Λοσιόν cetirizine 0,5%

kapa

Μέλος του προσωπικού
Πάμε στο φαρμακείο και ζητάμε "υγρό ζιρτεκ σε σταγόνες"
Η τιμή του φαρμάκου ειναι 4,80 και η περιεκτικότητα του ειναι 1%
Περιεκτικότητα 1% σημαίνει οτι εχει 10mg άνα ml της δραστικης ουσίας της σετιριζινης δηλαδή.
Αγοράζουμε απιονισμενο νερό απο το super market.
Σε ενα άδειο μπουκαλακι μινοξιδιλης εδειαζουμε όλο το ζιρτεκ και προσθέτουμε 20ml απιονισμενο νερό.εχουμε μια λοσιόν 0,5%.
Δεν προσθέτουμε τίποτα άλλο επειδή το υγρό ζιρτεκ στα εκδοχα του περιέχει γλυκερινη και προπυλαινογλυκολη.
Εγώ προσωπικά εχω φτιάξει 0,25% περιεκτικότητα επειδη εχω να καλυψω επιφάνεια nw6 2ml σε μια εφαρμογη δηλαδή στο μπουκαλακι έριξα 40ml.
Η λοσιόν εχει έντονη μυρωδιά μέχρι να στεγνώσει στο μαλλί.
Στην αρχή της λοσιόν πολυ πιθανό ειναι να εμφανιστούν σπυρακια στα σημεία εφαρμογής αλλα θα φύγουν όσο το συνηθίζει το δέρμα.
Επίσης η διακοπή του ζιρτεκ προκαλεί φαγούρα.
Η λοσιόν 0,25% που χρησιμοποιω δεν λαδωνει όταν στεγνώσει τόσο στην αφή όσο και στην εμφάνιση
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Μια άλλη εκδοχή ειναι η εξής.
Πάμε στο φαρμακείο και αγοράζουμε αυτο http://www.galinos.gr/web/drugs/main/drugs/cetirizine-1#content
Και προπυλαινογλυκολη η γλυκερινη
Απο το super market απιονισμενο νερό.
Εχουμε 20 χάπια των 10mg.
Τα θρυματιζουμε και τα αφήνουμε 24 ωρες σε 35ml απιονισμενο νερό,καλο ειναι να ανακατεψουμε και λιγο στα ενδιαμεσα,θα βοηθησει να διαλυθουν και τα τελευταια κατακαθια
την επόμενη μέρα προσθέτουμε 3 ml γλυκερινης η προπυλαινογλυκολης.η λοσιόν έχει 200mg cetirizine σε ποσότητα 40ml,σε 100ml 500mg δηλαδή 0,5%
Ανακατεμα πριν απο καθε εφαρμογη.
Αν κάποιος την χρησιμοποιεί ταυτόχρονα με μινοξιδιλη η προσθήκη γλυκερινης η προπυλαινογλυκολης ειναι περιττή μιας και υπάρχει σε όλες τις μινοξ.
Με αυτο θα πετύχει ένα λιγότερο ελαιωδες διάλυμα
 

somari

Active Member
Πάντως να δώσω feedback: Το σπυράκι είναι 100% παρενέργεια της cetirizine. 100%. Την σταμάτησα λόγω φόρτου και την ξανάρχισα 3 μέρες μετά. Ξαναβγαλα αυτό το συγκεκριμένο σπυράκι (σε σημείο που δεν έχω βγάλει ποτέ στη ζωή μου, ενώ σε άλλα σημεία έχω ακμή)

Επίσης δουλεύει 100%, τουλάχιστον σε ελαχιστοποίηση του shedding. Αυτές τις μέρες που το διέκοψα ήμουν φυλοβόλλο δέντρο, ενώ τώρα ξανά περνάω το χέρι μου μεσα στο μαλλί και ζήτημα είναι να μου μείνει 1 τρίχα.

Αυτό το φάρμακο επίσης δεν είναι να το διακόψεις ούτε 1 μέρα. Λογικά θα έχει πολύ μικρό χρόνο ημιζωής
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
somari είπε:
Πάντως να δώσω feedback: Το σπυράκι είναι 100% παρενέργεια της cetirizine. 100%. Την σταμάτησα λόγω φόρτου και την ξανάρχισα 3 μέρες μετά. Ξαναβγαλα αυτό το συγκεκριμένο σπυράκι (σε σημείο που δεν έχω βγάλει ποτέ στη ζωή μου, ενώ σε άλλα σημεία έχω ακμή)

Επίσης δουλεύει 100%, τουλάχιστον σε ελαχιστοποίηση του shedding. Αυτές τις μέρες που το διέκοψα ήμουν φυλοβόλλο δέντρο, ενώ τώρα ξανά περνάω το χέρι μου μεσα στο μαλλί και ζήτημα είναι να μου μείνει 1 τρίχα.

Αυτό το φάρμακο επίσης δεν είναι να το διακόψεις ούτε 1 μέρα. Λογικά θα έχει πολύ μικρό χρόνο ημιζωής

Δεν έχω καταλάβει πόσο χρόνο δουλεύει αλλά εξαφανίζει φαγούρες και δημιουργεί με την διακοπή του.
Το βιωσα έντονα με την διακοπη του.
Υπάρχει περίπτωση κάποιος να έχει ευαισθησία στην προπυλαινογλυκολη αλλά να μην εχει φαγούρα λόγο σετιριζινης
 

weznem

Well-Known Member
αδερφια μολις πηγα φαρμακειο και πειρα σταγονες ζιρτεχ 4.79 εχω καποιες αποριες..πως ξερουμε αν αρκει η ποσοτητα προπυλεν γλυκολ που εχουν οι σταγονες και δεν χρειαζεται ενισχυση?
πιστευετε οτι ειναι καλυτερο μονο του με διαφορα απο την μινοξιδιλ η αν μπαινουν μαζι ισως εχουμε καλυτερη επανεκφυση?αν ναι το ερωτημα μου καπα ειναι οτι βαζωαιρολ αν το βαζω μαζι η απορροφηση του δεν θα προκαλεσει προβληματα??
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
weznem είπε:
αδερφια μολις πηγα φαρμακειο και πειρα σταγονες ζιρτεχ 4.79 εχω καποιες αποριες..πως ξερουμε αν αρκει η ποσοτητα προπυλεν γλυκολ που εχουν οι σταγονες και δεν χρειαζεται ενισχυση?
πιστευετε οτι ειναι καλυτερο μονο του με διαφορα απο την μινοξιδιλ η αν μπαινουν μαζι ισως εχουμε καλυτερη επανεκφυση?αν ναι το ερωτημα μου καπα ειναι οτι βαζωαιρολ αν το βαζω μαζι η απορροφηση του δεν θα προκαλεσει προβληματα??
Μπορείς να ριξεις 5 σταγόνες σε 1 η 2 ml μινοξιδιλης και με αυτο εφαρμογη όχι όμως μέσα στο μπουκαλακι της μινοξ μονο την ποσότητα που θα χρησιμοποιήσεις αργότερα το ιδιο με 10 σταγόνες
Η μπορείς να κανεις την λοσιόν 0,25% όπως την χρησιμοποιω εγω για αρχή και μετά ανεβαζεις περιεκτικότητα
Ταυτόχρονα με μινοξιδιλη και στις δυο περιπτώσεις
Η προπυλαινογλυκολη και η γλυκερινη του υγρού ζιρτεκ ειναι αρκετή
 

weznem

Well-Known Member
[/quote]
Μπορείς να ριξεις 5 σταγόνες σε 1 η 2 ml μινοξιδιλης και με αυτο εφαρμογη όχι όμως μέσα στο μπουκαλακι της μινοξ μονο την ποσότητα που θα χρησιμοποιήσεις αργότερα το ιδιο με 10 σταγόνες
Η μπορείς να κανεις την λοσιόν 0,25% όπως την χρησιμοποιω εγω για αρχή και μετά ανεβαζεις περιεκτικότητα
Ταυτόχρονα με μινοξιδιλη και στις δυο περιπτώσεις
Η προπυλαινογλυκολη και η γλυκερινη του υγρού ζιρτεκ ειναι αρκετή
[/quote]

ok καππα ομως μηπως η απορροφηση με αιρολ θα βγαλει προβληματα?
πιστευεις οτι το ιδανικο για επαενκφυση θα ηταν μαζι με μινοξιδιλ η δεν παιζει ρολο?
μαλλον θα το αδειασω σε μπουκαλακι και θα το κανω λοσιον μονο του..αλλα ψαχνομαι λιγο ακομα..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
weznem είπε:
ok καππα ομως μηπως η απορροφηση με αιρολ θα βγαλει προβληματα?
πιστευεις οτι το ιδανικο για επαενκφυση θα ηταν μαζι με μινοξιδιλ η δεν παιζει ρολο?
μαλλον θα το αδειασω σε μπουκαλακι και θα το κανω λοσιον μονο του..αλλα ψαχνομαι λιγο ακομα..
Δεν θα βγάλει πρόβλημα αρκεί να ξεκινήσεις με μικρή περιεκτικότητα αυτην που χρησιμοποιω και μια εφαρμογη.
Μέτρησε την τριχοπτωση σου πριν απο αυτο για να δεις και στην πορεία σε τι σημείο θα είσαι
Την μινοξιδιλη μην την κόβεις
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

somari

Active Member
Παντως αν την κανεις με χαπια, γινεται λευκη αντι για διαφανη, και πιο ευκολο να "κατσει" στο δερμα. Επίσης με έκανε να κοιμάμαι 15 ώρες...
 

weznem

Well-Known Member
somari είπε:
Παντως αν την κανεις με χαπια, γινεται λευκη αντι για διαφανη, και πιο ευκολο να "κατσει" στο δερμα. Επίσης με έκανε να κοιμάμαι 15 ώρες...
τι εννοεις ακριβως δεν καταλαβαινω..ανμπορεις αναλυσε το μου..
:dbann
 

weznem

Well-Known Member
και πιο ευκολο να "κατσει" στο δερμα.τι εννοεις? Επίσης με έκανε να κοιμάμαι 15 ώρες... γιατι?
[/quote]

[/color]
[/quote]
 

somari

Active Member
1) Δεν τρέχει/στάζει στο κούτελο
2) Παρενέργεια των αντιαλλεργικών. Σημαίνει πως για κάποιο λόγο, στη συγκεκριμένη χρήση είχα περισσότερη απορρόφηση στο αίμα και επαθε "σοκ" ο οργανισμός
 

cool11

Well-Known Member
Πολυ ενδιαφερον θεμα!

Τελικα το διαλυμα με το ζιρτεκ υγρο, λαδωνει το μαλλι ή οχι?
Σαν νεος σε αυτό, δεν εχω βγαλει ακομη ασφαλες συμπερασμα.
 
Έφτιαξα σήμερα τη λοσιόν όπως έδωσε οδηγίες ο kapa. 1 μπουκαλάκι ζιρτέκ και 20ml απιονισμένο (δηλαδή 1 μπουκαλάκι ζιρτέκ με ...ζιρτέκ και ένα μπουκαλάκι ζιρτέκ με απιονισμένο) σ ένα παλιό μπουκαλάκι regaine.
Το θέμα είναι πως να το συνδυάσω με τη μινόξ. Βάζω μινόξ 2 x 1 ml (πρωί και βράδυ). Ζιρτέκ να βάζω ενδιάμεσα (το απόγευμα ας πούμε); Να αντικαταστήσω τη μία δόση μινόξ; Ανάμιξη δεν ψήνομαι να το κάνω γιατί είναι πολύ διαδικασία...
Επίσης, η συνιστώμενη δόση είναι 1ml (6 ψεκασιές δηλαδή);; Εσείς που το ζιρτέκ από 0,5 το έχετε κάνει 0,25 για ποιο λόγο το κάνατε;
 

weznem

Well-Known Member
nick_shortjohn είπε:
Έφτιαξα σήμερα τη λοσιόν όπως έδωσε οδηγίες ο kapa. 1 μπουκαλάκι ζιρτέκ και 20ml απιονισμένο (δηλαδή 1 μπουκαλάκι ζιρτέκ με ...ζιρτέκ και ένα μπουκαλάκι ζιρτέκ με απιονισμένο) σ ένα παλιό μπουκαλάκι regaine.
Το θέμα είναι πως να το συνδυάσω με τη μινόξ. Βάζω μινόξ 2 x 1 ml (πρωί και βράδυ). Ζιρτέκ να βάζω ενδιάμεσα (το απόγευμα ας πούμε); Να αντικαταστήσω τη μία δόση μινόξ; Ανάμιξη δεν ψήνομαι να το κάνω γιατί είναι πολύ διαδικασία...
Επίσης, η συνιστώμενη δόση είναι 1ml (6 ψεκασιές δηλαδή);; Εσείς που το ζιρτέκ από 0,5 το έχετε κάνει 0,25 για ποιο λόγο το κάνατε;
οχι δεν θα αντικαταστησεις το ζιρτεκ με μινοξιδια,ειναι νεο φαρμακο δεν ξερουμε πολλα γι αυτο ακομα θεωτηρικα μπορει να δωσει ωθησει για νεες τριχες αλλα μεχρι τωρα τα περισσοτερα μελλη που το βαζουν μειωση τριχοπτωσης εχουν δει.γνωμη μου:επειδη ξερουμε οτι δινει μια ωθηση στην παραγωγη pge2(το ιδιο κανει και η μινοξιδιλ)θα προτιμουσα να το εβαζες λοσιον και σε μια ωρα με μιση ωρα μινοξιδιλ ειτε το πρωι ειτε το βραδυ.η συνιστωμενη δοση σε ζιρτεκ εννοεις?ειναι 12ψεκασιες 2μλ για ολη την κορυφη του κεφαλιου αφου εχουμε φτιαξει λοσιον 0,25(επειδη ειναι μεγαλη η εκταση της περιοχης και δεν απλωνεται ευκολα-συνεπως θα ριξουμε καμια 20αρια ψεκασιες ιδιως αν εχεις μαλλια,οποτε το κανουμε πιο αραιο για να απλωνετε..)αν βαζεις μονο κροτααφους δεν ειναι απαραιτητο να το κανεις αυτο.ενας αλλος τροπος ειναι επι τοπου ζιρτκε οταν απλωνεις την μινοξιδιλ(ριχνεις 2-3σταγονες σε καθε κροταφο και απλωνεις..για να ενισχυσεις την αποδοση μιοξιδιλης)σε ολο το κεφαλι το κανεις για μειωση τριχοπτωσης..
ακριβη συνιστωμενη δοση δεν υπαρχει διοτι δεν ειναι επισημο καραφλοφαρμακο να εχουν γινει δοκιμες σε αποδοση/παρενεργειες,εμπειρικα εχουμε βαλει συνιστωμενες δοσεις.ωστοσο ο καθε οργανισμος διαφερει π.χ(εγω δεν εχω δει καμια παρερενεργεια,αποτελεσμα απο ζιρτεκ μεχρι τωρα ουτε σπυρια ουτε τπτ,εσυ μπορει να δεις σπυρια η αποτελεσματα πιο γρηγορα.)ειναι μια λοσιον που την χρησιμοποιουμε 2-3 μηνες οτι και να πουμε μπορει να ειναι μεταβαλομενα στοιχεια αργοτερα..ΝΑ το θυμασαι
 
Μπλουζα