Θα ηθελα την εκτιμηση σας

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

cmos516

Member
Γεια σας ,καποια στιγμη στο κοντινο μελλον,σκοπευω να προβω σε μεταμοσχευση για "επισκευη"της hairline (οπως θα δειτε),θα ηθελα τη βοηθεια σας (οσων εχοντος εμπειρια απο μεταμοσχευσεις)σχετικα με τα grafts που περιπου θα χρειαστουν,ετσι ωστε να εχω ενα πλανο στο μυαλο μου και να μπορω να υπολογιζω περιπου το κοστος.
Σας παραθετω μερικες φωτογραφιες με την κατασταση μου τωρα (4/12/2010 η οποια δεν εχει αλλαξει θα ελεγα τα τελευταια 2 χρονια)
http://postimage.org/image/2f40kprj8/

http://postimage.org/image/2f48uei04/ εδω ειναι ο δεξης κροταφος ο οποιος εχει οπισθοχωρηση περισσοτερο απ'ολα

http://postimage.org/image/2f4dt0jhg/ εδω απεκονιζω με πρασινη γραμη που θα επρεπε κανονικα να ξεκινα η πυκνοτητα

http://postimage.org/image/2f4kf5xgk/

http://postimage.org/image/2f4pdryxw/
εδω απεκονιζω με πρασινο πως θα επρεπε να ηταν η hairline μου,σε συνδιασμο με τη κοκκινη γραμμη φαινοντε τα σημεια που εχουν υποχωρηση,τα μωβ βελη δειχνουν σημεια που δεν εχουν υποχωρηση καθολου και ειναι σημειο αναφορας

Η καθετη κοκκινη ειναι το κεντρο συμμετριας του προσωπου.

(Να σημειωσω πως ανεκαθεν ,απ οσο θυμαμε τον εαυτο μου και απο παλιες φωτογραφιες,η hairline στο κεντο και δεξια ειχε μια μικρη αραιωσουλα σε σχεση με τα αλλα,ομως τωρα εχει παραγινει το κακο εκει)

Οπωσδηποτε η φωτογραφια αλλες φορες δειχνει καλυτερα και αλλες φορες τραγικοτερα τα πραγματα.
Παρο ολο αυτο πιστευω μια γενικη εκτιμηση απο ενα εμπειρο ματι μπορει να γινει , για τα grafts που περιπου θα χρειαστουν.

Το παχος της τριχας μου ειναι 0,05 mm εαν παιζει καποιο παραγοντα ρολο στον υπολογισμο.

Να αναφερω πως ειμαι 28 χρονων,το ιστορικο απο το σοι της μητερας και του πατερα σταματα στο nw2-3 το πολυ.
Επισης δεν εχω παρει ποτε (και ουτε προκειτε) καποιο φαρμακο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Απ: Θα ηθελα την εκτιμηση σας

Φίλε μου το πολύ με 1000 grafts, τούμπανο θα είσαι, καθώς το πρόβλημά σου είναι μικρό και στην αρχή.

Πριν σπεύσεις για μεταμόσχευση πάντως -όπου δεσμεύσαι στη φίνα για μια ζωή σχεδόν- δες τί μπορείς να κάνεις αν όχι με minoxidil -ούτε εγώ το χρησιμοποιώ- αλλά σίγουρα με Fungoral και καμιά ταρζανιά τύπου Ιπποφαές-Eclipta Alba.

Μιας κι έχεις καιρό, περίμενε μήπως βγει άκρη και με το TRX2 :)
 

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Απ: Θα ηθελα την εκτιμηση σας

ΥΓ Αυτοί είναι και οι δυο ανασταλτικότεροι παράγοντες για τις τωρινές ΜΜ. Ισόβια χρήση φίνας και πιθανότητες shock loss. Έχε υπ'όψιν ότι και να το αποφασίσεις, κάθε σοβαρός γιατρός θα σε βάλει σε φίνα για κανά χρόνο, για να δει πως αντιδράς.
 

best1210

Member
Απ: Θα ηθελα την εκτιμηση σας

τι ακριβως εννοεις?
οτι αν καποιος που δεν εχει παρει ποτε τιποτα κ παει να κανει μεταμ θα του πουν οτι πρεπει για κανα χρονο να παρει φινα?
η θα την κανει την επεμβαση κ θα παιρνει μετα?
 

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Απ: Θα ηθελα την εκτιμηση σας

Δυστυχώς φίλε μου, ναι και στα δυο.

Ακριβώς επειδή δεν έχεις μεγάλο πρόβλημα, αν ο άλλος είναι σοβαρός γιατρός κι όχι αρπακόλλας χασάπης, θα σε βάλει στη φίνα, τουλάχιστον ένα χρόνο πριν την επέμβαση, αφ'ενός για να πέσει η DHT σου και τα υπάρχοντά μαλλιά σου να είναι πιο προστατευμένα και αφ'ετέρου, συνέχεια μετά την επέμβαση, τόσο για αποφυγή/καταπολέμηση shock loss (Κίνδυνος σε περιπτώσεις σαν τη δική σου, που ουσιαστικά έχεις μαλλί και θες να το πυκνώσεις) όσο και για να κρατήσεις τα ΜΜένα, όσο περισσότερο γίνεται.

Αν δεν υπήρχαν αυτά τα δυο σημαντικά caveats, θα είχα κάνει ΜΜ πέρσι :D
 

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Απ: Θα ηθελα την εκτιμηση σας

Πάντως έχω δει περιπτώσεις σαν τη δική σου, που με φίνα ένα χρόνο, γέμισαν μαλλί ΚΑΙ μπροστά.

Τζογάρεις με παρενέργειες, αλλά όλα στη ζωή είναι θέμα προτεραιοτήτων :)
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Θα ηθελα την εκτιμηση σας

Μπες στα site γνωστων χειρουργων και θα δεις πολλα παρομοια περιστατικα...
 

cmos516

Member
Απ: Θα ηθελα την εκτιμηση σας

Παιδια δεν εχω σκοπο να παρω ουτε μισο του μισου mg φινα ποτε.
Απο κει και περα αν πρεπει να παρω για καποιο μικρο χρονικο διαστημα επειδη πρεπει κ απαιτητε για να φυτρωσουν ολα τα μοσχευτα ,εχει καλως.
Απαξ και βγουνε ομως γιατι θα πρεπει να συνεχισω μια ζωη?Υπαρχει ενδεχομενο να πεσουν ?(δεν νομιζω)

*Το ενδεχομενο να παιρνω μια ζωη ,για να κρατησω τα υπολοιπα,το αποριπτω εντελως,προτιμω να βαζω καθε 5 χρονια μαλλια παρα να ειμαι ερμεως ενος φαρμακου για να τα εχω(επισης "κελαηδαω"επειδη στο σοι δεν εχουμε μεγαλα nw,αν και ποτε δεν ξερεις)
Επισης αν κανεις μεταμοσχευση, για να βγουν τα μεταμοσχευνα θυλακια πρεπει να παρεις οπωσδηποτε φινα?δηλαδη αν δεν παρεις δεν θα βγουν?
 

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Απ: Θα ηθελα την εκτιμηση σας

Όχι βγαίνουν κανονικά, αλλά επειδή ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά, δεν ξέρεις πόσα θα σου μείνουν.

Η φίνα τρόπο τινά "ελαχιστοποιεί" τις απώλειες, εκτός κι αν είσαι γκαντέμαρος και πέσουν παρά τη χρήση της. Δυστυχώς γαμώτο είναι λοταρία η υπόθεση. Κάποιος μπορεί ν'αντιδράσει φοβερά, να έχει μίνιμαλ έως καθόλου παρενέργειες απο τη φίνα και να γεμίσει μαλλί. Κάποιος άλλος φουκαράς μπορεί να λιώσει στο νυστερί/βελόνα και το φάρμακο και να μένει Βέγγος με τούφα Ευχούλη.

Εδώ που μπλέξαμε, γαμώ το ναρκισσισμό μας μέσα, γαμώ :D
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

-stamatis-

New Member
Απ: Θα ηθελα την εκτιμηση σας

Λοιπόν καλησπέρα και από μένα. Εγώ έκανα επέμβαση 4 μήνες πριν. Δεν είχα πάρει φινα, αλλά ξεκίνησα μία βδομάδα πριν την επέμβαση. Στην αρχή ....όσο διάβαζα για παρενέργειες, με πονούσαν οι όρχεις...δεν μου καύ****ε εύκολα στο δεύτερο γύρο και άλλα διάφορα...Για αυτό σταμάτησα να ασχολούμαι..έφυγαν οι πόνοι...εριχνα ..και ριχνω 3 ......και πλέον μετά απο 4 μήνες είμαι σε κατάσταση λίγο καλύτερη από πριν την επέμβαση.Επίσης για τις πρωτες 80 ημερες εβαζα και μια τοπικη λοσιον μινοξυδιλης για να ενισχύσω τα μεταμοσχευμενα θυλακια.
Πραγματικά πιστεύω ότι αν σε προβληματίζει αρκετά το θέμα..(όπως εμένα..).κανε μια ενισχυση με 2500 θυλακια...και στο μέλλον βλέπεις τι παίζει
Η φίνα σίγουρα βοθάει να μην ανοίξουν και άλλα μετωπα...αν ανοιξουν παιζει και 2η επεμβαση για καλυτερα αποτελέσματα.Τα μεταμοσχευμενα μαλλιά εχουν τις ιδιαιτεροτητες των μαλλιων απο τη περιοχη που βγηκαν, πέφτουν και αυτά αλλα πολύ πιο δύσκολα από αυτά που ήδη έχουν φύγει.Τωρα σχετικα με το γιατί πεφτουν..είναι ένα σωρο παραγοντες. Κληρονομικοτητα , άγχος , κακή διατροφή , κάπνισμα κ.α.
Ολοκληρωμένη απάντηση θα έχεις με περισσότερες λεπτομέρειες αφου περάσει ο 1ος χρόνος μετά την επέμβαση μου..
 

cmos516

Member
Απ: Θα ηθελα την εκτιμηση σας

Πολυ καλο!!!Το εκανα !οπως ειπε και ενα παιδι πιο πανω περιπου στα 1000 μοσχευματα με φουλ πυκνωση
 

cmos516

Member
Απ: Θα ηθελα την εκτιμηση σας

Καποιος που να εκανε μεταμοσχευση και να μην πηρε φινα υπαρχει,αραγε?
 

Lord Raflas

New Member
Απ: Θα ηθελα την εκτιμηση σας

kapamarou είπε:
[quote author=cmos516 link=topic=2400.msg42860#msg42860 date=1291577589]
Καποιος που να εκανε μεταμοσχευση και να μην πηρε φινα υπαρχει,αραγε?
παρων :)
[/quote]

και εγω εκανα χωρις να παρω φινα,αλλα πιστευω οτι ο 516 ηθελε να προσθεσει "σε γιατρο-κλινικη της προκοπης"
Σε αυτη την κατηγορια εχει κανει ο αρισκ,αλλα προσφατα οποτε δεν μπορουμε να ξερουμε yield

http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,2174.0.html
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Θα ηθελα την εκτιμηση σας

cmos516 είπε:
Και για πες μας λοιπον
φυτρωσε μονο η αριστερη μερια και λιγα πολυτριχα απο την δεξια(κροταφους)αλλα δεν πιστευω οτι φταιει το οτι δεν επερνα φινα,αλλα η κακοτεχνια
 

cmos516

Member
Απ: Θα ηθελα την εκτιμηση σας

kapamarou εχεις σε Ελλαδα μηπως... γι αυτο?
Ο Arisk ναι σωστα τωρα θυμηθηκα,ομως ειμαστε σε αναμονη!!
Αν διαβασεις ο τυπος ξερει 5 πραγματα ,και δεν πηρε τιποτα,επομενος κατι θα ξερει ισως
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα