Θεραπεία με Minoxidil από δερματολόγο

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

montekristo

New Member
Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για το πολύ χρήσιμο φόρουμ!
Βρέθηκα εδώ μετά απο αναζήτηση για θεραπείες τριχόπτωσης με minoxidil. Είχα ξεκινήσει θεραπεία για ανδρογενή αλλωπεκία τον Ιανουάριο μέσω ιδιωτικού δερματολόγου, η οποία γινόνταν με την παρασκευή μιας λοσιόν σε φαρμακείο. Τους πρώτους 3 μήνες είδα παρα πολύ καλά αποτελέσματα, η τριχόπτωση είχε σταματήσει και είχα αρκετες νέες μικρές τρίχες. Αλλά δυστυχώς άρχισα να βγάζω τρίχες λίγο πιο κάτω από τα μάτια :eek:. Έτσι στην επόμενη μου επίσκεψη στο γιατρό, αποφασίσα να σταματήσω.
Τώρα τελευταία άρχισα να χάνω αρκετες τρίχες ξανά(οι τρίχες κάτω απο τα μάτια έπεσαν :D), και θα ήθελα να συνεχίσω κάποια μορφή θεραπείας αντίστοιχη με αυτή που ακολούθησα. Θέλω να σας παραθέσω τη συνταγή της lotion για να μου πείτε τη γνώμη σας για το αν θα πρεπε να ξανακάνω την ίδια lotion ή να την τροποποιήσω.

Minoxidil 5gr
Tretinoin 16mg
Elocon Solution 90ml
Biotine Amp, No1
L-Cysteine 300mg
Progesterone 500mg
Propylene glycole 5gr
Eau de Rose, 3gr
Πρωί-Βράδυ

Λόγω της τριχοφυίας στην περιοχή κάτω απο τα μάτια, σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλό να ελατώσω κάτι από τα παραπάνω, ή να εφαρμόζω τη λοσιόν μέρα παρα μέρα. Όσο αφορά τα υπόλοιπα συστατικά, θεωρείτε ότι είναι απαραίτητα ή μπορώ να αφαιρέσω κάποια για να μειώσω το κόστος(~40€/μήνα :'() ;
Ευχαριστώ!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: Θεραπεία με Minoxidil από δερματολόγο

Γεια σου και σένα montekristo.
Βασικά πλην της μινοξιδίλης, έχει Tretinoin και Elocon (για την κοκκινίλα λογικά) αλλά έχει όμως προγεστερόνη, ορμόνη στις γυναίκες, παράγεται φυσιολογικά στο σώμα για να διασφαλίσει την δημιουργία μιας παχιάς επένδυσης της μήτρας (ενδομήτριο), που διευκολύνει την εμφύτευση του εμβρύου. Η συγκεκριμένη ορμόνη αναφέρεται σαν ανταγωνιστική της DHT.Η συγκεκριμένη ορμόνη, ενδέχεται να κάνει το προϊόν να αποροφηθεί από το υπόλοιπο σώμα.
Τώρα το τι επιπτώσεις ενδέχεται να έχει η συγκεκριμένη ορμόνη στο σώμα μας, "α ρο νόου", αλλά σου κάνει να απορροφηθούν και τα άλλα, μαζί και η μινοξιδίλη.
Άρα, λογικό μου φαίνεται να είδες τρίχες κάτω από τα μάτια...

Δεν ξέρω, αλλά η όλη υλοποίηση μου θυμίζει ένα άλλο προϊόν, ονόματι "Promox" (snake oil, by the way)...

Ξεκινάς "πετώντας" την λοσιόν αυτήν.
Μπορείς να πάρεις μινοξιδίλη 5% (άλλη, όχι αυτήν την λοσιόν που σου δώθηκε) και να βάζεις μία φορά την ημέρα. Ή να πάρεις 2% x 2 φορές την ημέρα.
Για μένα, αν ισχύει η εικόνα που έβαλες στο προφίλ σου, είσαι δηλαδή κλάσης 1,άρα στην αρχή, πάρε το Revivogen.
Θα σου συνιστούσα το Ζιχ, αλλά δεν έχει μέσα regrowth συστατικά όπως το Revivogen.
Αν έχεις μεγάλο αραίωμα, πάρε και το regaine, αλλιώς, μείνε σε revivogen.
 

montekristo

New Member
Απ: Θεραπεία με Minoxidil από δερματολόγο

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Μπορώ να προμηθευτώ Regaine από φαρμακείο στην Ελλάδα? Εχω την εντύπωση οτι επιασα μια διαφήμιση για Regaine στη τηλεόραση...?
Για το revivogen απ'οτι βλέπω στο φορουμ συμφέρει απευθείας απο το επισημο site. Εχω μια σχετική εμπειρία με παραγγελία απο Αμερικη και τελωνείο->ΕΟΦ και σκέφτομαι να ψαξω κατευθείαν για regaine.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Θεραπεία με Minoxidil από δερματολόγο

καλησπερα
ναι το regaine μπορεις να το παρεις και απο φαρμακειο
η τιμη του ειναι 29 και κατι ψιλα ευρω
τοσο κοστιζει το 1 μπουκαλι

παρε καλυτερα απο εξωτερικο το ιδιο προιον με πολυ λιγοτερα χρηματα

και τσεκαρε την λυση revivogen που λεει ο ακη
οσο για το promox ναι υπαρχει σχετικο θεμα στο φορουμ
και αυτο με την ορμονη ισχυει οπως το ειπε ο ακης
το εχεις ξανα γραψει ακη στο θεμα promox

καλο ειναι τα κανουργια μελη να ριχνεται μια ματια στο φορουμ
μιας και εχει πληθωρα θεματων που θα σας φανουν πολυ χρησιμα
 

Άκης

Administrator
Απ: Θεραπεία με Minoxidil από δερματολόγο

montekristo είπε:
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Μπορώ να προμηθευτώ Regaine από φαρμακείο στην Ελλάδα? Εχω την εντύπωση οτι επιασα μια διαφήμιση για Regaine στη τηλεόραση...?
Για το revivogen απ'οτι βλέπω στο φορουμ συμφέρει απευθείας απο το επισημο site. Εχω μια σχετική εμπειρία με παραγγελία απο Αμερικη και τελωνείο->ΕΟΦ και σκέφτομαι να ψαξω κατευθείαν για regaine.

Παραγγέλνω ~2 χρόνια από Αμέρικα και δεν πλήρωσα ούτε μία φορά τελωνείο.
Εννοώ για προϊόντα τριχόπτωσης, όχι DVD, amazon.com κλπ που εκεί "σφάζουν"...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα