Κουφές και εναλλακτικές θεραπείες κατά της τριχόπτωσ

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

geofish

New Member
Το πόστ αυτό το γράφω κυρίως για του πιο παλιούς έτσι για να γελάσουμε καλοκαιριάτικα (αλλά για να μαθαίνουν και οι νέοι τι τραβήξαμε) τότε που δεν υπήρχε το ιντερνέτ, τα forum και γενικά η εύκολη πρόσβαση στην πληροφορία.
Στην εποχή μου τα μόνα όπλα που διαθέταμε στην πληροφόρηση για την τριχόπτωση ήταν τα γιατροσόφια των παλιών, τα βιβλία δερματολογίας του 60 από την δημόσια βιβλιοθήκη, τα διαφημιστικά φυλλάδια και έντυπα των προϊόντων εναντίον της τριχόπτωσης, κάτι εξηντάρηδες δερματολόγοι του ΙΚΑ και η πρακτική λογική του καθενός.
Τότε λοιπόν που περά από τα διάφορα επώνυμα snake oil που παίρναμε, κάναμε και τις πιο απίθανες και κουφές θεραπείες.

Λοιπόν ξεκινώ από μένα (αναφέρομαι μονό στις θεραπείες και όχι στα εμπορικά snake oil) στην παρένθεση εξηγώ και τους λόγους που στηριζόταν η κάθε θεραπεία.

-Αναστροφή σώματος, όργανο πατέντα μου την έκανε φίλος τορναδόρος σαν αυτή που διαφήμιζε πρόσφατα αργά από τηλεμαρκετινγκ (αυτή αναφέρετε σε προβλήματα μέσης). Κρέμασμα δηλαδή ανάποδα σαν την νυχτερίδα (πιστεύοντας ότι με την συγκεκριμένη άσκηση θα προκαλέσεις αύξηση της αιμάτωσης στο κεφάλι). Δεν ξέρω αν έβγαλα μαλλιά αλλά μέση έκανα καλή και χωρίς καμπούρα, πάντως μετά την άσκηση είχα πονοκεφάλους.

-Σήκωμα στις μύτες των ποδιών και μετά χτύπημα δυνατά με τις φτέρνες. Την άσκηση αυτή την ασπάστηκα από ρώσο επιστήμονα τότε που είχα αδυναμία στη Σοβιετική ένωση (η φιλοσοφία της στηρίζεται ότι λόγο της βαρύτητας το αίμα πάει προ τα κάτω με την άσκηση αυτή επιτυχαίνουμε το αίμα να πάει προς το πάνω, άρα αιμάτωση στο κεφάλι.

-Ιδιοκατασκεύη με σκόρδο, κρεμμύδι (πιστεύοντας ότι αφού λέγανε ότι θεραπεύουν τα πάντα, γιατί να μην κάνουν και για τη φαλακρά). Αργότερα προσθήκη μυλόξυδου (οξικό οξύ) και τσουκνίδα (μυρμιγκικό οξυ) με την ελπίδα ότι τα οξέα θα προκαλέσουν αιμάτωση. Δεν ξερώ και εδώ αν έβγαλα μαλλιά πάντως βρώμα και κάψιμο στο κεφάλι είχα.

-Πράσινο σαπούνι (με την λογική ότι τα σαμπουάν είναι φουλ στα χημικά, άρα επηρεάζουν την τρίχα, ενώ το αγνό σαπουνάκι θα έκανε καλά την δουλεία του).

-Καστορέλαιο, δαφνέλαιο, ελαιόλαδο και οτιδήποτε σε έλαιο (ακούγοντας τους παλιούς, αλλά και με την φιλοσοφία της ομοιοπαθητικής ότι χτυπάμε την λιπαρότητα με έλαια). Το αποτέλεσμα ήταν να είχες ένα κεφάλι μέσα στην λαδίλα που σε έπαιρνε 1 ώρα στο μπάνιο για να φύγει.

-Γλείψιμο κεφάλι από αγελάδα (το είχα δει μικρός σε κάποια ταινία ή ντοκιμαντέρ και μου είχε μείνει). Δεν νομίζω να το πιστέψατε πλάκα κάνω, παρ όλα αυτά μου είχε περάσει από το μυαλό, πώς θα ήταν δυνατόν να πάρουμε το σάλιο της αγελάδας να το κάνουμε λοσιόν χωρίς να μας χτυπήσει.

-Και μια πατέντα που είχε κάνει ένας φίλος μου. Λοσιόν από χτύπημα αυγών με γιαούρτι.

Τώρα όσοι δεν ντρέπεστε μπορείτε και εσείς να πείτε τι έχετε δοκιμάσειή εσείς ή γνωστοί σας ή είμαι ο μοναδικός που έχω κάνει μαμακίες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Απ: Κουφές και εναλλακτικές θεραπείες κατά της τριχόπ

:D :D :D

Τι μου θύμησες φίλε geofish... (τα περισσότερα τα είχα ακούσει και είχα κάνει και εγώ)

Τι άλλο να πω....για πετρέλαιο στο κεφάλι, για αγριοκρεμμύδα, για τα απίστευτα snake oil "φαρμακευτικά" σκευάσματα Foltene, Pantogrin και ένα κάρο άλλα που δε θυμάμαι
Για το ατελείωτο μασάζ στο κεφάλι (πάνω από 10 χρόνια)...

Αυτό πάντως για τη στάση νυχτερίδα πολύ μου άρεσε (ευτυχώς που δεν το είχα ακούσει :D )
 

geofish

New Member
Απ: Κουφές και εναλλακτικές θεραπείες κατά της τριχόπ

tropheus είπε:
:D :D :D

Τι άλλο να πω....για πετρέλαιο στο κεφάλι,

χαχαχα :D
με πια λογίκη όμως το έβαζες, γιατί εγώ είχα και επιχειρήματα που έκανα τις μαμακίες
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: Κουφές και εναλλακτικές θεραπείες κατά της τριχόπ

η :D :D :D :worshipper :worshipper :worshipper η κατάσταση μας μερικές φορές είναι αστα να πάνε. λοιπόν τι έχω κάνει εγώ. κρεμμυδάκι, σκόρδο, ανάποδα κεφάλι, λοσιόν απο μια γριά σε μια γειτονιά στην Ελευσίνα που της την είχε πεί ο αντρας της που ήταν μπαρμπέρης και γνώριζε μυστικά, μασαζ όχι όμως πολλύ καιρό, ιδιοκατασκευή με 100 lazer των 5 mv μου είχε φύγει το χέρι να τα κρατάω 5cm απο το κεφάλι και έκανα 1 ώρα ανα 3 μέρες.Ουχ αυτά :tease:
 

kabamarou

Member
Απ: Κουφές και εναλλακτικές θεραπείες κατά της τριχόπ

:D :D :D
Την πιο κουφή ιδιοκατασκευή την έχω ακούσει από έναν 85χρονο που είχε μαλί 20αρη(που λέει ο λόγος ;D)
Μας είπε λοιπόν ότι όταν ήταν μικρός αντιμετώπισε και αυτός πρόβλημα τριχόπτωσης και έβαλε στο κεφάλι του"μπαρούτι σκόρδο και αλάτι".Ένας φίλος μου ήθελε να το δοκιμάσει και με το ζόρι τον έπεισα να μην το κάνει :D
Το πιο παράξενο που έχω κάνει για την τριχόπτωση προσωπικά(σε συνδυασμό με κάποιες άλλες ασκήσεις) λιγότερο γελοίες ήταν να στέκομαι ανάποδα σε στάση κατακόρυφο καθημερινά(η νυχτερίδα που λέγαμε :D) για λίγα δευτερόλεπτα για να αιματώνεται δήθεν το κεφάλι.Η παραπάνω άσκηση είναι καταγεγραμμένη σε ένα βιβλίο πολύ γνωστών Ελληνικών εκδόσεων και μάλιστα το βιβλίο σου πρότεινε και άλλα πράγματα αλλά αυτό λέει ήταν το βασικότερο και μπορούσε να το επιτύχεις τέλεια μόνο με ένα μηχάνημα αναστροφέα.
Είναι απίστευτο πάντως τι κάνει ένας άνθρωπος αν είναι απεγνωσμένος και φυσικά αυτό το ξέρουν και κάτι τύποι σαν τον μέξη και το εκμεταλλεύονται. :mad:
 

NGL

Member
Απ: Κουφές και εναλλακτικές θεραπείες κατά της τριχόπ

ας προσθεσω κι εγω λοιπον το top5 μου στα charts για την καταπολεμηση της τριχοπτωσης.

νουμερο 5
σταση νυχτεριδα(ξαπλωμενος στο κρεββατι και το κεφαλι γυρισμενο προς τα κατω...για να αιματωθει). :monster:

νουμερο 4
τριψιμο του κεφαλιου με εκχυλισμα αγριοκρεμμυδας (ο θεος να την κανει,αλλα ειχα δωσει αρκετα λεφτα γι αυτο) :bon:

νουμερο 3
μασαζ με ασπραδι αυγου (ο λογος αδιευκρινιστος,ετσι απλα μου την εδωσε) :zomp:

νουμερο 2
σαμπουαν και λοσιον απ τα studio fairhair (αν τα γνωριζετε,πολλα λεφτα και τρεξιμο για το τιποτα)!δεν τα εδινα για κανα αλλο....studio? :couple

νουμερο 1
λοσιον απο ξυδι,λεμονι,ελαιολαδο,δαφνελαιο...και αλλα μπαχαρικα.σαλατα δηλαδη!!! 7SFGSFA
 

NGL

Member
Απ: Κουφές και εναλλακτικές θεραπείες κατά της τριχόπ

ειχα ακουσει για εναν τυπακο-παραδοσιακο μπαρμπερη στην αμερικη που δεν σε κουρεβε με ψαλιδι αλλα σου εκαιγε,μ ενα ειδικο λεει δαδακι, τα μαλλια και αυτα σταματαγαν να πεφτουν.ειχε μεγαλη περαση ο τυπος αλλα αν απευθυνεσαι σε αμερικανακια εκει καταληγεις... :sleep2:
 

geofish

New Member
Απ: Κουφές και εναλλακτικές θεραπείες κατά της τριχόπ

Άργησες NGL, είπα και εγώ ντρέπεται να μας πει για τις μαμακίες. :-[ :-[ :D :D
 

geofish

New Member
Απ: Κουφές και εναλλακτικές θεραπείες κατά της τριχόπ

NGL είπε:
νουμερο 2
σαμπουαν και λοσιον απ τα studio F**rhair (αν τα γνωριζετε,πολλα λεφτα και τρεξιμο για το τιποτα)!δεν τα εδινα για κανα αλλο....studio? :couple

:D :D
Τουλάχιστον αυτοί κερδίζουν τίμια το ψωμί τους.
 

geofish

New Member
Απ: Κουφές και εναλλακτικές θεραπείες κατά της τριχόπ

NoMoreLoss είπε:
ιδιοκατασκευή με 100 lazer των 5 mv μου είχε φύγει το χέρι να τα κρατάω 5cm απο το κεφάλι και έκανα 1 ώρα ανα 3 μέρες.Ουχ αυτά :tease:

Κάτι αντίστοιχο με το laser είχα κάνει και εγώ με μια συσκευή με υπέρυθρη ακτινοβολία για κανένα τέταρτο. Το αποτέλεσμα, απίστευτη τριχόπτωση. Άσε που μου πιανόταν το χέρι, NoMoreLoss χαρά στην υπομονή σου (1 ώρα !!!!).

NoMoreLoss, θυμάμαι ότι με το laser μαζί με το σκόρδο στην αρχή είχες δει αποτέλεσμα.
 

NGL

Member
Απ: Κουφές και εναλλακτικές θεραπείες κατά της τριχόπ

geofish είπε:
Άργησες NGL, είπα και εγώ ντρέπεται να μας πει για τις μαμακίες. :-[ :-[ :D :D

τι αργησα ρε geofish?αφου ξερεις δεν τα χανω εγω κατι τετοια! :dbann
τι εχουν δει αυτοι οι κακομοιροι θυλακες τοσα χρονια!αν μπορουσαν να μιλησουν ...φανταζεσαι τι καταρα θ ειχαμε ακουσει?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

st697

Member
Απ: Κουφές και εναλλακτικές θεραπείες κατά της τριχόπ

Nα σας πώ και εγώ τις εμπειρίες μου

α/ σίγουρα η θρυλική αγριοκρεμμύδα.Θαυματουργή :D :D :D :D :D

β/ ό,τι έλαιο σχεδόν υπάρχει , με αποκορύφωμα μια συνταγή με ρετσινόλαδο και κάτι άλλο μέσα που δυστυχώς δεν μπορώ να θυμηθώ για να γελάσουμε.

γ/ ενα πρακτικό πράσινου χρώματος που μου τό είχε φέρει ένας συγγενής από έναν :grandpa: γέρο στην Λευκάδα. Ούτε ξέρω τί ειχε μέσα , αλλά δεν το χρησιμοποίησα για πολύ .

δ/ μασάζ, ασκήσεις για το δέρμα κτλ

Επίσης διάφορα snake oils φαρμακείων και πολλές βιταμίνες.

Μιας και μιλάμε για βιταμίνες, μια συμβουλή : Αν η τριχόπτωση σας οφείλεται σε έλλειψη βιταμινών , τότε πάρτε βιταμίνες. Αν είναι η κλασσική φαλάκρα , οι βιταμίνες, αμινοξέα κτλ είναι άχρηστα.

αν θυμηθώ και κάτι άλλο θα επανέλθω.
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: Κουφές και εναλλακτικές θεραπείες κατά της τριχόπ

geofish είπε:
[quote author=NoMoreLoss link=topic=895.msg15976#msg15976 date=1249577850]
ιδιοκατασκευή με 100 lazer των 5 mv μου είχε φύγει το χέρι να τα κρατάω 5cm απο το κεφάλι και έκανα 1 ώρα ανα 3 μέρες.Ουχ αυτά :tease:

Κάτι αντίστοιχο με το laser είχα κάνει και εγώ με μια συσκευή με υπέρυθρη ακτινοβολία για κανένα τέταρτο. Το αποτέλεσμα, απίστευτη τριχόπτωση. Άσε που μου πιανόταν το χέρι, NoMoreLoss χαρά στην υπομονή σου (1 ώρα !!!!).

NoMoreLoss, θυμάμαι ότι με το laser μαζί με το σκόρδο στην αρχή είχες δει αποτέλεσμα.
[/quote]

πραγματικά δεν έχω ιδέα αν είχα η όχι. μη με μπριζώνεις και ξανα αρχίσω τα ίδια και κάνω μπράτσα.
 

geofish

New Member
Απ: Κουφές και εναλλακτικές θεραπείες κατά της τριχόπ

Με αφορμή το θέμα με το <<αυγό>> που αναφέρεται αλλού, να πω και δυο άλλες
εναλλακτικές θεραπείες, οι οποίες μάλιστα δεν θα σας στοιχίσουν τίποτα.

Θεραπεία 1η : μέθοδος κρύου νερού,
Στην συγκεκριμένη θεραπεία το μόνο που έχετε να κάνετε είναι μετά το λούσιμο να ξεπλένετε το κεφάλι σας με κρύο (παγωμένο) νερό. Η λογική της στηρίζεται στην πρακτική που εφαρμοζόταν σε ανθρώπους που έκαναν χημειοθεραπεία για να εξουδετερώσουν τις παρενέργειες της (πτώση μαλλιών).
Κάποιοι από εσάς μπορεί να το έχετε ακούσει από παλιούς με διάφορες παραλλαγές.
Πάντως κάποιοι χρήστες αναφέρουν ότι έχουν δει θετικά αποτελέσματα.

Την συγκεκριμένη μέθοδο την είχα εφαρμόσει στο παρελθόν και έχω να πω ότι ένιωθα τα μαλλιά μου μετά το λούσιμο πιο γεμάτα και πιο δυνατά. Από την άλλη όμως το μαλλί μου λάδωνε πιο γρήγορα και πιο έντονα για αυτό και την σταμάτησα.

Θεραπεία 2η : εικονική ή νοητική μέθοδος,
Ο παραπάνω όρος είναι δικός μου και αν θυμάμαι καλά το είχα δει να αναφέρεται και σαν σουηδική μέθοδος (το γιατί δεν το ξέρω) έχει χρόνια πάντως που την έχω διαβάσει.
Στηρίζεται στην λογική της αυτοθεραπείας με την δύναμη του νου. Στην συγκεκριμένη μέθοδο χαλαρώνετε κάπου και φαντάζεστε το κεφάλι σας σαν να ήταν ένας άγονος κήπος ή χωράφι όπου θέλετε να του δώσετε ζωή ξανά. Δηλαδή θα ποτίζετε τις τρίχες σαν να ήταν φυτά ή λουλούδια και γενικά θα κάνετε ότι κάνετε όταν φροντίζετε ένα κήπο (ρωτήστε ένα γεωπόνο καλύτερα :D).
Δεν την έχω εφαρμόσει ποτέ γιατί μου φαίνεται αστεία αλλά το αναφέρω κυρίως για να δείξω που έχουν φτάσει μερικοί για να βρουν λύση στο πρόβλημα μας. ;D

Και ένα αστείο βιντεάκι που στηρίζεται στην παραπάνω φιλοσοφία.

http://www.youtube.com/watch?v=WRdC61Wpddw&feature=related#lq-hq-vhq
 

aleksandros

New Member
Απ: Κουφές και εναλλακτικές θεραπείες κατά της τριχόπ

xouaxouaxoyaxoya
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
ετσι θα γινω και γω σε μερικα χρονια ;D ;D
θα παω να κανω λευκανση τα δοντια για να γυαλιζουν ασορτη με το κεφαλι
 

geofish

New Member

SE-freak

New Member
Απ: Κουφές και εναλλακτικές θεραπείες κατά της τριχόπ

Δεν μπορεί! μάλλον δεν βλέπω καλά... CD KATA ΤΗΣ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ;;;
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Κουφές και εναλλακτικές θεραπείες κατά της τριχόπ

χιχιχιχχιιχ
τι ειναι παλι τουτο ωρε παιδια
με γιογκα βγαζεις μαλλια
 

geofish

New Member
Απ: Κουφές και εναλλακτικές θεραπείες κατά της τριχόπ

Καθώς έψαχνα για κάτι άλλο στο google μου προέκυψε μια εικόνα από μια θεραπεία που έκανα παλιά. Είναι η περίφημη μέθοδος νυχτερίδα που την αποκαλώ εγώ και την βάζω για αυτούς που έχουν απορία πως είναι. Μαλλιά δεν έβγαλα αλλά μέση έκανα καλή.

ssm1038_l.jpg


master:TER015.jpg
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα