Η πορεία μου ως εδώ και επιλογή μεταμόσχευσης

vlafo

Well-Known Member
Φίλε Thodoris
Παρόλο που δεν έχεις πρόβλημα ουσιαστικό,πρόσεξε γιατί πολλές φορές είναι καλύτερα να μην κάνεις τίποτα παρά κάτι.
Για να φτιάξεις την ψυχολογία σου,πρέπει να πάρεις καλύτερο αποτελέσμα απο αυτό που ήδη έχεις.
Η DHI σίγουρα δεν θα στο δώσει με τόσα λίγα μοσχεύματα και το πιο πιθανόν είναι να σου κάνει και ζημιά.Στα υπάρχοντα δεν μπορεί να μπει και 45g δεν θα την πετύχει.Μόνο Κύπρο θα μπορούσες να πετύχεις καλή πυκνότητα και καλή χερλάιν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

athenian

Well-Known Member
Ο καθένας φίλε veron βλέπει τα πράγματα αλλιώς. Είναι κάτι που θέλω να το κάνω και θα μου φτιάξει την ψυχολογία
Να πας για ψυχανάλυση φίλε μου. Μεταμόσχευση δεν χρειάζεσαι. Να πας εκεί που θα σε βοηθήσουν να βρεις αυτό που πραγματικά σου λείπει, κι όχι να μπλέξεις με χειρουργεία που μάλλον θα σε αφήσουν και δυσαρεστημένο. Καλή συνέχεια.
 

Th0d0ris567

New Member
Μίλησα σήμερα με HDC και ύστερα από φωτογραφίες που έστειλα η απάντηση ήταν πως δεν πρέπει να κάνω κάτι τώρα διότι υπάρχει κίνδυνος για τα μαμά μαλλιά και πως το πρόβλημα είναι ποκυ μικρό. Μου έδωσαν συμβουλή να κάνω χρήση μινοξ και κάποιες βιταμίνες
 

makis25

Well-Known Member
Εχω ξαναερθει σε αντιπαραθεση στο φορουμ προσφατα για τον ιδιο λογο . Υπαρχουν μελη που μπερδευουν την αισθητικη τους
με την ηθικη τους . Επειδη ο α θα ηταν ευχαρηστημενος με χ μαλλι , σημαινει πως ο β που θελει χ+1 μαλλι εχει προβλημα και ψυχολογικα και αηδιες . Δηλαδη μισο εκατοστο πισω hairline , φυσιολογικος ο φιλος κανενα προβλημα , μισο εκατοστο μπροστα , του λετε να παει για ψυχαναλυση . Δηλαδη 2-3 νομιζετε πως το παιδι εχει το προβλημα στο μυαλο και οχι εσεις.
 

Th0d0ris567

New Member
Όσο για την ψυχανάλυση φίλε δεν μπορείς να το κρίνεις εσυ και ούτε έχεις δικαίωμα να κανείς τέτοιου είδους σχόλια . Μπορεί να το λες καλοπροαίρετα μπορεί και όχι όμως θα σε παρακαλέσω να μην Μίκας με αυτόν τον τρόπο. Γιατί ένα τέτοιο σχόλιο σίγουρα εμένα τουλάχιστον δεν θα με βοηθούσε αν κάτι βλέπω λάθος να το δω διαφορετικά
 

makis25

Well-Known Member
αν θες να κρατησεις μαλλι πρεπει να κανεις θεραπειες με εγκεκριμενα και μελετημενα φαρμακα . Τελεια +παυλα δεν υπαρχουν τροποι να πετυχεις αποτελεσματα μακροχρονια που πετυχαινουν τα φαρμακα με κανενα αλλο τροπο . Περα απο αυτο , ολοι οι γιατροι που κανουν μεταμοσχευση θα κινηθουν πολυ συντηριτικα σε 1) νεαρους 2) σε νεαρους η μεγαλυτερους διχως φαρμακα . Η HDC που μιλησες εχει μεγαλο ιστορικο δημοσιευμενων αποτελεσματων και μαλιστα και μερικα με επιθετικες , χαμηλες hairline . Η dhi δεν εχει πουθενα κανενα δημοσιευμενο αποτελεσμα με hairline συγκρισιμη εστω στο ελαχιστο με την hdc . Αν ξεκινησεις οποιοδηποτε φαρμακο , βαλε το καλα στο μυαλο σου πως θα το παίρνεις για ολη σου τη ζωη αν θες να κρατησεις το μαλλι . Οι βιταμινες δεν κανουν απολυτως τιποτα στην ανδρογενετικη αλωπεκεια , η αδρογενετικη αλωπεκεια δεν ειναι τριχοπτωση απο στρες , κακη ζωη , κακη διατροφη , ελλειψη θρεπτικων , επειδη φορουσες καπελο , επειδη καπνιζες , επειδη εριξε οξινη βροχη , επειδη πιανεις το μαλλι κοτσιδα .
 

dimitris50423

Well-Known Member
Μίλησα σήμερα με HDC και ύστερα από φωτογραφίες που έστειλα η απάντηση ήταν πως δεν πρέπει να κάνω κάτι τώρα διότι υπάρχει κίνδυνος για τα μαμά μαλλιά και πως το πρόβλημα είναι ποκυ μικρό. Μου έδωσαν συμβουλή να κάνω χρήση μινοξ και κάποιες βιταμίνες

Την εχουν πατησει στην HDC με παιδι που ειχε παρομοιο προβλημα (salonikios) και πλεον προσεχουν. Και καλα κανουν.
Μπορει να γινει αλλα θελει προσοχη και ισως για καποιους μηνες πριν τη μμ και μετα θα ηταν καλύτερα να κανεις χρηση φινας αν και γενικα ειμαι αντιθετος.
Αναμεσα στα μαμα μαλλια δεν νομιζω οτι πρεπει να βαλεις μοσχευματα. Μονο γεμισμα κροταφων και πιθανον να χρειαστεις και μια μικρη ακομη για πυκνωση. Ακομη και οι ακριβες κλινικες δεν θα σου δωσουν την πυκνοτητα που θες με τη μια.
 

makis25

Well-Known Member
Όσο για την ψυχανάλυση φίλε δεν μπορείς να το κρίνεις εσυ και ούτε έχεις δικαίωμα να κανείς τέτοιου είδους σχόλια . Μπορεί να το λες καλοπροαίρετα μπορεί και όχι όμως θα σε παρακαλέσω να μην Μίκας με αυτόν τον τρόπο. Γιατί ένα τέτοιο σχόλιο σίγουρα εμένα τουλάχιστον δεν θα με βοηθούσε αν κάτι βλέπω λάθος να το δω διαφορετικά
Ναι φιλε μ , ετσι ειναι σε αυτο το φορουμ πολλες φορες δυστιχως . Μπηκες να ρωτησεις κατι πολυ συγκεκριμενο , και με λιγα λογια σου λενε , πως επειδη δε μου αρεσει το γουστο σου , χρειαζεσαι ψυχιατρο . Τα ιδια εχω ακουσει κ εγω .
 

Th0d0ris567

New Member
Δημήτρη εμένα το ζητούμενο μου ήταν αυτό εξαρχής να φτιάξω μόνο κροτάφους δεν ήθελα να βάλω στα υπάρχοντα μαλλιά. Όμως από ότι κατάλαβα θα ήταν αναγκαστικό να μου βάλουν ανάμεσα και στα μαμά για να γίνει το δέσιμο. Μάκη όπως έχω αναφέρει κάνω χρήση μόνο Revivogen και το αποτέλεσμα που έχω δει είναι να μειωθεί αρκετά η τριχόπτωση. Για μινοξ διστάζω λόγο αυτών που έχω διαβάσει από παιδιά για παρενέργειες κλπ. Φαντάσου ότι έχω στο ράφι μου ένα 1,5 χρόνο τώρα την μινοξ και τελικά δεν έκανα χρήση
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ 34

Active Member
Μόνο τα πετυχημένα εγκλήματα είναι δικαιολογημένα..
Αν είσαι σίγουρος οτι θα είναι επιτυχημένο κάνε το...ομως θα παραμένει έγκλημα..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
Εχω ξαναερθει σε αντιπαραθεση στο φορουμ προσφατα για τον ιδιο λογο . Υπαρχουν μελη που μπερδευουν την αισθητικη τους
με την ηθικη τους . Επειδη ο α θα ηταν ευχαρηστημενος με χ μαλλι , σημαινει πως ο β που θελει χ+1 μαλλι εχει προβλημα και ψυχολογικα και αηδιες . Δηλαδη μισο εκατοστο πισω hairline , φυσιολογικος ο φιλος κανενα προβλημα , μισο εκατοστο μπροστα , του λετε να παει για ψυχαναλυση . Δηλαδη 2-3 νομιζετε πως το παιδι εχει το προβλημα στο μυαλο και οχι εσεις.
Αληθεια τωρα, ποσοι πιστευεις οτι βρισκονται στο φορουμ για καθαρα αισθητικους λογους και οχι γιατι δεν αποδεχονται τον εαυτο τους οπως ειναι;

Κατι ποστ σαν του Athenian(ασχετα αν πραγματι μπαινει σε προσωπικα επιπεδα και δεν ειναι ''κομψο'') προσωπικα τα χαιρομαι γιατι μπορει και να ξυπνανε λιγο την μικροκοινωνια του φορουμ απο τον λήθαργο.

Για αυτο και σου μιλαγα καποια στιγμη για κοριτσακια. Οχι για να θίξω τον ανδρισμο σου, αλλα για το γεγονος οτι αργα και σταθερα υιοθετούμε τα κομπλεξ των γυναικών. Γινεται τοσο αργα που δεν θα το παρουμε χαμπαρι για ποτε θα παστωνόμαστε με make up(για μποτοξ θα εκπλαγω αν δεν κανουν καποιοι ηδη).

Δεν ειναι κοριτσιστικο ή αντρικο,
ειναι αρρωστο.
 

makis25

Well-Known Member
Το φορουμ ασχολειται με ενα κομματι της αισθητικης . Με το ποσες τριχες εχουμε στο κεφαλι μας .Αν σου φαινεται κομπλεξικο και κομματι γυναικειο αυτο και νοιωθεις αβολα , τοτε τι δουλεια εχεις εδω; Εδω υπαρχει μια περιπτωση παιδιου , που εχει χασει καποια μαλλια , θελει να αποκαταστησει καποια απο τα χαμενα , και μελη του λενε πως εχει ψυχολογικά προβληματα επειδη δεν πληρει τα δικα τους κριτήρια για το τι ειναι πολυ και τι λιγο μαλλι .

Νομιζω , και απο παλαιοτερα μηνυματα σου , και τωρα , πως βλεπεις τις γυναικες υποτιμητικά . Γιαυτο και βλεπεις πως ειναι συμπεριφορα που μειωνει εναν αντρα , να προσεχει την εμφανιση του , η να θελει να τη διατηρισει σε μια καλυτερη κατασταση σε βαθος χρονων . Και γιαυτο ειχες παρομοιωσει τετοιες συμπεριφορες με γυναικες . Τα κομπλεξ οπως λες , δεν ειναι των γυναικων , ουτε των ανδρων . Ειναι ολων των ανθρωπων . Αλλα δεν ειναι ουτε κομπλεξισμος , ουτε προβληματα αποδοχης , ουτε ψυχολογικα προβληματα , να θελει ενα μελλος να βαλει μαλλι . Παρα το γεγονος πως σε καποιους μπορει να φαινεται πως εχει πολυ μαλλι γιατι αυτοι ειναι ηδη nw4-5 , αυτος μπορει να γουσταρει αυτο . Και ετσι καταληγουμε παλι στα ιδια που λεγαμε τοτε . Επειδη καποιος γουσταρει κατι αλλο απο σενα , τον athenian , τον ενα τον αλλο , αμεσως αυτος εχει προβλημα , και εσεις ειστε οι σωστοι .

Ομως δεν ειστε .
 

vag25

Well-Known Member
Αν σου φαινεται κομπλεξικο και κομματι γυναικειο αυτο και νοιωθεις αβολα , τοτε τι δουλεια εχεις εδω;
Ειμαι εξισου κομπλεξικος. :)

(ξαναλέω, δεν ειναι γυναικειο κομματι ή αντρικό. Απλα έτυχε να το εχουν υιοθετήσει οι γυναίκες παραδοσιακά)

Εδω υπαρχει μια περιπτωση παιδιου , που εχει χασει καποια μαλλια , θελει να αποκαταστησει καποια απο τα χαμενα , και μελη του λενε πως εχει ψυχολογικά προβληματα επειδη δεν πληρει τα δικα τους κριτήρια για το τι ειναι πολυ και τι λιγο μαλλι .
Το παιδι που του ειπε για ψυχαναλυση, εχει πει ο ιδιος οτι παρακολουθουσε/θει ψυχολογο. Δεν κανει λιγοτερο ακομψο τον τροπο του αυτο, αλλα τουλαχιστον ειναι ειλικρινης με τον εαυτο του για αρχη.
Το παλικαρι που θελει να κανει μεταμοσχευση δεν γνωριζουμε πραγματι αν εχει ψυχολογικα θεματα. Αποψη μου ομως ειναι οτι οι 9 στους 10 εδω εχουν θεμα αυτοπεποιθησης πρωτιστως.
Αν η προσωπικη ζωη σου δεν περιοριζεται μονο στο φορουμ ειναι ευκολο να το δεις αυτο.

Νομιζω , και απο παλαιοτερα μηνυματα σου , και τωρα , πως βλεπεις τις γυναικες υποτιμητικά. Γιαυτο και βλεπεις πως ειναι συμπεριφορα που μειωνει εναν αντρα , να προσεχει την εμφανιση του , η να θελει να τη διατηρισει σε μια καλυτερη κατασταση σε βαθος χρονων . Και γιαυτο ειχες παρομοιάσει τετοιες συμπεριφορες με γυναικες .
lol
Εχεις πεσει εντελως εξω. Στο εξηγω και στο ξαναεξηγω οτι δεν εχει να κανει με το φύλο, δεν ξερω γιατι επιμενεις(να φανταστεις νομιζα οτι το ειχες καταλαβει αυτο απο την προηγουμενη φορα). Αν εχεις διαβασει ποστ μου οπως λες θα ειχες δει την υποστηριξη μου για gay κοινότητες(εχω τσακωθει με πολλους εδω, όντας straight) και γενικα για οτιδηποτε υποτιμα την ισοτητα. Aν το ακουσουν αυτο που υποθετεις...φιλοι μου και πρωην κοπελες μου, θα γελασουν και οι πετρες.:) Πολλες φορες θα ελεγα οτι αδικω/υποτιμω τους αντρες πανω στην προσπαθεια μου να υπερασπιστω την γυναικα ή και τις μειονότητες.

Ξαναλεω οτι δεν εχει να κανει με το φυλο, αλλα με το μοτιβο συμπεριφορων, αυτοοεικονας κτλ. που ΤΥΧΑΙΝΕΙ να το εχουν υποθετησει ΚΥΡΙΩΣ οι γυναικες. Για κακη τους τυχη πως το λενε. Empathy το λες, οχι υποτιμηση.
Βλεπω ομως μαλλον υποτιμητικα αυτη την προσπαθεια να δειξω κατι που δεν ειμαι, να μην αποδεχτω οτι μεγαλωνω κτλ. Αυτο δεν εχει φυλο οπως σωστα γραφεις και εσυ, απλα η κοινωνια απαιτουσε μεχρι σημερα λιγοτερα σε αυτο το κομματι απο τους αντρες. Αλλα thanks to you σε επομενες γενιες προβλεπω να γινομαστε ''γυναικες''(και ελπιζω αυτη τη φορα να καταλαβαινεις πως το εννοω).
Ελπιζω να γινομαι κατανοητος αυτη τη φορα.
Για την ιστορια προτιμω για παραδειγμα αβαφτες κοπελες και ακομα και ασπρο μαλλι-καραφλα να εχουν δεν με νοιαζει.

Η διαφωνια μας ειναι στο εξης. Εσυ πιστευεις οτι ολοι εδω μεσα βρισκονται για αισθητικους(περιοριστικα) λογους, εγω υποστηριζω οτι οι συντριπτική πλειοψηφία εδω μεσα έχουμε σοβαρα πυρηνικά θέματα αυτοπεποιθησης. Και υπο αλλες συνθηκες(πχ τροπος που μεγαλωσαμε) θα ζουσαμε ως καραφλοι ευτυχισμενοι και δεν θα παταγαμε εδω μεσα, οπως δεν παταει το 99% των καραφλων στην Ελλαδα εδω μεσα.

ΥΓ. Σκεψου επισης και το εξης. Αν μπορει να σε ''σοκαρει '' που ο Athenian μιλησε για ψυχαναλυση, ισως εσυ υποτιμας μια ομαδα ανθρωπων που εχουν αυτην την αναγκη. Γιατι ο Athenian εχει κανει ηδη ψυχοθεραπεια/αναλυση(και εγω). Δεν υποτιμα στην πραξη κανεναν(ουτε εγω). Επομενως, οταν μιλαμε για ψυχολογικα προβληματα μιλαμε για κατι απολυτα αποδεκτο για εμας και για τους αλλους. Οχι τοσο αποδεκτο απο εσενα ομως, αν κρινω απο την αντιδραση σου.

ΥΓ2. Ελπιζω να μην χρειαστει και τριτη φορα να εξηγησω οτι δεν βλεπω υποτιμητικα τις γυναικες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

makis25

Well-Known Member
μου φαινεται αστειο να προτεινεις ψυχαναλυση σε καποιον που θελει να βαλει μαλλι. O athenian για παραδειγμα αναγνωρισε με καποιο μαγικο τροπο προβληματα αυτοεκτιμισης , αυτοπεποιθησης , στρεβλης εικονας εαυτου , βλεποντας 2-3 φωτογραφιες απο ενα παιδι nw2 nw3 ? Διαβαζοντας 2 , 3 κουβεντες του; Ποιο ηταν το κριτηριο; Αν το παιδι ελεγε πως παιδια θελω να βαλω 300 grafts μονο για να κλεισω ελαχιστα τους κροταφους , θα αντιδρουσε ο athenian το ιδιο; Δεχεσαι πως υπαρχει το ελαχιστο ενδεχομενο καποιοι να χρησιμοποιουν την προσωπικη τους αισθητικη για να κρινουν ηθικα τους αλλους; Στα ματια μου ειναι Ξεκαθαρο . Επισης , ειναι ανυποστατο να γενικευεις , αν εσυ η καποιος αλλος εχετε αντιμετωπισει προβληματα και ειδατε βοηθεια με την καταλληλη θεραπεια , αυτο δεν σημαινει πως μπορεις να εισαι στο μυαλο τοσων και τοσων χρηστων εδω μεσα , να τους νοιωθεις , η να ξερεις πως σκεφτονται , η απο που προερχονται και πως στεκονται ψυχολογικα . Η αποψη σου ειναι ακριβως αυτο . Μια αποψη . Η αποψη σου πως 9 στους 10 στο φορουμ αντιμετοπιζουν καποια διαταραχη τετοια δεν μπορει να αποδειχθει , δεν εχεις στοιχεια , ειναι κατι που ψυχανεμιζεσαι ισως βασιζομενος στη δικη σου προσωπικη εμπειρια . Εγω απο την προσωπικη μου εμπειρια αυτο που καταθετω ειναι η δικη μου ταπεινη αποψη πως η τριχοπτωση και η φαλακρα δημιουργει μια δυσφορια σε καποιους η οποια διορθωνεται πολυ ευκολα πλεον με τη σημερινη τεχνολογια . Αφου διορθωνεται και ετσι ανακουφιζεται η δυσφορια , με την αποκατασταση του τριχωτου , γιατι οχι; Τοσα χρονια , και σε ξενα φορουμ , δεν ειδα κανενα χρηστη να κανει πετυχημενες μεταμοσχευσεις , πετυχημενες θεραπειες , και να γυρισει να πει μετα , πωπω παιδια τωρα νοιωθω χειροτερα ειχα βαθυτερα προβληματα αυτοεκτιμησης . Αντιθετα , οι περισσοτεροι εξαφανιζονται , ειχαν ενα ζητημα , το λυσαν και προχώρησαν .

Το νημα μου θυμισε τον πατερα/αρχοντα της dhi , εβλεπα ομιλια του προσφατη οπου ελεγε πως ολοι οι ασθενεις που θα κανουν μεταμοσχευση πρεπει να κανουν ψυχοθεραπεια .
 

athenian

Well-Known Member
Όσο για την ψυχανάλυση φίλε δεν μπορείς να το κρίνεις εσυ και ούτε έχεις δικαίωμα να κανείς τέτοιου είδους σχόλια . Μπορεί να το λες καλοπροαίρετα μπορεί και όχι όμως θα σε παρακαλέσω να μην Μίκας με αυτόν τον τρόπο. Γιατί ένα τέτοιο σχόλιο σίγουρα εμένα τουλάχιστον δεν θα με βοηθούσε αν κάτι βλέπω λάθος να το δω διαφορετικά
Συμβουλευτικα και για καλο στο ειπα.Προσωπικα,κανω εδω και 4 χρονια.
 

athenian

Well-Known Member
Εχω ξαναερθει σε αντιπαραθεση στο φορουμ προσφατα για τον ιδιο λογο . Υπαρχουν μελη που μπερδευουν την αισθητικη τους
με την ηθικη τους . Επειδη ο α θα ηταν ευχαρηστημενος με χ μαλλι , σημαινει πως ο β που θελει χ+1 μαλλι εχει προβλημα και ψυχολογικα και αηδιες . Δηλαδη μισο εκατοστο πισω hairline , φυσιολογικος ο φιλος κανενα προβλημα , μισο εκατοστο μπροστα , του λετε να παει για ψυχαναλυση . Δηλαδη 2-3 νομιζετε πως το παιδι εχει το προβλημα στο μυαλο και οχι εσεις.
Και η hdc του ειπε οτι δεν εχει προβλημα,αρα μαλλον ισχυει.Τα ψυχολογικα θεματα δεν ειναι αηδιες φιλε μου,και ουτε σημαινει πως το παιδι εχει ''προβλημα''.Αντιθετα,αν με αυτο το μαλλι μπει για μεταμοσχευση θα αποκτησει προβλημα απο το πουθενα.
 

makis25

Well-Known Member
αν το παιδι ηταν χρηστης φιναστεριδης , μινοξιδιλης , για χρονια , η hdc θα τον χειρουργουσε μια χαρα , η hdc εχει φτιαξει κατα καιρους και ποιο μικρα προβληματα απο το παιδι , και φτιαχνει και επιθετικες hairline . Για τον συνδιασμο ηλικιας /θεραπειες του ειπαν κανε θεραπεια 1 χρονο .

Τα ψυχολογικα θεματα ειναι σοβαρα . Αηδιες ειναι τα αυθαίρετα συμπερασματα πως καποιος χρίζει θεραπειας επειδη εχει χασει λιγο μαλλι αλλα παρολαυτα θελει να το αποκαταστησει με μεταμοσχευση. Ειναι ξεκαθαρο αυτο που εγραψα και πριν . Στο γραψα πιο απλα και τωρα. Και μαλιστα το να μην εχεις τακτ , την απαραιτητη ενσυναισθηση, και την υποτυπωδη συνεση και ευγενεια ωστε να το πεις σε ενα νεο χρηστη που ειπε δυο κουβεντες , ξεπερασε το δυσταγμο του και ποσταρε και φωτογραφιες . Ε δεν ειναι και το καλυτερο .

Κορυφαιοι γιατροι , και κορυφαιες κλινικες , και ο γεωργιου , και η HDc , και ισπανοι κορυφαιοι , και ο ερντογαν , εχουν ποσταρει περιστατικα με παιδια που αρχικα ειχαν περισσοτερα μαλλια απο το παιδι και τους φτιαξαν καινουρια hairline . Δε βλεπω το προβλημα . Ουτε θα ελεγα πως ολοι εκεινοι χρειαζονται ψυχαναλυση .
 

vag25

Well-Known Member
O athenian για παραδειγμα αναγνωρισε με καποιο μαγικο τροπο προβληματα αυτοεκτιμισης , αυτοπεποιθησης , στρεβλης εικονας εαυτου , βλεποντας 2-3 φωτογραφιες απο ενα παιδι nw2 nw3 ? Διαβαζοντας 2 , 3 κουβεντες του; Ποιο ηταν το κριτηριο;

Eχεις δικιο. Αλλα δεν ειμαστε σχολαστικοι γιατροι εδω. Σε φορουμ βρισκομαστε, που ο καθενας λεει αυτο που σκεφτεται αυθορμητα. Και καλα εκανε. Οπως και εσυ καλως απαντησες/αντεδρασες.

Δεχεσαι πως υπαρχει το ελαχιστο ενδεχομενο καποιοι να χρησιμοποιουν την προσωπικη τους αισθητικη για να κρινουν ηθικα τους αλλους;
Ειναι πιθανο ναι.

Η αποψη σου ειναι ακριβως αυτο . Μια αποψη .
Ακριβως.
Forum ειμαστε αλλωστε, οχι Journal για δημοσιευση ερευνων. Εκτος αν εχεις μπερδευτει:p Μπορω να λεω ελευθερα την αποψη μου.
Φορουμ=αποψεις.

Αφου διορθωνεται και ετσι ανακουφιζεται η δυσφορια , με την αποκατασταση του τριχωτου , γιατι οχι;

Μαζι σου, αυτο που λεω εγω ειναι κατα την αποψη μου μπαινουμε σε μια λουπα χωρις εξοδο, πολλοι απο εμας. Και οσο περισσοτερο ''κλεινουμε'' αυτη την λουπα(ωπα εβγαλα ρυτιδα γιατι να μη το φτιαξω και αυτο, ωπα να βαψω με πινελακι την απσρη τριχα στο μουσι κλπ) τοσο πιο δυσκολα θα υπαρξει εξοδος.
Εκει κολλαει και η γυναικα, που εχει μπει ηδη στην λουπα για κακη της τυχη.

Το νημα μου θυμισε τον πατερα/αρχοντα της dhi , εβλεπα ομιλια του προσφατη οπου ελεγε πως ολοι οι ασθενεις που θα κανουν μεταμοσχευση πρεπει να κανουν ψυχοθεραπεια .
Παιζει να συμφωνω για πρωτη φορα με DHI.:p

To forum ξανα κατα την αποψη μου, δημιουργει κομπλεξ και μεγαλυτερες απαιτησεις σε καποιον που θα μπει εδω απλα για να τσεκαρει τι παιζει με το προβλημα του. Θα προτιμουσα να ηταν περισσοτερο υποστηρικτικο ωστε να βγουμε απο την λουπα, οχι να χωθουμε κι αλλο μεσα. Για μενα, συμβαινει κυριως το τελευταιο. Το εχω ξαναπει, καποιοι εχουν φυγει γιατι τους εριχνε την ψυχολογια το φορουμ, χτιζονταν απαιτησεις που δεν κολλαγαν με αυτα που εβλεπαν εξω .
Μεγαλη συζητηση ολα αυτα...
 

athenian

Well-Known Member
Το νημα μου θυμισε τον πατερα/αρχοντα της dhi , εβλεπα ομιλια του προσφατη οπου ελεγε πως ολοι οι ασθενεις που θα κανουν μεταμοσχευση πρεπει να κανουν ψυχοθεραπεια .
Ο Γιωτης τυχαινει να συνεργαζεται με εναν εκ των κορυφαιων κλινικων ψυχιατρων στην Ελλαδα και εναν απο τους καλυτερους στην Ευρωπη(τον οποιο γνωριζω προσωπικα),αρα για να το λεει μαλλον καποιο δικιο θα εχει,αν και δεν ειναι συμφωνω πως ειναι απαραιτητο σε ολες τις περιπτωσεις.Εσυ λοιπον φιλε Μακη,πως μπορεις να απορριπτεις ελαφρα τη καρδια αυτη την εκτιμηση?
 
Μπλουζα