Λιγο μαλλι

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

AnnaMaria

New Member
Καλησπερα σας! Ονομάζομαι Αννα Μαρία και είμαι 21 χρονών! Το προβλημα μου είναι πως έχω πολύ λίγα μαλλιά και πολύ λεπτά. Απ τα 16 μου μέχρι και πριν ένα χρόνο τα έβαφα πολύ. Πλέον δεν θα τα ξαναβάψω αλλά δεν βλέπω να χουν δυναμώσει καθόλου. Είναι και πολύ λιπαρά και σχεδόν κάθε μέρα πρέπει να τα λούζω. Ούτε όγκος λοιπόν... Μπορώ να κάνω κάτι?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tatini

New Member
Απ: Λιγο μαλλι

Θα ξεκινήσεις: σαμπουάν κατά της λιπαρότητας (Τ-gel, fungoral) δυο τρεις φορές την εβδομάδα. Αν θες μπορείς να χρησιμοποιείς ένα παιδικό για τα μεσοδιαστήματα. Τοπική λοσιόν μινοξιδίλης Regain 5% 6 ψεκασιές μόνο το βράδυ μέχρι να συνηθίσει λίγο το δέρμα σου και να μην αντιδρά. Μετά θα βάζεις και το πρωί. Από το στόμα: προγεστερόνη, σπιρονολακτόνη και ντουταστερίδη. Αν δεν γεμίσεις μαλλιά, τουλάχιστον δε θα χρειαστείς αυξητική στήθους στον πλαστικό. Καλή επιτυχία.
 

AnnaMaria

New Member
Απ: Λιγο μαλλι

Η πριορίνη δεν κάνει τίποτα? Μηπως ξέρεις σε πόσο καιρό περίπου θα δω αποτέλεσμα? Ολα αυτά είναι ελεγμένα? Συγνώμη αν σου φαίνονται χαζές οι απορίες μου αλλά είμαι τελείως άσχετη.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Λιγο μαλλι

:welc: , ΑνναΜαρια καταρχήν να διαβάσεις τον οδηγό του site για γυναικεία τριχόπτωση: http://www.hairlossgr.com/guides/women/ και μετά κοίτα και στο φόρουμ για εμπειρίες και άλλων γυναικών. Καλό θα ήταν όμως πριν ξεκινήσεις κάποια θεραπεία να σε δει κάποιος δερματολόγος για να σου διαγνώση (αν υπάρχει) πρόβλημα. Αν εννοείς το priorin κάψουλες και σαμπουάν δεν κάνει τίποτα. Τα έιχα δοκιμάσει παλιότερα, όπως και πολλοί άλλοι εδώ και κανείς δεν είδε αποτελέσματα.
 

Maria

New Member
Απ: Λιγο μαλλι

Blindfold είπε:
Θα ξεκινήσεις: σαμπουάν κατά της λιπαρότητας (Τ-gel, fungoral) δυο τρεις φορές την εβδομάδα. Αν θες μπορείς να χρησιμοποιείς ένα παιδικό για τα μεσοδιαστήματα. Τοπική λοσιόν μινοξιδίλης Regain 5% 6 ψεκασιές μόνο το βράδυ μέχρι να συνηθίσει λίγο το δέρμα σου και να μην αντιδρά. Μετά θα βάζεις και το πρωί. Από το στόμα: προγεστερόνη, σπιρονολακτόνη και ντουταστερίδη. Αν δεν γεμίσεις μαλλιά, τουλάχιστον δε θα χρειαστείς αυξητική στήθους στον πλαστικό. Καλή επιτυχία.

Άννα Μαρία μην πάρεις τοις μετρητοίς το παραπάνω post του blindfold, ειδικά την προγεστερόνη/σπιρονολακτόνη/ντουταστερίδη. Τριχόπτωση έχεις; αν δεν έχεις και δεν έχεις κάνει σημεία αραίωσης, επίσης μην πάρεις τοις μετρητοίς την προτροπή για χρήση regaine. Επειδή κι εγώ πάντα είχα λίγο μαλλί και λεπτό, δε σημαίνει ότι χρειάζεσαι θεραπεία κατά της τριχόπτωσης (regaine δηλαδή και χάπια από το στόμα). Δεν πρόκειται να αλλάξει ο τύπος του μαλλιού σου γιατί είναι γεννετικά καθορισμένο να είναι λίγο και λεπτό.

Σου μιλάω εκ πείρας. Πάλεψε το θέμα της λιπαρότητας δοκιμάζοντας διάφορα σαμπουάν. Επίσης αντί να ξεκινήσεις με t-gel που είναι σκληρό για την τρίχα και δε μπορείς να λούζεσαι καθημερινά, δοκίμασε το extra-doux της Ducray. Προσωπικά κατέληξα σε αυτό μετά από δοκιμή πολλών σαμπουάν και διαπίστωσα ότι είναι το καλύτερο για μένα. Δε σημαίνει όμως ότι θα είναι και το καλύτερο για σένα, απλά μια πρόταση σου κάνω.
Εάν εχεις τριχόπτωση, τότε συζητάμε για regaine και τα λοιπά..
 

AnnaMaria

New Member
Απ: Λιγο μαλλι

καλυτερα να κρατησω αυτα που μου ειπατε και να παω σ εναν δερματολογο!
 

Margie

New Member
Απ: Λιγο μαλλι

τα priorin όντως δεν κανουν τίποτα, τα έπαιρνα για 3 μήνες και παρόλο που λένε ότι είναι φυτικά, είχα παρενέργειες!

Έχουμε τον ίδιο τύπο μαλλιών και επίσης τα έχω ταλαιπωρήσει κ εγώ αρκετά. Γενικά από τις θεραπείες που έχω κάνει, έχω καταλάβει ότι μόλις τις σταματάω, τα αποτελέσματα δεν κρατάνε, οπότε θέλει συνέχεια περιποίηση και φροντίδα υπό την παρακολούθηση, πάντα, κάποιου ειδικού.

Χρησιμοποιώ το σαμπουάν Ceramis της Evdermia και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη παρόλο που είναι για ξηρά μαλλιά, με βοηθάει αρκετά με τη λιπαρότητα. Είναι απαλό και δεν σκληραίνει την τρίχα. Μπορεί να σου ταιριάξει και έχει γύρω στα 17 ευρώ περίπου. Έχει μεγάλη πυκνότητα, οπότε με λίγη ποσότητα κάνεις πλούσιο αφρο.

Όπως σε συμβουλεύουν και οι υπόλοιποι, καλύτερα να πας σε γιατρό, για να πάρεις διάγνωση και μετά έχει ο Θεός...
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Λιγο μαλλι

@AnnaMaria για λιπαρότητα μπορείς να δοκιμάσεις μυλόξυδο που κάνει φοβερή δουλειά (έχω και εγώ λιπαρά μαλλιά ) σε σαμπουάν ή σε ξέβγαλμα.
 

AnnaMaria

New Member
Απ: Λιγο μαλλι

Δοκίμασα ένα με αλόη, τίποτα.. Ένα της Καστάλια απο το φαρμακείο, πάλι τιποτα... Μυλόξυδο? Αυτό νόμιζα το χρησιμοποιουν για να ξανθίνουν τα μαλλιά. Πως το χρησιμοποιείς? Δεν θα λούζομαι κάθε μέρα? Γιατί και λόγω δουλειάς, πρέπει να ναι κάθε μέρα πολύ περιποιημένα...
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Λιγο μαλλι

AnnaMaria είπε:
Δοκίμασα ένα με αλόη, τίποτα.. Ένα της Καστάλια απο το φαρμακείο, πάλι τιποτα... Μυλόξυδο? Αυτό νόμιζα το χρησιμοποιουν για να ξανθίνουν τα μαλλιά. Πως το χρησιμοποιείς? Δεν θα λούζομαι κάθε μέρα? Γιατί και λόγω δουλειάς, πρέπει να ναι κάθε μέρα πολύ περιποιημένα...

για να ξανθίνουν τα μαλλιά έχω ακούσει για λεμόνι ή χαμομήλι, όχι για μυλόξυδο. Το χρησιμοποιείς ή σε ξέβγαλμα (υπάρχουν πολλές συνταγές, παράδειγμα: 1 ποτήρι νερό + 1/3 ποτηριού μηλόξιδο + αψέψημα λεβάντας ) ή μέσα στο σαμπουάν, (δες εδώ ένα παλιό μου thread για κατασκευή shampoo αν ενδιαφέρεσε http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,1972.0.html ). Εγώ το χρησιμοποιώ μέσα στο σαμπουάν και λούζομαι καθημερινά με αυτό...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Λιγο μαλλι

AnnaMaria είπε:
και πόσο σου κρατάνε άλουστα?

αυτό λίγο δύσκολο να στο απαντήσω, λούζομαι καθημερινά λόγο του τοπικου super zix που βάζω, αλλά νομίζω ότι είναι και διαφορετικό απο οργανισμό σε οργανισμό. Αναλόγος το πόσο μεγάλο είναι το πρόβλημα λιπαρότητας που έχει ο καθένας.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Λιγο μαλλι

Καλησπερα,Fenimore!!!!Βλεπω στη θεραπεια σου super zix II κ τα λοιπα...τι ακριβως ειναι αυτο;και επισης προγεστερονη ειναι αντισυλληπτικα η κανω λαθος;εμεις οι γυναικες κανει να περνουμε τετοια χαπια,εχουν παρενεργειες;ειμαι καινουργια ακομα κ ψαχνομαι!!!

καλησπέρα, το superzix II είναι τοπικό dht blocker σε λοσιόν (εδώ είναι το thread του http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,159.0.html ). Ναι, η προγεστερόνη αντισυλιπτικό είναι, δες σε αυτό το thread λέει πιο αναλυτικά για προιόντα γυναικείας τριχόπτωσης http://www.hairlossgr.com/forum/index.php?topic=376.0.
 

AnnaMaria

New Member
Απ: Λιγο μαλλι

Καλησπέρα σας και πάλι! Εχθές πήγα στον δερματολόγο και μου έγραψε ενα σαμπουαν που λέγεται sandal και μια lotion που λεγεται palmogen της εταιριας evdermia και τα δυο. Τα χει δοκιμασει καποιος? Είναι καλά?
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Λιγο μαλλι

AnnaMaria είπε:
Καλησπέρα σας και πάλι! Εχθές πήγα στον δερματολόγο και μου έγραψε ενα σαμπουαν που λέγεται sandal και μια lotion που λεγεται palmogen της εταιριας evdermia και τα δυο. Τα χει δοκιμασει καποιος? Είναι καλά?

για το palmogen εδώ:
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php?topic=2052.0

και 2 απαντήσεις για το shampoo:
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,2135.msg39152.html#msg39152
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,2317.msg41781.html#msg41781
 

AnnaMaria

New Member
Απ: Λιγο μαλλι

Χμμ μου φαίνεται πως θα ναι άδικος κόπος να τα πάρω.. Ειδικά τη λοσιόν.. Φφφφφ... Μάλλον θα πρέπει να πάω σε εξωτερικό γιατρό και όχι νοσοκομείου.. :chinscratch
 

Δάφνη Γ

New Member
Απ: Λιγο μαλλι

Καλησπέρα κι από εμένα κορίτσια!!!!
Πολύ χαίρομαι που ανακάλυψα ότι υπάρχει ένα φόρουμ για όλες εμάς που ταλαιπωριώμαστε με την τριχόπτωση.... Προσωπικά παλεύω από τα 13 και έχω δοκιμάσει ότι μπορείτε να φανταστείτε ( τώρα είμαι 32)!!! Εχω περάσει φάσεις με αρκετό μαλλί ( καλά μην φανταστείτε και αφάνα) και φάσεις με 100 τρίχες στο κεφάλι...
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Λιγο μαλλι

daphnig είπε:
Καλησπέρα κι από εμένα κορίτσια!!!!
Πολύ χαίρομαι που ανακάλυψα ότι υπάρχει ένα φόρουμ για όλες εμάς που ταλαιπωριώμαστε με την τριχόπτωση.... Προσωπικά παλεύω από τα 13 και έχω δοκιμάσει ότι μπορείτε να φανταστείτε ( τώρα είμαι 32)!!! Εχω περάσει φάσεις με αρκετό μαλλί ( καλά μην φανταστείτε και αφάνα) και φάσεις με 100 τρίχες στο κεφάλι...

:welc: και καλή συνέχεια, χμμμ κάτι μου θυμίζει αυτό το avatar... :p
 

heyya

New Member
Απ: Λιγο μαλλι

Fenimore είπε:
[quote author=daphnig link=topic=2944.msg56223#msg56223 date=1310212497]
Καλησπέρα κι από εμένα κορίτσια!!!!
Πολύ χαίρομαι που ανακάλυψα ότι υπάρχει ένα φόρουμ για όλες εμάς που ταλαιπωριώμαστε με την τριχόπτωση.... Προσωπικά παλεύω από τα 13 και έχω δοκιμάσει ότι μπορείτε να φανταστείτε ( τώρα είμαι 32)!!! Εχω περάσει φάσεις με αρκετό μαλλί ( καλά μην φανταστείτε και αφάνα) και φάσεις με 100 τρίχες στο κεφάλι...

:welc: και καλή συνέχεια, χμμμ κάτι μου θυμίζει αυτό το avatar... :p
[/quote]

:amour: :date
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα