Κρεμα Fungoral

Death Valley

New Member
Καλησπερα

Την κρεμα Fungoral (κετοκοναζολη % ) την ειχα χρησιμοποιησει για την σμηγμ. δερματιτιδα αλλα κανει και για την ανδρ. αλωπεκισ.Κανει λιγοτερο απο 3 ευρω....

Δυστυχως την εβαλα για μια εβδομαδα και την σταματησα αφου εφυγαν οι κοκκινιλες


Παραθετω link με εντυπωσιακα αποτελεσματα απο κλινικη ερευνα

http://www.hairsite.com/hair-loss/forum_entry-id-25116-page-0-category-0-order-last_answer.html
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Κρεμα Fungoral

οι ίδιες εικόνες χρηστών κετοκοναζόλης (fungoral) παίζουν σε πολλά άρθρα για άντρες με ανδρογενετική αλωπεκία ...http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,282.0.html
δεν μας δίνεις περισσότερες πληροφορίες - πως λέγεται και πως συνιστάται η χρήση της;
 

Death Valley

New Member
Απ: Κρεμα Fungoral

Eπειδη ειμαι νεος σε οτι αφορα με τα προιοντα τριχοπτωσης δεν ξερψ αν αυτα που λεω ειναι σωστα.

Την κρεμα αυτη μου την ειχε χορηγησει ο γιατρος για την σμηγματοροιικη δερματιτιδα του τριχωτου.Η κετοκοναζολη σε σαμπουαν εχει δειξει οτι βοηθαει (Νizoral).Η ερευνα αυτη αναφερεται στην κρεμα Nizoral
 

Death Valley

New Member
Απ: Κρεμα Fungoral

Λοιπον η κετοκοναζολη 2% στην Ελλαδα εχει το εμπορικο ονομα Fungoral (Νizoral)

Κυκλοφορει σε χαπια,σαμπουαν (εχω διαβασει οτι πολυ το χρησιμοποιειτε εδω) και κρεμα.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Κρεμα Fungoral

το σαμπουαν fungoral το χρησιμοποιώ 1 χρόνο τώρα και γνωρίζω τι παίζει - απλά μέχρι που έγραψες εσύ,αγνοούσα την κρέμα fungoral

δεν είμαι υπέρ ή κατά της χρήσης της,απλά σκέφτομαι πόσο εύκολη είναι η χρήση κρέμας κετοκοναζίδης(μόνη ή σε συνδυασμό) για την τριχόπτωση

* Αλληλεπιδράσεις με άλλα φάρμακα ή ουσίες για το Fungoral® κρέμα:
- Η εφαρμογή της κρέμας συγχρόνως ή αμέσως μετά από μακροχρόνια θεραπεία με τοπικό κορτικοστεροειδές μπορεί να προκαλέσει ερεθισμό

* Ειδικές προφυλάξεις :
- Μπορεί να παρατηρηθεί ερεθισμός όταν χρησιμοποιηθεί η κρέμα συγχρόνως ή αμέσως μετά από μακροχρόνια αγωγή με τοπικά κορτικοστεροειδή Συνιστάται να εφαρμόζεται το τοπικό κορτικοστεροειδές το πρωί και να γίνεται εφαρμογή της κρέμας το βράδυ και βαθμιαία στη συνέχεια να διακοπεί η θεραπεία με το κορτικοστεροειδές σε μια περίοδο 2-3 εβδομάδων.

- ο Παναγιώτης έκανε ένα πρόχειρο σχέδιο πόσο πρέπει να πάρουμε,τι πρέπει να αναμείξουμε κ.α - http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,121.msg6713/topicseen.html#new

βλέπεις,τα πράγματα δεν είναι και απλά ...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Κρεμα Fungoral

σπυρο αν τσεκαρεις τιμες του χαπιου ketoconazole θα τρομαξεις
οταν δινετε σε χαπι για αλλου ειδους παθησεις η δοσολογια ειναι 200mg την μερα εως μερικες φορες και 400mg
σε σαμπουαν ειναι 20mg ανα 1 ml και βαζουμε το πολυ 3 φορες την εβδομαδα

μιλαμε για διαφορες μερα με την νυχτα
 

hairfull

Member
Απ: Κρεμα Fungoral

Βάζει κανείς την κρέμα Fungoral?
Την ξεκίνησα εγώ, εδώ και μια βδομάδα.... και το σκέφτομαι, γιατί δεν έχω "συμμάχους" που χρησιμοποιούν και αυτοί την κρέμα!
Να συνεχίσω για κάθε βράδυ που την βάζω λουσμένος?
Την αραιώνω με μερικές σταγόνες Jojoba oil !
Είναι και αυτή η έρευνα του Ιάπωνα που με βοηθάει ψυχολογικά να συνεχίσω!
Άλλος κανείς?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: Κρεμα Fungoral

εγω θα αρχισω απο δευτερα αφου σταματησα μινοξιδυλη και δεν εχω τπτ αλλο,
ποσο κοστιζει?

p.s. hairfull σπιρουλινα απο που πηρες και σε τι τιμη?
 

hairfull

Member
Απ: Κρεμα Fungoral

2.35€ ....μόνο!!
Βέβαια μη ξεχνάς να λούζεσαι πρώτα, όπως και στην έρευνα του Ιάπωνα :grandpa:!!
 
Απ: Κρεμα Fungoral

ο azyx βαζει 2 φορες την μερα και το κραταει στο κεφαλι για 30 λεπτα γιατι οπως λεει η κετοκοναζολη διατηρει τα επιπεδα της τεστοστερονης χαμηλα για 14 ωρες περιπου, εσυ γιατι βαζεις μονο 1 φορα και το κρατας και ολοκληρη νυχτα?
 

sovagg

New Member
Απ: Κρεμα Fungoral

Σκεφτομαι να "τσιμπησω" την εν λογω κρεμουλα κ να τη βαζω το μεσημερι για καμια ωριτσα..Το θεμα ειναι μπορει να γινεται χρηση της καθε μερα??Κ αν ναι,για ποση ωρα πρεπει να μενει στο κεφαλι κ σε ποια σημεια την βαζουμε??Κροταφους κ κορυφη μονο ή σε ολο το κεφαλι??(μιλαω για νοργουντ 5).Κ τελος,τι αποτελεσματα μπορουμε να περιμενουμε απ τη χρηση της??
 
Απ: Κρεμα Fungoral

το fungoral γιατι το χρησιμοποιουμε 2-3 φορες τν βδομαδα? λογο κετοκοναζολης η εχει κατι αλλο μεσα?
 

hairfull

Member
Απ: Κρεμα Fungoral

dimitris1991 είπε:
ο azyx βαζει 2 φορες την μερα και το κραταει στο κεφαλι για 30 λεπτα γιατι οπως λεει η κετοκοναζολη διατηρει τα επιπεδα της τεστοστερονης χαμηλα για 14 ωρες περιπου, εσυ γιατι βαζεις μονο 1 φορα και το κρατας και ολοκληρη νυχτα?

Οι Ιάπωνες την έβαζαν 1 φορά την μέρα!
τώρα 30 λεπτά δεν ξέρω αν προλαβαίνει να απορροφηθεί και έπειτα ο azyx νομίζω την έχει κάνει 3,3% ... μάλλον πρόσθεσε και χάπια?
επίσης όλοι μας βάζουμε και άλλα διάφορα ως DHT Blocker

τώρα γιατί κρέμα κάθε μέρα και σαμπουάν όχι.... δεν το έχω καταλάβει!!
εγώ πάντως φοβούμενος ξηροδερμία από την κρέμα ... προσθέτω λίγες σταγόνες jojoba oil στα 1-2 εκατοστά κρέμας που βάζω και αλείφεται καλύτερα γιατί έχω και μαλλί :D και κολλάει διαφορετικά!!
 
Μπλουζα