ΛΥΚΟΠΕΝΙΟ τοπικά ???

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

xDante

Member
Lycopene
Είναι καρωτενοειδές που ευρίσκεται σε αφθονία στις ντομάτες. 3έγκριτες μελέτες:
1) U. Siler FASEB.J (2004)doi:10,1096-1116
2) H α-Tocopherol, B-Carotene Study στην Φιλανδία και
3) Η Select Trial Study στις U.S.A.

Απέδειξαν ότι:
Η λήψη περίπου 6 mg Lycopene/day (που αντιστοιχεί σε 4-5 γεύματα εβδομαδιαία που περιέχουν πάστα ή χυμό ντομάτας ) μειώνουν τον κίνδυνο καρκίνου του προστάτου κατά 25 % σε σύγκριση με άνδρες που τρώνε πολύ σπάνια ντομάτες.

Ο μηχανισμός δράσης είναι διπλός :
-μέσω της κατανόησης των «Nutrigenomics» όπου το Lycopene επενεργεί στην γονιδιακή έκφραση των τοπικών ανδρογόνων μέσω down-regulation με την 5 a reductase, που είναι ο ενζυμικός καταλύτης, στην μετατροπή της τεστοστερόνης σε πιο ενεργή μορφή, την dehydrotestosterone, και έτσι μειώνεται η γονιδιακή έκφραση των ανδρογόνων.

διαβάστε και αυτή την μελέτη..
μάλιστα περιγράφει οτι μειώνει την DHT χωρίς να επηρεάζει τον προστάτη....

http://www.fasebj.org/cgi/content/full/19/2/272

Πιστέυετε οτι θα βοηθούσε να το εισάγουμε σε μία λοσιόν και αν μπορεί να απομονοθεί ώς συστατικο για να φτιάξουμε μια λοσιόν???

βρήκα αυτο
http://www.health-store.com/Kiehl_s_Lycopene_Facial_Moisturizing_496411.html

για άλλο λόγο λέει οτι χρησιμοποιείται βέβαια... αλλά εκεί θα κολήσουμε ?

αυτό
http://www.gardenofwisdom.com/catalog/item/6478020/7906451.htm

και αυτό
http://www.vitacost.com/Yes-To-Inc-Yest-to-Tomatoes-Facial-Hydrates-Lotion?csrc=SDC-690512107245#IngredientFacts

το οποίο στα συστατικά του περιέχει αυτά...
Aqua [water], rosmarinus officinalis [rosemary] extract*, isopropyl palmitate, aloe barbadensis [aloe vera] gel*, chamomilla recutita [camomile] extract*, aspalathus genus [red tea] extract, cetyl alcohol*, solanum lycopersicum [tomatoes] extract*, maris aqua [dead sea water], propolis cera extract*, citrullus vulgaris [watermelon] extract*, capsicum annuum [red pepper] extract*, maris limus [silt] extract, algae [spirulina, rhodella, dunaliella*, prunus amygdalus dulcis [sweet almond] oil*, olea europaea [olive] oil*, calendula officinalis oil*, ginkgo biloba leaf extract*, niacin*, olea europaea (olive) leaf extract*, benzyl alcohol, parfum (fragrance), dehydroacetic acid and tocpheryl acetat (vitamin E).

και αυτόο

http://www.shimmerskincare.com/100-pure-tomato-lycopene-face-cream-p-143.html

Cucumber Juice, Tomato Extract, Organic Rose Hydrosol, Carrot Seed Oil, Organic Avocado Butter, Aloe Juice, Organic Pomegranate Seed Extract, Vitamin E (a-tocopherol), Vitamin C (ascorbyl palmitate), Extract of Organic Goldenseal, Organic Rosemary, Organic Oregano, Organic Thyme and Organic Lavender, Japanese Honeysuckle Extract, Citric Acid, Witch Hazel, Chamomile Wax and Calendula Extract

σκέφτομαι να του δώσω μία ευκαιρία....

Επίσης διάβασα οτι το λυκοπένιο απελευθερώνεται οταν μαγειρεύονται οι ντομάτες ...
αλλά μειώνεται οταν έρθει σε επαφή με το οξυγόνο ....
Ακούω ιδέες προτάσεις και σκέψεις.....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xDante

Member
Απ: ΛΥΚΟΠΕΝΙΟ τοπικά ???

Βγαίνει και σε χάπι... αλλά εγώ προτιμώ να το εφαρμόσω τοπικά ..... εκεί είναι το στοίχημα....
λές να λιώσουμε μερικά ? το θέμα είναι οτι θα πρέπει να το βρούμε χάπια που περιέχουν ΜΟΝΟ λυκοπένιο και μετααααααα forza γουδοχέρι 8)
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΛΥΚΟΠΕΝΙΟ τοπικά ???

xDante είπε:
Βγαίνει και σε χάπι... αλλά εγώ προτιμώ να το εφαρμόσω τοπικά ..... εκεί είναι το στοίχημα....

Μεγάλο στοίχημα φίλε xDante ... και με τι απόδοση :chinscratch :chinscratch :chinscratch
 

xDante

Member
Απ: ΛΥΚΟΠΕΝΙΟ τοπικά ???

[sup]ο Lycopene επενεργεί στην γονιδιακή έκφραση των τοπικών ανδρογόνων μέσω down-regulation με την 5 a reductase, που είναι ο ενζυμικός καταλύτης, στην μετατροπή της τεστοστερόνης σε πιο ενεργή μορφή, την dehydrotestosterone, και έτσι μειώνεται η γονιδιακή έκφραση των ανδρογόνων.[/sup]

έχοντας αυτό σαν fact νομίζω οτι το ίδιο ακριβώς κάνει και η φίνα αν δεν κάνω λάθος..
άρα στην ουσία δεν μπορούμε να πούμε οτι είναι DHT blocker αλλά στην ουσία εμποδίζει την Δημιουργία DHT και όχι την μπλοκάρει..
Τώρα
2ον η DHT αν δεν κάνω λάθος δεν σχηματίζεται στον προστάτη ?
άρα η DHT είναι ήδη παραγμένη στον προστάτη όταν φτάνει στους θύλακες των τριχών μας....
άρα ως DHT blocker τί θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε ?
Απ' ότι διάβασα σε όλους εμάς η Τεστοστερόνη που είναι ενα σημαντικό ανδρογόνο δεν μπορεί να θεωρηθεί επαρκής για τον οργανισμό μας και έτσι ο οργανισμός μας παράγει μία Ντοπαρισμένη τεστοστερώνη την DHT (αν κάνω λάθος στον συλογισμό μου διορθώστε με.)
τώρα αυτή η DHT ναι μεν βοηθάει τον οργανισμό μας αλλά έχει και το αντίτιμο της (το πρόβλημα μας)
τώρα Η φίνα η οποία σταματάει την παραγωγή DHT έχει ώς αποτέλεσμα να μικραίνει τον προστάτη,όρχεις, κλπ άρα Η DHT στην ουσία βοηθάει να διατηρηθούν αυτά τα σημαντικα ανδρικά όργανα στο 'ύψος' τους .
Τώρα αν το Λυκοπένιο κάνει ακριβώς την ίδια διαδικασία χωρίς τις παρενέργειες της φίνας..
τότε WTF?
θα πρέπει να το δοκιμάσω....
 

Jakard

New Member
Απ: ΛΥΚΟΠΕΝΙΟ τοπικά ???

xDante είπε:
[sup]ο Lycopene επενεργεί στην γονιδιακή έκφραση των τοπικών ανδρογόνων μέσω down-regulation με την 5 a reductase, που είναι ο ενζυμικός καταλύτης, στην μετατροπή της τεστοστερόνης σε πιο ενεργή μορφή, την dehydrotestosterone, και έτσι μειώνεται η γονιδιακή έκφραση των ανδρογόνων.[/sup]

έχοντας αυτό σαν fact νομίζω οτι το ίδιο ακριβώς κάνει και η φίνα αν δεν κάνω λάθος..
άρα στην ουσία δεν μπορούμε να πούμε οτι είναι DHT blocker αλλά στην ουσία εμποδίζει την Δημιουργία DHT και όχι την μπλοκάρει..
Τώρα
2ον η DHT αν δεν κάνω λάθος δεν σχηματίζεται στον προστάτη ?
άρα η DHT είναι ήδη παραγμένη στον προστάτη όταν φτάνει στους θύλακες των τριχών μας....
άρα ως DHT blocker τί θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε ?
Απ' ότι διάβασα σε όλους εμάς η Τεστοστερόνη που είναι ενα σημαντικό ανδρογόνο δεν μπορεί να θεωρηθεί επαρκής για τον οργανισμό μας και έτσι ο οργανισμός μας παράγει μία Ντοπαρισμένη τεστοστερώνη την DHT (αν κάνω λάθος στον συλογισμό μου διορθώστε με.)
τώρα αυτή η DHT ναι μεν βοηθάει τον οργανισμό μας αλλά έχει και το αντίτιμο της (το πρόβλημα μας)
τώρα Η φίνα η οποία σταματάει την παραγωγή DHT έχει ώς αποτέλεσμα να μικραίνει τον προστάτη,όρχεις, κλπ άρα Η DHT στην ουσία βοηθάει να διατηρηθούν αυτά τα σημαντικα ανδρικά όργανα στο 'ύψος' τους .
Τώρα αν το Λυκοπένιο κάνει ακριβώς την ίδια διαδικασία χωρίς τις παρενέργειες της φίνας..
τότε WTF?
θα πρέπει να το δοκιμάσω....

ΤΟ 15% minox με azelaic acid ειναι το φαρμακο του DR.Lee Xandrox η το εφτιαξες εσυ ?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΛΥΚΟΠΕΝΙΟ τοπικά ???

Τώρα αν το Λυκοπένιο κάνει ακριβώς την ίδια διαδικασία χωρίς τις παρενέργειες της φίνας..
τότε WTF?
θα πρέπει να το δοκιμάσω....
[/quote]
αυτο μπορει να το δει καποιος παιρνοντας το σε χαπι μονο και με εξετασεις DHT πριν και μετα
 

xDante

Member
Απ: ΛΥΚΟΠΕΝΙΟ τοπικά ???

[sup]ΤΟ 15% minox με azelaic acid ειναι το φαρμακο του DR.Lee Xandrox η το εφτιαξες εσυ ?[/sup]

δεν το έφτιαξα εγώ το πήρα απο εδώ http://www.minoxidilmax.com/ μέσω ebay..

φίλε kapamarou εγώ θα παραγγείλω τα χαπάκια και τπτ να μην κάνουν απλό λυκοπενιο είναι....
αν κάνουν δουλειά όμως θα είμαι εγώ το πειραματόζωο... 8)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΛΥΚΟΠΕΝΙΟ τοπικά ???

xDante είπε:
[sup]ΤΟ 15% minox με azelaic acid ειναι το φαρμακο του DR.Lee Xandrox η το εφτιαξες εσυ ?[/sup]

δεν το έφτιαξα εγώ το πήρα απο εδώ http://www.minoxidilmax.com/ μέσω ebay..

φίλε kapamarou εγώ θα παραγγείλω τα χαπάκια και τπτ να μην κάνουν απλό λυκοπενιο είναι....
αν κάνουν δουλειά όμως θα είμαι εγώ το πειραματόζωο... 8)
αν ειναι να το ξεκινησεις μην ξεχασεις να μετρησεις DHT πριν,τα συμπερασματα μπορει να ειναι λανθασμενα απο την στιγμη που χρησιμοποιουμε 3 η και 4 προιοντα μαζι,νομιζω το ποιο συμαντικο ειναι να βρουμε το τι λειτουργει στο σωμα μας και αυτο γινετε με μεμονομενη δοκιμη
 

xDante

Member
Απ: ΛΥΚΟΠΕΝΙΟ τοπικά ???

Δεν παίρνω ούτε σπυρο ούτε φίνα ούτε τπτ οπότε το αποτέλεσμα θα φανεί στα μαλιά.....
τώρα αν μπω στην διαδικασία και κάνω εξετάσεις αίματος για να μετρήσω την DHT και ξανακάνω πάλι αφού πάρω τα χάπια φέξε μου και γλίστρισα..... αν το κάνανε όλοι αυτό πριν πάρουν φινα και ιστορίες τότε ίσως να το έκανα....
τα αποτελέσματα τα βλέπουν οι περισσότεροι στα μαλιά τους....
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα