Κατάλληλοι γιατροί για παρακολούθηση

akritis

New Member
Καλημέρα σας,

Συγγνώμη αν τυχόν το "Μπλα μπλα" δεν είναι το κατάλληλο μέρος για να δημοσιεύσω το κατάλληλο νήμα, αλλά είμαι καινούργιο μέλος και δεν μου είναι ξεκάθαρο το που να το δημοσιεύσω. Ουσιαστικά έχω αρχίσει και πειραματίζομαι με topical dutasteride σε αρκετά μικρή περιεκτικότητα και με αρκετά αραιή χρήση (1 φορά την εβδομάδα), μαζί με μασάζ κεφαλής. Η ερώτηση μου είναι η εξής, ποιοι θα λέγατε ότι είναι οι κατάλληλοι γιατροί για να με παρακολουθούν για τυχόν εξέλιξη ή να δούμε τυχόν θέματα που μπορούν να προκύψουν με την θεραπεία κλπ. Οι γιατροί που βλέπω στο forum ασχολούνται συνήθως με μεταμοσχεύσεις, αλλά δεν θα ήθελα να πάω σε κάποιον που ξέρω ότι θα μου πλασάρει ντε και καλά κάποια μεταμόσχευση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stradlin

Member
Καλώς ήρθες, εγώ απλά θα ήθελα να σου πω ότι με τόσο διστακτική προσέγγιση δε θα δεις αποτέλεσμα με τη ντουταστερίδη (ούτε με τη φιναστερίδη). Και εγώ ήμουν πολύ επιφυλακτικός στην αρχή αλλά τώρα πολύ θα ήθελα να γύρναγε ο χρόνος πίσω και να είχα ξεκινήσει κανονική χρήση πολύ νωρίτερα. Καλή συνέχεια.
 

dim d

Well-Known Member
Kαλησπερα φιλε, αν θες ανεβασε μερικες φωτο και δοκιμασε να ξεκινησεις με φιναστεριδη οραλ.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Δεν πρόκειται να υπάρξει ούτε ένας δερματολόγος που θα του πεις ότι πειραματίζομαι και αποφάσισα αυτή τη θεραπεία για μένα και να το δεχτεί και να σε παρακολουθεί υπό τους δικούς σου όρους. Ο γιατρός που θα πας θα σου πλασάρει τη δική του θεραπεία προφανώς.

Αν έπαιρνες ντουταστερίδη ή φιναστερίδη απ το στόμα θα μπορούσες να πας σ εναν ενδοκρινολόγο να σε παρακολουθήσει, χωρίς να είναι αναγκαίο.

Αλλά με τοπικά διαλύματα δεν επηρεάζεις καμία ορμόνη οπότε ούτε αυτό έχει νόημα.

Επίσης με μία φορά τη βδομάδα τοπική εφαρμογή φίλε είναι σα να πηγάινεις γυμναστήριο μία φορά το εξάμηνο, να περιμένεις να δεις αποτελέσματα και να ζητάς να σε παρακολουθήσει παράλληλα καρδιολόγος.
 

Kostas97

Well-Known Member
Καλησπερα φιλε, εφοσον σε απασχολουν τα μαλλια και οντως εχεις θεμα σε αυτη την ηλικια, οι επιλογες αν θες μακροπροθεσμο αποτελεσμα ειναι η φιναστεριδη και η ντουταστεριδη δια στοματος.
Αν ανηκεις στην πλειοψηφια η φιναστεριδη αποτελει την πιο πιθανη λυση για το προβλημα σου αλλα πρεπει να μας βαλεις φωτογραφιες.
Πριν ξεκινησεις αγωγη μπορεις να κανεις ενα σπερμοδιαγραμμα στην ηλικια σου.

Ως προς την παρακολυθηση που αναφερεις δεν υπαρχει κατι. Το να κοιτας τις μεταβολες των τιμων εφοσον δεν εχεις συμπτωμα ειναι ανουσιο. Ξεκινας λοιπν και ΑΝ παρουσιαστει κατι τοτε το ελεγχεις για να δεις απο τι προκαλειται.
Καπως ετσι εχει η πραγματικοτητα.

Οι γιατροι που μπορουν να σε βοηθησοουν ειναι οι γιατροι μεταμοοσχευσης και δερματολογοι. Ο Αναστασακης απο οτι φαινεται προτεινει φινα δια στοματος και ειναι ψαγμενος στο θεμα αφου και ο ιδιος χρησιμοποιει αλλα εχει γραψει και βιβλιο(Springer) ποου απαιτει βιβλιογραφικη αναζητηση, οποτε ειναι μια καλη επιλογη θεωρω να σε κατευθυνει.

Μακρια απο τοπικα.... αν θες αποτελεσμα. Και με το χαπι αλλωστε τη δοσολογια τη ρυθμιζεις.
 

Xristos87

Well-Known Member
Οι γιατροί που βλέπω στο forum ασχολούνται συνήθως με μεταμοσχεύσεις, αλλά δεν θα ήθελα να πάω σε κάποιον που ξέρω ότι θα μου πλασάρει ντε και καλά κάποια μεταμόσχευση.
Δεν μπορει καποιος να σ πλασαρει μεταμοσχευση αν εσυ δεν θελεις. Δεν θα σε απειλησει με οπλο. Πας και ζητας μια υπηρεσια. Αν μπορει να στην προσφερει προχωρας. Εισης, δεν βρισκω κ τον λογο αυτου π ζητας.
Γιατι να πειραματιστεις οταν αλλοι κ πριν απο εσενα εχουν πειραμτιστει κ με αυτα τα αποτελεσματα σημερα δινονται οι αγωγες.
Πρεπει να εμπιστευτεις καποιον γιατρο
 

witcher

Well-Known Member
Φιλε απλά παίρνεις την αγωγή σου στη συνιστάμενη δόση φιναστερίδη 1mg κάθε μέρα και δεν ασχολείσαι πλέον με ελέγχους κ τέτοια, αφού θα ξέρεις οτι κάνεις αυτό που πρέπει, και ο γιατρός ουσιαστικά αυτό θα σου πει..Δεν έχεις κάτι αλλο καλύτερο να πάρεις από αυτό.

Τώρα αν θες να πας σε κάποιον γιατρό θα έλεγα να πας σε κάποιον δερματολόγο να σε δει που δεν ασχολείται με μεταμοσχεύσεις.
 

bobby

Well-Known Member
Φίλε καλωσήρθες! Αυτό που κάνεις δεν θα φέρει απολύτως κανένα αποτέλεσμα….. θεραπεία ή κάνεις κανονικά ή άσε το καλύτερα. Αυτά είναι ημίμετρα…..
 

dlazaros

Well-Known Member
Καλημέρα σας,

Συγγνώμη αν τυχόν το "Μπλα μπλα" δεν είναι το κατάλληλο μέρος για να δημοσιεύσω το κατάλληλο νήμα, αλλά είμαι καινούργιο μέλος και δεν μου είναι ξεκάθαρο το που να το δημοσιεύσω. Ουσιαστικά έχω αρχίσει και πειραματίζομαι με topical dutasteride σε αρκετά μικρή περιεκτικότητα και με αρκετά αραιή χρήση (1 φορά την εβδομάδα), μαζί με μασάζ κεφαλής. Η ερώτηση μου είναι η εξής, ποιοι θα λέγατε ότι είναι οι κατάλληλοι γιατροί για να με παρακολουθούν για τυχόν εξέλιξη ή να δούμε τυχόν θέματα που μπορούν να προκύψουν με την θεραπεία κλπ. Οι γιατροί που βλέπω στο forum ασχολούνται συνήθως με μεταμοσχεύσεις, αλλά δεν θα ήθελα να πάω σε κάποιον που ξέρω ότι θα μου πλασάρει ντε και καλά κάποια μεταμόσχευση.
Φίλε μου καλησπέρα. Παρακολούθηση σε αυτό που κάνεις δεν θα βρείς απο γιατρό όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι. Η τοπική ντουταστερίδη 1 φορά την εβδομάδα είναι σαν να έχεις πονοκέφαλο κάθε μέρα και εσυ παίρνεις ενα ντεπόν και το κόβεις στα 7, τρίβεις σε σκόνη το 1/7 και το βάζεις στο κεφάλι. Μια τρύπα στο νερό κάνεις έτσι. Εάν έχεις πολύ μικρό πρόβλημα (εξού και καλό είναι να βάλεις φωτό) τότε ίσως το τοπικό για κάποιο διάστημα μέχρι να εξελιχθεί περισσότερο να είναι μια προσωρινή λύση για σένα αλλά και πάλι θέλει κάθε μέρα. Για να σου δώσω να καταλάβεις, παίρνω ντούτα 3 φορές την εβδομάδα (1,5mg) που είναι υπέρ αρκετό για την ρέτρο και διάχυτη που έχω και πολύ πιθανόν να κάνει και σε σένα. Αυτό που κάνεις τώρα είναι περίπου 0,1mg μια φορά την εβδομάδα τοπικά. Δυστυχώς δεν δουλεύει έτσι και εαν έχεις πρόβλημα καλό είναι να μην χάνεις χρόνο. Βάλε μια φωτό και θα σου πούμε προς τα που να κατευθυνθείς (όσο πιο πίσω μπορείς και πάνω απο τα φρύδια για ανωνυμία).
 

akritis

New Member
Παιδια καλησπερα και παλι. Λογω αλλων προβληματων υγειας που εχουν προκυψει αφησα για λιγες μερες το thread. Ευχαριστω για τις απαντησεις εως τωρα. Θα επισυναψω φωτογραφιες μεσα στις επομενες μερες ωστε να εχετε μια εικονα. Η αληθεια ειναι, κατι δια στοματος που θα παιξει με τις ορμονες μου δεν ξερω κατα ποσο διατιθεμαι να παρω. Πηγα σε εναν δερματολογο το πρωι που μου ειπε οτι μπορω να ξεκινησω μινοξιδιλι σε σπρευ για να διατηρησω αυτα που εχω, ΑΛΛΑ οχι να βγαλω νεες τριχες, και οτι θα παιρνω εφ'ορου ζωης, καθε μερα πρωι βραδυ. Μου ειπε επισης οτι το προβλημα μου ειναι λιγο προχωρημενο και διαχυτο οποτε ισως να επρεπε να δω εναν συναδελφο του που ασχολειται με μεταμοσχευσεις. Φιναστεριδη μου ειπε οτι γενικα δεν προτεινει γιατι οπως ειπε και ο ιδιος "κανει μερικα κολπα σε καποιους ασθενεις". Αυτα μεχρι στιγμης. Θα επιστρεψω με φωτογραφιες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα