μέρες που είχε μικρότερες θερμοκρασίες δεν ήταν τόσο καλά.
 

Serifis

Active Member
Παιδιά, πώς βλέπετε τα μαλλιά σας από άποψη όγκου αυτή την περίοδο; Εμένα μια εβδομάδα τώρα είναι φούλ λεπτά και έχουν μια αίσθηση σαν άχυρο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

zaxosdogkanos

Active Member
οσο δεν με βλεπει ο ηλιος τελεια,οποτε βγαινω και εχει πολυ ηλιο (10το πρωι-4 το απογευμα) φενονται σαν αχυρο και εχω αυξημενη τριχοπτωση.ο ιδρωτας και η ζεστη-ηλιος στο δικο μου μαλλι ειναι καταστροφικα δυστυχως.αυτο το πραγμα αρχισε απο μεσα μαιου που αρχισαν τα 30αρια.
 

Serifis

Active Member
Εμένα δεν έχει να κάνει με τον ήλιο. Ο ιδρώτας προφανώς σε όσους έχουν αα δείχνει χειρότερο το μαλλί. Δεν έχετε δει διαφορές δηλαδή στη ποιότητα της τρίχας (σε όλο το κεφάλι) ας πούμε σε 2 εβδομάδες;
 

Serifis

Active Member
Θέλω να σας ρωτήσω πως είναι τα μαλλιά σας από άποψη όγκου το τελευταίο 3-4ήμερο σε σχέση με όλο τον προηγούμενο μήνα, κυρίως για όσους μένουν Αθήνα. Έχω περιέργεια εάν η λέπτινση που έχω παντού είναι από αα ή λόγω καιρού ή και πιθανής εποχιακής.
 

Utopia

Active Member
Θέλω να σας ρωτήσω πως είναι τα μαλλιά σας από άποψη όγκου το τελευταίο 3-4ήμερο σε σχέση με όλο τον προηγούμενο μήνα, κυρίως για όσους μένουν Αθήνα. Έχω περιέργεια εάν η λέπτινση που έχω παντού είναι από αα ή λόγω καιρού ή και πιθανής εποχιακής.
Κι εγώ τα ίδια, από Ιούνιο ξεκίνησε και κορυφώθηκε τον Ιούλιο, τώρα αρχίζει και ανακάμπτει αλλά αυτό το τελευταίο 3ημερο είναι σκατά...
 

dimitris50423

Well-Known Member
για τη διατροφη που λετε δεν εχω παρατηρησει αλλαγες στα μαλλια μου. τα σαμπουαν σιγουρα ομως καποια κανουν τη διαφορα στο θεμα ογκου και ισως παχυνσης της τριχας. εχω δοκιμασει frezyderm, dercos vichy, nanogen, κορες, και αλλα του εμποριου που δεν χρειαζεται να αναφερω. αυτα που μου εδωσαν τον καλυτερο ογκο και πιθανον και παχυνση στην τριχα ειναι το frezyderm kai nanogen. κορες και dercos δεν με εντυπωσιασαν απο το πως αφηνουν το μαλλι.
frezyderm κανει πολυ καλο αφρο μυριζει πολυ ωραια κανει τα μαλλια ευκολοχτενιστα στο βρεγμενο και οταν στεγνωσουν εχουν πολυ καλο ογκο. το δερμα του τριχωτου σε πολυ καλη κατασταση.
nanogen με λιγη ποσοτητα πολυ καλος αφρος, αφηνει αισθηση δροσιας στο κεφαλι την ωρα που λουζεσαι και μετα, ευκολοχτενιστα και ισως κανει αυτο που υποσχεται τουλαχιστον σε μενα παχυνση της τριχας. δινει καλο ογκο και το τριχωτο ειναι σε αριστη κατασταση μεχρι το επομενο λουσιμο.
αυτα τα 2 εχω ξεχωρισει πιθανον να υπαρχουν και αλλα που να δινουν ογκο και παχυνση τριχας.
επισης πιστευω οτι το φυσικο στεγνωμα και οχι με πιστολακι ειναι καλυτερο. το καλοκαιρι δεν στεγνωνω ποτε. χειμωνα αφηνω λιγο να στεγνωσουν και τελειωνω με πιστολακι οχι καυτο αερα.
ο καυτος αερας δεν μου εκανε καλο στην εικονα του μαλλιου και στο δερμα του τριχωτου.
 

dimitris50423

Well-Known Member
η υγρασια και η πτωση της θερμοκρασιας (αλλαγη καιρου) πιστευω οτι ειναι οτι χειροτερο για την τριχα και το δερμα του τριχωτου. καθε χρονο σχεδον φθινοπωρο με την αλλαγη του καιρου εβγαζα ασπρες νιφαδες που μου εκαναν το μαλλι χαλια. καλοκαιρι μερες με υγρασια δεν ειχα θεμα. αλλα ο συνδιασμος υγρασιας και πτωσης της θερμοκρασιας ισως ευνοουσε μυκητες που βρισκονταν στο τριχωτο και εβγαιναν οι νιφαδες σαν λιπαρη πιτυριδα.
 
Μπλουζα