Λουσιμο??

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

spi

Well-Known Member
Δε ξερω αν εχει ειπωθει ξανα αλλα θελω να την κανω την ερωτηση γιατι διαβασα κατι στο forum που με ανησυχησε.Παλιοτερα ειχα διαβασει οτι το να λουζεσαι καθε μερα σου κανει τα μαλλια πιο υγιη,και ηρθε σε αντιθεση με αυτο που ηξερα οτι δε κανει καθε μερα μπανιο για τα μαλλια.Σημερα που εψαχνα λιγο εδω ειδα1-2 να γραφουν πως δε θα λουζονται καθε μερα ωστε να μην τους πεφτουν οι τριχες.Τελικα ειναι καλο η οχι να κανεις καθε μερα μπανιο? :chinscratch
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Λουσιμο??

όταν κάνεις θεραπεία με τοπικά,
επιβάλλεται το καθημερινό λούσιμο,
το οποίο σίγουρα δεν αδυνατίζει την τρίχα
 

spi

Well-Known Member
Απ: Λουσιμο??

Κι εγω αυτο νομιζω πως δεν εχει σχεση αν λουζεσαι καθε μερα απλα κατι παιδια το ανεφεραν και μαλιστα ειπαν χαρκτηριστικα θα προσπαθω να κανω μπανιο ανα 2 μερες ωστε να μην εχω περισσοτερη τριχοπτωση και αυτο με παρεξευνευσε.Επισης μπανιο με ζεστο9προς χλιαρο) νερο η με κρυο?
 

lalakos

Member
Απ: Λουσιμο??

spi είπε:
Κι εγω αυτο νομιζω πως δεν εχει σχεση αν λουζεσαι καθε μερα απλα κατι παιδια το ανεφεραν και μαλιστα ειπαν χαρκτηριστικα θα προσπαθω να κανω μπανιο ανα 2 μερες ωστε να μην εχω περισσοτερη τριχοπτωση και αυτο με παρεξευνευσε.Επισης μπανιο με ζεστο9προς χλιαρο) νερο η με κρυο?

για το κεφάλι θα έλεγα καλύτερα προς χλιαρό γιατί το ζεστό (καυτό) ίσως βοηθάει λίγο για την ξηροδερμία... Τώρα για το άλλο που λεν ότι κάνε με κρύο αν το αντέχεις, δεν πιστεύω ότι βοηθάει σε τίποτα... Ίσως να τσιτώνει λίγο η επιδερμίδα, τίποτα άλλο ;D
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Λουσιμο??

είναι πολύ αναζωογονητικό να λούζεσε με κρύο νερό!!! :17m:
 

Conan

Member
Απ: Λουσιμο??

Ρε παιδια ξερετε τι? Σκεφτομαι, μεχρι να τελειωσει το καλοκαιρι και οι ζεστες, να βαζω τη μινοξ μετα το λουσιμο, αφου στεγνωσω τα μαλλια. Γιατι? Ειχα διαβασει καπου στο φορουμ πριν απο καιρο οτι δεν ειναι καλο να βαζεις οποιδηποτε τοπικο και να εισαι ιδρωμενος ή να ειχες ιδρωσει. Το λοιπον, τη μινοξ, απο τοτε που την αρχισα , την εβαζα πριν κοιμηθω. Χειμωνας και αργοτερα ανοιξη, δεν ιδρωνα οκ. Ελα ομως που απο τον Ιουνιο που αρχισε η τρελη ζεστη! Air condition δεν εχω στο δωματιο και ιδρωνω πολυ ευκολα- καλα, αν ανοιξω και τον υπολογιστη τοτε το δωματιο γινεται σαουνα ::) . Και λεω τωρα, μηπως αυτους του δυο μηνες ( το καλοκαιρι δηλαδη) εκανα μαλακ.α που την εβαζα ετσι τη μινοξ?

Οποτε σκεφτομαι να βαζω την μινοξ μετα το στεγνωμα ( το πιστολακι βγαζει και δροσερο αερα) , που θα 'μαι και δροσερος για να γλιτωσω τον ιδρωτα.

Για σπιρο δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα, αφου θα την βαζω πρωι/απογευμα ή καπως ετσι.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Λουσιμο??

Conan είπε:
Ρε παιδια ξερετε τι? Σκεφτομαι, μεχρι να τελειωσει το καλοκαιρι και οι ζεστες, να βαζω τη μινοξ μετα το λουσιμο, αφου στεγνωσω τα μαλλια. Γιατι? Ειχα διαβασει καπου στο φορουμ πριν απο καιρο οτι δεν ειναι καλο να βαζεις οποιδηποτε τοπικο και να εισαι ιδρωμενος ή να ειχες ιδρωσει. Το λοιπον, τη μινοξ, απο τοτε που την αρχισα , την εβαζα πριν κοιμηθω. Χειμωνας και αργοτερα ανοιξη, δεν ιδρωνα οκ. Ελα ομως που απο τον Ιουνιο που αρχισε η τρελη ζεστη! Air condition δεν εχω στο δωματιο και ιδρωνω πολυ ευκολα- καλα, αν ανοιξω και τον υπολογιστη τοτε το δωματιο γινεται σαουνα ::) . Και λεω τωρα, μηπως αυτους του δυο μηνες ( το καλοκαιρι δηλαδη) εκανα μαλακ.α που την εβαζα ετσι τη μινοξ?

Οποτε σκεφτομαι να βαζω την μινοξ μετα το στεγνωμα ( το πιστολακι βγαζει και δροσερο αερα) , που θα 'μαι και δροσερος για να γλιτωσω τον ιδρωτα.

Για σπιρο δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα, αφου θα την βαζω πρωι/απογευμα ή καπως ετσι.

σωστά, καλύτερο είναι να το κάνεις έτσι, θα είναι καθαρό το δέρμα και θα την απορροφά καλύτερα...
 

tsiou

New Member
Απ: Λουσιμο??

το καλοκαίρι είναι η δυσκολότερη περίοδος για τα τοπικά ...

άντε να βρεις καθαρό δέρμα για σωστή επάλειψη, συν ότι και να βρεις (μετά απο λούσιμο) σε 2-3 ώρες έχεις γίνει πάλι παπί οπότε γιοκ η απορρόφηση, συν ότι ξεκινάνε να στάζουν σε όλο το πρόσωπο, συν ... συν ... συν


κάπως έτσι σταμάτησα την μινοξιδίλι που έχω στην υπογραφή μου ...


Υ.Γ. 1) φίλε spi απλά προσπάθησε να μην λούζεσαι πάνω απο 1 φορά την ημέρα. αυτό πραγματικά νομίζω κάνει κακό στα μαλλιά. εννοείται ότι και αν μετά το λούσιμο σκουπίζεσαι 1 ώρα και κοκκινίζεις το κεφάλι σου και αυτό είναι κακο. γιαυτό τα κοντά μαλλιά νομίζω βοηθάνε ...
2) εγώ κάποιες φορές αν νιώσω ότι το έχω παρακάνει ή για να ξεκουραστεί το δέρμα αφήνω 1ημέρα άλουστος ... ή δεν λούζομαι 2 φορές συνεχόμενα με σαμπουάν αλλά 1 ...
 

Conan

Member
Απ: Λουσιμο??

τελικα την παλεψα...και το μαλλι βγηκε σημερα λιγοτερο λιπαρο απο αλλες φορες ( η αληθεια ειναι πως απο τον Ιουνιο και μετα η λιπαροτητα αυξηθηκε- λογικο ειναι θα μου πειτε).

ετσι θα το κανω λοιπον. το νερο το ειχα χλιαρο προς καπως κρυο
 

xk

Active Member
Απ: Λουσιμο??

το καθημερινο λούσιμο ειναι οκ αρκει να εχεις καλό σαμπουαν(όχι τα συνηθισμένα των σουπερμαρκετ) και να βαζεις μικρη ποσότητα,ίσα να κάνει αφρο.Αυτα αν λαδωνει ή μπιχλιάζει γρηγορα το μαλλί αλλιως κάθε δευτερη.Εχω 1μιση χρονο λουζομαι καθε μερα και ειναι δυνατες και υγιης οι υπάρχον τριχες...αμα τ αφησω 3 μερες πχ λαδώνει η τριχα και αδυνατιζει και μου φαινεται ότι υπάρχει πρόβλημα κι οτι με εγκαταλειπουν ευκολοτερα τυχον τριχες.

Προσωπικα παλιοτερα εκανα ότι μπορουσα για να περασουν 2-3 μερικες φορες και 4 μερες για να ξαναλουστω πιστευοντας μαλακιες που ακουγα ότι πρέπει να λαδωνει το μαλλι και τετοια...αυτα μου κόστισαν μέχρι και εξοδους για καφε γιατι δεν ηθελα να λουστω για να βγω εξω... ::) ( ::na:: στα μούτρα μου) 3v είμαι οπότε δε βοηθησε και πολύ ε?
 

Conan

Member
Απ: Λουσιμο??

xk είπε:
το καθημερινο λούσιμο ειναι οκ αρκει να εχεις καλό σαμπουαν(όχι τα συνηθισμένα των σουπερμαρκετ) και να βαζεις μικρη ποσότητα,ίσα να κάνει αφρο.Αυτα αν λαδωνει ή μπιχλιάζει γρηγορα το μαλλί αλλιως κάθε δευτερη.Εχω 1μιση χρονο λουζομαι καθε μερα και ειναι δυνατες και υγιης οι υπάρχον τριχες...αμα τ αφησω 3 μερες πχ λαδώνει η τριχα και αδυνατιζει και μου φαινεται ότι υπάρχει πρόβλημα κι οτι με εγκαταλειπουν ευκολοτερα τυχον τριχες.


Σε αυτο συμφωνω κι εγω, αλλωστε κατι αναλογο συμβαινει και σε 'μενα ( και σε αρκετους αλλους πιστευω).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vayero

Member
Απ: Λουσιμο??

Conan είπε:
[quote author=xk link=topic=1991.msg38287#msg38287 date=1282310603]
το καθημερινο λούσιμο ειναι οκ αρκει να εχεις καλό σαμπουαν(όχι τα συνηθισμένα των σουπερμαρκετ) και να βαζεις μικρη ποσότητα,ίσα να κάνει αφρο.Αυτα αν λαδωνει ή μπιχλιάζει γρηγορα το μαλλί αλλιως κάθε δευτερη.Εχω 1μιση χρονο λουζομαι καθε μερα και ειναι δυνατες και υγιης οι υπάρχον τριχες...αμα τ αφησω 3 μερες πχ λαδώνει η τριχα και αδυνατιζει και μου φαινεται ότι υπάρχει πρόβλημα κι οτι με εγκαταλειπουν ευκολοτερα τυχον τριχες.

Σε αυτο συμφωνω κι εγω, αλλωστε κατι αναλογο συμβαινει και σε 'μενα ( και σε αρκετους αλλους πιστευω).
[/quote]

το ιδιο συμβαινει και σε μενα, προσπαθω να λουζομαι σε καθημερινη βαση γιατι λαδωνει και επισης δειχνει χαλια το ηδη αραιο μαλλι, δηλαδη δεν χτενιζεται καλα.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα