Κυπριακες κλινικες μεταμοσχευσης μαλλιων!!!

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Οσο και αν ακουγεται ασχημο,με την κατασταση την τωρινη στην Κυπρο αλλαζουν καποια δεδομενα τα οποια ειναι υπερ μας.Σιγουρα κανεις δεν θα ηθελε να υπαρχει αυτο το τοσο σημαντικο οικονομικο προβλημα που αντιμετωπιζει η Κυπρος αλλα απο την αλλη θα αναγκαστουν καποιες εταιρεις και γενικα καποια πραγματα να πωλουνται φθηνοτερα και στο νησι.Αναφερομαι συγκεκριμενα στις 2 κλινικες μεταμοσχευσης μαλλιων.Οι τιμες που ειχαν για τα Ελληνικα δεδομενα ηταν παρα πολυ υψηλες και θα ελεγα ακομα κ απαγορευτικες.Η ποιοτητα τους ειναι γνωστη και μαλλον ηρθε η ωρα ακομα και εμεις που θελαμε αλλα δεν μπορουσαμε να κανουμε εκει μεταμοσχευση λογω των υψηλων τιμων να ξασκεφτομαστε την λυση της Κυπρου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Adriano

Well-Known Member
Είχα τις ίδιες σκέψεις αρκετές μέρες τώρα.Και μάλιστα ένα χρόνο πριν είχα προβλέψει αυτή την κατάσταση.Αν βρω το πόστ θα το βάλω.Είναι γεγονός ότι μπορεί να πέσουν οι τιμές.Ελπίζω οι υπηρεσίες να μείνουν σε υψηλό επίπεδο.Αλλά όπως και το υπάρχον σύστημα θα ξεφούσκωνε κάποια στιγμή (βλέπε τραπεζικό) έτσι και το σύστημα που κρατάει υψηλή την τιμή μιας μεταμόσχευσης θα ξεφουσκώσει γιατί πολύ απλά ότι και να είναι η μεταμόσχευση,είναι απλά μια κοσμητική παρέμβαση.Και πάνω απο 5000 ευρώ (και αυτό χαριστικά) δεν πρέπει να κοστίζει.Και το ξαναλέω.Οι εταιρείες μεταμόσχευσεις πάλι θα κερδίζουν, γιατί πολύ απλά θα έχουν πολύ μα πολύ μεγαλύτερη πελατεία με χαμηλές τιμές.Ήρθε η ώρα και αυτές να επιστρέψουν στην πραγματικότητα,γιατί δυστυχώς αιθεροβατούσαν τόσα χρόνια.
 
Σίγουρα θα επηρεαστουν οι τιμές, αλλα μη περιμενετε και σπουδαια πραγματα. Κι αυτο γιατι απο τα λεγομενα των παιδιων εδω μέσα ,εχω καταλαβει οτι οι πελατες τους ειναι κατα κυριο λόγο ξένοι. Εκτος και αν τελικα βγει η κυπρος απο το ευρω και υποτιμηθει αρκετα το νομισμα. Αλλα τότε κατι μου λεει οτι θα ακολουθησουμε κ εμεις με γοργους ρυθμους. Γενικα, πιστευω οτι μειωση τιμων στις ΜΜ, θα εχουμε όταν θα γινονται οι επεμβασεις τελειως μηχανικα και επομενως μαζικοποιηθει η παραγωγη,ενω και ολες οικλινικες θα παρεχουν πανω κατω την ιδια δουλεια.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Οπως εχω πει κ εγω χιλιαδες φορες,μια νορμαλ μεταμοσχευση οπως πχ μεχρι norwood 3-4 δεν πρεπει να στοιχιζει πανω απο 2000 ευρο.Οι κλινικες μαλλιων δεν εχουν εξοδα σχεδον καθολου.Ειναι κατα 80% καθαρα τα λεφτα που βγαζουν.Τωρα αν καποιος ειναι norwood 5-6 εκει θελει αρκετα μεγαλη προσπαθεια και σιγουρα η τιμη θα ειναι αρκετα μεγαλυτερη.Τωρα τελευταια ειδα μεταμοσχευση αρκετα καλη θα ελεγα, με μολις 1500 ευρο.Απο Ελληνα γιατρο οχι ομως απο τον Γκουρα.Το καλο παλι ειναι οτι ο Γκουρας κ η DHI ΔΕΝ ειναι μονοπωλειο πλεον κ εχουν αρχισει να <ξεφυτρωνουν>και αλλοι γιατροι.το καλυτερο θα ηταν να ανοιγαν οι Κυπριοι μια κλινικη στην Ελλαδα,αυτο θα βολευε αρκετα.
 

Bouklas

Well-Known Member
Μου πέρασε και μένα αυτή η ιδέα, αλλα θα δώσω μια πιθανή απάντηση πριν κάποιος πάρει απόφαση, απλά να το έχει στο νου του. Όπως σκεφτόμαστε το ενδεχόμενο στο μέλλον να πέσουν οι τιμές στην Κύπρο, έτσι να σκεφτούμε και το μέλλον της κατάστασης στην Ελλάδα. Εννοώ αν μέχρι τότε θα έχουμε στην ίδια βαθμίδα προτεραιότητας μια πιθανή μεταμόσχευση. Γιατί οι εξελίξεις στην Κύπρο είναι συγκοινωνούντα δοχεία με αυτά της Ελλάδας.
 

koskar

Member
Οι πελάτες στις Κυπριακές κλινικες ειναι κατα κυριο λόγο απο το εξωτερικο (Ισπανια, Ιταλια, Αγγλια, Ελλάδα..), οποτε δεν θερω πιθανο να επηρεαστουν προς τα κάτω οι τιμες τους. Το αντιθετο, εαν ειχαν απωλειες απο τα κουρεματα μπορει και να ανεβασουν τις τιμες ή να να μειωσουν καποια έξοδα (αεροπλανο, ξενοδοχειο, μεταφορικα...) ή επιπλέον εκπτωσεις που δινανε στους πελάτες τους. Πάντως ήδη οι τιμές εχουν πέσει αρκετα σε σχεση με ενα χρονο πριν και αυτο οφειλεται αποκλειστικα στον ανταγωνισμο που δημιουργηθηκε στο νησι με την δημιουργια της δευτερης κλινικης.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
koskar είπε:
Οι πελάτες στις Κυπριακές κλινικες ειναι κατα κυριο λόγο απο το εξωτερικο (Ισπανια, Ιταλια, Αγγλια, Ελλάδα..), οποτε δεν θερω πιθανο να επηρεαστουν προς τα κάτω οι τιμες τους. Το αντιθετο, εαν ειχαν απωλειες απο τα κουρεματα μπορει και να ανεβασουν τις τιμες ή να να μειωσουν καποια έξοδα (αεροπλανο, ξενοδοχειο, μεταφορικα...) ή επιπλέον εκπτωσεις που δινανε στους πελάτες τους. Πάντως ήδη οι τιμές εχουν πέσει αρκετα σε σχεση με ενα χρονο πριν και αυτο οφειλεται αποκλειστικα στον ανταγωνισμο που δημιουργηθηκε στο νησι με την δημιουργια της δευτερης κλινικης.

Δεν μπορω να γνωριζω αν οι πελατες τους ειναι κινεζοι Αυστραλοι η δεν ξερω εγω τι.......Δεν νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο.Ειναι σχεδον αδυνατο να ερθει καποιος απο ενα πολυ μεγαλυτερο κρατος στην Κυπρο να κανει μεταμοσχευση και οι λογοι ειναι αυτονοητοι.Τωρα αν ενα 5% της πελατειας ειναι ξενοι δεν μπορω να το γνωριζω.Παραπανω μου φαινεται αδυνατον.Και μην ξεχνατε δεν ειναι και πολυ χαμηλες οι τιμες τους.Αρκετα υψηλες θα ελεγα.2 φορες πιο ακριβες απο Ελλαδα.
 

horhitto4

Member
ΜΙΚΕΣ είπε:
koskar είπε:
Οι πελάτες στις Κυπριακές κλινικες ειναι κατα κυριο λόγο απο το εξωτερικο (Ισπανια, Ιταλια, Αγγλια, Ελλάδα..), οποτε δεν θερω πιθανο να επηρεαστουν προς τα κάτω οι τιμες τους. Το αντιθετο, εαν ειχαν απωλειες απο τα κουρεματα μπορει και να ανεβασουν τις τιμες ή να να μειωσουν καποια έξοδα (αεροπλανο, ξενοδοχειο, μεταφορικα...) ή επιπλέον εκπτωσεις που δινανε στους πελάτες τους. Πάντως ήδη οι τιμές εχουν πέσει αρκετα σε σχεση με ενα χρονο πριν και αυτο οφειλεται αποκλειστικα στον ανταγωνισμο που δημιουργηθηκε στο νησι με την δημιουργια της δευτερης κλινικης.

Δεν μπορω να γνωριζω αν οι πελατες τους ειναι κινεζοι Αυστραλοι η δεν ξερω εγω τι.......Δεν νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο.Ειναι σχεδον αδυνατο να ερθει καποιος απο ενα πολυ μεγαλυτερο κρατος στην Κυπρο να κανει μεταμοσχευση και οι λογοι ειναι αυτονοητοι.Τωρα αν ενα 5% της πελατειας ειναι ξενοι δεν μπορω να το γνωριζω.Παραπανω μου φαινεται αδυνατον.Και μην ξεχνατε δεν ειναι και πολυ χαμηλες οι τιμες τους.Αρκετα υψηλες θα ελεγα.2 φορες πιο ακριβες απο Ελλαδα.

μικε θα το δουμε στη πραξη αυτο οτι και να λεμε τωρα ειναι υποθεσεις....αν με τη καταρευση του οικονομικου συστηματος της κυπρου που δυστηχως ειναι γεγονος και αναπουευκτο οπως και στην ελλαδα δε δουμε μειωση στις τιμες τοτε μην ελπιζεις σε τιποτα παραπανω....παντως σε χωρες με πολυ χαμηλο βιοτικο επιπεδο οπως η ινδια ειναι νομιζω οι κλινιες με το χαμηλοτερο δυνατο κοστος που εχω δει ποτε σε fue μεχρι και 1 ευρο ο θυλακας αλλα πρωτον ποιος τρεχει μεχρι ινδια και δευτερον ειναι αμφιβολου ποιοτητας και εγγυροτητας
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Πλεον ειναι σιγουρο οτι οι τιμες στην Κυπρο οχι απλα θα πεσουν αλλα θα πεσουν αρκετα.Δυστυχως η κατασταση στην Κυπρο θα ειναι χειροτερη απο οτι ειναι εδω.Πολυ πιθανον να δουμε να μεταφερονται οι κλινικες εδω.
 

horhitto4

Member
μη προτρεχεις και μην εισαι και σιγουρος για τιποτε...αυτο που ειπε το παληκαρι πανω εχει βαση για το οτι δηλαδη βασιζονται και σε πελατεια απο μεσογειο ιταλια ισπανια κλπ κλπ ....στην ελλαδα γιναμε ουγκαντα...ειδες να κλεινει καμια αντιπροσωπια bmw??εγω μαζι σου ειμαι αλλα επειδη τυγχανει να εχω τελειωσει οικονομικη σχολη να ξερεις οτι αυτες οι εταιρειες εχουν τρομερη ελαστικοτητα και ζουνε σα χαμαιλεωντες....δλδ προσαρμοζονται ευκολα στο νεο οικονομικο περιβαλον και επιβιωνουν μια χαρα...τι θα πει αυτο??θα πει οτι μπορει να αρχισουν να μειωνουν οπως ειπε το παιδι ποιο πανω απο αλλου το κοστος του οπως καποιες εκπτωσεις η να σταματησουν να εξυχρωνιζονται με τους ιδιους ρυθμους...να μη παρουν δλδ καποια νεα εργαλεια τελευταιας τεχνολογιας ας πουμε....αλλα οι τιμες να παραμεινουν το ιδιο τσουχτερες...ολα αυτα οπως ειπα πριν ομως ειναι εικασιες....οποτε βλεπουμε και εμεις απο εξω και αναλογα πρατουμε...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Το οτι εχεις τελειωσει οικονομικη σχολη δεν λεει τιποτα.Υπαρχουν πρωτογνωρες καταστασεις στην Κυπρο και ενα κουρεμα καταθεσεων σε τοσο μεγαλο ποσοστο σιγουρα θα φερει τα πανω κατω.Δες τι γινεται εδω.Φαντασου και ενα κουρεμα καταθεσεων τι ακομα θα εφερνε.Τωρα αν η κλινικη δουλευει με 70-80% ξενους,εκει αλλαζει το θεμα.Εγω παντως βλεπω οτι εδω σε παρακαλανε πλεον για μεταμοσχευση.Δεν υπαρχει τιμη με graft....υπαρχει παζαρεμα κ οτι βγει.
 

horhitto4

Member
το οτι εχω σπουδασει οικονομικα λεει οτι εχω κανει πτυχιακη πανω στη κατασταση που σου εξηγω αλλα εσυ επειδη εχεις στο μυαλλο σου αυτο που θελεις να συμβει αποφευγεις να δεις την πραγματικη κατασταση....και στο ξαναλεω τελευταια φορα αν θες ακου αν δε θες μην ακους....στη παλαιστινη εχουν πολεμο και υπαρχουν ξενοδοχεια που εχουν τη μερα η διαμονη 1 χιλιαρικο το οτι μια χωρα καταραιει οικονομικα δε σημαινει οτι οι εταιρειες κολοσοι θα τη κανουν με ελαφρα απο τη χωρα αν σου φαινεται τοσο ευκολο μαλλον ζεις στη κοσμαρα σου και ευτυχως η δυστηχως η hdc ανοικει σε αυτο το μεγεθος σαν εταιρεια ...υγ..εχει τυχει στο λογιστιριο που δουλευω να δω ισολογισμο της και καραφλιασα και αλλο...
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση αλλα το οτι οσοι κυβερνουσαν αυτον τον τοπο ειχαν σπουδασει οικονομικα με κανει να σου ξαναπω παλι το ιδιο.Θυμασαι τους μισθους εδω πριν 2 χρονια?Βλεπεις και ποσο ειναι τωρα.Σιγουρα αυτο δεν αλλαζει απο μερα σε μερα και δεν αγγιζει αμεσα τους παντες.Δεν ξερω ποσο μεγαλη ειναι σαν εταιρεια η HDC, η οποια αλλη υπαρχει στην Κυπρο αλλα βλεπω πχ το Γ.Γ εδω που ζηταγε 4000 ακατεβατα κ πλεον κανει κ με 2500 και με ευκολιες ακομα.Δεν ζω στην κοσμαρα μου αλλα προσπαθω να πω σε καποια αμυαλα παιδακια οτι η ζωη δεν ειναι μονο μεταμοσχευση και οτι τα λεφτα που εδωσαν καποιοι απο εδω μεσα εχουν μεγαλη αξια κ δεν ειναι για πεταμα.Και στην τελικη δεν δεχομαι να βγαζει καποιος μεταφορεας τριχοθυλακιων 5-6-7χιλιαρικα χωρις καθολου εξοδα για μια λυση που ας μην κοροιδευομαστε,οσο καλη κ να ειναι......ειναι προσωρινη.
 

horhitto4

Member
αγορι μου το γεγονος οτι μας κυβερνουσαν ατομα που σπουδασαν οικονομικα νομικη και πολιτικες επιστημες δεν ειναι η αιτια που φτασαμε εδω...πιστεψε με πως πολοι απο αυτους ειναι διανιες αλλα το θεμα ειναι οτι ειναι εθνοπροδοτες....μαθε λιγο που διδασκε ο παπαδημας οτι ο βενιζελος ειχε φτασει σε σημειο να γινει καθηγητηςσ στους συμφοιτητες του...εδω δε μπηκα να γραψω με σκοπο να αποδειξω οτι εχω γραμματικες γνωσεις η οικονομικες....αλωστε αυτο φαινεται νομιζω και απο το γεγονος οτι κανω και ορθογραφικα αλλα τεσπα .....εδω ειμαστε να υποστηριξουμε τη γνωμη μας με επειχειρηματα....εσυ λες κατι και δε το στηριζεις πουθενα...εγω σου λεω οτι εχω ριξει τονους διαβασματος σε περιπτωσεις σα της κυπρου και σου λεω τοση ωρα πως αυτο που εγεινε στη κυπρο δε θα αγγιξει τους παντες αλλα κυριως τη μικρομεσαια επιχειρηση και τη μεσαια ταξη...οι πλουσιοι πλουσιοι θα μεινουν αν αυτο σε απασχολει....εσυ θες με το ζορι επειδη το θες και πολυ να πεσουν οι τιμες...στο ξαναλεω...ειναι πιθανο αλλα οχι σιγουρο....για μενα δυστηχως πιθανοτερο ειναι να μεινουν στα ιδια και στο εξηγησα 10 φορες...αλλα δε θες να νιωσεις....ειναι αγαθο πολυτελειας....η μμ ....ππες που εσυ μετα το κραχ στην ελλαδα αν η κομπρεσορ μερσεντες επεσε η τιμη της...και μη μου πεις δεν ειναι το ιιδο...το ιδιο ειναι...ειναι αγαθα πολυτελεειας αυτα τα 2 και δεν επηρεαζονται οπως πιστευεις απο τη κριση....αυτα
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Οχι φιλε δεν ειναι ακριβως το ιδιο.Η μεταμοσχευση δεν εχει εξοδα σχεδον καθολου.Απο την αλλη ομως εχεις ενα δικιο στο οτι ακομα δεν μπορουμε να ξερουμε τι θα γινει.Σε καμια περιπτωση δεν μπορω μονος μου να ριξω τις τιμες ουτε θελω με το ζορι.Δεν ειμαι σε πολυ προχωρημενο norwood οποτε εχω χρονο μπροστα μου και θα κανω αυτο που πιστευω καλυτερα.Εδω ειμαστε και θα δουμε τι θα γινει με τον καιρο.
 

horhitto4

Member
ρε φιλε δε καταλαβαινεις τι λεω η δε θελεις μαλλον να καταλαβεις...το οτι δεν εχει εξοδα η μμ για αυτους δε τους νοιαζει καθολου πιστεψε με...γιατι νομιζεις οτι μια μερτσεντα που βγαινει στην αγορα με 30 χιλιαρικα κοστιζει σε εξαρτηματα και εργατικα χερια 20???ουτε 10 σου λεω εγω...φαντασου λοιπον για τι κερδος μιλαμε .....να σκεφτεσαι με βαση τη λογικη και οχι το συναισθημα γιατι οι εποχες ειναι πολυ σκληρες...και η φαση της μμ ειναι οπως και να χει απο μονη της μια σκληρη διαδικασια....το οτι εχεις δικιο που ζητανε τα τρελα τους και δεν εχουν καθολου κοστος τους κανει τρομερα επικερδης σαν επιχειρηση...τι σε κανει να πιστευεις οτι θελουν να μην ειναι πλεον επικερδης??εμενα τπτ ...χαζοι δεν ειναι....οπως σου ειπα και πριν εχουν χιλιους δυο τροπους να κρατησουν τα εσοδα τους σταθερα....αλλα να επισημανω οτι ειναι ενας συνδιασμος παραγοντων....εγω το πελατολογιο τους δε το ξερω επ ακριβως....αλλα αν βασιζετε κατα πολυ και στο μεσο κυπριο τοτε πολυ πιθανο να εχουμε μια πτωση....αλλα μη φανταστεις κατι το τρομερο
 

meandros

Member
αν εχεις καταφερει να δημιουργησεις brand name σε καποιο αγαθο η καποια υπηρεσια πουλας οσο γουσταρεις απο τον καναδα μεχρι την σομαλια.το αν βγαζουν πολλα η αν τους κοστιζει ελαχιστα δεν εχει καμμια σημασια ισα ισα που τους κανει και πιο μαγκες.εδω ο αλλος πουλαει μια γυναικεια τσαντα 10000ευρω(hermes,lv...)
εμεις ως οιωνει πελατες κανουμε τις επιλογες μας αναλογα με τις επιθυμιες μας και τις δυνατοτητες μας.
 

Flosk

Well-Known Member
Παιδιά εγω φοβάμαι για την βιωσιμότητα των κλινικών στο νησί.. το εμβασμα στην HDC εγω το είχα στείλει σε λογαριασμό της Marfin τότε..
Από την άλλη βλέπω τωρα στο Mega πως κάτι εκατομμύρια την κάναν από την Κύπρο όσο οι τραπεζες ήταν κλειστές παρακαλώ.. Αβυσσος το θέμα..
 

horhitto4

Member
Flosk είπε:
Παιδιά εγω φοβάμαι για την βιωσιμότητα των κλινικών στο νησί.. το εμβασμα στην HDC εγω το είχα στείλει σε λογαριασμό της Marfin τότε..
Από την άλλη βλέπω τωρα στο Mega πως κάτι εκατομμύρια την κάναν από την Κύπρο όσο οι τραπεζες ήταν κλειστές παρακαλώ.. Αβυσσος το θέμα..
αυτο ειπα και εγω φλοσκ μελλοντικα θα δουμε τι θα γινει...μπορει να την κανει και η κλινικη μπορει και οχι....για τις τιμες δε ξερω....
 
Μπλουζα