Θα ξεκινήσω Φιναστεριδη

sogoku12

New Member
Γεια σας παιδια, συγχαρητήρια για το site. Είμαι καινούριος εδώ. Εχω κ εγώ όπως οι περισσότεροι εδώ τον εφιάλτη της τριχόπτωσης. Τώρα είμαι 28 και το παλεύω από τα 21 με μινοξ 5%. Πλέον λέω να ξεκινήσω φίνα. Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις πέρα από το κλασσικο σεξουαλικό side effect.
1) Επηρεάζει τη σωματική αντοχή, με το γυμναστήριο τι γίνεται?
2) Επηρεάζει την άμυνα του οργανισμού?
3) στο σώμα επιφέρει αλλαγές όπως γυναικομαστία?
4) με τη μυική μάζα τι γίνεται?
5) Η λήψη του χαπιού είναι καλύτερα πρωί ή βράδυ?

Ο δερματολόγος επειδή με είδε αρκετά επιφυλακτικό μου είπε να ξεκινήσω με 0,5 mg φινα καθημερινά. Εμένα το σεξουαλικό δεν με αφορά σχεδόν καθόλου καθώς από μονος μου επέλεξα να μην έχω σχέση γιατι δεν αντέχω αυτό το πρόβλημα που έχω και δεν μπορώ άλλο άτομο να με χαιδέψει στο κεφάλι. Πάω και σε ψυχολόγο για να το αντιμετωπίσω αλλα αυτός θέλει να με φορτώσει άλλα φάρμακα.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και θα εκτιμήσω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

zaxas87

Member
sogoku12 είπε:
Γεια σας παιδια, συγχαρητήρια για το site. Είμαι καινούριος εδώ. Εχω κ εγώ όπως οι περισσότεροι εδώ τον εφιάλτη της τριχόπτωσης. Τώρα είμαι 28 και το παλεύω από τα 21 με μινοξ 5%. Πλέον λέω να ξεκινήσω φίνα. Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις πέρα από το κλασσικο σεξουαλικό side effect.
1) Επηρεάζει τη σωματική αντοχή, με το γυμναστήριο τι γίνεται?
2) Επηρεάζει την άμυνα του οργανισμού?
3) στο σώμα επιφέρει αλλαγές όπως γυναικομαστία?
4) με τη μυική μάζα τι γίνεται?
5) Η λήψη του χαπιού είναι καλύτερα πρωί ή βράδυ?

Ο δερματολόγος επειδή με είδε αρκετά επιφυλακτικό μου είπε να ξεκινήσω με 0,5 mg φινα καθημερινά. Εμένα το σεξουαλικό δεν με αφορά σχεδόν καθόλου καθώς από μονος μου επέλεξα να μην έχω σχέση γιατι δεν αντέχω αυτό το πρόβλημα που έχω και δεν μπορώ άλλο άτομο να με χαιδέψει στο κεφάλι. Πάω και σε ψυχολόγο για να το αντιμετωπίσω αλλα αυτός θέλει να με φορτώσει άλλα φάρμακα.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και θα εκτιμήσω

πας για τα μαλλια σε ψυχολογο και δεν κανεις σχεση για αυτο το λογο..........................μου φαινεται υπερβολικα ακραιο.και γω εχω θεμα ρε φιλε και ειμαστε συνομιλικοι αλλα ειλικρινα μ περναει αδιαφορο,και χαιρομαι για τη σχεση μου και ολα τα συναφη,δεν μας αλλαζουν οι τριχες για το ποιοι ειμαστε.........και πιστεψε με οι γυναικες δε στεκονται και τοσο στο φαινεσθε οπως εμεις οι αντρες.νομιζω οτι πρεπει να το δεις με αλλη ματια το θεμα.περι φιναστεριδης δε θα περνα ποτε οτι και να γινοταν και μονο που επηρεαζει τη σεξουαλικοτητα σου σαν ανδρας ειμαι κατα..............και λογω ηλικιας. αν ησουν 40 κ ειχες παιδια οκ.αλλα τωρα?????αλλα περι φιναστεριδης ας μιλησουν και οι υπολοιποι π γνωριζουν καλυτερα απο μενα.φιλικα παντα ε................
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ο δερματολόγος δεν έχει απολύτως καμία δουλεία να σου χορηγήσει φιναστερίδη. Είναι παντελώς ακατάλληλος.
Με το ίδιο σκεπτικό μπορούμε να πάμε σε ένα οφθαλμίατρο να μας φτιάξει τα δόντια.

Θες να πάρεις φιναστερίδη? Οκ. Πήγαινε σε ένα ενδοκρινολόγο, να σου κάνει εξετάσεις ώστε να δει όλο το "ύποπτο" ορμονικό προφίλ που μπορεί να αφορά την τριχόπτωση και αν κρίνει ότι το μόνο πρόβλημα είναι η dht ας σου δώσει.
Υπάρχουν αρκετά πράγματα που μπορεί να προκαλέσουν τριχόπτωση πριν καταλήξουμε στην dht καθαρά.
 

sogoku12

New Member
Guys Thnks για την άμεση απάντηση. zaxas87 πολύ καλά τα λες αλλά ο καθένας έχει τα ψυχολογικά του. Σε αυτή τη φάση θέλω να με κάνω χαρούμενο. Ούτε οι σχέσεις με νοιάζουν ούτε το αν μου σηκώνεται. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να μην υπάρχει κάποια παρενέργεια στη δομή του σώματος καθώς ασχολούμαι πολλά χρόνια με γυμναστήρια και θέλω να έιμαι ντούκι. Δε με απασχολεί κάτι άλλο στη ζωή μου, αρκεί να είμαι ντούκι και να έχω μαλιά. Παρακαλώ όποιος γνωρίζει περι σχέσης μεταξύ φίνα και γυμναστήριο ας με ενημερώσει
 

pazuzu

New Member
Δεν νομίζω ότι μπορεί να σου πει κανείς αν θα ξεκινήσεις φιναστερίδη -αυτή είναι μιαν απόφαση που θα την πάρεις μόνος σου (και καλύτερα κατόπιν συζήτησης με κάποιον ενδοκρινολόγο). Αλλά να ξέρεις ότι η τοποθέτησή σου είναι στρεβλή και ενδεικτική ότι υποφέρεις από κάτι μακράν χειρότερο απ'την τριχόπτωση: από το lifestyle. Το να λες "δεν με ενδιαφέρει καθόλου η σεξουαλική μου ζωή, αρκεί να έχω ωραία μαλλιά" σημαίνει ότι είσαι διατεθειμένος να θυσιάσεις πολλά και σημαντικά πράγματα για την εμφάνισή σου. Θεωρείς ότι το να φαίνεσαι ωραίος και υγιής αλλά εσωτερικά στον οργανισμό σου να γίνεται το σώσε, είναι ένας νορμάλ τρόπος σκέψης;
 

zaxas87

Member
sogoku12 είπε:
Guys Thnks για την άμεση απάντηση. zaxas87 πολύ καλά τα λες αλλά ο καθένας έχει τα ψυχολογικά του. Σε αυτή τη φάση θέλω να με κάνω χαρούμενο. Ούτε οι σχέσεις με νοιάζουν ούτε το αν μου σηκώνεται. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να μην υπάρχει κάποια παρενέργεια στη δομή του σώματος καθώς ασχολούμαι πολλά χρόνια με γυμναστήρια και θέλω να έιμαι ντούκι. Δε με απασχολεί κάτι άλλο στη ζωή μου, αρκεί να είμαι ντούκι και να έχω μαλιά. Παρακαλώ όποιος γνωρίζει περι σχέσης μεταξύ φίνα και γυμναστήριο ας με ενημερώσει

εντελως φυλικα σου λεω οτι λεω οκ δεν εχω κατι μαζι σου οκ,θεωρω οτι το α και το ω ειναι η σωστη κ υγειης σεξουαλικη ζωη,αν αυτο στη ζωη σου δεν ειναι σωστο τοτε τπτ δεν ειναι ενταξει,πιστεψε με.και το ποιο ωραιο σωμα να χεις και το μαλλι σ να γινει σαν του ελβις,τι να λεει???μ φαινεται πολυ ακραιαη σκεψη σ.
 

sogoku12

New Member
Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το καταλαβαίνω ότι η σκέψη μου είναι λίγο ακραία αλλά θέλω να προσπαθήσω για τα καλύτερα.
 

kal

Member
Το να γινεις ντουκι μην σκας υπαρχουν στην μαυρη ουσιες που θα κανουν καλα την δουλεια τους..Για την στυση τωρα λες δν θελεις αλλα μετα ...Οπως και να χει το προσκαρ ειναι το μαστ φαρμακο κατα της τριχοπτωσης, αν θες να το δοκιμασεις εγω πιστευω αξιζει,βεβαια αν σου δημιουργηθουν παρενεργειες δες το λιγο και αν συνεχιζουν κοψ'το..Οσο να ναι υπαρχει ενα ποσοστο ανθρωπων που τους εμεινε μονιμα το προβλημα..
 

hairlosscursed

Well-Known Member
Θα απαντησω ευθεως οπως ευθεως ρωτησες και ξεκαθαρισες...δεν θα σου πω αν συμφωνω ή οχι με την λογικη σου γιατι δεν ειναι το ζητουμενο να σε κανω να αλλαξεις γνωμη ´η νοοτροπια.....Αν δε σε νοιαζει η σεξουαλικη ζωη χτυπα και duta για πιο τουμπανο.
Την μυικη μαζα δεν την επηρεαζει ουτε η φινα ουτε η duta.
Τουλαχιστον εσυ εισαι συνειδητοποιημενος..ελπιζω να ξερεις και τις τυχον συνεπειες ή παρενεργειες.
 

sogoku12

New Member
hairlosscursed είπε:
Θα απαντησω ευθεως οπως ευθεως ρωτησες και ξεκαθαρισες...δεν θα σου πω αν συμφωνω ή οχι με την λογικη σου γιατι δεν ειναι το ζητουμενο να σε κανω να αλλαξεις γνωμη ´η νοοτροπια.....Αν δε σε νοιαζει η σεξουαλικη ζωη χτυπα και duta για πιο τουμπανο.
Την μυικη μαζα δεν την επηρεαζει ουτε η φινα ουτε η duta.
Τουλαχιστον εσυ εισαι συνειδητοποιημενος..ελπιζω να ξερεις και τις τυχον συνεπειες ή παρενεργειες.

Thanks ρε man, αυτό με ενδιαφέρει, το gym και το μαλλί, να'σαι καλά



Edit από Chs: Greeklish σε Ελληνικά
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Γεια σας παιδια, συγχαρητήρια για το site. Είμαι καινούριος εδώ. Εχω κ εγώ όπως οι περισσότεροι εδώ τον εφιάλτη της τριχόπτωσης. Τώρα είμαι 28 και το παλεύω από τα 21 με μινοξ 5%. Πλέον λέω να ξεκινήσω φίνα. Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις πέρα από το κλασσικο σεξουαλικό side effect.
1) Επηρεάζει τη σωματική αντοχή, με το γυμναστήριο τι γίνεται?
2) Επηρεάζει την άμυνα του οργανισμού?
3) στο σώμα επιφέρει αλλαγές όπως γυναικομαστία?
4) με τη μυική μάζα τι γίνεται?
5) Η λήψη του χαπιού είναι καλύτερα πρωί ή βράδυ?

Ο δερματολόγος επειδή με είδε αρκετά επιφυλακτικό μου είπε να ξεκινήσω με 0,5 mg φινα καθημερινά. Εμένα το σεξουαλικό δεν με αφορά σχεδόν καθόλου καθώς από μονος μου επέλεξα να μην έχω σχέση γιατι δεν αντέχω αυτό το πρόβλημα που έχω και δεν μπορώ άλλο άτομο να με χαιδέψει στο κεφάλι. Πάω και σε ψυχολόγο για να το αντιμετωπίσω αλλα αυτός θέλει να με φορτώσει άλλα φάρμακα.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και θα εκτιμήσω
 
Φιλε μη στενοχωριεσαι τσαμπα ειναι πολυ απλο το προβλημα σου, θα κοψεις τη ζαχαρη και χρησιμοποιεις σιροπι αγαβης (ακατεργαστο, μαυρο απο την naturgreen) για το τσαι κ.λ.π. καθημερινα. Θα σταματησει η τριχωπτωση σε 2 Μερες. Το εχει δοκιμασει ενα φιλος τωρα και ενα μηνα και εχει φοβερη διαφορα.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Φιλε μη στενοχωριεσαι τσαμπα ειναι πολυ απλο το προβλημα σου, θα κοψεις τη ζαχαρη και χρησιμοποιεις σιροπι αγαβης (ακατεργαστο, μαυρο απο την naturgreen) για το τσαι κ.λ.π. καθημερινα. Θα σταματησει η τριχωπτωση σε 2 Μερες. Το εχει δοκιμασει ενα φιλος τωρα και ενα μηνα και εχει φοβερη διαφορα.
μήπως το έχει δοκιμάσει και άλλος φίλος σου, γιατί μια μαρτυρία δεν έχει μεγάλη βαρύτητα.
 

Typhoon

Member
Εμένα η παπάγια που έλεγε σε άλλο post με έπεισε πιο πολύ.

Κάνεις και ωραία κουβέντα "-Φίλε τι βάζεις για το μαλλί? - Παπάγια." και εκεί ψάχνει ο άλλος και δεύτερη ερώτηση με σκοπό να βάλεις κάποιο "ρ" στην απάντηση για να είναι σίγουρος...
 
μήπως το έχει δοκιμάσει και άλλος φίλος σου, γιατί μια μαρτυρία δεν έχει μεγάλη βαρύτητα.
Δεν με πειράζει αν δεν θέλεις να το δοκιμασεις (αν θέλεις μπορείς να ψαξεις στο διαδίκτυο να δεις οτι το σιρωπι Αγαβης είναι Πόλυ πιο υγειινο απο την ζάχαρη) και υπαρχουν πηγες που λενε οτι βοηθαει τα μαλλια (μπορείς να τοις βρεις). Πάντως οι ειρωνίεες δεν νομιζω οτι βοήθα πιο απελεσματικα.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Δεν με πειράζει αν δεν θέλεις να το δοκιμασεις (αν θέλεις μπορείς να ψαξεις στο διαδίκτυο να δεις οτι το σιρωπι Αγαβης είναι Πόλυ πιο υγειινο απο την ζάχαρη) και υπαρχουν πηγες που λενε οτι βοηθαει τα μαλλια (μπορείς να τοις βρεις). Πάντως οι ειρωνίεες δεν νομιζω οτι βοήθα πιο απελεσματικα.
εσύ το έχεις δοκιμάσει; έχεις αλωπεκία;
 
Εγώ δεν έχω προβλημα, δόξα τω Θεώ, γιατί δεν έχουμε κληρονομικότητα στην οικογένεια μου σευτο το ζήτημα.
Άλλα έχω ειδικότητα στα Ένζυμα και το δοκιμάσει πρωσφατα δυο φιλοι μου με εκπληκτικά αποτελεσματα. Άλλα αυτό είναι δεν είναι για σενα το είπα στο Δημητρη. ΕΣΥ απο οτι βλέπω εχεις υπερλειτουργεια στο ένζυμο Tetosterone reductase. Κανέ μια έρευνα στο διαδίκτυο για παρεμποδιστές φυσικούς (herbal inhibitor of tetosterone reductase).
Ενα που βοηθάει είναι το gingo biloba, αλλά και άλλα.
 
π.χ. Μπορείς να δεις τοhttp://www.raysahelian.com/5alphareductase.html οπου λέει για το saw Palmetto.
Αυτό το έχουμε δοκιμάσει με φανταστικά αποτελεσματα, ισσοροπει τα επίπεδα των ορμονών απο την πρωτη εβδομαδα. Αυτό είναι ένας μικρός φοίνικας, στην Κρήτη έχουμε τέτοιους. Ελα στο Ηράκλειο να μαζεψεις αρκέτα κιλά απο τους εξαιρετικους χουρμαδες που κανει.
Θα σου βρω και μια φωτο.
 
Μπλουζα