Καταστρωνοντας τη στρατηγικη της θεραπειας

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

seeker

Verified MM member
Καλησπέρα παιδια. Μετα απο πολυ διαβασμα στο site και παρα πολλων topics, αποφασισα να ξεκινήσω και γω θεραπεία. Κατ'αρχας τα στοιχεια μου και τις φωτογραφιες μου μπορειτε να τα δειτε εδω: http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,828.0.html


Η θεραπεια θα αποτελειται απο 1)Proscar , 2)Kirkland Minoxidil 5% , 3)Fungoral shampoo

Θα ξεκινήσω με δόσεις 0.5mg proscar για ενα μηνα και μετα θα συνεχίσω με 1mg. Mινοξιδιλη θα χρησιμοποιώ 2 φορες την ημέρα, το πρωι και πριν τον ύπνο. Fungoral μερα παρα μερα, δηλαδη 3 φορες την εβδομαδα.

Αυτα και ελπίζουμε σε πρόοδο!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Καταστρωνοντας τη στρατηγικη της θεραπειας

:15m:
σωστός ο παίχτουρας - καλή δύναμη και συνέχεια
 

seeker

Verified MM member
Απ: Καταστρωνοντας τη στρατηγικη της θεραπειας

Να πω εδω οτι εχω ξεκινησει κανονικα. Ειμαι στις 3 εβδομαδες στο proscar και 2 εβδομαδες στη μινοξιδιλη. Σημερα παρατηρησα αυξημενη πτωση. Ειναι φυσιολογικο;
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Καταστρωνοντας τη στρατηγικη της θεραπειας

ναι συμβαινει αυτο

βασικα οτι μαλλι πεσει με χρηση φιναστεριδης θα ξαναβγει συντομαι και σε καλυτερη κατασταση
 

seeker

Verified MM member
Απ: Καταστρωνοντας τη στρατηγικη της θεραπειας

Ειμαι πλεον στις 7 εβδομαδες Proscar, και 6 εβδομαδες Regain (foam + solution ελανναξ).

Mε χαρα σας ενημερωνω οτι μου εχει σταματησει κατα 80% τουλαχιστον η τριχοπτωση, δηλαδη εκει που εχανα 100-120 τριχες τη μερα ευκολα, τωρα χανω 20. Δηλαδη οσες χανει ο μεσος ανθρωπος. Οι τριχες που πεφταν χουφτες-χουφτες στο μπανιο ειναι πια παρελθον. Μετα απο πολυυυ καιρο, περναω τα χερια απο τα μαλλια μου και δε βλεπω ουτε μια τριχα. Βαζω gel που ειναι ακομα πιο επιθετικη κινηση προς τα μαλλια και εκει που εχανα τουλαχιστον 15 τριχες στην εφαρμογη, πλεον χανω 1-2 ΚΑΙ ΑΝ.

Συνεχιζω δυνατα και σταθερα!
 

mindtrapper

Member
Απ: Καταστρωνοντας τη στρατηγικη της θεραπειας

Μπράβο φίλε.

Επειδή σκεφτόμουν και εγώ να αρχίσω φίνα όπως και εσύ (0.5mg τον πρώτο μήνα και μετά ανεβαίνουμε), πες μας αν παρατήρησες κάποια παρενέργεια.

Συνέχισε γερά.
 

seeker

Verified MM member
Απ: Καταστρωνοντας τη στρατηγικη της θεραπειας

Καμια απολυτως παρενεργεια. Τελικα μαλιστα πηρα κατευθειαν 1mg. Απολυτως τιποτα δεν ειδα, ντουρος οσο ποτε.
 

sovagg

New Member
Απ: Καταστρωνοντας τη στρατηγικη της θεραπειας

mindtrapper είπε:
Μπράβο φίλε.

Επειδή σκεφτόμουν και εγώ να αρχίσω φίνα όπως και εσύ (0.5mg τον πρώτο μήνα και μετά ανεβαίνουμε), πες μας αν παρατήρησες κάποια παρενέργεια.

Συνέχισε γερά.


Σορυ που παρεμβαινω αδερφε αλλα 11 μερες τωρα με 0.7mg φινας/ημερα και απο παρενεργεια δεν εχω τπτ(παρα τους φοβους μου-υπερβολικους θα ελεγα τωρα- οτι αν παρω φινα δεν θα μου ξανακανει κουκου).0.5mg ειναι πολυ μικρη ποσοτητα.Δε νομιζω να σου βγαλει τπτ.Παρ ολα αυτα μπορεις να παρεις δοκιμαστικα και αν δεις οτι σου κανει παρενεργειες με στυση κτλ,την κοβεις κ το παλευεις με τοπικα.Καλη συνεχεια φιλε και σου ευχομαι ο,τι καλυτερο.
 

seeker

Verified MM member
Απ: Καταστρωνοντας τη στρατηγικη της θεραπειας

Στις 12 περιπου εβδομαδες πλεον, τα μαλλια μου ειναι καλυτερα απ'οτι ηταν ποτε τα τελευταια 1.5 χρονια. Η τριχοπτωση εχει παρει πουλο (σας το ειχα αναφερει απο την 7η κιολας εβδομαδα) και η πυκνωση συνεχιζεται ασταματητα.

Κενά δεν υπάρχουν πλέον σε καμία περιοχή του κεφαλιού μου, οπως και να χτενισω τα μαλλια. Και φυσικα οι μηδενικες παρενεργειες συνεχιζονται ;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vrm

Member
Απ: Καταστρωνοντας τη στρατηγικη της θεραπειας

seeker είπε:
Στις 12 περιπου εβδομαδες πλεον, τα μαλλια μου ειναι καλυτερα απ'οτι ηταν ποτε τα τελευταια 1.5 χρονια. Η τριχοπτωση εχει παρει πουλο (σας το ειχα αναφερει απο την 7η κιολας εβδομαδα) και η πυκνωση συνεχιζεται ασταματητα.

Κενά δεν υπάρχουν πλέον σε καμία περιοχή του κεφαλιού μου, οπως και να χτενισω τα μαλλια. Και φυσικα οι μηδενικες παρενεργειες συνεχιζονται ;)

Τώρα παίρνεις 0.5mg ή 1mg finasteride;;
 

seeker

Verified MM member
Απ: Καταστρωνοντας τη στρατηγικη της θεραπειας

Οπως εγραψα και πιο πανω, τελικα δε πηρα ποτε 0.5mg. Ξεκινησα εξ'αρχης και συνεχιζω με 1mg.
 

seeker

Verified MM member
Απ: Καταστρωνοντας τη στρατηγικη της θεραπειας

Στους 4.5 μηνες πλεον και ενω ειχα σταματησει να μπαινω στο forum θεωρωντας οτι ξεμπερδεψα με το προβλημα μου, εκει που εχανα 10-20 τριχες τη μερα το πολυ, πλεον εδω και 2 εβδομαδες, απο τοτε που εφτασα δηλαδη στον 4ο μηνα, χανω ξανα 60-70 τριχες τη μερα. Η τριχοπτωση ξανααυξηθηκε δηλαδη δραματικα.

Αν και εχω πεσει στη 1 φορα τη μερα μινοξιδιλη, δε νομιζω οτι εχει σημασια ιδιαιτερη, καθως δεν ειναι υπαιτια της τριχοπτωσης.

Θελω να πιστευω οτι ειναι κατι το παροδικο, γιαι με αυτο το ρυθμο το μαλλι μου αργα η γρηγρα θα φτασει στην αρχικη του κατασταση.
 

lalakos

Member
Απ: Καταστρωνοντας τη στρατηγικη της θεραπειας

seeker είπε:
Αν και εχω πεσει στη 1 φορα τη μερα μινοξιδιλη, δε νομιζω οτι εχει σημασια ιδιαιτερη, καθως δεν ειναι υπαιτια της τριχοπτωσης.

άποψή μου πως η οποιαδήποτε αλλαγή στην minox, είτε στην δοσολογία είτε και σε minox από άλλη εταιρία θα φέρει ένα μικρό διάστημα αυξημένου shed. Δική μου προσωπική εμπειρία που την έχω δει γραμμένη και από πολλούς άλλους.

ΠΡΟΣΟΧΗ, δεν λέω πως άμα ρίξεις την minox σε μια φορά την ημέρα δεν θα δεις ή θα χάσεις ένα καλό regrowth, αλλά ότι η αλλαγή (ειδικά στην ποσότητα) θα φέρει ένα μικρό διάστημα shed. Το ίδιο μπορεί να συμβεί και αν από μια φορά την ημέρα πχ πας στις 2 ανά μέρα.
 

seeker

Verified MM member
Απ: Καταστρωνοντας τη στρατηγικη της θεραπειας

Μακαρι να ειναι αυτο και μονο αυτο φιλε lalako.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Καταστρωνοντας τη στρατηγικη της θεραπειας

seeker είπε:
Στους 4.5 μηνες πλεον και ενω ειχα σταματησει να μπαινω στο forum θεωρωντας οτι ξεμπερδεψα με το προβλημα μου, εκει που εχανα 10-20 τριχες τη μερα το πολυ, πλεον εδω και 2 εβδομαδες, απο τοτε που εφτασα δηλαδη στον 4ο μηνα, χανω ξανα 60-70 τριχες τη μερα. Η τριχοπτωση ξανααυξηθηκε δηλαδη δραματικα.

θα μπορουσες να μπαινεις που και που για μια καλησπερα στο φορουμ
 

gothmog

New Member
Απ: Καταστρωνοντας τη στρατηγικη της θεραπειας

Παναγιωτης είπε:
[quote author=seeker link=topic=924.msg23207#msg23207 date=1263157807]
Στους 4.5 μηνες πλεον και ενω ειχα σταματησει να μπαινω στο forum θεωρωντας οτι ξεμπερδεψα με το προβλημα μου, εκει που εχανα 10-20 τριχες τη μερα το πολυ, πλεον εδω και 2 εβδομαδες, απο τοτε που εφτασα δηλαδη στον 4ο μηνα, χανω ξανα 60-70 τριχες τη μερα. Η τριχοπτωση ξανααυξηθηκε δηλαδη δραματικα.

θα μπορουσες να μπαινεις που και που για μια καλησπερα στο φορουμ
[/quote]
Απο ότι καταλάβες έπεσε η κατάρα του φόρουμ πάνω σου.όποιος ξεκόβει απότομα επειδή έβγαλε μαλλιά, τιμωρείτε. :p
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Καταστρωνοντας τη στρατηγικη της θεραπειας

gothmog είπε:
[quote author=Παναγιωτης link=topic=924.msg23218#msg23218 date=1263167541]
[quote author=seeker link=topic=924.msg23207#msg23207 date=1263157807]
Στους 4.5 μηνες πλεον και ενω ειχα σταματησει να μπαινω στο forum θεωρωντας οτι ξεμπερδεψα με το προβλημα μου, εκει που εχανα 10-20 τριχες τη μερα το πολυ, πλεον εδω και 2 εβδομαδες, απο τοτε που εφτασα δηλαδη στον 4ο μηνα, χανω ξανα 60-70 τριχες τη μερα. Η τριχοπτωση ξανααυξηθηκε δηλαδη δραματικα.

θα μπορουσες να μπαινεις που και που για μια καλησπερα στο φορουμ
[/quote]
Απο ότι καταλάβες έπεσε η κατάρα του φόρουμ πάνω σου.όποιος ξεκόβει απότομα επειδή έβγαλε μαλλιά, τιμωρείτε. :p
[/quote]
??? ::) :chinscratch
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα