Η φαλάκρα δείγμα υγείας!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

kabamarou

Member
ΛΟΝΔΙΝΟ. Μπορεί η εμφάνιση φαλάκρας σε έναν τριαντάρη να αποτελεί πλήγμα για το «εγώ» του, ωστόσο μια νέα μελέτη δείχνει ότι η αραίωση στο τριχωτό της κεφαλής από νεαρή ηλικία έχει και την πολύ καλή πλευρά της. Σύμφωνα με ειδικούς της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ουάσιγκτον στο Σιάτλ, οι άνδρες που αρχίζουν να παρουσιάζουν φαλάκρα στα 30 έτη τους έχουν σημαντικά λιγότερες πιθανότητες να πέσουν «θύματα» καρκίνου του προστάτη. Οι ερευνητές αναφέρουν σε δημοσίευσή τους στο επιστημονικό έντυπο «Cancer Εpidemiology» ότι οι άνδρες που χάνουν γρήγορα τα μαλλιά τους έχουν υψηλά επίπεδα τεστοστερόνης, τα οποία μεταφράζονται σε μειωμένο κίνδυνο όγκων στον προστάτη. Τα ευρήματα προέκυψαν έπειτα από μελέτη σε 2.000 άνδρες ηλικίας 40-47 ετών, οι μισοί εκ των οποίων έπασχαν από καρκίνο του προστάτη. Σύμφωνα με αυτά, η φαλάκρα σε μικρή ηλικία συνδέεται με μείωση του κινδύνου για καρκίνο του προστάτη κατά 29% ως 45%.

Πάντως τα νέα αποτελέσματα αναμένεται να συναντήσουν αντιδράσεις καθώς προηγούμενες μελέτες έχουν δείξει ότι η απώλεια του τριχωτού της κεφαλής συνδέεται με αύξηση του κινδύνου για καρκίνο.



http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=33&artId=320586&dt=17/03/2010
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Η φαλάκρα δείγμα υγείας!

μπα δεν το νομιζω αυτο.......
αλλωστε ξερουμε οτι η αυξημενη dht δημιουργει προβλημα στον προστατη......
και οσοι εχουν τριχοπτωση εχουν και κατα πασα πιθανοτητα αυξημενη dht.....
 

max_os

New Member
Απ: Η φαλάκρα δείγμα υγείας!

ωραία σύμφωνα με την έρευνα εγώ που στα 30 είχα αρραιωμένα μαλλιά ( κυνδινεύω λιγότερο από καρκ. του προστάτη!!)
και τώρα στα 40+ που πάω να αποκαταστήσω το "πληγωμένο" μου ΕΓΩ είμαι διπλά κερδισμένος !? Ετσι δλδ θα είμαι και "μαλλιάς" και "με λιγότερο κύνδινο"
Δηλαδή όπως λένε οι "φιλοι" μας οι Τούρκοι.
"...... εμ Χιουντάι .. εμ Σαλλτανάτ..."
Μετάφραση "..... και Hyundai και πολυτέλεια..."
 

lykos_19

New Member
Απ: Η φαλάκρα δείγμα υγείας!

συμφωνο... τεστοστερονη αν ειναι μεγαλη δεν πειραζει.. καλο κανει... dht αυτη ειναι η ετια και μονο....γιατι τη φαλακρα...
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Η φαλάκρα δείγμα υγείας!

lykos_19 είπε:
συμφωνο... τεστοστερονη αν ειναι μεγαλη δεν πειραζει.. καλο κανει... dht αυτη ειναι η ετια και μονο....γιατι τη φαλακρα...

Και βέβαια η υψηλή τεστοστερόνη πειράζει τα μαλλιά... η φαλάκρα δεν είναι αποτέλεσμα μόνο της DHT...
 

lykos_19

New Member
Απ: Η φαλάκρα δείγμα υγείας!

οταν περνουμε φινα τα εππιπεδα τεστοστερονεις ανεβενουν κατα πολυ.. ομως...
 

Conan

Member
Απ: Η φαλάκρα δείγμα υγείας!

tropheus είπε:
[quote author=lykos_19 link=topic=1661.msg30790#msg30790 date=1270578774]
συμφωνο... τεστοστερονη αν ειναι μεγαλη δεν πειραζει.. καλο κανει... dht αυτη ειναι η ετια και μονο....γιατι τη φαλακρα...

Και βέβαια η υψηλή τεστοστερόνη πειράζει τα μαλλιά... η φαλάκρα δεν είναι αποτέλεσμα μόνο της DHT...
[/quote]


Οι αποψεις διίστανται λοιπον
 

Xaris28

New Member
Απ: Η φαλάκρα δείγμα υγείας!

Ζητώ συγνώμη για το :eek:fft: αλλά Conan από πού παίρνεις το T/Gel για λιπαρά μαλλιά?
 

Xaris28

New Member
Απ: Η φαλάκρα δείγμα υγείας!

ANAR είπε:
[quote author=Xaris28 link=topic=1661.msg32225#msg32225 date=1271855537]
Ζητώ συγνώμη για το :eek:fft: αλλά Conan από πού παίρνεις το T/Gel για λιπαρά μαλλιά?

Φαρμακεια και χοντος
[/quote]

Σε 2-3 φαρμακεία που ρώτησα δεν το είχαν.Θα πάω και στα Hondos.Ευχαριστώ ANAR! :)
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: Η φαλάκρα δείγμα υγείας!

Σε 2-3 φαρμακεία που ρώτησα δεν το είχαν.Θα πάω και στα Hondos.Ευχαριστώ ANAR! :)
[/quote]



Δεν κανει τιποτα Xaris :)
Tα ποιο πολλα φαρμακεια το εχουν ;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα