Και ξαφνικα.....προβλημα!!!!!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

atzava13

New Member
Γεια χαρα σε ολους!ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΜΕΣΗ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!
Πριν 1 εβδομαδα η περιοχη πανω απο τα ματια και μεχρι τα φρυδια(και στα 2 ματια) κοκκινησε σαν να εχω βαφτει με makeup!!
Εντωμεταξυ,εχω ελαφρα σημαδια λευκης(ασπρα σημαδια) κατω απο τα φρυδια,δειχνει ακομα περισσοτερο και δεν μπορω να κυκλοφορησω πουθενα!!!!

Εδω και 1 χρονο χρησιμοποιω 1/4 του 5mg προσκαρ,zix πρωι-βραδυ απο 1 ml,μινοξ 1 φορα τη μερα 1 ml, σπιρο 2% 1 ml μιση ωρα πριν την μινοξ και emu oil καθε βραδυ μερα παρα μερα!
Αποτελεσματα εχω πολυ καλα αν και αργησαν να εμφανιστουν(γυρω στο 6μηνο). Ειμαι nw 4.
Σκεφτομαι να παω σε δερματολογο αλλα φοβαμαι οτι αν του πω αυτα που παιρνω, θα μου πει να τα σταματησω αμεσως,κατι που δεν θελω!
Εχει εμφανιστει σε καποιον αλλο κατι αναλογο;
Αν και θελω την αποψη σας,ειδικα απο τους παλαιοτερους του φορουμ,σκεφτομαι να μειωσω τη φινα στο 1/4 μερα παρα μερα!Μεσα στο χρονο δεν ειχα σοβαρα προβληματα μονο μειωμενη λιμπιντο,,
αραιωμενο σπερμα(σε μικρο ποσοστο),οπως ολοι φανταζομαι!!!!
Πιστευω πως το zix ειναι πολυ δυσκολο να εχει παρενεργεις σαν την δικη μου. Η μινοξ επισης δεν πιστευω πως με 1 ml τη μερα δεν θα δημιουργουσε τετοια κατασταση!
ΜΑυρους κυκλους κατω απο τα ματια δεν εχω,μονο η περιοχη ειναι λιγο φουσκωμενη!
Ζητω την βοηθεια σας!!!!!Περιμενω τις αποψεις σας,γιατι δεν μπορω να παω ουτε για καφε!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

atzava13

New Member
Δεν ξερω....

Οχι ρε φιλε,πασχα ειναι ακομα!!! Το εχω 1 εβδομαδα,εχω βαλει και bepanthol 2-3 μερες,αν ηταν καψιμο,δεν θα ειχε φυγει;
Οταν ξυπναω,δεν υπαρχει,μετα εμφανιζεται!!!!Μηπως εχω ψηλη πιεση?Ειμαι 32, αλλα γενικα με τα δερματικα δεν τα παω και πολυ καλα.....!!!!!!
 

xDante

Member
Απ: Και ξαφνικα.....προβλημα!!!!!

και σπίρο και φίνα και σούπερ ζιξ ? :explod

πάνω απο τις βλεφαρίδες εννοείς ?
τα σημάδια λεύκης τα είχες η τώρα εμφανιστήκανε και αυτά ?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Δεν ξερω....

atzava13 είπε:
Οχι ρε φιλε,πασχα ειναι ακομα!!! Το εχω 1 εβδομαδα,εχω βαλει και bepanthol 2-3 μερες,αν ηταν καψιμο,δεν θα ειχε φυγει;
Οταν ξυπναω,δεν υπαρχει,μετα εμφανιζεται!!!!Μηπως εχω ψηλη πιεση?Ειμαι 32, αλλα γενικα με τα δερματικα δεν τα παω και πολυ καλα.....!!!!!!
η pepanthol δεν κανει τιποτα,εδω και 12 χρονια χρησιμοποιω μια κορτιζονουχα κρεμα που κανει θαυματα στο δερμα(και στην αλωπεκια κανει αλλα μακρια λεω εγω)dactodor το ονομα της,περιεχει 2% miconazole και 1% hydrocortizone,σε 24 ωρες δεν θα υπαρχει ουτε κοκκινιλα ουτε ερεθισμος
 

BLuEArMy

Member
Απ: Και ξαφνικα.....προβλημα!!!!!

Αν μετά απο λίγες μέρες δεις ότι δεν υποχωρεί να πας σε γιατρό..! Αν σου πει να σταματήσεις κάτι θα 'ναι για το καλό σου.. δεν είναι σωστό αυτό που λες ότι δε πας για να μη σου πει να τα σταματήσεις..! Είναι σαν κάποιοες φορές που έχουμε κάποιο πρόβλημα υγείας και φοβόμαστε να πάμε στο γιατρό μην είναι κάτι σοβαρό ... όπως πολύ συχνά κάνουμε πολλοί!
 

atzava13

New Member
Απ: Και ξαφνικα.....προβλημα!!!!!

Η λευκη μαλλον υπηρχε, αλλα τωρα με την κοκκινιλα φαινεται πολυ περισσοτερο!
Για τη λευκη βαζω εδω και 4-5 μερες butavate (κορτιζοστερωειδη),ειναι δυνατη!Εβαλα λοιπον στη λευκη,δειχνει να υποχωρει, εβαλα και στις κοκκινιλες αλλα δεν εκανε τιποτα!
Παντως κανεις δεν πιστευει οτι ειναι κατι απο αυτα που παιρνω για τα μαλλια?Και να δειξει συμπτωματα μετα απο 1 χρονο?
Αντε να δουμε τι θα μας πει η δερματολογος!!!!

Θα χρησιμοποιησω την dactodor kapamarou...ελπιζω να κανει δουλεια!!!!

xDante......ειναι πολυ και σπίρο και φίνα και σούπερ ζιξ ?Πιστευω πως το καθενα κανει διαφορετικη δουλεια!
Λες να εκαναν αυτα τις κοκκινιλες?
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: Και ξαφνικα.....προβλημα!!!!!

atzava13 είπε:
xDante......ειναι πολυ και σπίρο και φίνα και σούπερ ζιξ ?Πιστευω πως το καθενα κανει διαφορετικη δουλεια!

Λαθος...κανουν ακριβως την ιδια δουλεια αλλα ενεργουν με διαφορετικο τροπο
Το αποτελεσμα που θελουμε εμεις δηλαδη το σταματημα της τριχοπτωσης,επιτυγχανεται και με τα 3 αλλα αλλο ειναι πιο δυνατο και αλλο πιο ηπιο.
Γνωμη μου......ειναι υπερβολη και τα 3
 

xDante

Member
Απ: Και ξαφνικα.....προβλημα!!!!!

[/quote]

Λαθος...κανουν ακριβως την ιδια δουλεια αλλα ενεργουν με διαφορετικο τροπο
Το αποτελεσμα που θελουμε εμεις δηλαδη το σταματημα της τριχοπτωσης,επιτυγχανεται και με τα 3 αλλα αλλο ειναι πιο δυνατο και αλλο πιο ηπιο.
Γνωμη μου......ειναι υπερβολη και τα 3
[/quote]

συμφωνώ
 

atzava13

New Member
Απ: Και ξαφνικα.....προβλημα!!!!!

Λεω το απογευμα να πεταχτω στο δερματολογο και βλεπουμε!!!!!
Δεν νομιζω πως ειμαι ο μονος που χρησιμοποιω και τα 3!!!!!!Λεω να μειωσω το proscar στο 1/4 μερα παρα μερα(αντι για καθε μερα που παιρνω τωρα)....και το super zix 1 φορα τη μερα(απο 2)!!!!
Το super zix ειναι τοπικο και πιστευω πως οταν το αρχισα ειδα πιο εμφανη αποτελεσματα!!!!!Γενικα προτιμω να μειωσω το proscar παρα να σταματησω το super zix!!!!
Εσεις προτεινετε κατι αλλο;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: Και ξαφνικα.....προβλημα!!!!!

Οπως το περιγραφεις για καμμια μινοξ και ερεθισμος πρεπει να παιζει. Εχει μινοξ μεσα το ΣΟΥΠΕΡ ΖΙΧ??

Πολυ τραβηγμενο μου ακουγεται να ειναι η φινα. Τι διαολο δεν εχει ακουστει ποτε αυτο το πραγμα. Μην τα ριχνεις ολα εκει επειδη ειναι το πιο "επικυνδηνο" και πηγαινε σε ενα δερματολογο, φυσικα θα σου πει να τα κοψεις αλλα ειναι για καλο σου. Δηλαδη προτιμας να γινεις πουα με μαλλια ομως?
 

atzava13

New Member
Απ: Και ξαφνικα.....προβλημα!!!!!

Τη minox με zix δεν την βαζω μαζι.4 ωρες τουλαχιστον διαφορα και παντα με λουσιμο αναμεσα!
Η bepanthol δεν εκανε κατι.....δερματικο πρεπει να ειναι!2 εβδομαδες και δεν υποχωρει με τιποτα....αντιθετως χειροτερευει!!!!!
Αντε...μεχρι το βραδυ θα εχω γραψει τι μου ειπε και ο δερματολογος!!!!Α...αλλαξα και σαμπουαν...απο tgel για λιπαρα πηγα σε frezyderm every day λογω οτι το tgel το σταματησαν!!!!!
Αν γινω ολοκληρος πουα...αστα!!!!Οταν πρωτοεμφανιστηκε ημουν αγρινιο για 1 εβδομαδα....μπορει κατι να με πειραξε εκει,τιποτα αλλεργικο!!!!
 

atzava13

New Member
Απ: Και ξαφνικα.....προβλημα!!!!!

Πηγα το δερματολογο....οταν μου εμφανιστηκε ειχα ταξιδεψει καμμια μερα νωριτερα με μηχανη ενα 4ωρο ταξιδακι!
Επειδη το δερμα πανω απο τα ματια ειναι πολυ ευαισθητο και επειδη δεν ειχα βαλει αντιηλιακο,ειχα και το κρανος,καηκα και γι' αυτο κοκκινιζει!Λευκη δεν εχω,αλλα επειδη κατω απο τα φρυδια τα βγαζω,ειναι ασπρη η περιοχη!!!
Με εστειλε αδιαβαστο η δερματολογος!!!Μου εδωσε μια ελαγρια κορτιζονουχα αλοιφη να βαζω,την Rettavate, και τιποτα αλλο!!!!!
Τσαμπα η αναστατωση!!!!!
 

atzava13

New Member
Απ: Και ξαφνικα.....προβλημα!!!!!

Γεια και παλι!!!!
Οι κοκκινιλες πανω απο το ματι εχουν εξασθενισει,αλλα παρατηρησα κατι αλλο!!!Στο κατω μερος του ματιου,μπορει να ηταν λιγο φουσκωμενα λογω μινοξηδιλης,
τωρα ομως δημιουργηθηκαν μαυροι κυκλοι και σε συνδιασμο με τις κοκκινιλες πανω απο το ματι,δημιουργουν ενα σχημα αυγου,συνδεδεμενο γυρω απο το ματι!!!
Ειδικα το βραδυ,οι σακουλες ειναι πολυ εμφανεις!

Βαζω frezyderm eye balm με καφεινη και βοηθα την κατασταση στο κατω μερος του ματιου!Και παλι ομως ειναι πολυ εμφανης!
Οι κοκκινιλες εμφανιστηκαν την μεγαλη εβδομαδα!Εχω καποιες θεωριες και θελω να τις ακουσετε!Δεν πινω αλκοολ αλλα 2 μερες πριν εμφανιστουν ηπια σε 2 μερες περιπου 8 ποτα!
Επισης επι 4 μηνες κατα λαθος εβαζα στο super zix διπλη ποσοτητα zinc.Υποπτευομαι πως επειδη πηγα ταξιδι την μεγαλη εβδομαδα παιζει να χαλασε το zix επειδη θελει ψυγειο και 4 ωρες ηταν εκτος.

Η θεραπεια μου περιλαμβανει φινα(15 μηνες), minox (16 μηνες,τους πρωτους 4 2ml τη μερα και το υπολοιπο 1ml), zix(11 μηνες, 2ml τη μερα), σπιρο(1ml τη μερα).Ολα αυτα χωρις καμμια διακοπη αλλα τα βαζω με διαφορα 4 ωρων μεταξυ τους!
Σκεφτηκα λοιπον να κανω μια διακοπη για 1 εβδομαδα να δω αν εξασθενησουν ολα αυτα που ανεφερα!Διορθωσα και την ποσοτητα zinc στο zix που φτιαχνω!

Πιστευω πως εχει να κανει με το συκωτι και θελω να δω τι θα γινει αν κανω διαλλειμα απο την θεραπεια!Αν εξασθενησουν,μετα θα προσεχω πολυ περισσοτερο!!!!
Τοσο καιρο δεν ειχα κανενα προβλημα, οποτε πιστευω πως κατι απο τα παραπανω πρεπει να συμβαινει!
 

xDante

Member
Απ: Και ξαφνικα.....προβλημα!!!!!

γενικές αίματος κάνε αλλά ποιο εξειδικευμένες και βάλε ότι γραφεται.... (ένα γενικό τσεκ απ δεν βλάπτει) :worshipper
 

atzava13

New Member
Απ: Και ξαφνικα.....προβλημα!!!!!

Σε κανα 2 μηνες θα παω σιγουρα, απλα, απο εδω και περα θα προσεχω!
 

atzava13

New Member
Απ: Και ξαφνικα.....προβλημα!!!!!

Τοτε τι λες να ειναι:Κατι με πειραξε.....ο πολυς ψευδαργυρος,το αλκοολ,το σκευασμα zix που εμεινε εκτος ψυγειου!Δεν ειχα παρομοιο προβλημα 1 χρονο τωρα!
Οταν υποχωρησουν τα συμπτωματα....και ξαναρχισω τη θεραπεια....θα δω αν ξαναεμφανιστουν,οποτε θα ξερουμε καλυτερα απο τι προηλθε!!!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα