Θεραπεία με Minox χωρις αποτελεσμα

Mizerix

Active Member
Γεια χαρα παιδια!Προσφατα εκλεισα τα 22 και εχω προβλημα ΑΑ και μαλλον η τριχοπτωση ειναι επιθετικη.Εν συντομια, πριν 1,5 χρονο ειχα μαλλουρα ασωτη.Πηγαινω σε δερματολογο μου δινει μια θεραπεια 120 ευρω τα 360 ml, ενα σαμπουαν γυρω στα 30 και κατι καψουλες Anacaps tri activ το πρωι και απογευμα Epicrin γυρω στα 50 και τα 2 πακετα αυτα για ενα μηνα.Δεν γινεται τιποτα μετα απο χρηση 6+ μηνες και αλλαζω δερματολογο και μου λεει καλυτερα να βαζω το Regaine 5% ατοφιο στο δερμα, σαμπουαν ενα πολυ πιο φτηνο και για συχνο λουσιμο, το Ducray "Extra Doux" και καψουλες φτιαχτες 2 των 500mg κυστινη την ημερα κι αυτες αρκετα φτηνες γυρω στα 11.Εχω τωρα σχεδον 5 μηνες και κατι με αυτη τη θεραπεια και βλεπω οτι συνεχιζω να χανω παρα πολλες τριχες καθημερινα.Ολα αυτα εχουν σαν αποτελεσμα η ψυχολογια μου να ειναι εντελως χαλια καθημερινα αν και ειμαι nw1 με 1,5 το πολυ, δηλαδη φαινεται ελαφρως "πειραγμενο hairline", πιο πολυ στους κροταφους χωρις να παρατηρειται κατι εντονο και κορυφη ισα-ισα.Δε θελω να μπω σε διαδικασια fina κλπ για τους γνωστους λογους...Τι αλλο κατα τη γνωμη σας θα μπορουσατε να μου προτεινετε?Ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

zotrix

Active Member
Δώσε λίγο χρόνο (2-3 μήνες) ακόμη στο regaine 5% 2 φορές τη μέρα και να είσαι σχολαστικός, δηλαδή μην αμελείς δόση και βλέπεις πως παει. Κατά τη γνώμη μου οι κυστινες κτλ δεν κάνουν τίποτα, αλλά δεν χάνεις αν τις παίρνεις. Ξέχνα τη φίνα προς το παρόν.. Επίσης μην βάζεις ζελέ κλπ προιντα styling στο μαλλί, γιατί εμένα μου αύξαναν την τριχόπτωση στην ηλικία σου.
 

traccas

Active Member
Αρχικά μην αγχώνεσαι. Το regain 5 % είναι πολύ καλή λύση όπως είπαν και τα παιδιά από πάνω και δώστου λίγο χρόνο. Πρόσθεσε και το fungoral ειδικά αν έχεις πρόβλημα με σμηγματορροϊκή δερματίτιδα (θα στο πει ο γιατρός)
Φίλε Δημήτρη με το foam δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος. Στην αρχή ήταν όντως αφρός αλλά μετά από μια εβδομάδα νέρωνε αμέσως στο χέρι μου. Έκανα κάτι λάθος;
Φίνα εγώ πήρα για κάποιο διάστημα, αλλά με επηρέαζε μάλλον ψυχολογικά και την έκοψα. Πάντως η φίνα με κρατούσε καλά.


Παιδιά και μια άσχετη ερώτηση (συγγνώμη Mizerix που την κάνω στο post σου). Υπογραφή πώς βάζω;
 

Mizerix

Active Member
Παιδια δυστυχως δεν γινεται τιποτα....1 φορα το βραδυ το βαζω το regaine γιατι την αλλη μερα πρεπει να λουστω για να βγω εξω σαν ανθρωπος.Η τριχοπτωση συνεχιζει να ειναι επιθετικη...Μονο παρενεργειες βλεπω απο Minox, οπως αρκετη τριχοφυια σε σβερκο-πλατη που δεν ειχα ποτε και αυξηση βαρουες 3-4 κιλα.Πληρης απογοητευση.Η γιατρος μου λεει μια χαρα βλεπω το μαλλι σου, προφανως επειδη δεν με ειχε δει πριν 1,5 χρονο.Παρολα αυτα πιστευω οτι χανω πανω απο 100 τριχες την ημερα σιγουρα.....
 

traccas

Active Member
Αυτήν την εποχή δικαιολογείται να έχεις απώλεια 100 τριχών την ημέρα. Όταν ψεκάζεις το κεφάλι σου βάζεις πετσέτα γύρω από το σβέρκο ώστε να μην πέφτει απευθείας φάρμακο; Στο τριχωτό της κεφαλής η γιατρός βλέπει παρενέργειες (κοκκινίλες και τέτοια).


Το νήμα της μεταμόσχευσής μου στις 20-21/11/14:
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9687.html

Θεραπεία:
Regain 5% 1 φορά την ημέρα.
Fungoral 2% 2 φορές την εβδομάδα.
shampoo propoline με λούπινο και δενδρολίβανο όταν δε βάζω fungoral
 

Mizerix

Active Member
Φιλε δεν βαζω αφρο αλλα υγρο Regaine...Ναι φυσικα δεν πεφτει τιποτα στο σβερκο κλπ κλπ....Στο κεφαλι εχω αρκετα συχνα φαγουρα και κοκκινιλες και καμια φορα στο hairline σπυρακια.....Δεν ξερω αν ολα αυτα ειναι καλα ή κακα αλλα σιγουρα αν συνεχισω με τετοιο ρυθμο τριχοπτωσης σε 3-4 χρονια το προβλημα θα ειναι εμφανες....
 

traccas

Active Member
Φίλε μου εμένα αυτό που δείχνει ότι η μινοξιδίλη σου κάνει παρενέργειες που δε δικαιολογούνται μετά από 1,5 χρόνο χρήσης. Σου προτείνω να τη διακόψεις και να ξεκινήσεις κάποια σκευάσματα που είναι DHT αποκλειστές αλλά δεν περιέχουν φινα (π.χ revivogen).
Ας μας βοηθήσουν εδώ και κάποια παλιότερα μέλη του φόρουμ με τις εμπειρίες τους και τις δοκιμές τους και να αφήσουν τις αψιμαχίες που έχουν ξεκινήσει σε άλλα νήματα οι οποίες μόνο κακό έχουν να κάνουν και δεν έχουν να μας προσφέρουν τίποτα στον "ΚΟΙΝΟ ΜΑΣ ΑΓΩΝΑ"!


Το νήμα της μεταμόσχευσής μου στις 20-21/11/14:
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9687.html

Θεραπεία:
Regain 5% 1 φορά την ημέρα.
Fungoral 2% 2 φορές την εβδομάδα.
shampoo propoline με λούπινο και δενδρολίβανο όταν δε βάζω fungoral
 

pithikas

Well-Known Member
Mizerix είπε:
Φιλε δεν βαζω αφρο αλλα υγρο Regaine...Ναι φυσικα δεν πεφτει τιποτα στο σβερκο κλπ κλπ....Στο κεφαλι εχω αρκετα συχνα φαγουρα και κοκκινιλες και καμια φορα στο hairline σπυρακια.....Δεν ξερω αν ολα αυτα ειναι καλα ή κακα αλλα σιγουρα αν συνεχισω με τετοιο ρυθμο τριχοπτωσης σε 3-4 χρονια το προβλημα θα ειναι εμφανες....

Aν διακοψεις την μινοξιδιλη και οντως εχεις επιθετικη τριχοπτωση, το μονο που θα καταφερεις ειναι να επιδεινωσεις την κατασταση. Τα sides που ανεφερες,με μονη ενσταση την προσθηκη βαρους, ειναι απο τη χρηση της. Ειδικα η αυξημενη τριχοφυια σε σβερκο και πλατη ειναι must και θα χειροτερεψει, αφου εισαι και νεος χρηστης.
Κανεις δε ξερει πως θα εξελιχθει η τριχοπτωση του. Εμενα ξεκινησε στην ηλικια σου και κρατηθηκα με μινοξιδιλη για αρκετα χρονια.Το μονο κατα τη γνωμη μου σε τοπικο, που μπορει να σε βοηθησει, εκτος της μινοξιδιλης ειναι το ru.
 

Mizerix

Active Member
Πηγαινω σε μια γιατρο που λεγεται Σταυ****αια στα Ιλισια, μεγαλη γυναικα και δεν ειναι απατεωνας.Πλεον το ιατρειο το κραταει απο "χομπυ", 30 ευρω η επισκεψη μονο Δευτερα-Τεταρτη πρωι και μου εχει πει τα παιχνιδια με τις φαρμακοβιομηχανιες οσον αφορα καψουλες, καλυντικα κλπ που παιρνουν ποσοστα οι δερματολογοι.Γενικως ειναι πολυ ενταξει ατομο, σε αντιθεση με την αλλη που ειχα παει, 120 η επισκεψη κι ολα τα αλλα που ανεφερα σε παραπανω post.Μου ειπε ξεκαθαρα απο τη στιγμη που ειναι ορμονολογικο φαρμακο η φινα εγω προσωπικα δεν προκειται να σου το δωσω.Σκεφτομουν για μμ να φτιαξω hairline που δε θελω πολλα grafts το πολυ 100 αλλα νομιζω οτι ειναι νωρις ακομα για τους γνωστους λογους.Κατι αλλο βρε παιδια??:huh:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

traccas

Active Member
Mizerix στο νήμα παρακάτω προτείνονται πολύ ωραίες θεραπευτικές λύσεις από άτομα που το έχουν ψάξει πολύ
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9738.html
 

Mizerix

Active Member
traccas είπε:
Mizerix στο νήμα παρακάτω προτείνονται πολύ ωραίες θεραπευτικές λύσεις από άτομα που το έχουν ψάξει πολύ
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9738.html

Ευχαριστω παρα πολυ φιλε για το ενδιαφερον σου!!!!!!!;D
 
Μπλουζα