Καπνίστε χωρίς τύψεις

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μιας και η Νέα Τάξη Πραγμάτων μας έχει ταράξει στην αντικαπνιστική εκστρατεία και μιας και δεν μας έχει συνηθίσει να νοιάζεται πραγματικά για το καλό μας, ένα πολύ ωραίο άρθρο σχετικά με το τσιγάρο και το παιχνίδι που παίζεται από πίσω. (Το ίδιο παίζεται και σε πολλά άλλα που θεωρούμε λάθος). Δεν λέω πως το τσιγάρο είναι από τα καλύτερα πράγματα φυσικά, αλλά σίγουρα δεν είναι όπως το παρουσιάζουν.

Καπνίστε ελεύθερα λοιπόν (μέχρι 1 πακέτο την ημέρα)

http://filonoi.gr/2014/01/23/p-potoapagoreysis-kapnoapagoreysis-ki-apo-piso-ena-allothi/
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Atermon

Member
Θεωρώ περισσότερα οφέλη έχουμε από το να μην καπνίζουμε τίποτα. Έστω κι αν υπάρχει μια πιθανότητα να μην είναι τόσο βλαβερό όσο λένε, δεν πιστεύω ότι πρέπει να εφησυχάζουμε. Ο καπνός που βγαίνει από καμμένα πράματα είναι πάντα βλαβερός.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν ξέρω αν διάβασες όλο το άρθρο, αλλά αναφέρει πως θα μπορούσε να σε προστατεύσει από άλλα πράγματα του τόσο ιδανικού κόσμου που ζούμε....
Εννοείται πως αν ο άνθρωπος δεν είχε βάλει το χέρι του να μολύνει τα πάντα, το τσιγάρο μόνο αρνητικά θα είχε, αλλά παρουσιάζει κάποια στοιχεία, που αν μη τι άλλο σε βάζουν σε σκέψεις...
 

pithikas

Well-Known Member
GOMI είπε:
Δεν ξέρω αν διάβασες όλο το άρθρο, αλλά αναφέρει πως θα μπορούσε να σε προστατεύσει από άλλα πράγματα του τόσο ιδανικού κόσμου που ζούμε....
Εννοείται πως αν ο άνθρωπος δεν είχε βάλει το χέρι του να μολύνει τα πάντα, το τσιγάρο μόνο αρνητικά θα είχε, αλλά παρουσιάζει κάποια στοιχεία, που αν μη τι άλλο σε βάζουν σε σκέψεις...

Gomi φανταζομαι καπνιζεις κι εσυ...
Να σου πω την αληθεια Νεφελιμικα μου φαινονται αυτα στο αρθρο.
Καλυτερα χωρις τσιγαρο, αν και εχει τυχει να μαθω για καρκινο του πνευμονα σε ατομο που δεν καπνιζε σε καρδιολογικα σιγουρα σε πηδαει.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κάπνιζα. Εδώ και 2 χρόνια κάνω μόνο ηλεκτρονικό....αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι είναι αθώο κ αυτό
 

pithikas

Well-Known Member
GOMI είπε:
Κάπνιζα. Εδώ και 2 χρόνια κάνω μόνο ηλεκτρονικό....αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι είναι αθώο κ αυτό
Το ιδιο εχω ακουσει κι εγω οτι εισπνεεις δηλητηριο χωρις ομως να το χω δοκιμασει.
Εγω ακολουθω το συστημα ενα χρονο καπνιζω ενα το κοβω και παντα οταν δεν καπνιζω νιωθω ντουρασελ, αλλα κανα αγχος και μετα παλι απο την αρχη.
Στο μαλλι ποια ειναι η γνωμη σου γιατι εγω πιστευω οτι δε κανει κακο, αντιθετως.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ όταν κάπνιζα και το έκοψα για πρώτη φορά, το μαλλί μου άλλαξε εικόνα από τη μια μέρα στην άλλη. Βέβαια φτιάξανε και άλλα πράγματα κατά τη διακοπή. Είχα ανοίξει και σχετικό θέμα τότε....:)

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-521.html


Τώρα που το έχω γυρίσει σε ηλεκτρονικό, δεν είδα καμία διαφορά στο θέμα μαλλί.
 

pithikas

Well-Known Member
Το διαβασα, οσον αφορα τις θεωριες περι τριχοπτωσης εμενα η ΑΑ συνεπεσε με το ξεκινημα του τσιγαρου και μια εξαντλητικη διαιτα που εκανα.
Πραγματικα ενα πραγμα που μετανιωνω ειναι αυτο γιατι πιστευω οτι και ατομα με προδιαθεση εαν δεν δωσουν το σημα στον οργανισμο με καποιον τροπο, ειτε αγχος (βασικο) ειτε καποια επιβλαβης συνηθεια μπορει και να μην προχωρησουν σε καραφλα.
Αποψη που εχω σχηματισει με βαση και εμενα και καποια ατομα που γνωριζω με κληρονομικοτητα απο παντου για ΑΑ, αλλα μηδεν αγχος και σχετικα καλη ζωη.
Απο την αλλη βεβαια οταν το σταματαω η λιμπιντο ειναι στα υψη και η τριχοπτωση φουλ δε ξερω η αρχη ειναι το ημισυ του παντος.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
εξαντλητικές δίαιτες, όπως και δίαιτες χαμηλών υδατανθράκων, έχουν κάψει πολύ κοσμάκη....και συνεχίζουν να τον καίνε.
 

Άκης

Administrator
GOMI είπε:
εξαντλητικές δίαιτες, όπως και δίαιτες χαμηλών υδατανθράκων, έχουν κάψει πολύ κοσμάκη....και συνεχίζουν να τον καίνε.

Δεν έχεις άδικο. Έχω δοκιμάσει και το γνωρίζω από πρώτο χέρι...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mikegad

Well-Known Member
εμένα μου φαίνεται ψιλομούφα το άρθρο
Στην αρχή λέει οι Έλληνες και οι Ιάπωνες έχουν τα χαμηλότερα ποσοστά
έδώ έχουμε πρωτιά

Εδώ ο χάρτης με τα ποσοστά θανάτων ανά χώρα ,όπου προφανώς είναι μικρότερα σε περιοχές με λιγότερους καπνιστές...
Παρακάτω δεν το έψαξα αλλά φαντάζομαι αν ξεκινάει έτσι θα είναι φουλ στις ανακρίβειες
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η ΝΤΠ έχει δηλώσει ανοιχτά ότι στη γη μπορούν να ζήσουν μόνο 700 εκ άνθρωποι και όχι 6-7δις που είμαστε τώρα. Οι μεγαλύτερες φιλανθρωπικές οργανώσεις χρηματοδοτούνται από διάφορους "φιλάνθρωπους" πχ Μπιλ Γκέιτς, για την εξάλειψη των πολλών. Όλοι οι διεθνείς μεγαλοοργανισμοί υγείας, είναι ελεγχόμενοι πλήρως. Δεν πιστεύω ότι τους νοιάζει το ότι θα πεθάνουμε από το τσιγάρο και μάλιστα κάνοντας τόσο μεγάλο αγώνα γι αυτό.

Όσο για την πρωτιά της Ελλάδας, δεν υπάρχει πιο ψεκασμένος λαός στην Ευρώπη, (φαίνεται και από τα εκλογικά αποτελέσματα :p )μιας και υπάρχουν διάφοροι τρόποι να προκαλέσεις καρκίνο με ότι ενσωματώνεται στην ατμόσφαιρα και στο χώμα.
 

mikegad

Well-Known Member
Σ αυτό που λες έχεις απόλυτο δίκιο ,δεν σημαίνει ότι είναι αναγκαστικά από το τσιγάρο ο καρκίνος...απλά το έβαλα γιατί το άρθρο στην αρχή γράφει πως έχουμε το χαμηλότερο ποσοστό σε καρκίνο του πνεύμονα παγκοσμίως ,πράγμα που τελικά δεν ισχύει.

Από κει και πέρα (προσωπική γνώμη καθαρά) δεν μου κάνει εντύπωση που οι χώρες έχουν ξεκινήσει τόσο έντονα αντικαπνιστικές εκστρατείες ,αντιθέτως μου φαίνεται απολύτως φυσιολογικό.Όταν ένας μεγάλος αριθμός ανθρώπων πεθαίνουν (1η μορφή καρκίνου πλέον), αυτό αυτομάτως σημαίνει και τεράστια έξοδα για τις ασφαλιστικές (που στην ουσία τα πληρώνει το κράτος) ,που είναι πολύ πιθανόν τα έξοδα αυτά να υπερβαίνουν τα έσοδα πια που έχουν από τους φόρους.
Με λίγα λόγια έσοδα μείον έξοδα = δεν συμφέρει πια.....οπότε κόψτε το ,όχι ότι τους νοιάζει αν θα πεθάνουμε (ίσα ίσα θα γλιτώσουν και την σύνταξη) ,απλά δεν βγαίνει η επιχείρηση

Οι δωρεές από διάφορους μπιλ γκέιτς κλπ ,είναι καθαρά για φορολογικούς λόγους και οι μεγάλες φιλανθρωπικές οργανώσεις απλά εκμεταλλεύονται αυτά τα χρήματα (αυτοί που τις διοικούν) για προσωπικά όφελος ,αλλά πρέπει να ρίχνουν και καμιά εκστρατεία για ξεκάρφωμα που και που να δικαιολογήσουν πως κάπου τα σπαταλούν (μην τους πάρουν και χαμπάρι)
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
GOMI είπε:
Μιας και η Νέα Τάξη Πραγμάτων μας έχει ταράξει στην αντικαπνιστική εκστρατεία και μιας και δεν μας έχει συνηθίσει να νοιάζεται πραγματικά για το καλό μας, ένα πολύ ωραίο άρθρο σχετικά με το τσιγάρο και το παιχνίδι που παίζεται από πίσω. (Το ίδιο παίζεται και σε πολλά άλλα που θεωρούμε λάθος). Δεν λέω πως το τσιγάρο είναι από τα καλύτερα πράγματα φυσικά, αλλά σίγουρα δεν είναι όπως το παρουσιάζουν.

Καπνίστε ελεύθερα λοιπόν (μέχρι 1 πακέτο την ημέρα)

http://filonoi.gr/2014/01/23/p-potoapagoreysis-kapnoapagoreysis-ki-apo-piso-ena-allothi/

Ο Κολλητος μου φτιαχνει τα αρωματα (δηλητηρια) που μπαινουν στον καπνο για να αλλαζει η γευση.Οταν μπαινει μεσα φοραει στολη αστροναυτη..........καλη συνεχεια στους καπνιστες.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
To άρθρο τελικά δεν το διαβάζει κανείς...:p

Αυτά τα "χημικά" του καπνού, ΛΕΕΙ, ότι εξουδετερώνουν τα άλλα χημικά που μας έχουν ποτίσει και τους χαλάει τη δουλειά...
 

mikegad

Well-Known Member
Το διάβασα όλο ,αλλά εξακολουθώ να διαφωνώ για αυτά που γράφει (αν και μια χαρά θα μου καθότανε μιας και είμαι καπνιστής)
 

Briner

Active Member
Το άρθρο το θεωρώ τραβηγμένο. Κάνει λόγο για προστασία κατά του καρκίνου, όταν αποδεδειγμένα το τσιγάρο έχει ένα κάρο καρκινογόνες ουσίες. Ηλεκτρονικό κάνω κι εγώ και τουλάχιστον θέλω να πιστεύω ότι έχω ξεφύγει από τα καρκινογόνα. Δεν το θεωρώ εντελώς αθώο, αλλά σίγουρα είναι ασφαλέστερο από το τσιγάρο. Και μόνο ότι κόπηκε ο τσιγαρόβηχας μαχαίρι, μου λέει πολλά. Πάντως, η νικοτίνη απ' ό,τι έχω διαβάσει συμβάλλει στην τριχόπτωση.
 

hairz

New Member
δεν βγαζει νοημα!!!
πραγματικα γιατι η νεα ταξη πραγματων να ειναι τοσο
κατα του τσιγαρου!

δεν βγαζει νοημα!
 

Atermon

Member
hairz είπε:
δεν βγαζει νοημα!!!
πραγματικα γιατι η νεα ταξη πραγματων να ειναι τοσο
κατα του τσιγαρου!

δεν βγαζει νοημα!

Δεν είναι κάτι κρυφό. Κοστίζει πιο πολύ στις κυβερνήσεις ο άρρωστος λαός παρά ο υγιής.
 
Μπλουζα