Καινουριος στο forum - σκεψη για μεταμοσχευση- γνωμες

xrs4

New Member
Γεια σας παιδια και χρονια πολλα για τις ημερες.. ειμαι 28 χρονων και εχασα σχετικα νωρις τα μαλλια μου ηδη απο την ηλικια των 22-23 αρκετα, αν και ειχε ξεκινησει ηδη η τριχοπτωση απο τα 20 μου. Ανδρογενης αλωπεκια κλασσικα.. εχω σκεφτει για μεταμοσχευση τελευταιο καιρο αλλα διαβαζω και βλεπω διαφορα, αν και εχω καποια παραδειγματα παιδιων π ξερω και επισης πολυ με βοηθησε εδω το φορουμ και οι κουβεντες που κανετε καθως και οι φωτογραφιες. να σας πω αρχικα οτι πρεπει να μαι στο επιπεδο 6. Η σκεψη μου ειναι να κανω μεταμοσχευση οχι βεβαιως για να εχω τα μαλλια π ειχα στα 18 ουτε να μην υπαρχει κενο στο κεφαλι μου. Εχω σκεφτει κατι αλλο. Θελω να προσπαθησω να καλυψω οσο το δυνατον περισσοτερο την κενη περιοχη, εξαιρουμενων κροταφων βεβαιως, μην πω και καν κατεβασμα hairline, και να προσπαθησω να καλυψω οσο το δυνατον περισσοτερο το crown καθως και το πανω μερος. Θα θελα ας το πουμε να δειχνω ναι μεν οτι εχω αραιωση η και καραφλα αλλα καπως πιο φυσιολογικη για την ηλικια σε σχεση με το τελειως κενο που χω τωρα επανω. ειναι εφικτο αυτο πιστευετε? ακομα να συνεχισω να τα κουρευω κοντα. σκεφτομαι ενα αποτελεσμα στο στυλ '' μου πεσανε 100 τριχες απο ενα σημειο και πηρα πχ χαπια η σπρει και μου βγηκανε οι 60 ξερω γω''. θελω να δειχνει φυσικο απλα να χει το κεφαλι μου μια γενικη αραιωση και λιγο καραφλα σε σχεση με οπως ειναι τωρα. επισης ενδιαφερομαι για fue 100 % δεν θελω να μπλεκω με λωριδες και τετοια και ενδιαφερομαι στη μεταμοσχευση ολων των τριχοθυλακιων που ειναι στο σβερκο, τα κατσομαλλα που λεμε, που εχω δει οτι ειναι εφικτο. και περιοχη γεμιζεις και γλιτωνεις και απο διαρκη καθαρισμο εκει !! θα χαρω να ακουσω γνωμες, γιατρους και κλινικες, αν και αυτα τα βλεπουμε και αργοτερα. ευχαριστω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Flosk

Well-Known Member
Γεια σας παιδια και χρονια πολλα για τις ημερες.. ειμαι 28 χρονων και εχασα σχετικα νωρις τα μαλλια μου ηδη απο την ηλικια των 22-23 αρκετα, αν και ειχε ξεκινησει ηδη η τριχοπτωση απο τα 20 μου. Ανδρογενης αλωπεκια κλασσικα.. εχω σκεφτει για μεταμοσχευση τελευταιο καιρο αλλα διαβαζω και βλεπω διαφορα, αν και εχω καποια παραδειγματα παιδιων π ξερω και επισης πολυ με βοηθησε εδω το φορουμ και οι κουβεντες που κανετε καθως και οι φωτογραφιες. να σας πω αρχικα οτι πρεπει να μαι στο επιπεδο 6. Η σκεψη μου ειναι να κανω μεταμοσχευση οχι βεβαιως για να εχω τα μαλλια π ειχα στα 18 ουτε να μην υπαρχει κενο στο κεφαλι μου. Εχω σκεφτει κατι αλλο. Θελω να προσπαθησω να καλυψω οσο το δυνατον περισσοτερο την κενη περιοχη, εξαιρουμενων κροταφων βεβαιως, μην πω και καν κατεβασμα hairline, και να προσπαθησω να καλυψω οσο το δυνατον περισσοτερο το crown καθως και το πανω μερος. Θα θελα ας το πουμε να δειχνω ναι μεν οτι εχω αραιωση η και καραφλα αλλα καπως πιο φυσιολογικη για την ηλικια σε σχεση με το τελειως κενο που χω τωρα επανω. ειναι εφικτο αυτο πιστευετε? ακομα να συνεχισω να τα κουρευω κοντα. σκεφτομαι ενα αποτελεσμα στο στυλ '' μου πεσανε 100 τριχες απο ενα σημειο και πηρα πχ χαπια η σπρει και μου βγηκανε οι 60 ξερω γω''. θελω να δειχνει φυσικο απλα να χει το κεφαλι μου μια γενικη αραιωση και λιγο καραφλα σε σχεση με οπως ειναι τωρα. επισης ενδιαφερομαι για fue 100 % δεν θελω να μπλεκω με λωριδες και τετοια και ενδιαφερομαι στη μεταμοσχευση ολων των τριχοθυλακιων που ειναι στο σβερκο, τα κατσομαλλα που λεμε, που εχω δει οτι ειναι εφικτο. και περιοχη γεμιζεις και γλιτωνεις και απο διαρκη καθαρισμο εκει !! θα χαρω να ακουσω γνωμες, γιατρους και κλινικες, αν και αυτα τα βλεπουμε και αργοτερα. ευχαριστω
Φιλε καλησπερα και χρονια πολλα. Η λυση που προτεινεις αν και δεν συνηθιζεται ειναι αυτο το οποιο θα εκανα και γω αν ημουν 6αρης.. Θα ξεκιναγα απο πισω προς τα μπρος και θα ανεβαζα τα πλαγια οσο μπορουσα πιο ψηλα χωρις να ασχοληθω με τη hairline. Πιστευω πως η νουμερο 1 προταιραιοτητα ειναι η φυσικοτητα στην αραιωση, μετα η μεγαλυτερη δυνατη καλυψη και τελος η hairline που ειναι η βιτρινα αλλα στα μεγαλα norwood δεν πρεπει να ειναι προταιραιοτητα..
 

zotrix

Active Member
φίλε ειναι δύσκολα τα πράγματα. Να ξέρεις οτι όπως είσαι τώρα έχεις το μεγάλο πλεονέκτημα ότι μπορείς να ξυρίσεις το κεφάλι σου. Αν κάνεις μεταμόσχευση υπάρχει μεγάλη πιθανοτήτα ακόμη και με FUE να μην μπορείς να τα παρείς 1η σκάλα (καλά για στριπ δεν το συζητάμε). Δεδομένου ότι θα χρειαστείς τουλάχιστον 3 μεταμοσχεύσεις και θα πρέπει να είσαι τυχερός για να πετυχουν όλες, εγώ θα σου πρότεινα να μην κάνεις τίποτα και να απλα να το αποδεχτείς.
 

gkast

Active Member
Πρέπει να μας δείξεις λίγο την δότρια σου γαι να καταλάβουμε σε τι επίπεδα είναι και πόσα μοσχεύματα μπορείς να βγάλεις...
Υπάρχει μια αξιόλογη προσπάθεια απο τον geroxoura εαν θυμάμαι καλά....και είναι σε φάση της δευτερης μετ/σης.
Το θέμα εαν υπάρχουν επαρκή μοσχεύματα στο σώμα σου και στα γένια σου ....για να κάνεις ένα συνδιασμό,πραγμάτων και την σωστή κλινική που να έχει εμπειρια σε body fue...
Καλή επιτυχία σε οτι διαλέξεις ......
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
φιλε μου πρεπει να ξερεις οτι τα πραγματα οσο μεγαλυτερο NW εισαι τοσο πιο δυσκολα ειναι.Πολυ πιθανον να χρειαστεις 2η ακομα κ 3 μμ για να καλυψεις ενα τοσο μεγαλο κομματι.δεν ξερω αν ισχυει παντως αυτο που λεει ο φιλος zotrix για το αν ακομα κ με fue δεν μπορεις να τα παρεις με την σκαλα 1.Εγω παντως θεωρω οτι το κοντο μαλλι οταν εχεις κανει μμ εχει ενα πλεονεκτημα.Να ξερεις παντως αν κ μεγαλος υποστηρικτης της fue υπαρχουν περιπτωσεις που το strip ειναι καλυτερο -ειδικα σε μεγαλα NW.οπωσδηποτε θα χρειαστεις κ grafts απο γεννια κ στηθος.Η μονη περιπτωση που ξερω σε τοσο μεγαλο nw κ εχω δει απο κοντα με ικανοποιητικο αποτελεσμα ειναι ο N094 (παλιο μελος του φορουμ)αλλα αν δεν κανω λαθος εχει κανει 3η 4 μεταμοσχευσεις.Καλη δυναμη σε οτι αποφασισεις κ καλο ειναι να βαλεις κ καμια φωτογραφια για να σε δουμε.
 

xrs4

New Member
ευχαριστω παιδια για τις γνωμες σας.. ειχα δει φωτογραφιες απο μεταμοσχευσεις 2 μελων του φορουμ.. ειμαι καπως σαν τον physio με λιγο μεγαλυτερο κενο στο crown.. οντως zotrix δεν θελω να μπλεξω με στριπ για το λογο οτι φοβαμαι το σημαδι γιατι θελω να τα παιρνω κοντα. απλα το κενο θελω να μειωσω, αυτο ακριβως που λεει ο flosk.. αν και ειδα οτι και ο physio που τα χει κοντα δεν φαινεται κατι απο την τεχνικη fue και γενικα και ενα παραδειγμα π χω και γω δει ειναι οτι δεν αφηνει σημαδια. η αληθεια ειναι οτι εχω αποδεχτει την κατασταση καιρο αλλα μιας και εχω δει οτι βελτιωνεται τη κατασταση με τις μεταμοσχευσεις δεν χανω και τιποτα να δειχνω μια λιγοτερη αραιωση και να μην εχω μεγαλο κενο. καλως θα ανεβασω και φωτο να ακουσω γνωμες.
 

xrs4

New Member
Φιλε καλησπερα και χρονια πολλα. Η λυση που προτεινεις αν και δεν συνηθιζεται ειναι αυτο το οποιο θα εκανα και γω αν ημουν 6αρης.. Θα ξεκιναγα απο πισω προς τα μπρος και θα ανεβαζα τα πλαγια οσο μπορουσα πιο ψηλα χωρις να ασχοληθω με τη hairline. Πιστευω πως η νουμερο 1 προταιραιοτητα ειναι η φυσικοτητα στην αραιωση, μετα η μεγαλυτερη δυνατη καλυψη και τελος η hairline που ειναι η βιτρινα αλλα στα μεγαλα norwood δεν πρεπει να ειναι προταιραιοτητα..
επειδη ειμαι καινουριος εδω περα ξερεις καποιον που να εχει κανει τετοιου ειδους μεταμοσχευση σαν και αυτη που ζηταω και που ανεφερες και συ?
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Φιλε αν εισαι 6αρης θα σου λεγα μην ασχοληθεις καθολου....Χρειαζεσαι παρα πολα λεφτα να βελτιωθεις.
Παρε κανα γκομενακι καντου τα εισητηρια και παντε καμια χαβαη-bora bora κτλ.
Βαλε φωτο να σε δουμε.
 

Δημητρης38

Active Member
Φιλος δες μια επεμβαση που εκανε χρηστης του Φορουμ στον Φελερ (δες τα θρεντ των μεταμοσχευσεων)...
Βαλε ολα τα μοσχευματα μπροστα και ξεχασε το μπιφτεκι πισω.
Θα χρειαστεις 3-4 επεμβασεις (αν σου φτασει η δοτρια) σαν αυτη του Φελερ για να εχεις και ικανοποιητικη πυκνωση.

Λεφτα να εχεις και ολα γινονται !!!!
 

gkast

Active Member
Το μόνο σιγουρο είναι να υπάρχει το μπάτζετ και η διάθεση...
Πάντως εαν κινηθείς με 35graft/cm2 έχεις ελπίδες να βγεί κάτι καλό στο μάτι αρκεί να μας δείξεις την δοτριά σου ....
 
Μπλουζα