Η τριχόπτωση μου χτύπησε την πόρτα...

HelloThere

New Member
Καλησπέρα παιδιά, καινούριο μέλος εδώ αλλά παρακολουθώ τη σελίδα εδώ και 3 μήνες περίπου, διαβάζοντας ατελείωτα νήματα για λύσεις, αιτίες, φάρμακα κτλ.
Να μην σας κρύψω ότι πιο πολύ έχω μπερδευτεί παρά έχω βρεί λύση ψάχνοντας το φόρουμ χαχα.

Λοιπόν, ας πάμε στην ουσία του θέματος.
Πριν 5 μήνες ακριβώς, στα 32 μου χρόνια, ξεκίνησε η τριχόπτωση μου. Να πω εδώ ότι τα μαλλιά μου πάντα ήταν πυκνά και γερά και τα έχω πιασμένα με μια μικρή κοτσίδα. Λίγες μέρες πριν ξεκινήσει η τριχόπτωση, λόγο δουλειάς και υποχρεώσεων, δεν έλουζα τα μαλλιά μου συχνά όπως συνήθιζα και χρησιμοποιούσα σκληρά τζελ, πολλές φορές παραμένοντας άλουστα για σχεδόν 10ήμερα.
Την πρώτη μέρα που ηρέμησε το πρόγραμμα μου, μπήκα κατευθείαν για λούσιμο. Εκεί είδα για πρώτη φορα να χάνω πολλές τρίχες. Υπέθεσα ότι απλά τα είχα ταλαιπωρήσει τόσο πολύ και σκέφτηκα ότι για λίγο διάστημα να μην χρησιμοποιήσω τζελ για να ηρεμήσουν. Πήγα και σε δερματολόγο τις πρώτες μέρες που το έπαθα και με μια πρόχειρη ματιά μου είπε οτι είναι ανδρική αλωπεκια και να μου έγραψε το regain το οποίο ποτέ δεν χρησιμοποίησα γιατί φοβήθηκα την περιγραφή από τις οδηγίες.

Να μην τα πολυλογώ, από εκείνη τη μέρα και μετά, η τριχόπτωση μέσα σ αυτό το 5μηνο αυξήθηκε δραματικά(βλέπω τούφες όποτε λούζομαι να φεύγουν).
Άλλες περίεργες παρατηρήσεις για να έχετε καλύτερη εικόνα.
1- Δύο μήνες πριν την τριχόπτωση, έκανα μια ανώδυνη επέμβαση για αιμορροΐδες. Δεν ξέρω αν μπορεί να έχει κάποια σχέση αυτό.
2- Πέρασα μια απίστευτα δύσκολη ψυχολογικά περίοδο πριν ξεκινήσει η τριχόπτωση.
3- Δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά λίγο καιρό πριν ξεκινήσει η τριχόπτωση, το κεφάλι μου απέκτησε μια έντονη ξηροδερμία(ενώ έχω αρκετά λιπαρό πρόσωπο) και έχω ξηροδερμία αρκετά έντονη πίσω από τα αυτιά. Όλα αυτά υπάρχουν ακόμα και σήμερα.
4- Η τρίχες στο κεφάλι, ξεριζώνονται για πλάκα και κόβονται επίσης για πλάκα, σα να έχουν γίνει πολύ αδύναμες.
5- ΕΥΤΥΧΩΣ μέχρι στιγμής δεν βλέπω κάποια αραίωση, αλλά όπως είπα πιο πριν τα μαλλιά μου είναι γενικώς πολύ πυκνά.

Οπότε, τι επιλογές έχω? Πιστευτε ότι πρόκειται για ΑΑ ή κάποια άλλη πάθηση?
Τι εξετάσεις προτείνετε?
Διαβάζω και για φάρμακα όπως φίνα κτλ΄. Αλλά έχω πολύ υγιή και έντονη σεξουαλική ζωή και αν έβλεπα παρενέργειες θα έπεφτα στα πατώματα. Ήδη η ψυχολογία μου είναι τέρμα χάλια, τρέμω στην ιδέα να δω κάποια αραίωση στα μαλλιά μου..

Οπότε αυτό που ενδιαφέρομαι να μάθω είναι πως να μπλοκάρω την τριχόπτωση, όχι να βγάλω νέες τρίχες ή μεταμόσχευση κτλ.
Ζητώ συγνώμη αν σας ταλαιπώρησα και ευχαριστώ εκ τον προτέρων για την όποια βοήθεια!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Tommy h

Member
3- Δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά λίγο καιρό πριν ξεκινήσει η τριχόπτωση, το κεφάλι μου απέκτησε μια έντονη ξηροδερμία(ενώ έχω αρκετά λιπαρό πρόσωπο) και έχω ξηροδερμία αρκετά έντονη πίσω από τα αυτιά. Όλα αυτά υπάρχουν ακόμα και σήμερα.

Πίστεψε με η ξηροδερμία προέρχεται και από την υπερβολική λιπαρότητα και το σμήγμα ,αρκετές φορές η σμηγματοροικη δερματίτιδα φέρνει ξηροδερμία ,πιστεύω πως η σμηγματοροικη δερματίτιδα ειναι από τις κύριες αιτίες τριχόπτωσης .
 

johnysblue

Active Member
Εγω που την εχω την απεκτησα μετα απο 2 χρονια αφοτου σταματησα τα χαπια της ακμης..τωρα περα απο το αγχος που την αποκτας κυριως πιστευω σιγουρα επαιξαν κ το ρολο τους τα χαπια
 

thatcher

Active Member
Κ γω το ίδιο. Είχα πάρει χάπια για την ακμή το 2015 ( Reducar )
Καλοκαίρι 17' ξεκίνησε η δικιά μου ΑΑ ( 22 τότε )
 

johnysblue

Active Member
Κ μενα απο τοτε ξεκινησε η αα..τωρα δε ξερω αν οφειλεται στα χαπια αν κ δε πιστευω γτ ο πατερας μου ειναι ραφλας:p
 

vag25

Well-Known Member
Για την ξηροδερμια λεμε ετσι? οχι τοσο για την αραιωση. Εμενα αλλαξε το δερμα μου, ηταν ξηρο απο τοτε μεχρι σημερα, αρχισε και η τριχοπτωση αλλα και η φαγουρα.
 

HelloThere

New Member
3- Δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά λίγο καιρό πριν ξεκινήσει η τριχόπτωση, το κεφάλι μου απέκτησε μια έντονη ξηροδερμία(ενώ έχω αρκετά λιπαρό πρόσωπο) και έχω ξηροδερμία αρκετά έντονη πίσω από τα αυτιά. Όλα αυτά υπάρχουν ακόμα και σήμερα.

Πίστεψε με η ξηροδερμία προέρχεται και από την υπερβολική λιπαρότητα και το σμήγμα ,αρκετές φορές η σμηγματοροικη δερματίτιδα φέρνει ξηροδερμία ,πιστεύω πως η σμηγματοροικη δερματίτιδα ειναι από τις κύριες αιτίες τριχόπτωσης .

Ο δερματολόγος δεν θα έπρεπε να την είχε διαγνώσει όταν πήγα? Βέβαια τον είδα πολύ αδιάφορο στο να κοιτάξει το θέμα, σα να βαριόταν να με εξετάσει. Στην ουσία μου είπε πάρε το regain και ρίχτο στο κεφάλι σου.

Βάλε φωτογραφίες, μην περιμένεις απαντήσεις χωρίς αυτές.

Φίλε μου, αν εννοείς απ τα μαλλιά δεν έχει νόημα γιατί δεν έχει φανεί διαφορά μέσα σ αυτούς τους 5 μήνες που ξεκίνησε η τριχόπτωση. Ίσως παίζει ρόλο και ότι είναι και πολύ πυκνά.
Σίγουρα όμως, με αυτούς τους ρυθμούς πιστεύω σε κανένα 6μηνο θα αρχίσω να έχω οπτικό θέμα πλεόν.
Κοιτούσα την κλίμακα Norwood και θα έλεγα με σιγουριά ότι είμαι στο 1 μια ζωή.
Αν εννοείς φωτογραφίες για τις πόσες τρίχες χάνω, θα έλεγα καμιά 100αρια όποτε λούζομαι.

Παιδια εσεις που εχετε αυτην την περιεργη ξηροδερμια ειχατε παρει χαπακια για την ακμη?

Εγώ προσωπικά όχι φίλε μου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

johnysblue

Active Member
Κ μενα το εχουν..μπορει καποιο εμπειρο μελος να μας πει αν ειναι φυσιολογικο αυτο??στα ξενα φορουμ διαβαζω οτι ειναι τελογενης τριχοπτωση λογω του βολβου..ισχυει αυτο?
 

karampalikis

Active Member
Χρειάζεται ειδικό σαμπουάν και πολύ καλό λούσιμο ("τρίψιμο" ) με τα δάχτυλα (όχι με τα νύχια) στα σημεία που υπάρχει σ.δ
 

nik1994

Active Member
Εγώ παίδες για την ξηροδερμια χρησιμοποίησα πρόσφατα το ducray shampoo και έκανε δουλειά αλλά το σταμάτησα επειδή τελείωσε και δν είχα πάρει άλλο. Από προχθές το ξαναξεκινησα και περιμένω πάλι αποτελέσματα. Πάντως κάνει καλύτερη δουλειά από άλλα που συνιστούν. Ειδωμεν..
 

dimitris50423

Well-Known Member
Παλαιότερα ειχα παρει και εγω χαπια για ακμη. (Roaccutan) και καποια στιγμη αργοτερα εμφανισα ΣΔ. Τα συγκεκριμένα χαπια μου προκαλουσαν εντονη ξηροτητα στα χειλη σαν παρενεργεια. Μπορει να επαιξαν ρολο και στην εμφανιση της Σμηγματ δερματιτιδας. Για την αντιμετώπιση καθημερινο λουσιμο αυστηρα νε αρκετα εντονο μασαζ. Οσο μενουν οι νιφαδες στο κεφαλι ριχνουν μαλλι.
 

makis25

Well-Known Member
Καλησπέρα παιδιά, καινούριο μέλος εδώ αλλά παρακολουθώ τη σελίδα εδώ και 3 μήνες περίπου, διαβάζοντας ατελείωτα νήματα για λύσεις, αιτίες, φάρμακα κτλ.
Να μην σας κρύψω ότι πιο πολύ έχω μπερδευτεί παρά έχω βρεί λύση ψάχνοντας το φόρουμ χαχα.

Λοιπόν, ας πάμε στην ουσία του θέματος.
Πριν 5 μήνες ακριβώς, στα 32 μου χρόνια, ξεκίνησε η τριχόπτωση μου. Να πω εδώ ότι τα μαλλιά μου πάντα ήταν πυκνά και γερά και τα έχω πιασμένα με μια μικρή κοτσίδα. Λίγες μέρες πριν ξεκινήσει η τριχόπτωση, λόγο δουλειάς και υποχρεώσεων, δεν έλουζα τα μαλλιά μου συχνά όπως συνήθιζα και χρησιμοποιούσα σκληρά τζελ, πολλές φορές παραμένοντας άλουστα για σχεδόν 10ήμερα.
Την πρώτη μέρα που ηρέμησε το πρόγραμμα μου, μπήκα κατευθείαν για λούσιμο. Εκεί είδα για πρώτη φορα να χάνω πολλές τρίχες. Υπέθεσα ότι απλά τα είχα ταλαιπωρήσει τόσο πολύ και σκέφτηκα ότι για λίγο διάστημα να μην χρησιμοποιήσω τζελ για να ηρεμήσουν. Πήγα και σε δερματολόγο τις πρώτες μέρες που το έπαθα και με μια πρόχειρη ματιά μου είπε οτι είναι ανδρική αλωπεκια και να μου έγραψε το regain το οποίο ποτέ δεν χρησιμοποίησα γιατί φοβήθηκα την περιγραφή από τις οδηγίες.

Να μην τα πολυλογώ, από εκείνη τη μέρα και μετά, η τριχόπτωση μέσα σ αυτό το 5μηνο αυξήθηκε δραματικά(βλέπω τούφες όποτε λούζομαι να φεύγουν).
Άλλες περίεργες παρατηρήσεις για να έχετε καλύτερη εικόνα.
1- Δύο μήνες πριν την τριχόπτωση, έκανα μια ανώδυνη επέμβαση για αιμορροΐδες. Δεν ξέρω αν μπορεί να έχει κάποια σχέση αυτό.
2- Πέρασα μια απίστευτα δύσκολη ψυχολογικά περίοδο πριν ξεκινήσει η τριχόπτωση.
3- Δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά λίγο καιρό πριν ξεκινήσει η τριχόπτωση, το κεφάλι μου απέκτησε μια έντονη ξηροδερμία(ενώ έχω αρκετά λιπαρό πρόσωπο) και έχω ξηροδερμία αρκετά έντονη πίσω από τα αυτιά. Όλα αυτά υπάρχουν ακόμα και σήμερα.
4- Η τρίχες στο κεφάλι, ξεριζώνονται για πλάκα και κόβονται επίσης για πλάκα, σα να έχουν γίνει πολύ αδύναμες.
5- ΕΥΤΥΧΩΣ μέχρι στιγμής δεν βλέπω κάποια αραίωση, αλλά όπως είπα πιο πριν τα μαλλιά μου είναι γενικώς πολύ πυκνά.

Οπότε, τι επιλογές έχω? Πιστευτε ότι πρόκειται για ΑΑ ή κάποια άλλη πάθηση?
Τι εξετάσεις προτείνετε?
Διαβάζω και για φάρμακα όπως φίνα κτλ΄. Αλλά έχω πολύ υγιή και έντονη σεξουαλική ζωή και αν έβλεπα παρενέργειες θα έπεφτα στα πατώματα. Ήδη η ψυχολογία μου είναι τέρμα χάλια, τρέμω στην ιδέα να δω κάποια αραίωση στα μαλλιά μου..

Οπότε αυτό που ενδιαφέρομαι να μάθω είναι πως να μπλοκάρω την τριχόπτωση, όχι να βγάλω νέες τρίχες ή μεταμόσχευση κτλ.
Ζητώ συγνώμη αν σας ταλαιπώρησα και ευχαριστώ εκ τον προτέρων για την όποια βοήθεια!
Αφου εχεις παρει ηδη τις αποφασεις σου , τι ρωτας ακριβως εδω δε καταλαβαινω. Εχεις επισημη διαγνωση απο γιατρο πως προκειται για ανδρογενετικη αλωπεκια και την αμφισβητεις . Αποφασισες να μη χρησιμοποιησεις την αγωγη που επισης σου εδωσε ο γιατρος γιατι φοβασαι , αλλα δε φοβασαι να παρεις συμβουλες απο ενα φορουμ γεματο αγνωστους; Κανεις συνδεσεις εκει που δεν υπαρχουν , η φαλακρα που εχεις ειναι κληρονομικη , γεννηθηκες με αυτην . Επισης η αλωπεκια δεν ξεκινησε πριν 5 μηνες , απλα τοτε για πρωτη φορα την πηρες χαμπαρι . Ειναι μια διαδικασια προοδευτικη. . Ο γιατρος κατα πασα πιθανοτητα σου εκανε pull test και με οπτικο ελεγχο ήδη θα προσεξε καποια αραιωση . Ολα τα αλλα ειναι ασχετα . Γραφεις πως απο τη μια εισαι μοιραίος εραστης ( κατι που θελει μια δοση αυτοπεποιθησης οσο να ναι ) και απο την αλλη εχεις χαλια ψυχολογια και τρεμεις μη χασεις καμια τριχα . Τρομερη αντιθεση και δεν νομιζω πως ειναι εφικτο να εισαι και τα 2 . Αφου εκ των προτερων εχεις αποριψει οτι σου προσφερει η επιστημη , μαζι με τη διαγνωση γιατρου, δεν βλεπω τιποτα αξιας που μπορει να σου προσφερει καποιος εδω . Ολες τις εξετασεις αιματος του κοσμου να κανεις δε θα καταληξεις πουθενα .

Νομιζω ηδη υποφερεις απο το στρες που αποκτουν πολλοι αντρες οταν βλεπουν να αλλαζει η εικονα τους . Νομιζω σε δυσκολευει αυτο στο να σκεφτεις λογικα και ψυχραιμα . Για αρχη πρεπει να συνετιστείς , να ηρεμησεις και να ακολουθησεις αυτα που σου πε ο γιατρος . Βγες απο το φορουμ ,ξεκινα το φαρμακο που σου δωσε και χαλαρωσε .
 

johnysblue

Active Member
@makis25 γιαυτο που ρωτησα πιο πανω για την τριχοπτωση με το βολβο στο τελος γνωριζεις τπτ,ειναι νορμαλ αυτο??Πεφτουν τριχες σε μηκος πολυ μικρες,μεσαιες,λεπτες,πιο χοντρες,πολυ χοντρες κ μεγαλες κ υγειης πεφτουν δηλαδη οποιαδηποτε ποιοτητας.
 

makis25

Well-Known Member
αυτο το ασπρο που βλεπεις ειναι σμηγμα μαλλον . Δεν εχει σημασια , κατα πασα πιθανοτητα εχεις ανδρογενετικη αλωπεκια . Το μαλλι το χανεις επειδη το κληρονομισες δωρο απο τους γονεις σου ! Πες τους ενα ευχαριστω! :p
 
Μπλουζα