Κάποιος να με ξεμπλέξει παρακαλώ!!!

falakro ftero

New Member
crossfire99 αν αυτο ειναι το τιμημα τοτε μαλλον θα το πληρωσω...αλλα γιατι το βλεπεις ετσι?απο οσο ξερω τα μαλλια της μεταμοσχευσης δεν πεφτουν απο τη στιγμη που θα βγουν...αυτο που θα χρειαστει να κανω ειναι ισως περισσοτερες απο 2-3 μεταμοσχευσεις λογο της εξελιξης του προβληματος διαχρονικα..τωρα οσο αναφορα στις θεραπειες το προσπαθησα παλιοτερα να μπω στο χορο οπως λες κ συ αλλα δεν εχω χορεψει ακομα σε ρυθμους που μου επιβαλουν αλλοι χωρις να ειμαι κ εγω συμφωνος με αυτο,οποτε απο τη στιγμη που δεν ανοικει στις επιλογες μου αυτη τη στιγμη η φαρμακευτικη αγωγη δεν μπαινω καν στη διαδικασια να προβληματιστω,αλλωστε για αυτο ανοιξα θεμα στο κεφαλαιο μεταμοσχευση και οχι σε αυτο με τις θεραπειες η στο αλλο που ο καθε ενας μας μπορει να πει γενικα τους προβληματισμους του.Με ενδιαφερει παρα πολυ να μου πεις γιατι δεν βλεπεις λυση με τη λογικη που αντιμετοπιζω το προβλημα μου και εισαι τοσο πιεστικος στο θεμα θεραπεια :-/ με προβληματησες αρκετα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

crossfire

Well-Known Member
falakro ftero είπε:
crossfire99 αν αυτο ειναι το τιμημα τοτε μαλλον θα το πληρωσω...αλλα γιατι το βλεπεις ετσι?απο οσο ξερω τα μαλλια της μεταμοσχευσης δεν πεφτουν απο τη στιγμη που θα βγουν...αυτο που θα χρειαστει να κανω ειναι ισως περισσοτερες απο 2-3 μεταμοσχευσεις λογο της εξελιξης του προβληματος διαχρονικα..τωρα οσο αναφορα στις θεραπειες το προσπαθησα παλιοτερα να μπω στο χορο οπως λες κ συ αλλα δεν εχω χορεψει ακομα σε ρυθμους που μου επιβαλουν αλλοι χωρις να ειμαι κ εγω συμφωνος με αυτο,οποτε απο τη στιγμη που δεν ανοικει στις επιλογες μου αυτη τη στιγμη η φαρμακευτικη αγωγη δεν μπαινω καν στη διαδικασια να προβληματιστω,αλλωστε για αυτο ανοιξα θεμα στο κεφαλαιο μεταμοσχευση και οχι σε αυτο με τις θεραπειες η στο αλλο που ο καθε ενας μας μπορει να πει γενικα τους προβληματισμους του.Με ενδιαφερει παρα πολυ να μου πεις γιατι δεν βλεπεις λυση με τη λογικη που αντιμετοπιζω το προβλημα μου και εισαι τοσο πιεστικος στο θεμα θεραπεια :-/ με προβληματησες αρκετα.

Σε καμια περιπτωση δεν θελω να σε προβληματισω.....η μεταμοσχευση ειναι η μοναδικη λυση στην τριχοπτωση εως σημερα και συμφωνω....δεν ειμαι πιεστικος στο θεμα θεραπεια....ειναι επιλογη σου....δεν συμφωνω στο θεμα μεταμοσχευση χωρις θεραπεια...δεν ξερω αν καταλαβαινεις την διαφορα.
Αφου που θελω να σου πω ειναι οτι αφου εχεις διαθεση και χρημα να κανεις 2 και 3 μεταμοσχευσεις,φροντισε να εχεις το καλυτερο αποτελεσμα.
3 μεταμοσχευσεις σε συνδυασμο με θεραπεια,ισον τουμπανο.
Σε διαφορετικη περιπτωση θα περασουν χρονια να δεις στον καθρεφτη το αποτελεσμα που θες......θα βαζεις και ταυτοχρονα θα αραιωνεις απο τα προυπαρχοντα....θα ξαναβαλεις και θα συνεχιζεις να αραιωνεις.....μεχρι να μεγαλωσουν τα μεταμοσχευμενα,θα χανεις και λιγα απο τα αλλα....εκτος αν το dna σου λεει stop και δεν συνεχιζω αλλο την τριχοπτωση ή την παω με ρυθμους χελωνας.
Δεν λεω οτι δεν σκεφτεσαι σωστα αλλα σε συμβουλευουμε για το σωστοτερο....
Σκεψου ομως και το ενδεχομενο την φαρμακευτικη αγωγη να στην επιβαλλει και ο γιατρος που θα κανει την μεταμοσχευση
 

falakro ftero

New Member
crossfire99 καλα κανεις και επισημαινεις το γεγονως οτι για πραγματικα καλο αποτελεσμα θεραπεια + μεταμοσχευση πρεπει να πανε ''πακετο'' για το λογο που πολυ απλοικα ανεφερες απο πανω!!Θαυμαζω ολους αυτους που εχουν τη θεληση και το πεισμα να κανουν με συνεπεια οποια θεραπια εχουν επιλεξει, απλα προσωπικα ειναι ενας δρομος που προσπαθησα και δεν μπορω να ακολουθησω!Επιπροσθετα σκεπτομενως οτι ολα αυτα τα φαρμακα εχουν και τρελες παρενεργειες θελω να τα αποφυγω οσο δε παει!(τελευταια φορα που ακολουθησα μια θεραπεια η σεξουαλικη μου διαθεση ειχε παει περιπατο και τοτε ημουν μολις 22 χρονων..τι να κανω το μαλλι αν δεν εχω ορεξη να............καταλαβαινεις!!)Οσο αναφορα το ενδεχομενο τη φαρμακευτικη αγωγη να την επιβαλλει ο γιατρος που θα κανει τη μεταμοσχευση,ειναι κατι το οποιο το εχω σαν ερωτημα στο post με το οποιο ανοιξα αυτο το θεμα και ακομα μια ξεκαθαρη απαντηση δεν εχω παρει,αν ξερεις τι παιζει θα με βοηθουσες!!!Αν ειναι για ορισμενο χρονικο διαστημα..π.χ. μεχρι να βγουν οι νεες τριχες αντε κ λιγο ακομα και μετα τελος,ειναι κομματι της μεταμοσχευσης οποτε δεν εχω θεμα να το κανω..αλλα παιζει να μου ζητησουν κατι περισσοτερο απο αυτο??!
 

n094

Active Member
Σε κάθε περίπτωση το λιγότερο που μπορεί να σου ζητήσει (όχι να σου επιβάλει) ο γιατρός είναι θεραπεία με μινοξιδιλη. Εσύ αποφασίζεις αν και ποια θεραπεία θες ή δεν θες. Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω με τον crossfire. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να δεις την κληρονομικότητα με τις εικόνες που έχεις γύρω σου από τον πατέρα σου τους παπούδες σου κλπ. Κάνε μια διάγνωση σε μια κλινική για το που πάει το NW σου και μετά αποφασίζεις τι θα κάνεις με τη μεταμόσχευση και τη θεραπεία σου. Αν για παράδειγμα το NW σου είναι για μέχρι 3, τότε πιθανά 1-2 μεταμοσχεύσεις να σε βοηθήσουν στο οπτικό αποτέλεσμα που θες να πετύχεις. Αν όμως πας για πάνω από 3 τότε μια θεραπεία είναι αναπόφευκτη για τους λόγους που αναφέρει και ο Crossfire.
 

Souzie

Member
Αγαπητέ Φαλακρό Φτερό,

Η μεταμόσχευση μαλλιών και η θεραπεία είναι 2 διαφορετικά πράγματα. Η θεραπεία λειτουργεί στο να περιορίζεται η τριχόπτωση των υφιστάμενων μαλλιών και η μεταμόσχευση στο να προσθέτει μαλλιά στις αραιές ή άδειες περιοχές.

Συστήνεται σε άτομα που προχωρούν σε μεταμόσχευση να αρχίσουν και θεραπεία αν δεν το έχουν πράξει ήδη ούτως ώστε να διατηρήσουν τα υφιστάμενα τους μαλλιά και να αποφύγουν τη δεύτερη μεταμόσχευση σε μικρό χρονικό διάστημα.

Εάν κάποιος επιλέξει ότι θα κάνει μεταμόσχευση αλλά δε θέλει να διατηρήσει τα δικά του μαλλιά και να προβεί σε μια 2η μεταμόσχευση όταν αυτά πέσουν τότε μπορεί να το πράξει. Η θεραπεία είναι θέμα επιλογής του καθενός, ο γιατρός απλά συστήνει.

Να διευκρινίσω ότι όταν μιλώ για θεραπεία εννοώ μίνοξ και φίνα. Είμαι στη διάθεση σου για οποιεσδήποτε άλλες απορίες.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
φιλε φαλακρο φτερο,δεν εχεις θεμα για μεταμοσχευση ακομα.Βεβαια σε λιγα χρονια ειναι 100% σιγουρο οτι θα χρειαζεσαι.Αν ξεκινησεις μια θεραπεια με μινοξιδιλη ενα dht blocker k ena σαμπουαν κετοκοναζολης θα καθυστερησεις πολυ αυτη την τριχοπτωση που ηδη εχεις κ ισως προλαβεις νεα γεννια καραφλοφαρμακων.Σιγουρα θα μπορουσες να παρεις κ φιναστεριδη που ισως σου ελυνε το προβλημα.......εγω ομως δεν θα το συνιστουσα σε κανεναν αυτο.Παντως μεταμοσχευση μην κανεις,εκτος αν θες να κανεις μαγκες με τα λεφτα σου τις κλινικες μαλλιων.
 

MANKAR

Active Member
Souzie είπε:
Συστήνεται σε άτομα που προχωρούν σε μεταμόσχευση να αρχίσουν και θεραπεία αν δεν το έχουν πράξει ήδη ούτως ώστε να διατηρήσουν τα υφιστάμενα τους μαλλιά και να αποφύγουν τη δεύτερη μεταμόσχευση σε μικρό χρονικό διάστημα.


αυτο δλδ σημενει οτι τα μεταμοσχευμενα μαλλια πεφτουν αν δεν ακολουθησουμαι μια θεραπεια??τελικα δεν ισχυει αυτο που λενε και κορο'ι'δευουν το κοσμο οτι τα μεταμοσχευμενα μαλλια δεν πεφτουν!!τι να το κανω απο τη στιγμη που ακολουθω και θεραπεια ??εγω θα εκανα μεταμοσχευση με το σκεπτικο οτι δεν θα ξαναβαζω στο κεφαλι μου μινοξιδιλες , φινες και οτι φαρμακο υπαρχει με ολες τις παρενεργειες που εχουν αυτα!!!
 

Souzie

Member
MANKAR είπε:
Souzie είπε:
Συστήνεται σε άτομα που προχωρούν σε μεταμόσχευση να αρχίσουν και θεραπεία αν δεν το έχουν πράξει ήδη ούτως ώστε να διατηρήσουν τα υφιστάμενα τους μαλλιά και να αποφύγουν τη δεύτερη μεταμόσχευση σε μικρό χρονικό διάστημα.


αυτο δλδ σημενει οτι τα μεταμοσχευμενα μαλλια πεφτουν αν δεν ακολουθησουμαι μια θεραπεια??τελικα δεν ισχυει αυτο που λενε και κορο'ι'δευουν το κοσμο οτι τα μεταμοσχευμενα μαλλια δεν πεφτουν!!τι να το κανω απο τη στιγμη που ακολουθω και θεραπεια ??εγω θα εκανα μεταμοσχευση με το σκεπτικο οτι δεν θα ξαναβαζω στο κεφαλι μου μινοξιδιλες , φινες και οτι φαρμακο υπαρχει με ολες τις παρενεργειες που εχουν αυτα!!!

Μανκαρ, όταν λέμε υφιστάμενα μαλλιά δεν εννοούμε τα μεταμοσχευμένα μαλλιά αλλά τα υφιστάμενα μαλλιά πριν τη μεταμόσχευση. Τα μεταμοσχευμένα ξεκαθαρίζω ότι δεν πέφτουν.
Ο λόγος που μπορεί να χρειαστεί κάποιος 2η μεταμόσχευση είναι ότι όταν πέσουν τα υφιστάμενα θα αδειάσει νέα περιοχή που θα θέλει γέμισμα, νοουμένου ότι η τριχόπτωση συνεχίζεται. Γιαυτό συστήνεται φαρμακευτική αγωγή για να σταματήσουμε την τριχόπτωση των υφισταμένων μαλλιών
 
Μπλουζα