Ιδιοκατασκευές

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Άκης

Administrator
Παράγγειλα τα εξής για να τα δοκιμάσω:
-saw palmetto/beta sitosterol (απόσταγμα). Τα συγκεκριμένα θα τα βάλω σε 5%regain και θα δημιουργήσω το δικό μου Scalp Med, αφού όπως θα δείτε τα βασικά του Scalp Med είναι η μινοξιδίλη και τα παραπάνω. Σε αυτό κατέληξα έπειτα από σχετική αναζήτηση όπου ενδέχεται το palmetto σε τοπική χρήση να μπορεί να δώσει τριχοφυία. Ναι, δεν υπάρχει κάποια έρευνα, αλλά πολλοί το αναφέρουν.
Με ενδιέφερε και το beta sitosterol γιατί δεν μπορούσα να το βρω αλλού. Το συγκεκριμένο, λένε ότι, υπάρχουν στην Ιαπωνία πολλά προϊόντα που το περιέχουν και έδειξε καλά αποτελέσματα.

-Τα συστατικά του Super Zix να το κάνω επιτέλους.

Τα συγκεκριμένα μου κόστισαν 87.30€ για ποσότητα να κρατήσει ένα χρόνο. Το μόνο που θα πρέπει να πάρω επιπλέον είναι το οινόπνευμα, το νερό και τη regaine. Πιστεύω, αν αξίζει φυσικά (που οι αναφορές λένε ότι κάνουν δουλειά), θα μας βγαίνουν υπερβολικά φτηνά τα συστατικά.

Για ότι περισσότερα νέα σχετικά, θα σας κρατήσω ενήμερους.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: Ιδιοκατασκευές

Περιέχει, αλλά δεν κάνει κάτι για το μαλλί μας σε τοπική εφαρμογή.
"Ασκεί εξαιρετικά ευεργετική επίδραση στην αποκατάσταση και διατήρηση της φυσιολογικής δομής και λειτουργίας του δερματικού ιστού, εντατικοποιώντας τη σύνθεση των βασικών πρωτεϊνών και τον σχηματισμό νέων κυττάρων."
Είναι παράγωγο της βιταμίνης Α. Υπάρχουν στο εμπόριο πχ έτοιμες υλοποιήσεις με Ρετινόλη, όπου αν κριθεί απαραίτητο, μπορώ να προσθέσω (πχ της Macrovita).
Αλλά δεν διάβασα κάπου ότι βοηθά. Συνήθως το βάζουν σε προϊόντα που περιέχουν μινοξιδίλη, για να περιορίζει την κοκκινίλα και την φαγούρα (δεν μασάω όμως, έχω ....αλόη :D ).

Πάντως να βγαίνει καπου στα 150-200€/χρόνο (αν πάρω και τα υπόλοιπα υλικά). Φανταστήτε με τα 600€ που ζητάνε άλλοι, πόσα χρόνια την βγάζω (οκ, είναι "μπιχτή", sorry :D)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ιδιοκατασκευές

δωσε μας το σκεπτικο σου ακη για το saw palmetto/beta sitostero

καλο μου ακουγεται εγω πιστευω παντως πολυ στα πεπτιδια χαλκου
βασικα τωρα που βρηκα χρονο (το χρημα μου μενει μονο)
θα κοιταξω να κανω κατι αντιστοιχο με βαση παντα την δικη σου ιδεα να ριξουμε αυτα πανω στην μινολιδιλη σκεφτομαι για αρχη να βαλω οπως ειπα πεπτιδια χαλκου και καποια αντιφλεγμονοδης ουσια επειτα θα μελετησω λιγο παραπανω καποια πραγματα πριν καταληξω στο τελειωμα

πολυ με βοηθησε αυτο που ειπες για την ρετινολη
εγω σκεφτομαι κατι απο βιταμινη Β και παραγωγα της

ΑΚΗ θα σου στειλω δειγμα ΔΩΡΕΑΝ απο το δικο μου και εσυ απο το δικο σου :) ;D :D ;)
 

Άκης

Administrator
Απ: Ιδιοκατασκευές

Βασικά, αν θυμάσαι την κουβέντα που είχαμε, σου είχα πει ότι θέλω να κάνω μία σύνθεση με μινοξιδίλη με επιπλέον δράση. Σκέφτηκα έτσι ότι το Scalp Med είναι καλό, οπότε ο κλώνος του καλύτερος ;)

Εσύ τι ακριβώς θέλεις να περιέχει για να το ψάξουμε;

Για βιταμίνη, αναγκαστικά πάμε σε Β6 η οποία μαζί με ψευδάργυρο, περιορίζουν σημαντικά την DHT.
Το b-sitosterol είναι, σε συνδιασμό με το palmetto, καλό blocker (δες και εδώ σχετικά).

Τα πεπτίδια δεν ξέρω που θα βρούμε που λες.

Για το δείγμα, μέσα είμαι ;)
'Η σε καμμία μελοντική συνάντηση μας, θα φέρω δοκιμαστικά μπουκαλάκια (όπως στις κολώνιες) ;D
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ιδιοκατασκευές

AGA αν θυμαμαι καλα πρεπει να περιεχει και το revivogen

τα πεπτιδια δεν κοιταξα ακομη που μπορουμε να τα προμηθευτουμε αλλα πιστευω θα βρουμε με λιγο ψαξιμο

για βιταμινη μαζι σου ειμαι Β ισως και καποιο παραγωγο της θα κοιταξω σχετικα και φυσικα ψευδαργυρο στον οποιο πιστευω επισης πολυ
και ειναι μια ουσια που απο τα φαγητα μας δυστυχως δεν την παιρνουμε στην απαραιτητη ποσοτητα επισης αν θυμαμαι καλα μεγαλες ποσοτετες ψευδαργυρου χανουμε και με τα υγρα που χανουμε στην εκσπερματωση

επισης στο dht σκευασμα μας θελω την γνωμη μου για το azelaid acid (ξερω ξερω δεν το πολυ πας αν θυμαμαι καλα) και φιναστερινη αλλα σε αρκετα μεγαλυτερο βαθμο απο οσο υπαρχει στο xandrox για η ποσοτητα που υπαρχει εκει ειναι πολυ μικρη και δεν νομιζω πως μπορει να βοηθησει σε μεγαλο βαθμο επισης η γνωμη σου για την αλλη ουσια που υπαρχει στο avodart αν την βαλουμε λες να δημιουργησει προβλημα και στους 2 τυπους αναγνωστες γιατι στο χαπι ξερω απο σενα οτι ειναι πιο επιννδυνο λογω οτι ο ενας αναγνωστης εππηρεαζει και εγκεφαλικες λειτουργιες
αλλα σε λοσιον τι γινετε εκει ?

οσο για growth μου ακουγετε καλα αυτο που ειπες για Sulfate minoxidil και λεω σαν βαση να παρουμε απο την κουρα την σκετη χωρις το azeraid acid και επειτα να την εμπλουτισουμε

επισης σαν 3 σκεψη εχω μερικα απο τα συστατικα που θα βαλουμε για να αποφυγουμε τους ερεθισμους στην growth να τα μαζεψουμε σε μια ακομη ωστε οχι τοσο να μην την εχουμε σαν θεραπεια αλλα περιστασιακα να την βαζουμε οπου σκοπος της θα ειναι να κανει μονο καλο στο δερμα και στα κυτταρα κενρικη ουσια η αλοη και παραδειγμα κατι σαν ρετινολη και ισως μερικες ακομη
βεβαια αυτο σαν σκεψη
αν δουμε οτι ειμαστε καλυμενοι απο ερεθισμους με τις 2 βασικες μας λοσιον
τοτε ισως δεν την χρειαστουμε καθολου

αυτα προχειρα εως τωρα εχω στο μυαλο μου

μενει μονο να το ψαξουμε λιγο ακομη και να προχωρησουμε στην υλοποιηση
 

panosm

Member
Απ: Ιδιοκατασκευές

Άκη το έχεις δοκιμάσει το " home made " med scalp;
το χρησιμοποιώ 2 μήνες και αφού μου τελειώνει λέω να πάω στο home made

* ή μήπως θα ήταν καλύτερα να συνεχίσω με minoxidil και zix ;
 

Άκης

Administrator
Απ: Ιδιοκατασκευές

Το έχω δοκιμάσει. Δεν μπορώ να πω αν είναι καλό ή όχι, θα δειξει. Αλλά σίγουρα είναι καλύτερο από την σκέτη μινοξ και πολύ φτηνότερο από το med scalp.
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Ιδιοκατασκευές

panosm είπε:
το saw palmetto και το beta sitosterol είναι το ίδιο πράγμα;

To saw palmetto περιέχει μικρές ποσότητες beta sitosterol.

Αλλά μην ασχολείσαι. Τα έχω δοκιμάσει και τα δυο και σε μικρές και σε πολύ μεγάλες ποσότητες.
Μόνο παρενέργειες μου δώσανε ...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Pathetic_Losser

New Member
Απ: Ιδιοκατασκευές

σκεφτομαι εκτος απο το κλασικο big3 που χρησιμοποιω εδω κ περιπου 1 μηνα, να πρoσθεσω κ 1 homemade topical
Αναμεσα σε spiro k super zix II ποιο θα μου προτεινατε?
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ιδιοκατασκευές

pathetic_looser είπε:
σκεφτομαι εκτος απο το κλασικο big3 που χρησιμοποιω εδω κ περιπου 1 μηνα, να πρoσθεσω κ 1 homemade topical
Αναμεσα σε spiro k super zix II ποιο θα μου προτεινατε?
φυσικα ενα τριτο με υγρη ντουτα φλουταμινη spiro GLA kai ALA
ψευδαργυρο βινατιμη β 6 και 12 απο εκει και περα υπαρχουν πολλα αλλα που μπορεις να βαλεις μεσα
 

Pathetic_Losser

New Member
Απ: Ιδιοκατασκευές

Ειναι ευκολο να μου δωσεις 1 σχετικο link για το πως τη φτιαχνουμε, ιδιοτητες κλπ κλπ φιλε Παναγιωτη?
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ιδιοκατασκευές

pathetic_looser είπε:
Απ'οτι καταλαβα αυτο το τριτο topical ειναι συνθετο σωστα,δεν ειναι μονο blocker ουτε μονο stimulant???
βασιζεται κυριως σε αντιανδρογωνα ντουτα αντιοξειδωτικες ουσιες
θελω να φτιαξω κατι που να ειναι ενα πολυ ισχυρό dht blocker
αλλα επειδη οσο και να μπλοκαρεις την dht αυτη συνεχιζει να αναπαραγεται στον οργανισμο μας
εκτος λοιπον απο το μπλοκαρισμα θελω να προστατευσω και τον θυλακα


pathetic_looser είπε:
Ειναι ευκολο να μου δωσεις 1 σχετικο link για το πως τη φτιαχνουμε, ιδιοτητες κλπ κλπ φιλε Παναγιωτη?
σε λιγες μερες που θα μου ερθουν ολα τα συστατικα θα κανω μια αναλυση ως προς ολα
ειχα και καποια προβληματα απο σελιδες που μου ακυρωσαν τις παραγγελειες

απλα φτιαχνοντας μια σκετη spiro δεν πιστευω πως μπορει ενα μονο συστατικο να κανει ολη την δουλεια

και επειτα δεν νομιζω πως οι περισσοτεροι εχουμε την δυνατοτητα να βαζουμε λοσιον ολη μερα στο κεφαλι μας εξαλλου για να σου δωσει τα μεγιστα η spiro πρεπει να μπαινει τουλαχιστον 2 αν οχι 3 φορες την μερα
και αν βγαλεις το πρωι που πολυς κοσμος βαζει μινοξιδιλη η το βραδυ μια αλλη λοσιον για μπλοκ τοτε τι θα βαζεις μια φορα την μερα spiro (οπου με μια φορα δεν ειναι και τοσο αρκτετη βλεπε ποσταρισμα του ακη οπου εξηγει παρα πολυ καλα ποσες φορες χρειαζεσαι την μερα να βαζεις spiro για να εισαι καλυμενος παο τους θυλακες σου για ενα 16ωρο

τελος και σημαντικοτερο αν σκεφτεις οτι το πρωι λουζεις το κεφαλι σου για να φυγει ο πιθανον ψευδαργυρος που εβαλες το προηγουμενο βραδυ μιας και πολλες φορες δεν αποροφατε τελεια απο το κεφαλι και μενει ξεραμενος αν λοιπον λουζεις το πρωι το κεφαλι σου βαλεις μινοξιδιλη μετα το μεσιμερι παλι βρεξεις αν οχι θα λουσεις το κεφαλι σου παλι για να βαλεις spiro και επειτα το βραδυ που θα εχεις να βρεξεις η να λουσεις το κεφαλι σου για να βαλεις η ρεβιβοτζεν η ζιχ η οτι αλλο βαζεις καταλαβαινεις οτι αυτο κατανταει κουραστικο

η ακομη αν θες να βγεις εξω τι θα κανεις θα βγεις το βραδυ εχοντας στο κεφαλι σου ενα καρο λαδι ,, δεν γινετε τουλαχιστον για μενα αυτο η το μεσιμερι αν θα πας για καφε

ελπιζω να μην εγινα κουραστικος

απλα θελω να πω πως επειδη οι ρυθμοι της ζωης ειναι πολυ γρηγοροι και δεν εχουμε ολοι την πολυτελεια λογω δουλειας να ειμαστε ολη μερα σε ενα καθρεφτη
ειναι αναγκαιο να εχουμε κατι καλο το οποιο να μας καλυπτει στα περισσοτερα χωρις να χρειαζεται να ειμαστε συνεχεια στον καθρεφτη
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα