Καλησπέρα σε όλους!! Λίγη βοηθεια θέλω να κάνω μμ..

Xristos80

New Member
Καλησπέρα σε όλους! Λέγομαι Χρήστος και είμαι 40 ετών. Στα 25 είχα πάρει το φαρμακο roaccutan για την ακμή. Τον επόμενο χρόνο δισπιστωσα ένα άνοιγμα στους κροτάφους και γενικά ένα αδυνάτισμα στο μαλλί. Δεν έδωσα σημασία για 5 χρόνια μέχρι που πήρα φιναστεριδη και έσωσα αρκετά τη κατάσταση. Έχω από πολύ μικρός πολύ άγχος λόγω κάποιων προσωπικών προβλημάτων αλλά μέχρι τα 35 που έπαιρνα φιναστεριδη είχα κρατήσει το μαλλί σε πολύ καλή κατασταση άσχετα με το σοκ που μου προκάλεσε το roaccutane στον οργανισμό μου και στο μαλλί μου. Δυστυχώς εκοψα χωρίς λόγω τη φιναστεριδη και δεν έκανα απολύτως τίποτα στη συνέχεια ...με αποτέλεσμα να φτάσω στο σημείο που έχω φτάσει. Ούτε regain πήρα στη συνέχεια ούτε βιταμίνη.
Σίγουρα δεν βοηθάει και το γεγονός ότι έχω ξηροδερμια και σμήγμα στο τριχωτό του κεφαλιού. Με το στρες που έχω από μικρός θα μπορούσε να ήταν το θέμα και χειρότερο. Θέλω να κάνω μμ μια φορά και βλέπω μετά ειλικρινά δεν ξέρω πολλά. Πριν μέρες άρχιζα να χαζεύω το φόρουμ και να να διαβάζω. Χθες μπήκα τυχαία στα DHI για ενημέρωση και με είχαν στο γραφείο για καμμιά ώρα. Μου είπανε ότι έχω πυκνή τριχα και ότι θα μου φτιάξουν όλο το μπροστά και πάνω με 3200-4000 τρίχες στα 2.700 ευρώ για μία συνεδρία (μέρα) αντί για 2.
Αλλά αν κάνω τη μια μέρα μόνο δεν θα κάνουν τιποτα στο πίσω μέρος του κεφαλιού γιατί θα χρειαστούν και άλλα χρήματα και ίσως μπορεί να γίνει κάτι με regain εκεί. Μου είπανε ότι θα έχω πολύ καλό αποτέλεσμα με ένα μικρό φόβο ότι τα επάνω ίσως αδυνατίσουν πίσω από το hairline που θα μπει. Η αρχική τιμή που μου είπανε ήτανε 5.600 ευρώ για δύο μερες. Πώς κατέβηκε τόσο πολύ δεν ξέρω. Είμαι γενικά πολύ απαγοητευμενος που δεν έκανα περισσότερα από πριν και δεν είμαι και πολύ ενθουσιασμένος με το γεγονός ότι θα κάνω μμ. Δεν θα την κάνω στα DHI τελικά μετά από αυτά που έχω διαβάσει εδώ και δεν έχω καλό προαίσθημα γενικα. Αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει μια κλινική και να μου πει μια γνωμη θα το εκτιμούσα.
Σας ευχαριστώ ολους
 

Συνημμένα

  • IMG_20201125_101335_compress84.jpg
    IMG_20201125_101335_compress84.jpg
    100.9 KB · Προβολές: 107
  • IMG_20201125_092242_compress83.jpg
    IMG_20201125_092242_compress83.jpg
    103 KB · Προβολές: 106
  • IMG_20201125_092324_compress10.jpg
    IMG_20201125_092324_compress10.jpg
    100.4 KB · Προβολές: 110
  • IMG_20201125_092211_compress74.jpg
    IMG_20201125_092211_compress74.jpg
    77 KB · Προβολές: 117
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Xristos80

New Member
Καλησπέρα σε όλους! Λέγομαι Χρήστο και είμαι 40 ετών. Στα 25 είχα πάρει το φαρμακο roaccutan για την ακμή. Τον επόμενο χρόνο δισπιστωσα ένα άνοιγμα στους κροτάφους και γενικά ένα αδυνάτισμα στο μαλλί. Δεν έδωσα σημασία για 5 χρόνια μέχρι που πήρα φιναστεριδη και έσωσα αρκετά τη κατάσταση. Έχω από πολύ μικρός πολύ άγχος λόγω κάποιων προσωπικών προβλημάτων αλλά μέχρι τα 35 που έπαιρνα φιναστεριδη είχα κρατήσει το μαλλί σε πολύ καλή κατασταση άσχετα με το σοκ που μου προκάλεσε το roaccutane στον οργανισμό μου και στο μαλλί μου. Δυστυχώς εκοψα χωρίς λόγω τη φιναστεριδη και δεν έκανα απολύτως τίποτα στη συνέχεια ...με αποτέλεσμα να φτάσω στο σημείο που έχω φτάσει. Ούτε regain πήρα στη συνέχεια ούτε βιταμίνη. Σίγουρα δεν βοηθάει και το γεγονός ότι έχω ξηροδερμια και σμήγμα στο τριχωτό του κεφαλιού. Με το στρες που έχω από μικρός θα μπορούσε να ήταν το θέμα και χειρότερο. Θέλω να κάνω μμ μια φορά και βλέπω μετά ειλικρινά δεν ξέρω πολλά. Πριν μέρες άρχιζα να χαζεύω το φόρουμ και να να διαβάζω. Χθες μπήκα τυχαία στα DHI για ενημέρωση και με είχαν στο γραφείο για καμμιά ώρα. Μου είπανε ότι έχω πυκνή τριχα και ότι θα μου φτιάξουν όλο το μπροστά και πάνω με 3200-4000 τρίχες στα 2.700 ευρώ για μία συνεδρία (μέρα) αντί για 2. Αλλά αν κάνω τη μια μέρα μόνο δεν θα κάνουν τιποτα στο πίσω μέρος του κεφαλιού γιατί θα χρειαστούν και άλλα χρήματα και ίσως μπορεί να γίνει κάτι με regain εκεί. Μου είπανε ότι θα έχω πολύ καλό αποτέλεσμα με ένα μικρό φόβο ότι τα επάνω ίσως αδυνατίσουν πίσω από το hairline που θα μπει. Η αρχική τιμή που μου είπανε ήτανε 5.600 ευρώ για δύο μερες. Πώς κατέβηκε τόσο πολύ δεν ξέρω. Είμαι γενικά πολύ απαγοητευμενος που δεν έκανα περισσότερα από πριν και δεν είμαι και πολύ ενθουσιασμένος με το γεγονός ότι θα κάνω μμ. Δεν θα την κάνω στα DHI τελικά μετά από αυτά που έχω διαβάσει εδώ και δεν έχω καλό προαίσθημα γενικα. Αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει μια κλινική και να μου πει μια γνωμη θα το εκτιμούσα. Σας ευχαριστώ ολους
 

Kostas97

Well-Known Member
Θεωρω πως μπορεις να περιμενεις ενα σχετικα καλο αποτελεσμα. Η δοτρια στις αρχικες φωτο εμοιαζε κακη στις αλλες καλυτερη. Ισως η πραγματικοτητα ειναι στη μεση. Νομιζω αξιζει να ασχοληθεις. Ισως καποιες πιο καθαρες φωτο δοτριας να δωσουν πατημα στο να σου απαντησουν πιο εμπειρα μελη.!
Καλη συνεχεια.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Αγαπητέ,

Η πρόσθια περιοχή σου χρειάζεται χωρίς καμάι υπερβολή >3500 τριχοθυλάκια για μια πραγματικά καλή κάλυψη.
Σε ένα μεσο κεφάλι αυτο αντιστοιχει σε 2.2 τριχες ανα τριχθυλάκι, δλδ 7700-8000 τρίχες.
Οτιδήποτε λιγοτερο από αυτο δεν θα δωσει μια ικανοποιητική εικόνα. Αυτο για να έχετ ενα μετρο συγκρισης τι πραγματικά χρειάζεστε
σε αριθμούς μοσχευμάτων.
Το "κόλπο" του να πωλούνται τριχες αντι για τριχοθυλάκια ειναι παλιο και μπορειτ ενα δειτε ένα ενδιαφερον βίντεο εδω


Όσον αφορά περιστικά παρόμοιου σταδίου με έσας και το απέλεσμα που μπορούν αν έχουν εφόσον υπάρξει ικανοποιητικός
αριθμός τριχθυλακίων που θα μεταμοσχευθούν μπορείτε να δείτε εδώ

 

aeratos28

Just aeratos
Συμφωνώ ότι η α ζώνη ,δλδ το μπροστά και μόνο κομμάτι χρειάζεται σίγουρα 3500 τριχοθυλάκια..το θέμα είναι ποιος μπορεί να του βάλει μόνο σε αυτή την ζώνη τα 3500 τριχοθυλάκια.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Αγαπητέ,

Η πρόσθια περιοχή σου χρειάζεται χωρίς καμάι υπερβολή >3500 τριχοθυλάκια για μια πραγματικά καλή κάλυψη.
Σε ένα μεσο κεφάλι αυτο αντιστοιχει σε 2.2 τριχες ανα τριχθυλάκι, δλδ 7700-8000 τρίχες.
Οτιδήποτε λιγοτερο από αυτο δεν θα δωσει μια ικανοποιητική εικόνα. Αυτο για να έχετ ενα μετρο συγκρισης τι πραγματικά χρειάζεστε
σε αριθμούς μοσχευμάτων.
Το "κόλπο" του να πωλούνται τριχες αντι για τριχοθυλάκια ειναι παλιο και μπορειτ ενα δειτε ένα ενδιαφερον βίντεο εδω


Όσον αφορά περιστικά παρόμοιου σταδίου με έσας και το απέλεσμα που μπορούν αν έχουν εφόσον υπάρξει ικανοποιητικός
αριθμός τριχθυλακίων που θα μεταμοσχευθούν μπορείτε να δείτε εδώ

Άνετα εμείς!
Κάποια ενδεικτικά περισταικά με διαφορετικούς τυπους τριχας και σταδιο και με κοινο τον αριθμό τριχοθυλακίων στην παρόμοαι επριοχή σε έκταση

 

Nik.Mos

Well-Known Member
Τι μου θυμησες φιλε @Xristos80 ..Αγωγη με ροκουταν ακολουθησα για ενα εξαμηνο γυρω στα 23 μου λογω σοβαρου θεματος ακμης.Ειναι η πιο βαρια αγωγη..Αυτος που σου την συνταγογραφησε σου ειπε οτι ειναι απαραιτητο να κανεις αιματολογικες εξετασεις καθε μηνα;Πιστευω να ειχες κοψει μαχαιρι οτιδηποτε περιεχει χοληστερινη και ζαχαρη ,γιατι τα ροκουταν χοληστερινη και τριγλυκεριδια τα ανεβαζει στον θεο..Παραλληλα με αυτα επαιρνες και φιναστεριδη;Παντως η συγκεκριμενη αγωγη δεν επηρεαζει την τριχοπτωση ,οχι αμεσα τουλαχιστον.
Οσον αφορα την μεταμοσχευση κανεις δεν θα σου πει που θα την κανεις,ψαξε στο φορουμ και διαβασε οσο περισσοτερο μπορεις πριν παρεις την οποιαδηποτε αποφαση.
Η ηλικια σου ειναι καλη ,επιβαλλεται μια σωστη μετρηση δοτριας για να ξερεις που βρισκεσαι πριν μπεις στον χορο των μεταμοσχευσεων..
Σημαντικο ειναι να διατηρεις ρεαλιστικες προσδοκιες ωστε το τελικο αποτελεσμα να μην σε απογοητευσει.
Εσυ τι ακριβως θες να πετυχεις,ποιες ειναι οι προσδοκιες σου;Ανεβασε πανοραμικες φωτο και το πισω μερος του κεφαλιου.
Υ.Γ.Εκανες καλα που κρατηθηκες και δεν πηρες καμια επιπολαιη αποφαση για επεμβαση σε μικροτερη ηλικια,η τριχοπτωση συνεχιζεται και σιγουρα δεν θα σου εβγαινε σε καλο..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Xristos80

New Member
Ευχαριστώ πολύ για τα μηνύματα σας!
Η φωτό με τη δοτρια έχει βγει λίγο θολή με αποτέλεσμα με φαίνεται λίγο λεπτή η τρίχα.
 

aeratos28

Just aeratos
Για α ζώνη αποκλειστικά μιλάμε.hairline κροτάφους forelock κτλ..όχι για γενική πύκνωση σχεδόν σε όλο το κεφάλι με 3500grafts
 

Xristos80

New Member
Τι μου θυμησες φιλε @Xristos80 ..Αγωγη με ροκουταν ακολουθησα για ενα εξαμηνο γυρω στα 23 μου λογω σοβαρου θεματος ακμης.Ειναι η πιο βαρια αγωγη..Αυτος που σου την συνταγογραφησε σου ειπε οτι ειναι απαραιτητο να κανεις αιματολογικες εξετασεις καθε μηνα;Πιστευω να ειχες κοψει μαχαιρι οτιδηποτε περιεχει χοληστερινη και τριγλυκεριδια καθως τα ροκουταν τα ανεβαζει στον θεο..Παραλληλα με αυτα επαιρνες και φιναστεριδη;Παντως η συγκεκριμενη αγωγη δεν επηρεαζει την τριχοπτωση ,οχι αμεσα τουλαχιστον.
Οσον αφορα την μεταμοσχευση κανεις δεν θα σου πει που θα την κανεις,ψαξε στο φορουμ και διαβασε οσο περισσοτερο μπορεις πριν παρεις την οποιαδηποτε αποφαση.
Η ηλικια σου ειναι καλη ,επιβαλλεται μια σωστη μετρηση δοτριας για να ξερεις που βρισκεσαι πριν μπεις στον χορο των μεταμοσχευσεων..
Σημαντικο ειναι να διατηρεις ρεαλιστικες προσδοκιες ωστε το τελικο αποτελεσμα να μην σε απογοητευσει.
Εσυ τι ακριβως θες να πετυχεις,ποιες ειναι οι προσδοκιες σου;Ανεβασε πανοραμικες φωτο και το πισω μερος του κεφαλιου.
Υ.Γ.Εκανες καλα που κρατηθηκες και δεν πηρες καμια επιπολαιη αποφαση για επεμβαση σε μικροτερη ηλικια,η τριχοπτωση συνεχιζεται και σιγουρα δεν θα σου εβγαινε σε καλο..
Δεν μου είπε ο γιατρός τότε να κάνω αιματολογικές δυστυχώς όχι. Έχω διαβάσει ότι κάνει κακο στο μαλλί το roaccutane δηλ μια από τις παρενέργειες είναι αραίωση η τριχόπτωση.
Δεν έπαιρνα φιναστεριδη μαζί με roaccutane τότε όχι το πήρα αρκετά χρόνια μετά.
Θα ανεβάσω και άλλες φωτό πιο καθαρές με το πίσω μέρος..και μια όταν έπαιρνα τη φιναστεριδη..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nik.Mos

Well-Known Member
Τα ροκουταν επηρεαζουν εκτος απο ζωτικα οργανα και συγκεκριμενες ορμονες ,το στρες.Το τελευταιο μπορει να προκαλεσει τριχοπτωση αλλα προσωρινη και μετα την διακοπη της αγωγης οτι επεσε ξαναφυτρωνει.
Εγκληματικο το οτι δεν σου ειπε να κανεις εξετασεις οπως και το οτι δεν σου ειπε ποιες τροφες να αποφυγεις τελειως..Τελοσπαντων ,η γενετικη προδιαθεση η αλλοι λογοι προκαλεσαν την τριχοπτωση σου οχι η συγκεκριμενη αγωγη.Την φιναστεριδη την εκοψες πριν 5 χρονια απο τι βλεπω,σε κρατησε καθολου;Ναι αν μπορεις ανεβασε φωτογραφιες κατα την χρηση φινας και μετα.Εχεις με πιο μακρυ μαλλι;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Xristos80

New Member
Ναι θα ανεβάσω σε λίγο! Αρκετα καλό αποτέλεσμα είχα με τη φιναστεριδη.
Έχω ακόμα φυτρες μικρές στους κροτάφους και μπροστά δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό η όχι..
 

Xristos80

New Member
Εδώ είναι με φιναστεριδη αλλά πριν 9 χρονια
 

Συνημμένα

  • IMG_20201125_213304_compress23.jpg
    IMG_20201125_213304_compress23.jpg
    136.8 KB · Προβολές: 75
  • IMG_20201125_212735_compress12.jpg
    IMG_20201125_212735_compress12.jpg
    153.5 KB · Προβολές: 71

Nik.Mos

Well-Known Member
Διακρινεται μονο η υποχωρηση του μπροστινου τμηματος και των πλαινων ,αλλα πανε και 9 χρονια απο τοτε..Δεν βλεπουμε καθολου το πισω και γενικα ολο το πανω μερος.
Εχεις πιο καθαρες προσφατες φωτογραφιες ;
 

Xristos80

New Member
Υπάρχει πρόβλημα και πίσω απλά έχω κουρευτεί αρκετά κοντά και με το δυνατό φως φαίνεται αρκετά
 

Συνημμένα

  • IMG_20201125_220640_compress23.jpg
    IMG_20201125_220640_compress23.jpg
    97.9 KB · Προβολές: 67
  • IMG_20201125_220322_compress43.jpg
    IMG_20201125_220322_compress43.jpg
    105.1 KB · Προβολές: 65

Xristos80

New Member
Αν κάποιος από δω θα μπορούσε να με δει από κοντά να μου πει μια γνωμη θα το εκτιμουσα ιδιαίτερα. Αν βοηθήσει σε κάτι θα το ήθελα.
Οι φωτόγραφιες ναι μεν βοηθάνε αλλά από κοντά μπορεί κάποιος να διακρίνει πολύ καλύτερα και να με συμβουλέψει. Αλλά φυσικά και από δω γίνεται και αυτό.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Με ενα συντηρητικο πλανο και με σωστη επιλογη κλινικης μπορεις να εχεις ενα αξιοπρεπες αποτελεσμα που θα αλλαξει την εικονα σου κατα πολυ.
Το θεμα ειναι εσυ τι θες να πετυχεις και κατα ποσο ενα τετοιο πλανο θα σε καλυψει.
Aν μπορεις βγαλε μια πανοραμικη φωτογραφια να φαινεται ολο το πανω μερος του κεφαλιου.
 

Xristos80

New Member
Αυτές καλύτερες..
 

Συνημμένα

  • IMG_20201125_222441_compress97.jpg
    IMG_20201125_222441_compress97.jpg
    129.5 KB · Προβολές: 67
  • IMG_20201125_222429_compress7.jpg
    IMG_20201125_222429_compress7.jpg
    137 KB · Προβολές: 62
  • IMG_20201125_222504_compress28.jpg
    IMG_20201125_222504_compress28.jpg
    164 KB · Προβολές: 60
Μπλουζα