Κατεβασμα hairline και πυκνωση

Αthens2021

Active Member
Μίλα με νούμερα φίλε στον γιατρό για να καταλαβαίνετε καλύτερα ο ένας τον άλλο. Πες του π.χ. θέλω hairline με minimum πυκνότητα 45-50 grafts ανά τ.ε., και να ελαττώνεται προς το τέλος της Α ζώνης αναλόγως τα grafts και την επιφάνεια που θα καλύψετε. Στην hairline χρειάζεσαι υψηλότερη πυκνότητα και πιο πίσω ας κατεβαίνει.
Το 45-50 δινει επομενως μια καλη πυκνοτητα ακομα κ σε λεπτη τριχα, και ειναι εφικτο χωρις να επηρεασει αρνητικα τη φυτρωση ? ( Σ ευχαριστω, θα εχω υποψιν αυτο το νουμερο )
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nick90

Well-Known Member
Το 45-50 δινει επομενως μια καλη πυκνοτητα ακομα κ σε λεπτη τριχα, και ειναι εφικτο χωρις να επηρεασει αρνητικα τη φυτρωση ? ( Σ ευχαριστω, θα εχω υποψιν αυτο το νουμερο )
Άμα γίνουν όλα σωστά δεν έχεις να φοβάσαι κάτι στην φύτρωση σε πυκνότητες έως 55g με μια φορά, βέβαια έχεις και αρκετά δικά σου μαλλιά οπότε δεν θα δουλέψει σε καθαρή επιφάνεια αλλά θα κάνει πυκνωση, εκτός και αν στην κατεβάσει. Αλλά να την κατεβάσεις ελάχιστα άμα είναι, ώστε να έχεις και υψηλότερη πυκνότητα. Και εσύ βέβαια θα ακολουθήσεις θεραπεία με φιναστερίδη καθημερινά και μινοξιδίλη 2 φορές την μέρα για να βοηθήσεις την φύτρωση μαζί με βιταμίνες. Οσο πιο λεπτη η τρίχα τόσα μεγαλύτερη πυκνότητα θες. Δηλαδή αλλιώς θα δείχνει μια συγκεκριμένη πυκνότητα στην hairline σε κάποιον με χοντρή τρίχα και αλλιώς σε κάποιον με λεπτή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Είσαι κλασσική περίπτωση για μένα που πρέπει να πας για εντυπωσιακό αποτέλεσμα να ξεμπερδεύεις.
Δεν χρειάζεσαι πάνω από 2500g (1800 είναι λίγα από 2300-2500 να κινηθείς)αλλά θα πρέπει να φουλάρεις όλη την α ζώνη και να χτιστεί μια σωστή πυκνή χερλάιν για να δέσει με τα υπάρχοντα.
Έχεις αρκετό μαλλί και σε συνδυασμό με τη φίνα δεν θεωρώ ότι κινδυνεύεις να έχεις απώλειες.Αν θυμάμαι καλά τα μπροστά είναι μμ.
Τη χερλάιν σωστά την έχεις σχεδιάσει να περνάει από μπροστά όχι κατέβασμα.
Με το ξύρισμα θα φανούν όλα,αλλά θα πρέπει να τα τοποθετήσει όσο πιο κοντά γίνεται ο γιατρός.
Ξέρει αυτός.
Εύχομαι καλή επιτυχία (αύριο μπαίνεις σωστά?)
 

Αthens2021

Active Member
Thanks nick, ναι θα συνεχισω με φιναστεριδη 0.5/μερα που παιρνω τους τελευταιους 2μιση μηνες (πριν επαιρνα 0.25) κ μινοξ. Vlafo ναι αυριο μπαινω, σ ευχαριστω! Συμφωνω, κοντα στα 2500 θα ενιωθα κ εγω οτι εγινε αρκετη δουλεια, αλλα πυκνοτητα σαν αυτη που επιασες εσυ δεν ειχα ουτε στα 18 μου, οποτε θα ηταν παραδοξο να περιμενω. Θα ζητησω το καλυτερο σε πυκνοτητα α ζωνης αλλα κραταω μικρο καλαθι. Την hairline την εχω χαραξει 1 εκατοστο κατω απο την τωρινη, δηλαδη εκει που ηταν αρχικα, οχι ομως πιο κατω.
 

Gianney

Well-Known Member
Καλή επιτυχία φίλε.Καταρχας μπροστά στην α ζώνη αν διάβασα καλά έχεις μμ μαλλιά οπότε δεν έχεις φόβο,αν είχε μαμισια τότε θα άλλαζε η κουβέντα και εδώ Ελλάδα κανένας δεν θα έμπαινε μέσα στα μαμισια.Νομιζω δεν πρέπει να κατέβει η hairline.Συνηθως ένα cm κάτω ισούται και με 1κ gtafts.Τελος αν έχεις λεπτη τρίχα φουλαρε λίγο ακόμα για μεγαλύτερη κάλυψη και πυκνότητα.
 

vlafo

Well-Known Member
Thanks nick, ναι θα συνεχισω με φιναστεριδη 0.5/μερα που παιρνω τους τελευταιους 2μιση μηνες (πριν επαιρνα 0.25) κ μινοξ. Vlafo ναι αυριο μπαινω, σ ευχαριστω! Συμφωνω, κοντα στα 2500 θα ενιωθα κ εγω οτι εγινε αρκετη δουλεια, αλλα πυκνοτητα σαν αυτη που επιασες εσυ δεν ειχα ουτε στα 18 μου, οποτε θα ηταν παραδοξο να περιμενω. Θα ζητησω το καλυτερο σε πυκνοτητα α ζωνης αλλα κραταω μικρο καλαθι. Την hairline την εχω χαραξει 1 εκατοστο κατω απο την τωρινη, δηλαδη εκει που ηταν αρχικα, οχι ομως πιο κατω.
Δεν έχεις πυκνότητα (που δεν είναι έτσι)ξέρεις γιατί?
Γιατί έχεις πολύ λεπτή τρίχα και αυτό το πρόβλημα το έχουν όλοι όσοι έχουν τόσο λεπτή.Δηλαδή χρειαζόσουν τουλάχιστον ένα 30% παραπάνω μαλλί για να δείξει σαν το δικό μου.Άρα αυτό θα το πετύχεις καλύτερα με περισσότερα g όσο πάει.
Θα ζητήσεις τη μέγιστη πυκνότητα να σου επιτύχει ακριβώς επειδή έχεις και αυτό το ντεσαβαντάζ.
Να προσέξεις με τη χερλάιν τι θα κάνεις,άλλο 1 εκ κατέβασμα που θα φάει και άλλα g και άλλο πέρασμα από μπροστά εκεί που είχες τις μαύρες κουκίδες και για μένα είναι το σωστό.

Θεωρώ ότι μπορεί να έχεις αποτέλεσμα που ούτε φαντάζεσαι.
 

aeratos28

Just aeratos
Καλή επιτυχία να έχεις φίλε.συγγνωμη αν το είπες αλλά δεν το είδα.σε ποιον θα κάνεις την επέμβαση?
 

Gianney

Well-Known Member
Είχες κάνει και παλιότερα μμ 2750 αν βάλεις και τώρα καμία 2500 μήπως μηδενίσεις την δοτρια;Ξες πως είναι η δοτρια,πόσο έχει ακόμα να δώσει,έχεις τις μετρήσεις;
 

manly_Man

Well-Known Member
Μην την κατεβάσεις 1 cm, γιατί αυτό αυτόματα θα σημαίνει και νέες ανάγκες για grafts. Εκεί που είναι άστη, μέχρι τις μαυρες τελείες που έκανες περιμετρικά. Μπροστά μπροστά πες στο γιατρό να το φουλάρει με τη μέγιστη πυκνότητα γιατί έχεις και λεπτή τρίχα και κάντου και μια αναφορά ότι θέλεις να το παρουσιάσεις εδώ στο φόρουμ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Θέλει εικάζω όλη η α' ζώνη ενίσχυση, αν πατήσεις πάνω στον υπάρχων σχεδιασμό, θα μπορείς να έχεις φυσικότητα + θα δημιουργήσεις κ απο πίσω πυκνότητα που την χρειάζεσαι για να στέκεται άρτια η hairline μετά.
 

Αthens2021

Active Member
Παιδια καταλαβαινω απολυτα το λογο που με συμβουλευετε να μην κατεβασω hairline αλλα ισως ειναι και ο κυριοτερος λογος που με χαλαγε η εικονα μου. Οι τελειες που χαραξα ειναι 1εκ πιο κατω .Ναι ισως δεν ειναι δεοντολογικο επειδη εχω κανει αλλες δυο στριπ πιο πριν κ συμφωνα με τις μετρησεις μου μενουν περιπου 10000 τριχες διαθεσιμες προς μεταμοσχευση. Εκτιμω οτι ο γιατρος ειναι διαλλακτικος και ακουει τις επιθυμιες μου κ θα βρουμε τι μπορει να γινει. Η κατασταση μου ειναι σταθεροποιημενη 10 χρονια τωρα ( η με πολυ αργη εξελιξη) χωρις να επαιρνα φινα. Και πλεον την εχω ξαναβαλει στο παιχνιδι. Η λογικη μου ειναι να κανω οτι καλυτερο σε hairline, να βοηθησω το ποσο αραια φαινονται λογω λεπτης τριχας κ να ειναι η τελευταια μου μεταμοσχευση. Νομιζω αν ημουν 25 η 30 θα σκεφτομουν να κανω οικονομια στα grafts. Αλλωστε εχω κλεισει μονοημερη επεμβαση
 

Αthens2021

Active Member
Θέλει εικάζω όλη η α' ζώνη ενίσχυση, αν πατήσεις πάνω στον υπάρχων σχεδιασμό, θα μπορείς να έχεις φυσικότητα + θα δημιουργήσεις κ απο πίσω πυκνότητα που την χρειάζεσαι για να στέκεται άρτια η hairline μετά.
Ναι συμφωνω! Θελει ολη η α ζωνη ενισχυση..αλλιως θα συνεχισει να φαινεται αρκετα αραιο. Παροτι αρκετα ειναι μεταμοσχευμενα μαλλια, καταλαβαινω τη δυσκολια της επεμβασης αλλα ειπα να το τολμησω
 

Gianney

Well-Known Member
Δηλ αλλά 5000 grafts έχεις περίπου από 8000 που είχες στο σύνολο,πολύ καλό νούμερο.Θα βάλεις τώρα κάμια 2500.Και θα σου μείνουν 2500 για β γ ζώνη που δεν έχεις θέμα και όπως τα λες μάλλον δεν θα έχεις.
 

Αthens2021

Active Member
Φιλε μου ολη η β ζωνη ειναι το ιδιο ομοιομορφα αραιη με την α...οποτε που να βαλεις και που ν αφησεις.. εχω ομοιομορφη διαχυτη αραιωση. Απλα θεωρω μια δυνατη hairline λειτουργει καλυπτικα, θα με ικανοποιουσε ψυχολογικα κ αν χρειαζοταν θα προχωρουσα αργοτερα πιο πισω αν το προβλημα μεγαλωνε
 

Gianney

Well-Known Member
Φιλε μου ολη η β ζωνη ειναι το ιδιο ομοιομορφα αραιη με την α...οποτε που να βαλεις και που ν αφησεις.. εχω ομοιομορφη διαχυτη αραιωση. Απλα θεωρω μια δυνατη hairline λειτουργει καλυπτικα, θα με ικανοποιουσε ψυχολογικα κ αν χρειαζοταν θα προχωρουσα αργοτερα πιο πισω αν το προβλημα μεγαλωνε
Κατάλαβα φίλε ,ναι προχωρα έτσι μπροστά σαφώς που όλοι λένε είναι η βιτρίνα.
 

Αthens2021

Active Member
Kαλησπερα απο εδω, ολα καλα, σ ευχαριστω! Θα ανοιξω ενα νεο νημα για μια μικρη παρουσιαση οταν θα εχω συγκεντρωμενα τα στοιχεια, νουμερα, φωτο κτλ απο την κλινικη ωστε να εχει νοημα. Η ολη εμπειρια και διαδικασια ξεπερασε κατα πολυ τις προσδοκιες μου! Δεν εχω μεινει ποτε τοσο ευχαριστημενος μετα απο υπηρεσια ιατρικης πραξης. Ανεξαρτητα απο το αποτελεσμα, που πιστευω οτι θα με αφησει πολυ ευχαριστημενο, πραγματικα δεν εχω λογια να ευχαριστησω ολο το προσωπικο της κλινικης starks για την ευγενεια, τη φροντιδα, την καταρτιση και τον επαγγελματισμο τους σε ολα τα σταδια της διαδικασιας. Αυτο για εμενα μετραει πολυ
 
Μπλουζα