Λάθος φαρμακοποιού σε συνταγή μινοξιδυλης λοσιόν δερματολόγου

Kostas97

Well-Known Member
Καλησπέρα, εγώ έκανα χρήση μινοξιδίλης (5% Regaine foam) για ένα χρόνο και δεν είδα καμία διαφορά. Ίσα-ίσα η αραίωση έγινε χειρότερη. Απ' ότι διάβασα υπάρχουν non-responders στη μινοξιδίλη (και μάλιστα σε σημαντικό ποσοστό) που σχετίζεται με ένα ένζυμο.

Ο συνδιασμός κορτιζόνης - μινοξιδίλης θα κάνει κάποια διαφορά;
Σε περιπτωση που εχεις ΑΓΑ οχι ιδαιτερη. Σε περιπτωση που χανεις τριχες και λογω καποιας αλλης μορφης τριχοπτωσης ναι... Ισως δεν σε βοηθησε επειδη ειχες πιο επιθετικη μορφη απο αυτη που αντιμετωπιζει η μινοξ μονη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dim d

Well-Known Member
Η κορτιζονη γραφεται για να μειωση τον πιθανο ερεθισμο απο την μινοξ και γτ μπουσταρει το συνολικο αποτελεσμα...Συνηθως σε περιορισμενη αραιωση οπως του παιδιου εδω στο 4μηνο-6μηνο δειχνει σημαντικη διαφορα.
 

ΛΕΣ

Active Member
Καλησπέρα, εγώ έκανα χρήση μινοξιδίλης (5% Regaine foam) για ένα χρόνο και δεν είδα καμία διαφορά. Ίσα-ίσα η αραίωση έγινε χειρότερη. Απ' ότι διάβασα υπάρχουν non-responders στη μινοξιδίλη (και μάλιστα σε σημαντικό ποσοστό) που σχετίζεται με ένα ένζυμο.

Ο συνδιασμός κορτιζόνης - μινοξιδίλης θα κάνει κάποια διαφορά;



Αν δεν αντιβαίνει τους κανονισμούς του φόρουμ και είσαι Αθήνα, μπορείς να μας πεις μερικά ονόματα δερματολόγων που θα πρότεινες; Γιατί είμαι στη φάση που ψάχνομαι και εγώ...
Φίλε το ότι είσαι λίγο χειρότερα στον έναν χρόνο μπορεί να σημαίνει ότι θα ήσουν πολύ χειρότερα στα αν δεν έπαιρνες μινοξιδιλη. Για μένα φίνα+μινοξ+κετο και δώσε χρόνο.
 
Καλησπέρα, δε μπορώ να σου στείλω προσωπικό μήνυμα. Θα με ενδιέφεραν τα στοιχεία της δερματολόγου.
Δεν ξέρω αν είναι σωστό να πω για τον γιατρό μέσω forum βρες με στο facebook kostas fotiou αν ειναι οκ και συμφωνείτε μπορώ να το πω και εδώ
 
Απ
Θα έγραφα ακριβώς το ίδιο και εμένα θα με ενδιέφεραν, φαίνεται η γιατρός σου να γνωρίζει αρκετά και να ενδιαφέρεται πάνω από όλα, πράγμα που στη δική μου εμπειρία δε το συνάντησα ακόμα..
Απαντησα και ποιο πάνω αν και συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφει ο kostas97 πρέπει να τον ψάξεις εξονυχιστικά τον γιατρό σου και μέσω internet και μέσω φουμπου να δεις τι προτείνει που το πάει αν και η καλύτερη διαφήμιση που μπορεί να έχει ένας δερματολόγος και γενικά οποιοσδήποτε γιατρός είναι από στόμα σε στόμα και από άτομα που πέτυχαν και έχουν μαλλί πυκνό και χρόνια μετά
 
Ο συνδυασμος μινοξ με κορτιζονη κανει τρελη επανεκφυση στο διαστημα που περιγραφεις. Απο κει κι περα το για ποσο θα σε κρατησει ειναι κατι που κανεις δεν μπορει να γνωριζει. Η δερματολογος σου δεν ανακαλυψε τον τροχο, τον συνδυασμο μινοξ και κορτιζονη τον δινουν οι περισσοτεροι για αρκετους λογους. Καποια στιγμη οπως γραφει κι ο Μακης, θα πρεπει να διακοψεις την κορτιζονη. Ο λογος που οι δερματολογοι στο θεμα ΑΓΑ δεν εχουν την ιδια βαρυτητα με αλλες ειδικοτητες και ασθενειες, ειναι γιατι οι θεραπειες ειναι λιγες κι πασιγνωστες για δεκαετιες. Καμια λοσιον μονη της και καμια μιξη δεν θα σε επαναφερει σε χαμηλο νοργουντ για παντα. Απο προσωπικη εμπειρια.
Συμφωνώ αν και πιστεύω ότι τον συνδυασμό με την κορτιζόνη την έδωσε λόγω της δικιάς μου κατάστασης και βάση των εξετάσεων που με έβαλε να κάνω δεν ξέρω αν θα ήταν το ίδιο φρόνιμο να το φτιάξει αυτό ο καθένας για οποιαδήποτε μορφή τριχόπτωσης τώρα μετά εφόσον σταθεροποιηθεί η κατάσταση πιστεύω πως θα μείνω με μινοξ σε συνδυασμό με κάποια οξέα για καλύτερη απορρόφηση και φίνα πράγμα που δεν με ενοχλεί καθόλου πολλοί άνθρωποι ακολουθούν μινοξ φίνα ευλαβικά στην ώρα τους και έχουν κρατήσει τα μαλλιά τους για χρόνια η μινοξ μπορεί να χάνει την δραστικότητα της μετά από χρόνια όχι όμως αν την συνδυάζεις με φίνα και με σωστά οξέα για σωστή απορρόφηση από το δέρμα
 
Πολο
Dim ,tο χαπι θεωρεις μπορει να σε κρατησει στο norwood που ξεκινησες;
Πολλοί όμως κρατήθηκαν σταθεροί με μινοξ και φίνα όταν την παίρναν χωρίς διακοπή για χρόνια εδώ ακόμα και δερματολόγοι παίρνουν φίνα με μινοξ 18 χρόνια και το μαλλί μένει στην θέση του .και ένα ηλίθιο παράδειγμα έτσι λόγω εκλογών δες τον Τραμπ άπειρα χρόνια φινας
 
Καλησπέρα, εγώ έκανα χρήση μινοξιδίλης (5% Regaine foam) για ένα χρόνο και δεν είδα καμία διαφορά. Ίσα-ίσα η αραίωση έγινε χειρότερη. Απ' ότι διάβασα υπάρχουν non-responders στη μινοξιδίλη (και μάλιστα σε σημαντικό ποσοστό) που σχετίζεται με ένα ένζυμο.

Ο συνδιασμός κορτιζόνης - μινοξιδίλης θα κάνει κάποια διαφορά;



Αν δεν αντιβαίνει τους κανονισμούς του φόρουμ και είσαι Αθήνα, μπορείς να μας πεις μερικά ονόματα δερματολόγων που θα πρότεινες; Γιατί είμαι στη φάση που ψάχνομαι και εγώ...
Έχω ακούσει και εγώ ότι κάποιοι δεν αντιδρούν στην χορήγηση μινοξυδιλης αν και αυτό φαίνετε στο πρώτο τρίμηνο αν πχ η τριχόπτωση δεν σταματήσει και συνεχίζει ακάθεκτη .όμως σε συζητήσεις με την γιατρό μου είπε ότι σκέτη μινοξ δεν απορροφάται πάντα σωστά από τον τριχωτό λόγω ότι χρειάζονται και γαλακτικό οξύ και άλλα για να γίνει σωστή απορρόφηση γιατρούς στην Αθήνα δεν ξέρω έχω ακούσει όμως άλλο να ακούς και άλλο να τους βλέπεις και να τους γνωρίζεις από κοντά ξέρω από Βόλο και Λάρισα αν και νομίζω ότι στην γιατρό μου πάνε και από Αθήνα και πάει και αυτή γιατί συνεργάζεται με μια κλινική εκεί
 
Η κορτιζονη γραφεται για να μειωση τον πιθανο ερεθισμο απο την μινοξ και γτ μπουσταρει το συνολικο αποτελεσμα...Συνηθως σε περιορισμενη αραιωση οπως του παιδιου εδω στο 4μηνο-6μηνο δειχνει σημαντικη διαφορα.
Έχω και τρομερό πρόβλημα όμως σμηγματοροικης που δημιουργούσε απίστευτες πετσες που φευγαν μαζί με τούφες.μαλλια και μου δημιουργούσαν πληγές άρα για την δικιά μου περίπτωση μπορεί να την έβαλε για αυτόν τον λόγο
 

dim d

Well-Known Member
Πολο Πολλοί όμως κρατήθηκαν σταθεροί με μινοξ και φίνα όταν την παίρναν χωρίς διακοπή για χρόνια εδώ ακόμα και δερματολόγοι παίρνουν φίνα με μινοξ 18 χρόνια και το μαλλί μένει στην θέση του .και ένα ηλίθιο παράδειγμα έτσι λόγω εκλογών δες τον Τραμπ άπειρα χρόνια φινας
Ο τραμπ φορα περουκα. Κανω χρηση φινας. Σε μικρα norwood θα σε κρατησει πολυ καλα. Απλα αν εισαι 4ης δεν μπορεις να περιμενεις μ σε γυρισει πισω σε 1/2. Αυτο που πετυχαινει συνθως ειναι να μην προχωρησει η αραιωση.
 

dim d

Well-Known Member
Έχω και τρομερό πρόβλημα όμως σμηγματοροικης που δημιουργούσε απίστευτες πετσες που φευγαν μαζί με τούφες.μαλλια και μου δημιουργούσαν πληγές άρα για την δικιά μου περίπτωση μπορεί να την έβαλε για αυτόν τον λόγο
πιθανα απλα ειναι παγια πρακτικη ετσι κι αλλιως στην αρχη, γραφουν αυτη την μιξη. Στο χρονικο παραθυρο που εισαι κι εγω ειχα δει πολυ μεγαλη επανεκφυση με πολυ χειροτερο προβλημα απο σενα....Αν θες την γνωμη μου, απομακρυνσου σιγα σιγα απο την κορτιζονη να δεις πως σε κραταει η μινοξ...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ο τραμπ φορα περουκα. Κανω χρηση φινας. Σε μικρα norwood θα σε κρατησει πολυ καλα. Απλα αν εισαι 4ης δεν μπορεις να περιμενεις μ σε γυρισει πισω σε 1/2. Αυτο που πετυχαινει συνθως ειναι να μην προχωρησει η αραιωση.
https://www.vice.com/el/article/z4y...anos-toy-pairnei-farmaka-kata-ths-trixoptwshs φίνα παίρνει και ο μπάρμπας χαχχαχαχ......τουλάχιστον από ότι γράφουν δημοσιεύματα από τον γιατρό του που τον κάρφωσε .τώρα ναι είναι πολύ δύσκολη η επανέκφυση με φίνα η φίνα απλά στα κρατάει για όσο την παίρνεις αν την προλάβεις νωρίς στα κρατάει αν είναι αργά δεν νομίζω .η απορία που έχω είναι τα μαλλιά που σου έβγαλε η μινοξ στα κρατάει η φίνα αν έχεις προλάβει την τριχόπτωση?
 

dim d

Well-Known Member
ναι οσο πιο νωρις βαλεις την φινα κι δεν χασεις εδαφος. Εγω σιγουρα θα ξεκιναγα ενα δυο χρονια πιο νωρις.
 
πιθανα απλα ειναι παγια πρακτικη ετσι κι αλλιως στην αρχη, γραφουν αυτη την μιξη. Στο χρονικο παραθυρο που εισαι κι εγω ειχα δει πολυ μεγαλη επανεκφυση με πολυ χειροτερο προβλημα απο σενα....Αν θες την γνωμη μου, απομακρυνσου σιγα σιγα απο την κορτιζονη να δεις πως σε κραταει η μινοξ...
Λογικά θα μου την Βγάλει η γιατρός όταν το θεωρήσει σωστό σε χρονοδιάγραμμα και σταθεροποιηθεί και η σμηγματοροικη ακόμα έχω εξάρσεις και την καταπολεμω με εναλλάξ τα σαμπουάν μέρα παρά μέρα στόχος είναι να χρησιμοποιώ το αντιπιτυριδικο 1 φορά την εβδομάδα χωρίς να γεμίζω φολίδες προς το παρόν και αυτό το βάζω 3 φορές την εβδομάδα αν το βάλω 2 φουντώνει
 
ναι οσο πιο νωρις βαλεις την φινα κι δεν χασεις εδαφος. Εγω σιγουρα θα ξεκιναγα ενα δυο χρονια πιο νωρις.
Προς το παρόν την έχει βάλει τοπικά στο δυαλυμα 100 mg φινας σκόνη από χάπι proscar σε 100 mg δυαλυμα αν χρειαστεί μου είπε ότι στο μέλλον θα το πάρεις σε μορφή χαπιού .δεν ξέρω τοπικά τι δουλειά κάνει μπορείς όμως να τσεκαρεις αν έχεις κακία αντίδραση με την φίνα (προσωπικά δεν πιστεύω στα side effects λόγω φινας )υπάρχουν πολλά άλλα θέματα που μπορεί να σε οδηγήσουν σε αυτά τα side effects ιδίως αν το μυαλό σου συνέχεια γυρνάει γύρω από τα μαλλιά σου και πως να μην γυρνάει θα μου πεις
 
Μπλουζα