Και αλλα ασχημα νεα για τα αντιανδρογονα!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

vrm

Member
Απ: Και αλλα ασχημα νεα για τα αντιανδρογονα!

Μα και η φιναστερίδη 5mg δεν είναι τόσο καταστροφική...ένα χρήσιμο φάρμακο για την αντιμετώπιση μιας ασθένειας είναι, που ταλαιπωρεί ανδρες κάπως μεγαλύτερης ηλικίας. Δυστυχώς, εμφανίζει παρενέργειες (σ'ένα ποσοστό ανδρών), όπως όλα τα φάρμακα άλλωστε!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Dimitris173475

New Member
Απ: Και αλλα ασχημα νεα για τα αντιανδρογονα!

Προσκάρ παίρνει πολύς κόσμος, ειδικά σε κάποια ηλικία και μετά. 5 mg ολόκληρα. Και αντί ο πανικός και η τρομολαγνεία να είναι 5 φορές περισσότερη από τη χρήση του 1mg, συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Και αλλα ασχημα νεα για τα αντιανδρογονα!

Dimitris173475 είπε:
Προσκάρ παίρνει πολύς κόσμος, ειδικά σε κάποια ηλικία και μετά. 5 mg ολόκληρα. Και αντί ο πανικός και η τρομολαγνεία να είναι 5 φορές περισσότερη από τη χρήση του 1mg, συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο.
:clap2: :bravo: :clap2: :bravo: :clap2:
 

Άκης

Administrator
Απ: Και αλλα ασχημα νεα για τα αντιανδρογονα!

Αυτό συμβαίνει γιατί ο κόσμος δεν γνωρίζει. Και φοβάται. Λογικό είναι.
Όπως ξαναείπα, αν δεν το έψαχνα σε βάθος προτού κάνω κάτι, θα ήμουν τώρα ή με γκρίζα μαλλιά από το άγχος ή dead.

Τι νομίζεται δεν το έψαξα όσο δεν πήγαινε πριν πάρω φινα; Ή θα ανέφερα την φινα να την πάρει άλλος, αν εγώ ο ιδιος δεν γνώριζα απόλυτα ότι είναι safe?

Ρωτήστε 10 γιατρούς. Θα σας πουν "μην μπλέκεις ρε παιδί μου κλπ", με την έννοια μην ταλαιπωρείς τον εαυτό σου και την ψυχολογία σου με φάρμακα για "ένα μαλλί". Αλλά αν τον ρωτήσεις αν είναι safe, θα σου πει ότι είναι και ότι οι ποσότητες είναι ασφαλείς.
Ρώτησα ουρολόγους και ουρολόγους, δερματολόγους, φαρμακοποιούς δικούς μου κιόλας αλλά και τον οικογενειακό μου παθολόγο γιατρό.
Δεν είμαι κανένα pill junkie, να καταπίνω ότι χάπι βρίσκω στο πέρασμα μου.
Αλλά κρατάω "μικρό καλάθι" όταν ακούω κάτι τέτοια νέα ή φήμες ή ότι άλλο, αν δεν το ψάξω και δεν το πιστοποιήσω με πηγές επίσημες.

Το ότι βγαίνουν στην επιφάνεια ειδήσεις με λίγες λεπτομέρειες (όπως το συγκεκριμένο άρθρο), γέρνουν την πλάστιγγα υπέρ των εταιριών και πωλητών που θα το χρησιμοποιήσουν για τον σκοπό τους, να φοβίσουν τον κόσμο και να πουλήσουν όσο το δυνατών περισσότερα προϊόντα τους. Το ίδιο προσπάθησαν να κάνουν και μέσο του forum εδώ, αν ανατρέξετε παλιά ποστς θα τα δείτε με τα μάτια σας (τα νέα μέλη).
 

show_palmettos

New Member
Απ: Και αλλα ασχημα νεα για τα αντιανδρογονα!

ακη...οτι η φινα μειωνει το μεγεθος του πεους και των ορχεων και οτι καταστρεφει τον αξονα τον γονατροπιδων την καθιστα safe? εσενα δε σε φοβιζουν αυτα τα δυο? επισης αν καποιος βαζει double A (που σταματα και τους 2 τυπους) καθημερινα στο κεφαλι του και δεν παιρνει φινα απτο στομα ποσο υστερει σε σχεση με εναν που δε βαζει double a και παιρνει φινα απτο στομα
ΕΠΙΣΗΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΠΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ?
ρωταω για να ενημερωθουμε και οχι για να το παιξω εξυπνακιας ουτε αντιφινας
 

Hopefull

New Member
Απ: Και αλλα ασχημα νεα για τα αντιανδρογονα!

εγω συμφωνω οτι μαλλον μιλαει για πιο δραστικες θεραπειες και πιο δυνατες...αλλα η μειωση των ανδρικων ορμονων για μαλλια και οχι για ασθενειες οπως η υπερπλασια ή ο καρκινος ειναι οπως και να το κανουμε θεμα αισθητικης και οχι ζωης η θανατου.

Καλο θα ειναι καθε χρονο οσοι παιρνουν αυτα τα φαρμακα να κανουν και μια εξεταση αιματος για λιγο παραπανω ασφαλεια. Κανεις δε ξερει ποσο αθωα ειναι τα φαρμακα και κανεις δε μπορει οτι ειναι απολυτα σιγουρος οτι ειναι ασφαλη.εχουν δει τοσα τα ματια μας και εταιριες να αποσυρουν φαρμακα μετα απο χρονια κυκλοφοριας τους.

υπαρχουν πολλες κακες ιστοριες,forum για ανθρωπους που εχουν χρονια προβληματα απο το propecia και δεν ξερουμε αν ειναι υπερμεγενθυμενες η αν καποιοι μπορουν να αντιδρουν πολυ ασχημα στο χαπι.

καλο θα ειναι να μην εμπιστευομαστε το λογο κανενος και καμιας φαρμακευτικης και να κανετε και τα δικα σας check up καθε χρονο. Το γεγονος οτι υπαρχουν χιλιαδες snake oils δεν αγιοποιει κανενα φαρμακο.Εγω θα ελεγα δοκιμαστε το γιατι πραγματικα δουλευει και αν δεν εχετε sides μια χαρα ολα αλλα αμα δειτε sides και προβληματα σκεφτειτε το καλα πριν το συνεχισετε γιατι μαλλον δεν ειναι στο μυαλο σας
 

Άκης

Administrator
Απ: Και αλλα ασχημα νεα για τα αντιανδρογονα!

Καταρχάς ποτέ δεν αγιοποίησα τη φινα, αν αναφέρεσαι σε εμένα hopefull. Και ποτέ δεν την "χώνεψα". Αλλά όταν διαβάζω άρθρα για την φινα που δεν στέκουν, θα πω τι γνώμη μου, όπως την λες και εσύ.
Όπως το άρθρο του nikchris, το οποίο ΔΕΝ ανέφερε για την ποσότητα μιλούσε (όλες οι έρευνες ήταν για 5mg), στα σχόλια το αναφέρει ότι μιλάει για 5mg και παρακάτω το μέλος Inotech αναφέρει ότι μιλάει για 1mg, προσπαθώντας να τρομοκρατήσει τον κόσμο (επίτηδες?). Ε, εκεί όταν βλέπω κάτι τέτοια, προσπαθώ να μάθω περισσότερα και το ψάχνω να δω τι παίζει.

Αν εσύ βρεις κάπου κάτι διαφορετικό από ότι λέω με αποδείξεις, παρέθεσε το.
Μέχρι στιγμής, ότι αναφέρεται είναι αυτό που λένε οι έρευνες και οι γιατροί. Αν κάτι συνταρακτικό αλλάξει, θα το αναφέρουμε και θα το έχουμε σαν παράδειγμα.

Το checkup θα πρέπει να γίνεται ούτως ή άλλος, άσχετα αν παίρνεις ή όχι φινα.
Και όπως και να το κάνουμε, ΚΑΝΕΝΑ φάρμακο δεν είναι ασφαλές και όλα μπορεί να παρουσιάσουν παρενέργειες. Αυτό είναι ντεφάκτο. Αλλά στις εικασίες που αναφέρουν και στις τρομοκρατικές ιστορίες/αναφορές κλπ, αν δεν δω με τα μάτια μου κάτι χειροπιαστό, θα αναφέρω ότι μου είπαν οι γιατροί και ότι λένε οι έρευνες, στο 1mg συνήθως ο οργανισμός την "παλεύει" την φινα.

show_palmettos είπε:
ακη...οτι η φινα μειωνει το μεγεθος του πεους και των ορχεων και οτι καταστρεφει τον αξονα τον γονατροπιδων την καθιστα safe? εσενα δε σε φοβιζουν αυτα τα δυο? επισης αν καποιος βαζει double A (που σταματα και τους 2 τυπους) καθημερινα στο κεφαλι του και δεν παιρνει φινα απτο στομα ποσο υστερει σε σχεση με εναν που δε βαζει double a και παιρνει φινα απτο στομα
ΕΠΙΣΗΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΠΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ?
ρωταω για να ενημερωθουμε και οχι για να το παιξω εξυπνακιας ουτε αντιφινας
Το μέγεθος του πέους δεν ξέρω αν ισχύει. Και αυτό γιατί μπορεί να είναι ιδέα του κάθε άντρα.
Σε όσους είναι σε φάση ανάπτυξης ναι, αλλά σε μεγάλους (πάνω πχ από 25χρ), δεν ξέρω αν ισχύει.
Το ίδιο και για τους όρχεις. Εγώ προσωπικά δεν είδα κάτι από αυτά, οπότε δεν με φοβίζει κάτι τέτοιο, όχι. Η ιδέα υπάρχει στο μυαλό, αλλά στο σώμα δεν είναι κάτι το τρομακτικό πλην των στανταρ sides.
Για το DA που λες δεν ξέρω ανάλογα τι ποσότητα περνάει και πόσο DHT μειώνει. Το χάπι μειώνει όσο μειώνει, η λοσιόν δεν μπορείς να ξέρεις πόση ποσότητα περνάει στο αίμα/θύλακα και τι μειώνει.
DA vs Φινα εννοείται η φινα δεν το συζητώ, γιατί στο DA θα πρέπει να έχεις μικρές ποσότητες, αλλιώς κινδυνεύεις να περάσει μεγάλη ποσότητα στο αίμα και από εκεί στον εγκέφαλο, μιας και ακόμη είναι άγνωστο το τι κάνει η ντουτα στο μυαλό μας.
 

Hopefull

New Member
Απ: Και αλλα ασχημα νεα για τα αντιανδρογονα!

Άκης είπε:
Καταρχάς ποτέ δεν αγιοποίησα τη φινα, αν αναφέρεσαι σε εμένα hopefull. Και ποτέ δεν την "χώνεψα". Αλλά όταν διαβάζω άρθρα για την φινα που δεν στέκουν, θα πω τι γνώμη μου, όπως την λες και εσύ.
Όπως το άρθρο του nikchris, το οποίο ΔΕΝ ανέφερε για την ποσότητα μιλούσε (όλες οι έρευνες ήταν για 5mg), στα σχόλια το αναφέρει ότι μιλάει για 5mg και παρακάτω το μέλος Inotech αναφέρει ότι μιλάει για 1mg, προσπαθώντας να τρομοκρατήσει τον κόσμο (επίτηδες?). Ε, εκεί όταν βλέπω κάτι τέτοια, προσπαθώ να μάθω περισσότερα και το ψάχνω να δω τι παίζει.

Αν εσύ βρεις κάπου κάτι διαφορετικό από ότι λέω με αποδείξεις, παρέθεσε το.
Μέχρι στιγμής, ότι αναφέρεται είναι αυτό που λένε οι έρευνες και οι γιατροί. Αν κάτι συνταρακτικό αλλάξει, θα το αναφέρουμε και θα το έχουμε σαν παράδειγμα.

Το checkup θα πρέπει να γίνεται ούτως ή άλλος, άσχετα αν παίρνεις ή όχι φινα.
Και όπως και να το κάνουμε, ΚΑΝΕΝΑ φάρμακο δεν είναι ασφαλές και όλα μπορεί να παρουσιάσουν παρενέργειες. Αυτό είναι ντεφάκτο. Αλλά στις εικασίες που αναφέρουν και στις τρομοκρατικές ιστορίες/αναφορές κλπ, αν δεν δω με τα μάτια μου κάτι χειροπιαστό, θα αναφέρω ότι μου είπαν οι γιατροί και ότι λένε οι έρευνες, στο 1mg συνήθως ο οργανισμός την "παλεύει" την φινα.

Yπαρχουν πολλα παραδειγματα απο χαπια που παρολο το οτι περασαν το FDA approval μετα απο χρονια αποσυρθηκαν γιατι εκρυβαν τις παρενεργειες οι φαρμακευτικες. Το 5mg και το 1mg μπορει να ακουγεται τεραστια η διαφορα στη ποσοτητα αλλα συμφωνα με τα test της παραπανω ερευνας δεν εχουν μεγαλη διαφορα στο effect τους οσον αφορα τη μειωση της DHT.Δε ξερω ποια ειναι τα post που ελεγες δε τα χω δει αλλα το αναφερω επειδη ειπες οτι εκει ηταν ερευνες για το 5mg

Και ναι εχεις δικιο κανενα φαρμακο δεν ειναι ασφαλες αλλα αλλο να παιρνεις ενα φαρμακο για 1 εβδομαδα ή για καποιο χρονικο διαστημα μεχρι να γινεις καλα και αλλο να το παιρνεις καθε μερα για ολη σου τη ζωη. Εκει το πραγμα αλλαζει...

υπαρχουν διαφορες ερευνες που μιλανε για παρενεργειες απο το να παιζεις με τις ορμονες σου αν ψαχτει καποιος.Στο site propeciahelp υπαρχουν διαφορες ερευνες, σε καποιες χωρες ηδη εχουν γινει αλλαγες στα on label precautions ας πουμε στη σουηδια προστεθηκε το persistant difficulty having an erection after discontinuation of the treatment". Στο Αγγλικο label προστεθηκε και αυτο που προστεθηκε στο σουηδικο και για την αυξημενη πιθανοτητα για breast cancer. Ολα αυτα για μενα ειναι χειροπιαστα παραδειγματα που πρεπει να τα ξερουν ολοι ακομη και αν δεν ειναι συχνα φαινομενα ειναι κατι που προστεθηκε στο label!Και αλλο να τα διαβαζεις αυτα σε καμια αντιβιωση που τη παιρνεις για μαι εβδομαδα και αλλο να τα διαβαζεισ σε χαπι που πρεπει να το παιρνεις καθε μερα για μια ζωη.

Τα λεω αυτα σε σενα γιατι ειπες "θα αναφερα τη φινα να την παρει αλλος αν εγω δεν γνωριζα απολυτα οτι ειναι safe"...πως το γνωριζεις οτι ειναι απολυτα safe? εδω η ιδια η φαρμακευτικη που το πουλαει αναγκαζεται να βαζει νεα warnings στο label με βαση νεοτερες ερευνες! Συμφωνω οτι δε πρεπει να τρομοκρατειται ο κοσμος απο λαμογια που θελουν να πουλησουν snake oils αλλα απο την αλλη δεν κανενας δε μπορει να ξερει οτι ειναι απολυτα safe.
 

magic810

New Member
Απ: Και αλλα ασχημα νεα για τα αντιανδρογονα!

Τα ορμονικά φάρμακα που βοηθούν στην αντιμετώπιση του επιθετικού καρκίνου του προστάτη ενδέχεται να είναι επικίνδυνα για ορισμένους ασθενείς που πάσχουν από σοβαρή καρδιακή νόσο, σύμφωνα με τα ευρήματα μελέτης που δημοσιεύθηκε στο Journal of the American Medical Association.

Οι Αμερικανοί ερευνητές βρήκαν ότι τα εν λόγω φάρμακα, που μειώνουν την παραγωγή τεστοστερόνης η οποία βοηθά στην αύξηση των όγκων, βοηθούν τους περισσότερους άνδρες που τα λαμβάνουν, αλλά οι ασθενείς με περισσότερες από μία μορφές καρδιακής νόσου ή διαβήτη είχαν αυξημένο κίνδυνο θανάτου όταν λάμβαναν ορμονικά φάρμακα σε συνδυασμό με ακτινοθεραπεία.

Οι ερευνητές μελέτησαν πάνω από 5.000 άνδρες που είχαν λάβει διάγνωση καρκίνου του προστάτη μεταξύ των ετών 1997 και 2006 και οι οποίοι υποβλήθηκαν σε ακτινοθεραπεία, είτε εξωτερική είτε βραχυθεραπεία, συν ένα από τα βασισμένα σε ορμόνες φάρμακα για τη μείωση της παραγωγής τεστοστερόνης.

Κατά τη διάρκεια της πενταετούς παρακολούθησης των ασθενών, πάνω από 400 εξ αυτών απεβίωσαν. Οι άνδρες που έπασχαν από καρδιακή ανεπάρκεια ή είχαν υποστεί έμφραγμα του μυοκαρδίου είχαν πάνω από διπλάσιες πιθανότητες να αποβιώσουν σε σύγκριση με τους συμμετέχοντες που δεν έπασχαν από καρδιακή νόσο ή που είχαν μόνο ένα σύμπτωμα, όπως για παράδειγμα υψηλή χοληστερόλη αίματος. Όπως ανέφεραν οι ερευνητές, 26% των ανδρών με καρδιακή ανεπάρκεια ή με προηγούμενο έμφραγμα του μυοκαρδίου απεβίωσαν, σε σύγκριση με μόνο 11% των υπολοίπων ασθενών.

Η ορμονοθεραπεία είναι πολύ χρήσιμη στους ασθενείς με καρκίνο του προστάτη, καταλήγουν οι ερευνητές, αλλά οι άνδρες με σοβαρή καρδιακή νόσο και οι θεράποντες ιατροί τους θα πρέπει να έχουν γνώση του κινδύνου που ενέχουν τα φάρμακα αυτά στην περίπτωσή τους.

Πηγή: Reuters

Νομιζω οτι μιλαει για μεγαλυτερο κινδυνο σε...." άνδρες με σοβαρή καρδιακή νόσο και οι θεράποντες ιατροί τους θα πρέπει να έχουν γνώση του κινδύνου που ενέχουν τα φάρμακα αυτά στην περίπτωσή τους."
Και απο οτι καταλαβα μιλαει για το προχωρημενο σταδιο που γινεται συνδυαστικη θεραπεια.....

Παντως....να ανφερουμε και αυτο που νομιζω οτι εχει αναφερθει και σε αλλο θεμα.....

Την ίδια στιγμή, και πάλι στη Βρετανία, ειδικοί της Ρυθμιστικής Αρχής για τα Φάρμακα και τα Προϊόντα Υγιεινής (ΜΗRΑ) αποφάσισαν να προσθέσουν νέες προειδοποιήσεις στη συσκευασία του φαρμάκου φιναστερίδη (εμπορική ονομασία Ρroscar), το οποίο χορηγείται για την υπερπλασία του προστάτη. Η απόφαση ελήφθη ύστερα από αναφορές για εμφάνιση πέντε περιπτώσεων καρκίνου του μαστού σε άνδρες που λάμβαναν το φάρμακο στη χώρα. Η ΜΗRΑ, έπειτα από ενδελεχή ανάλυση, ανακάλυψε ότι έχουν καταγραφεί συνολικά 53 περιπτώσεις ανδρών που ανάπτυξαν καρκίνο του μαστού, εν όσω λάμβαναν φιναστερίδη. Σε ανακοίνωσή της η Αρχή τονίζει ότι «οι ασθενείς που λαμβάνουν φάρμακα με φιναστερίδη θα πρέπει να αναφέρουν αμέσως στον γιατρό τους οποιαδήποτε αλλαγή εμφανιστεί στον ιστό των μαστών, όπως είναι όζοι, πόνος ή έκλυση υγρού από την περιοχή της θηλής.Με βάση την ανασκόπησή μας, συστήνουμε την προσθήκη προειδοποίησης για καρκίνο του μαστού σε όλα τα προϊόντα που περιέχουν φιναστερίδη».

Σημειώνεται ότι η συγκεκριμένη ουσία χορηγείται και για την αντιμετώπιση της ανδρογενετικού τύπου αλωπεκίας (κοινώς της φαλάκρας), αν και σε μικρότερες δόσεις (εμπορική ονομασία του φαρμάκου Ρropecia).
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Και αλλα ασχημα νεα για τα αντιανδρογονα!

γνωμη μου οτι οποιος το παρει και κανει εξετασεις και οι εξετασεις δεν δειχνουν κατι κακο,τοτε δεν εχει λογο να το κοψει....
 
Απ: Και αλλα ασχημα νεα για τα αντιανδρογονα!

πολλα γραφεται ρε παιδια για την φινα!παρα πολλα.....!!μια προταση αρκει!

FDA APPROVAL απο το 1998!!!!!!!!!!!!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

magic810

New Member
Απ: Και αλλα ασχημα νεα για τα αντιανδρογονα!

Και σκεψου οτι αυτη η εγκριση περναει απο τρεις φασεις...που διαρκουν χρονια......και οχι απο την μια μερα στην αλλη.....
 

genesis

New Member
Απ: Και αλλα ασχημα νεα για τα αντιανδρογονα!

show_palmettos είπε:
ακη...οτι η φινα μειωνει το μεγεθος του πεους και των ορχεων και οτι καταστρεφει τον αξονα τον γονατροπιδων την καθιστα safe? εσενα δε σε φοβιζουν αυτα τα δυο? επισης αν καποιος βαζει double A (που σταματα και τους 2 τυπους) καθημερινα στο κεφαλι του και δεν παιρνει φινα απτο στομα ποσο υστερει σε σχεση με εναν που δε βαζει double a και παιρνει φινα απτο στομα
ΕΠΙΣΗΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΠΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ?
ρωταω για να ενημερωθουμε και οχι για να το παιξω εξυπνακιας ουτε αντιφινας

[move]O X I[/move]
μαλλον περισσοτερες.....
νομιζω υστερει πολυ φιλε ο doubleAας... εγω προσωπικα εχω την αισθηση ότι τα τοπικά έχουν αντίστοιχες παρενέργριες με τα oral, (μπορει και περισσοτερες) και λιγότερη αποτελεσματικότητα. χρησιμοποιούσα duta τοπικα. τωρα που θα ξεκινησω φινα oral θα σας πω για εμένα με σιγουριά σε κανα 3μηνο...
 
Απ: Και αλλα ασχημα νεα για τα αντιανδρογονα!

magic810 είπε:
Και σκεψου οτι αυτη η εγκριση περναει απο τρεις φασεις...που διαρκουν χρονια......και οχι απο την μια μερα στην αλλη.....
οχι δεν σκεφτομαι τιποτα!!!ας σκεφτουν ολα τα σκουπιδια τι σημαινει FDA APPROVAL !
12 χρονια..............................................
 

genesis

New Member
Απ: Και αλλα ασχημα νεα για τα αντιανδρογονα!

ρε παιδια τι μας νοιαζει τωρα αν ειναι απρουβ ή μην πω...την παιρνεις και βλεπεις. κανει δουλεια? αν ναι την κρατας. δεν κανει? την πετας. εχει παρενεργειες? πουλο. δεν εχει? μπαουλο. τελειωνει το θεμα. ενα εκατομμυριο πραγματα που χρησιμοποιουμε καθημερινα εχουν αντενδειξεις, μη απρουβ και ο,τι ναναι. τι λεμε τωρα? και για να βγω εκτος topic, θελω να αφιερωσω ενα τραγουδακι στη φινα (δεν την εχω παρει, τωρα ξεκιναω οπως είπα, αλλα το αφιερώνω με τα όσα ακουω και βλεπω. (ΣΠΥΡΟ, επειδη τον τελευταιο καιρο μας το παιζει αυστηρηλα, καντο move το off topic στο on topic :D :D )

φευγω παω, μα που παω, διχως νοημα απλα ετσι περπαταω..λαλαλαλ...ΜΑ ΣΕ ΣΕΝΑ ΟΛΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΤΑΛΛΗΓΩ. (οτι θα αφιερωνα καπου βανδη -βανδη δεν ειναι ρε παιδια?- δεν το περιμενα ποτε απο εμενα)
 

Άκης

Administrator
Απ: Και αλλα ασχημα νεα για τα αντιανδρογονα!

hopefull είπε:
Yπαρχουν πολλα παραδειγματα απο χαπια που παρολο το οτι περασαν το FDA approval μετα απο χρονια αποσυρθηκαν γιατι εκρυβαν τις παρενεργειες οι φαρμακευτικες. Το 5mg και το 1mg μπορει να ακουγεται τεραστια η διαφορα στη ποσοτητα αλλα συμφωνα με τα test της παραπανω ερευνας δεν εχουν μεγαλη διαφορα στο effect τους οσον αφορα τη μειωση της DHT.Δε ξερω ποια ειναι τα post που ελεγες δε τα χω δει αλλα το αναφερω επειδη ειπες οτι εκει ηταν ερευνες για το 5mg
Καταρχάς έλεος πια με το "πολλά χάπια αυτό και εκείνο". ΔΕΝ μας ενδιαφέρουν τα άλλα χάπια, μας ενδιαφέρει αυτό που μιλάμε εδώ, η φινα. Μην τα συγχέεις γιατί είναι άκυρο. Δες πότε κυκλοφόρησε το proscar και πότε το propecia. Δεν μπορείς να πεις ότι να αποσύρθηκε η ασπιρίνη πχ γιατί έκανε αυτό, γιατί δεν παίρνουμε ασπιρίνη, αλλά proscar.
Τα ποστ είναι από το blog που έβαλα link παραπάνω.

hopefull είπε:
Και ναι εχεις δικιο κανενα φαρμακο δεν ειναι ασφαλες αλλα αλλο να παιρνεις ενα φαρμακο για 1 εβδομαδα ή για καποιο χρονικο διαστημα μεχρι να γινεις καλα και αλλο να το παιρνεις καθε μερα για ολη σου τη ζωη. Εκει το πραγμα αλλαζει...
Γι'αυτό ρε hopefull ψάχνουμε τις μακροχρόνιες έρευνες. Γι'αυτό το λόγο. Γιατί αν ήταν να παίρνουμε για μήνες ένα φάρμακο που είναι για μια εβδομάδα χρήσης, θα υπήρχε πρόβλημα.
Το συγκεκριμένο έχει approve για χρόνια χρήσης του και αυτό ψάχνουμε.

hopefull είπε:
υπαρχουν διαφορες ερευνες που μιλανε για παρενεργειες απο το να παιζεις με τις ορμονες σου αν ψαχτει καποιος.Στο site propeciahelp υπαρχουν διαφορες ερευνες, σε καποιες χωρες ηδη εχουν γινει αλλαγες στα on label precautions ας πουμε στη σουηδια προστεθηκε το persistant difficulty having an erection after discontinuation of the treatment". Στο Αγγλικο label προστεθηκε και αυτο που προστεθηκε στο σουηδικο και για την αυξημενη πιθανοτητα για breast cancer. Ολα αυτα για μενα ειναι χειροπιαστα παραδειγματα που πρεπει να τα ξερουν ολοι ακομη και αν δεν ειναι συχνα φαινομενα ειναι κατι που προστεθηκε στο label!Και αλλο να τα διαβαζεις αυτα σε καμια αντιβιωση που τη παιρνεις για μαι εβδομαδα και αλλο να τα διαβαζεισ σε χαπι που πρεπει να το παιρνεις καθε μερα για μια ζωη.
Εννοείς ότι παίζω με τις ορμόνες μου αντί να ψάχνομαι; Έχεις δίκιο, παίζω ναι, μου αρέσει και δεν ντρέπομαι να το πω.
Τώρα για το propeciahelp δεν θα πω. Παλιά που το είχα ψάξει δεν βρήκα κάτι για το 1mg χρήσης του. Ένα μέλος και πιθανών ιδρυτικό, ο Innotech, μας ήρθε εδώ, μας προειδοποίησε κλπ, αλλά όταν του ζήτησα αποδείξεις για όσα έλεγε (τις εξετάσεις του), εξαφανίστηκε.
Δεν λέω ότι δεν τις είχε ή έλεγε ψέματα, αλλά περίμενα να δω κάτι επίσημο πλην ένα άτομο πίσω από ένα πληκτρολόγιο που έλεγε διάφορα.
Τώρα όσο και αν έψαξα για breast cancer που λες, παρατήρησα ότι όλα αναφερόταν στο proscar 5mg, που πάλι δεν με ενδιαφέρει γιατί είναι 8πλασια ποσότητα από τι παίρνω εγώ.
Γνωρίζω ότι η μείωση τόσο πολύ των ανδρογόνων σε νεαρά άτομα ενδέχεται να παρουσιάσει πολλά, εδώ μιλάμε για το πως να έχουμε αποτέλεσμα με όσο το δυνατόν μικρότερη ποσότητα φινας.

hopefull είπε:
Τα λεω αυτα σε σενα γιατι ειπες "θα αναφερα τη φινα να την παρει αλλος αν εγω δεν γνωριζα απολυτα οτι ειναι safe"...πως το γνωριζεις οτι ειναι απολυτα safe? εδω η ιδια η φαρμακευτικη που το πουλαει αναγκαζεται να βαζει νεα warnings στο label με βαση νεοτερες ερευνες! Συμφωνω οτι δε πρεπει να τρομοκρατειται ο κοσμος απο λαμογια που θελουν να πουλησουν snake oils αλλα απο την αλλη δεν κανενας δε μπορει να ξερει οτι ειναι απολυτα safe.
Επαναλαμβάνω ότι είπα και παραπάνω. Μέχρι στιγμής, επειδή δεν έχω δει με τα μάτια μου κάτι όντως χειροπιαστό του στυλ "προειδοποίηση για όσους παίρνουν φινα 1mg" και να εξηγεί, λέω ότι λένε και οι Έλληνες και Αμερικάνοι γιατροί, το 1mg θεωρείται safe.
Ρώτησες κάποιον γιατρό εσύ πχ και σου είπε είναι επικίνδυνο; Αν ναι, να το συζητήσουμε. Έχω ρωτήσει όπως ανέφερα πολλούς γιατρούς και αν τύχει να βρω και άλλον πχ, θα τον ρωτήσω και αυτόν. Όταν κάποιος μου πει ότι "στοπ αυτό είναι επικίνδυνο που κάνεις", θα το ψάξω καλύτερα.Αν εσύ γνωρίζεις κάτι άλλο, μπορείς να το παραθέσεις να το δούμε όλοι.

Όπως επίσης να επαναλάβω ότι δεν το κάνω εγώ safe, αλλά οι γιατροί που όλοι μας πηγαίνουμε.
Δεν μπορεί να ρωτήσει κάποιος έχω κοκκινίλες και να του πούμε τράβα στο γιατρό σου, μην ακούς τον καθένα και σε τόσο σοβαρό θέμα να λένε οι γιατροί είναι οκ και εμείς να επιμένουμε σε άλλο.
Επίσης, να πω και το άλλο, μπορεί οι γιατροί μας να λένε ότι και οι έρευνες και ασφαλώς να μην το έχουν ψάξει με άλλα στοιχεία και να ισχύει ότι οντως κάνει ζημιά η φινα, δεν αντιλεγω εδώ.

Εγώ προσωπικά δεν τάσσομαι υπέρ κανενός, ούτε γιατρού, ούτε τι λέει η κάθε εταιρία.
Και την Merck την κράζω και την θεωρώ ότι μπορεί να κρύβει πολλά.
Και μερικούς γιατρούς θα κράξω ότι μπορεί να τα παίρνουν από την Merck και να τα λένε όλα καλά. πχ ο dr Rassman, που διατηρεί blog. Τα λέει όλα καλά, ότι η φινα είναι safe και παραπέμπει σε αποδείξεις με έρευνες. ΟΚ μέχρι εδώ.
Αλλά διάβασα σε ένα post του που έλεγε σε έναν που δεν είχε πρωινές στύσεις (κάτι που είδα και εγώ και το έχω πει πολλές φορές άλλωστε) από την φίνα, ότι δεν είναι από την φινα αλλά από αλλού κλπ. Κάτι που δεν ισχύει φυσικα γιατί δεν παίζει με το μυαλό το πρωί, αλλά με το σώμα, άρα άκυρο το να το έχει στο μυαλό του, που έλεγε ο γιατρός και είναι ασφαλώς από την φινα.
Εκεί ναι, θα πω για το φάρμακο. Αλλά το λέω επειδή το γνωρίζω. Και θα γνωρίζω και για το 1mg, όταν δω κάποια είδηση ή κάτι άλλο επικίνδυνο.

Επίσης, η ένωση Αμερικανών καταναλωτών, που καμία σχέση δεν έχει με την δική μας, έχει δικό της εργαστήριο και διεξάγει ανεξάρτητες έρευνες σε δικό της εργαστήριο.
Αν παρακολουθήτε, θα δείτε ότι τελευταία έχει ξεσπάσει ένας πόλεμος με τις βιομηχανίες πλαστικών (μπουκάλια, μπιμπερό κλπ) για μια επικίνδυνη ουσία που υπάρχει μέσα και προκαλεί μέχρι και καρκίνο.
Η ένωση καταναλωτών, έκανε δικές της έρευνες και είδε ότι είναι επικίνδυνο, σε αντίθεση φυσικά με τις εταιρίες που έλεγαν το αντίθετο (και τον FDA να λέει το αντίθετο, δεν είναι άγιοι και αυτοί).
Έτσι λοιπόν, ξεκίνησε μια διαδικασία να αποσυρθεί/αλλάξει ή τι άλλο ζητά η ένωση.
Αν ήταν τόσο επικίνδυνο, δεν θα έλεγαν/έκαναν κάτι και εδώ; Δεν θα πήγαιναν οι καταναλωτές του propecia (που είναι χιλιάδες στην Αμερική) να το ψαξουν; Από το propeciahelp δηλαδή περιμένουν και ελπίζουν;
 

genesis

New Member
Απ: Και αλλα ασχημα νεα για τα αντιανδρογονα!

magic810 είπε:
που μειώνουν την παραγωγή τεστοστερόνης
απο ποτε η φινα μειώνει την παραγωγη τεστοστερονης? (magic δεν το λεω για εσενα αλλα για ολους αυτους που λαλακιζονται με τις διαφορες ερευνες και τις κοτσαρουν οπου θελυν)

magic810 είπε:
Κατά τη διάρκεια της πενταετούς παρακολούθησης των ασθενών, πάνω από 400 εξ αυτών απεβίωσαν. Οι άνδρες που έπασχαν από καρδιακή ανεπάρκεια ή είχαν υποστεί έμφραγμα του μυοκαρδίου είχαν πάνω από διπλάσιες πιθανότητες να αποβιώσουν σε σύγκριση με τους συμμετέχοντες που δεν έπασχαν από καρδιακή νόσο ή που είχαν μόνο ένα σύμπτωμα, όπως για παράδειγμα υψηλή χοληστερόλη αίματος. Όπως ανέφεραν οι ερευνητές, 26% των ανδρών με καρδιακή ανεπάρκεια ή με προηγούμενο έμφραγμα του μυοκαρδίου απεβίωσαν, σε σύγκριση με μόνο 11% των υπολοίπων ασθενών.
το ενδεχόμενο αυτοι που ειχαν καρδιακη ανεπαρκεια να ειχαν περισσοτερες πιθανονητες να εγκαταλειψουν τα γηινα, παιζει να οφειλεται και καθολου στο οτι ΕΙΧΑΝ ΚΑΡΔΙΑΚΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ? ή μονο οφειλεται στη ληψη των εν λογω φαρμακων? ε ρε θα τρελαθουμε τελειως.....................
magic810 είπε:
Την ίδια στιγμή, και πάλι στη Βρετανία, ειδικοί της Ρυθμιστικής Αρχής για τα Φάρμακα και τα Προϊόντα Υγιεινής (ΜΗRΑ) αποφάσισαν να προσθέσουν νέες προειδοποιήσεις στη συσκευασία του φαρμάκου φιναστερίδη (εμπορική ονομασία Ρroscar), το οποίο χορηγείται για την υπερπλασία του προστάτη. Η απόφαση ελήφθη ύστερα από αναφορές για εμφάνιση πέντε περιπτώσεων καρκίνου του μαστού σε άνδρες που λάμβαναν το φάρμακο στη χώρα. Η ΜΗRΑ, έπειτα από ενδελεχή ανάλυση, ανακάλυψε ότι έχουν καταγραφεί συνολικά 53 περιπτώσεις ανδρών που ανάπτυξαν καρκίνο του μαστού, εν όσω λάμβαναν φιναστερίδη. Σε ανακοίνωσή της η Αρχή τονίζει ότι «οι ασθενείς που λαμβάνουν φάρμακα με φιναστερίδη θα πρέπει να αναφέρουν αμέσως στον γιατρό τους οποιαδήποτε αλλαγή εμφανιστεί στον ιστό των μαστών, όπως είναι όζοι, πόνος ή έκλυση υγρού από την περιοχή της θηλής.Με βάση την ανασκόπησή μας, συστήνουμε την προσθήκη προειδοποίησης για καρκίνο του μαστού σε όλα τα προϊόντα που περιέχουν φιναστερίδη».
σαυτο παω πασο...παιζει όμως και πολυ ρόλο η προδιάθεση... αλλα δεν νομιζω οτι ποσότητες μικρότερες ή ίσες του 1mg να έχουν παρενέργειες στην πλειονότητα. εξαλλου παιδια, μην κολλαμε με το 1mg ή τα 5mg. δεν ειναι στανταρ η δοσολογία. επίσης είνια αλλο να παιρνεις 5 mg τη μερα και άλλο 1 Mg. επίσης σε φάση συντήρησης (και γενικότερα) δεν είναι αναγκαία η λήψη φινας καθημερινα αλλα EOD και μπορεί κάποτε να αποδειχθεί και για λιγοτερο. (παίζει ρόλο ο χρόνος ενεργοποίησης και παραμονης του φαρμακου στον οργανισμο. αυτο καλο θα ηταν να μας το πει καποιος που εχει ασχοληθει πιο πολυ). ΟΚ, οι ερευνες μπορει να μην το αναφερουν ευδιακριτα, αλλα η πραξη τριγυρω μας και ο πειραματισμος αυτο δειχνει.

[/quote]
 

Hopefull

New Member
Απ: Και αλλα ασχημα νεα για τα αντιανδρογονα!

Ακη οι πρωινες στησεις που ειδες λιγοτερες εχουν επανελθει πλεον ή απλα το χεις συνηθισει το side και συνεχιζεις?το ειχα και εγω αυτο το sideeffect...
 

show_palmettos

New Member
Απ: Και αλλα ασχημα νεα για τα αντιανδρογονα!

ΑΚΗ..παλια εγραφες οτι η σωστη ημερησια δοσολογια ειναι το 1mg..τωρα λες πως αποτελεσματα μπορει να εχει καποιος και με 0,6mg . δηλαδη λες με αλλα λογια το 1mg προκαλει περισσοτερες παρενεργειες απο το 0,6 mg γιαυτο ας παιρνουμε καλυτερα 0,6mg
Λες απο τη μια οτι η φινα ειναι safe και απο την αλλη λες οτι παιζεις με τις ορμονες σου παιρνοντας φινα...και το ευλογο ερωτημα ειναι...πως καποιος παιζει με τις ορμονες του αφου παιρνει ασφαλη δοση? ασφαλη δοση = αποφυγη παρενεργειων =δεν παιζω με τις ορμονες μου αλλα τις σεβομαι
βαζεις το χερι σου στη φωτια οτι η φινα εστω και με 0,6mg δεν μικραινει το πεος?
αξονας των γονατροπιδων δεν ξερω τι σημαινει....ο ινοτεκ οντως με φοβισε και μαζι με μενα φοβισε πολυ κοσμο..ομως για δες σε παρακαλω αυτο το λινκ http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=1354

ΚΑΙ ΔΕΣ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ
~Nevermind , 04-07-2005 16:18:
αυτοπροσώπως η μέσω τηλεφώνου ιατρους και οργανωσεις παροχης βοήθειας για την σεξουαλική ανικανότητα οπως δηλωσαν οι μελετητές του παν. του standford(usα). για info μπορείτε να στείλετε email στο [email protected]
Γ.Τ. φοιτητής ιατρικής


εγραφε και πριν πεντε χρονια ο ινοτεκ κατα της φινας? για ποιο σκοπο? (αν ειναι αυτος)

εχω μπερδευτει ειλικρινα.....πρεπει κανεις να παιρνει φινα ή θα του προκαλεσει η φινα παρενεργειες οπως προκαλεσε και σε σενα ακη και τις εχεις γραψει σε αλλο ποστ σου?
 

genesis

New Member
Απ: Και αλλα ασχημα νεα για τα αντιανδρογονα!

show_palmettos είπε:
ΑΚΗ..παλια εγραφες οτι η σωστη ημερησια δοσολογια ειναι το 1mg..τωρα λες πως αποτελεσματα μπορει να εχει καποιος και με 0,6mg . δηλαδη λες με αλλα λογια το 1mg προκαλει περισσοτερες παρενεργειες απο το 0,6 mg γιαυτο ας παιρνουμε καλυτερα 0,6mg
Λες απο τη μια οτι η φινα ειναι safe και απο την αλλη λες οτι παιζεις με τις ορμονες σου παιρνοντας φινα...και το ευλογο ερωτημα ειναι...πως καποιος παιζει με τις ορμονες του αφου παιρνει ασφαλη δοση? ασφαλη δοση = αποφυγη παρενεργειων =δεν παιζω με τις ορμονες μου αλλα τις σεβομαι
βαζεις το χερι σου στη φωτια οτι η φινα εστω και με 0,6mg δεν μικραινει το πεος?
αξονας των γονατροπιδων δεν ξερω τι σημαινει....ο ινοτεκ οντως με φοβισε και μαζι με μενα φοβισε πολυ κοσμο..ομως για δες σε παρακαλω αυτο το λινκ http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=1354

ΚΑΙ ΔΕΣ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ
~Nevermind , 04-07-2005 16:18:
αυτοπροσώπως η μέσω τηλεφώνου ιατρους και οργανωσεις παροχης βοήθειας για την σεξουαλική ανικανότητα οπως δηλωσαν οι μελετητές του παν. του standford(usα). για info μπορείτε να στείλετε email στο [email protected]
Γ.Τ. φοιτητής ιατρικής


εγραφε και πριν πεντε χρονια ο ινοτεκ κατα της φινας? για ποιο σκοπο? (αν ειναι αυτος)

εχω μπερδευτει ειλικρινα.....πρεπει κανεις να παιρνει φινα ή θα του προκαλεσει η φινα παρενεργειες οπως προκαλεσε και σε σενα ακη και τις εχεις γραψει σε αλλο ποστ σου?

δε θελω να κανω το δικηγορο του εξω από εδω ΑΛΛΑ (ακη σορρυ)
δεν μπορω να καταλαβω την πρεμουρα που μας εχει πιασει με το θεμα της φινας? μήπως όλο μας το αγχος και το άχτι και την παραπανησια χαζοαγχωτικη ενεργεια θέλουμε να την περασουμε με τη μορφη της αμφισβήτησης, έχοντας συνηθισει απο την ηλιθια ανθρωπινη φυση μας να μεταλλασουμε το καθετι μας συμβαινει σε φοβία και να αγχωνόμαστε για την μετεπειτα πιθανη αρνητικη ροη των πραγματων? μηπως αυτα τα κατα τα αλλα πανεξυπνα αλλα προς το παρον ηλιθια ανθρωπινα οντα έχουν προκατειλημενες απο φοβια απόψεις? και πέρα απο το θεωρητικο κομματι...

1. δε μας κανει που ο ακης και ο καθε ακης πειραματιζεται ακομα περισσοτερο και απο τις εταιριες και μας λεει την αποψη του?
2. δε θεωρεις λογικο να αλλαζει αποψη ο ανθρωπος? να σου πω απλα οτι μετα απο 10-20-30 χρονια και αναλογα με τα προσωπικα προβληματα του καθενός εκεινη την περιοδο η φαλακρα θα ειναι σαν κατι που δεν υπηρξε ποτε επειδη ο καθενας μας θα εχει διαπιστωσει την πραγματικη σημαντικοτητα των πραγματικων θεματων της ζωης μας? που και αυτα με τη σειρα τους θα φυγουν για να παρουν θεση αλλα? οταν θα εχεις να αντιμετωπισης ενα σημαντικοτερο θεμα για τη ζωη σου δε θα λες απο μονο σου ``χεστηκα για τη φαλακρα?`` καποιος όμως τοτε θα μπει στο forum και θα σου πει, ``κατσε ρε φιλε εσυ καποτε ασχολιουσουν και μας ελεγες αυτα τωρα γιατι δεν ειναι σημαντικο? κλπ κλπ κλπ``
3. έχουν βγει και άλλες ερευνες που λενε ΟΤΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΦΙΝΑ ΑΝΩ ΤΟΥ 0.2 mg /εχει αποτελεσμα για την ανδρωγεννετικη αλωπεκια. οποτε αυτο που σου λεει ο ακης εχει και ερυευνητικο υποβαθρο. οκ ψαχνουμε όλοι ετοιμεσ λύσεις αλλα ας είμαστε τόσο ευκολόπιστοι όσο και δυσκολόπιστοι και όχι η αρνητικότητα και η αποστροφη να υπερνικα τα θετικότητα.
4. ναι λεει οτι 1mg εχει λιγοτερες παρενεργειες απο 0.6. τον ακη ήθελες να στο πει? δεν το καταλαβαινεις απο μόνος σου? ΑΛΛΑ απο την άλλη σου λεει και οτι 1mg δεν έχει λιγότερες παρενεργειες απο 0.6. τωρα υποθετω μπερδεύτηκε το πράγμα έτσι? ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ. ΔΟΚΙΜΑΖΕΙΣ=ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ και ΔΟΚΙΜΑΖΕΙΣ=ΠΑΘΑΙΝΕΙΣ=2ΧΜΑΘΑΙΝΕΙΣ
5. εδω ρε αδερφε τραβας λαλακια και παιζεις με τις ορμ΄΄ονες σου, βλέπεις ένα ωραία νινι και παίζεις με τις ορμόνες σου, κουράζεσαι και παιζεις με τις ορμόνες σου δεν θα παιζεις με αυτο? το θεμα ειναι ποσο παιζεις. ΔΟΚΙΜΑΖΕΙΣ=ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ. δε θες να δοκιμασεις=αποθημένο. εκτος βεβαια και αν μπορεσεις και ξεπερασεις εν μια νυκτει το θεμα ΑΑ. τοτε πασο.
6. πες μου ποσες φορες οταν ησουν πιτσιρικας δε νομιζες οτι ειχες μικρο πουλι, ή οτι ειχες καποιο θέμα μέχρι που απαυτωθήκατε με μια γυναικα (για αλλους αντρα, δεν θα τα χαλασουμε εκει) και απο εκει και περα δεν ξανασκεφτηκες αυτα τα πραγματα γτ κανενας κατα την ωρα της πραξης δεν ασχοληθηκε με αυτο. ανεξαρτητα αν ειχες προβλημα ή όχι. λες αφου η γυνη το δέχτηκε είμαι οκ. δεν ξερεις όμως αν εισαι οκ γιατι πολυ απλα και η αλλη δεν ξερει την τυφλα της. θελω να πω οτι ολα τα πραγματα είναι στο μυαλό. οπως και η ΑΑ. νομιζουμε οτι δε θα γινουμε αποδεκτοι. αν ομως ερθει όλος ο κόσμος μπροστα μας και μας πει ``φίλε εισαι πιο ωραιος και σε γουσταρω πιο πολυ ετσι`` και ταυτοχρονα εχεις και καμια 10αρια γκομενες δε θα σε νοιαζει καν..αλλα δεν τολμαμε καν. αυτο ειναι το κακο μας. δεν τολμαμε ουτε στην προσωπικη μας ζωη ουτε στη θεραπεια.
7. το θεμα εντελει ειναι το εξης. παιζουν πολλα θεματα οταν μιλαμε για εταιριες και ανταγωνιστες. εμας δεν πρεπει να μας νοιαζει τι και πως. δεν ψαχνουμε να βρουμε τον καλο και τον κακο. θελουμε να κανουνε τη δουλεια μας. τους γραφουμε ολους και κανουμε αυτο που θελουμε. και ειπα και πιο πριν, προσωπικα δε με νοιαζει αν ειναι απρουβ και ξεαπρουβ. το νερο ειναι απρουβ? γι απερνα το απο ενα ελεγχο και το ξανασυζηταμε.
8 και πιο σημαντικο. τα οσα εγραψα μπορει να φαινονται ή και να είναι σε αυστηρό υφος αλλα δεν έχει σε καμία περιπτωση να κανει με εσενα. δεν εχω προσωπικα και δεν θελω να αποκτησω. με απολυτο σεβασμο, genesis. (xaxaxaxaxa σα να στελνω γραμμα νοιωθω χααχαχαχχα)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα