Η κορη μου 14 ετων διαγνωστηκε με α.α.

MALEFICENT

New Member
Μετα απο αυτα που μου γραφετε το σιγουρο ειναι οτι θα στραφω στο Συγγρος. Πραγματικα εχω αρχισει να πιστευω οτι η γνωματευση ισως και να ειναι εσφαλμενη. Κατα την αποψη σας θα ηταν καλυτερα να φτασουμε στο Συγγρος με ολοκληρωμενες και τις ορμονολογικες μας απο ενδοκρινολογο ή να μεταβω αμεσα;;;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλημέρα
Κύριε/κυρία @MALEFICENT, παρακαλούμε ελέγξτε τον φάκελο των εισερχομένων, σας έχουμε αποστείλει προσωπικό μήνυμα.
Με εκτίμηση,
DHI Global Medical Group

Δεν καταλαβαίνω ποιός είναι ο λόγος του ποστ παρά μόνο η διαφήμιση. Θα παρακαλούσα τη συγκεκριμένη κλινική να μην το επαναλάβει. Δεκτή η βοήθεια αλλά εδώ μάλλον τον πρώτο ρόλο έχει η διαφήμιση κάτι που απαγορεύεται αυστηρά (και ειδικά με τέτοιο τρόπο).
 

koumparos

Well-Known Member
Κατσε βρε συ μοντ μην εισαι αυστηρος.Πως θα κανουν αποσβεση(σε ολλες τις κλινικες απευθυνομαι) τα θαυματουργα μηχανηματα prp??Πονηρη ερωτηση..:rolleyes:
 

MALEFICENT

New Member
Επισης επισυναπτω μια φωτο απο ενα τριχοριζογραμμα που ειχα κανει το 2002.

Προβολή συνημμένου 18169

Στο "δειγμα 1" συγκρινει τις τιμες σταθερης τριχοφυιας στην πισω μερια του κεφαλιου ( οπου δεν παει η ΑΑ )
με το "δειγμα 3" των τριχων δλδ της επανω μεριας του κεφαλιου ( οπου παει η ΑΑ )

Οπως θα δειτε στη φωτο τα σταθερα μαλλια (δειγμα 1) εχουν αναγεννητικη φαση 85% με ορια ( 80-90% )
Αρα ειναι φυσιολογικα.

Η 14 χρονη κοπελα εχει 62%, δλδ μικροτερο απ το φυσιολογικο. Αλλα δεν φταιει το οτι μπαινουν σε τελογενη φαση, φταιει οτι ειναι δυστροφικες, που ειναι αρκετα αυξημενες 33% . Δεν μπορω να ξερω ομως που οφειλετε το οτι υπαρχουν τοσες πολλες δυστροφικες τριχες...εχει ειπωθει σε αντιστοιχα περιστατικα οτι μπορει να φταιει το ανοσοποιητικο συστημα αλλα δε μπορω να γνωριζω με σιγουρια τι γινεται ακριβως εκει , καποιος καλος γιατρος θα γνωριζει σιγουρα ομως,
και πρεπει να απευθυνθειτε σιγουρα σε καποιον καλο γιατρο.

Σε εμενα Στο δειγμα 1 (περιοχη σταθερης τριχοφυιας) οι τελογενεις μου ειναι 15% που ειναι παλι στο φυσιολογικο οριο ( 10-20% )
ενω στο δειγμα 3 που ειναι η περιοχη που πληττεται απο ΑΑ οι τελογενεις μου ειναι 25%,
δλδ πανω απ το φυσιολογικο οριο, κ αντιστοιχα στην περιοχη αυτη οι αναγεννεις 75% δλδ κατω απ το φυσιολογικο οριο.
Αρα εγω ειχα οντως ΑΑ, Και προκυπτει απ τις τιμες. ΔΕν ειχα δυστροφικες ειχα καθαρα ΑΑ και miniaturization.

Η κοπελα ομως εχει μειωμενες τριχες αναγενης φασεως χωρις παραλληλα να εχει αυξηθει η τελογενης φαση.
Αυτο σημαινει οτι οι τριχες δεν παθαινουν miniaturization που ειναι σημαδι της ΑΑ, Αλλα ειναι δυστροφικες κατι που δεν ειναι ΑΑ ειναι αλλος παραγοντας προβληματος.

Δεν ξερω να σας βοηθησω παραπερα δυστηχως......
παντος η μινοξιδιλη δε νομιζω οτι θα βοηθησει σε τπτ...και αδικως την περνει η κοπελα.
Οι δυστροφικες τριχες ειναι ενα προβλημα που η μινοξιδιλη δε μπορει να κανει κατι γι αυτο....
Δηλαδη θα παιρνουμε μια αγωγη που επι της ουσιας δε θα κανει τιποτα....κι αυτο μεχρι να καταφερουμε να επισκεφτουμε το Συγγρος για μια δευτερη γνωματευση....
 

Panos1982

Well-Known Member
Δηλαδη θα παιρνουμε μια αγωγη που επι της ουσιας δε θα κανει τιποτα....κι αυτο μεχρι να καταφερουμε να επισκεφτουμε το Συγγρος για μια δευτερη γνωματευση....

Δεν ειπε κανεις οτι στο συγγρος ειναι μεσα οι καλυτεροι γιατροι της ελλαδος.
Μπορειτε να κανετε μια ερευνα και να πατε σε εναν ιδιωτη γιατρο αρκει να γνωριζετε οτι ειναι πολυ καλος πανω σε αυτο τον τομεα και ετσι να συντομευσετε τον χρονο αναμονης....γτ καταλαβαινω οτι σας τρωει το θεμα...
υπαρχουν πολλοι καλοι ιδιωτες γιατροι απλα θα πρεπει να κανετε μια ερευνα σε ποιον να πατε και να μην πατε απλα σε οποιον βρειτε μπροστα σας.
 

MALEFICENT

New Member
Δεν ειπε κανεις οτι στο συγγρος ειναι μεσα οι καλυτεροι γιατροι της ελλαδος.
Μπορειτε να κανετε μια ερευνα και να πατε σε εναν ιδιωτη γιατρο αρκει να γνωριζετε οτι ειναι πολυ καλος πανω σε αυτο τον τομεα και ετσι να συντομευσετε τον χρονο αναμονης....γτ καταλαβαινω οτι σας τρωει το θεμα...
υπαρχουν πολλοι καλοι ιδιωτες γιατροι απλα θα πρεπει να κανετε μια ερευνα σε ποιον να πατε και να μην πατε απλα σε οποιον βρειτε μπροστα σας.
Πιστεψτε με δεν κανω τιποτα αλλο απο τη διαγνωση και μετα απ το να ψαχνω.....
Πες τε μου εναν ιδιωτη που να ειναι πολυ καλος. Ολες οι ερευνες μου καταληγουν σε γιατρους-εταιρειες μεταμοσχευσης μαλλιων....
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πιστεψτε με δεν κανω τιποτα αλλο απο τη διαγνωση και μετα απ το να ψαχνω.....
Πες τε μου εναν ιδιωτη που να ειναι πολυ καλος. Ολες οι ερευνες μου καταληγουν σε γιατρους-εταιρειες μεταμοσχευσης μαλλιων....

Στείλε μου pm


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

MALEFICENT

New Member
Μετα απο πολυ καιρο αποφασισα να ξαναγραψω.
Ηδη εχουμε στραφει σε δερματολογους στην Αθηνα. Η πρωτη μας επισκεψη ηταν σε πολυ γνωστο παιδοδερματολογο οπου ηταν απολυτα καθησυχαστικος. Μας ειπε οτι δεν τον ενδιεφερε το τριχοριζογραμμα και οτι η δυσπλασια στα μαλλια του θα τον ανησυχουσε μονο αν υπερεβαινε το 90%. Μας ειπε οτι απο την κλινικη της εικονα δεν βλεπει σε καμια περιπτωση ΑΑ. Ηταν καθετος. Μας ειπε οτι προκειται για μια παρατεταμενη εποχικη τριχοπτωση και οτι θα ξαναγεμισει το κεφαλακι μας μαλλια και στη συνεχεια θα μας ξαναδει τον Δεκεμβρη μας εκοψε οποιαδηποτε θεραπεια δλδ την μινοξιδιλη και μας ειπε να συνεχισουμε μονο με θεραπεια σιδηρου και βιταμινη D. Δυστυχως δεν υφησυχαστηκαμε απευθυνθηκαμε και στο Συγγρος στη πολυ γνωστη Δερματολογο. Ελεγξε τριχοριζογραμμα και εξετασεις πηρε ιστορικο απο το παιδι και εβαλε θεραπεια με pharmecort και helenvita. Μας επισημανε οτι ουτε κι αυτη εβλεπε εικονα ΑΑ αλλα θα το παρακολουθουμε. Μας ξαναειδε μετα απο δυο μηνες και ηταν απολυτα καθησυχαστικη εκανε το pull test και στο χερι της μειναν περιπου 5 τριχες. Ειπε οτι αυτο δεν ειναι τριχοπτωση Ομως παραυτα συμπληρωσε αγωγη με spray neoptide εναλλαξ με την προηγουμενη θεραπεια. Μας ειπε ξανα οτι θα μας δει σε δυο μηνες. Δεν θελησε να μας κανει τριχοριζογραμμα. Ειπε οτι θα της κανει ισως με τη νεα χρονια. Δεν εβρισκε καποιο λογο για να το κανει τωρα.
Η ανησυχια δυστυχως δεν εχει περασει ακομα. Η εικονα δεν εχει γινει καλυτερη. Απο την αρχη εξηγω οτι τριχοπτωση δεν εχει. Το τριχοριζογραμμα εδειχνε 5% τελογενης αρα οχι τριχοπτωση. Η αυξηση των δυσπλαστικων ηταν το προβλημα μας.
 

MALEFICENT

New Member
Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι οι δυσπλαστικες τριχες; Οχι οι δυστροφικες. Οι δυστροφικες εχω καταλαβει οτι ειναι πολυ λεπτες τριχες που ζουν πολυ λιγοτερο απο τις αναγενεις. Και στις δυο φυσικα ο θυλακας εχει υποστει καποια ζημια.

Γιατι δυστυχως βλεπω στο κεφαλι της πολυ περιεργες σγουρες τριχες μεσα στα ισια της μαλλια. Οι νεες αυτες τριχες δεν εχουν καμια συνοχη με τα υπολοιπα μαλλια και δυστυχως αυξανονται. Προσπαθησα να το εξηγησω στη γιατρο αλλα ηταν σαν να μη με ακουγε. Μου ειπε απλα οτι ολα θα γινουν....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι οι δυσπλαστικες τριχες;
Προσπαθησα να το εξηγησω στη γιατρο αλλα ηταν σαν να μη με ακουγε. Μου ειπε απλα οτι ολα θα γινουν....

Σας ειπε οτι ολα θα γινουν...σαν να λεει περα βρεχει δλδ.
Ειναι ενα πολυ σπανιο κ συγκεκριμένο πρόβλημα αυτο π εχει η κοπελα.
Δεν μας τυχαινει συχνα ουτε εντος φορουμ ουτε εκτος.

Κανετε αναζητηση στο google τις λεξεις" dysplasia hair loss "και "dysplasia hair loss treatment" .
Θα μάθετε περισσοτερα αλλα μετα απο αναζητηση κ ερευνα που εκανα κ εγω για να σας βοηθήσω δυστηχως βλεπω οτι δεν υπαρχει θεραπεία στο συγκεκριμενο προβλημα.....
Ειναι θεμα ορμονολογικο ειτε ανοσοποιητικού.
Ειναι κατι σπανιο που
τυχαινει σε 1 :100.000 αγορια
Και σε 17: 100.000 κορίτσια, αν το προβλημα ειναι οντως η δυσπλασια. κ μπορει να συμβεί σε μαλλια ειτε δοντια ειτε νυχια.

Προσπαθηστε να περνετε σαμπουαν απο φαρμακειο που εχουν βιταμινες για τα μαλλια κ επισης να διατηρείτε τα επιπεδα σιδηρου κ φεριτινης εντος των φυσιλογικων οριων, επίσης ισως συμπληρωμα κερατινης μπορουσε να βοηθησει κ ας ελπίσουμε οτι το προβλημα θα ειναι μικρης κλίμακας.

Κανετε αναζητηση τις λεξεις που σας ειπα και διαβαστε οσο πιο πολλα αρθρα μπορειτε για το θεμα,

Ελπίζω να εχουμε ενα αισιο τελος κ οτι πληροφορία μαθετε η αν βρειτε κατι κ δουλέψει παρακαλω να το αναφερετε εις γνωση κ των υπολοίπων ...

Υ.Γ ) Υπαρχει αναφορα για ενα περιστατικο με δυσπλαστικες που βελτιώθηκε πολυ με χρηση τρετινο'ι'νης κ μινοξιδιλης σε συνδιασμο αλλα δεν δουλευε για ολους....
Δεν υπαρχει συγκεκριμενη θεραπεια αλλα θα μπορούσατε να δοκιμασετε το συνδιασμο αυτον μηπως δουλέψει και στη κορη σας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

MALEFICENT

New Member
Σε ευχαριστω πολυ για την ερευνα που εκανες για μενα. Τα εχω ηδη δει κι εγω. Δεν κανω τιποτα αλλο ολο το καλοκαιρι απ το να ψαχνω. Δυστυχως οτι βρισκω ειναι εντελως απαισιοδοξο. Εχω δει οτι αυτα τα μαλλια αναφαιρονται ως kinking hair, whiskair hair μερικες φορες ως deffuse wooly hair. Τις περισσοτερες φορες αναφερονται σε περιπτωσεις ανδογενετικης αλωπεκιας που πηγαινει με εξαιρετικα γρηγορους ρυθμους....
Απολυτα απελπισμενη πια....
Δεν ξερω που αλλου να στραφω....Με τους γιατρους οπως προανεφερα δεν βγαζω ακρη και δεν μπορω να καταλαβω γιατι....
Να σημειωθει οτι πια εχουν γινει ολες οι εξετασεις στο παιδι....οι αιματολογικες ολες αψογες. Οι ορμονες απολυτα ισορροπημενες. Καμια ενδειξη για πολυκυστικες και η φερριτινη πια στο 52,8....επισης στις οικογενειες μας δεν υπαρχει τετοια κληρονομικοτητα....
 

felaini

Active Member
Μην αγχωνεστε θα βρεθει ακρη...πιστη κ ολα θα πανε καλα.. την υγεια της να χει το κοριτσι πανω απ ολα κ τα αλλα θα φτιαξουν δε μπορει θα βρεθει ακρη.. ψαξτε για κορυφαιους γιατρους.. γνωμη μου στο ανδρ συγγρου εχει μετριους δερματολογους απλως εχει μια ‘φημη’ που δεν ξερω απο που πηγαζει! Ψαξτε κ νοσοκομεια γνωριζω πως το ‘υγειας’ εχει τους κορυφαιους σ ολους τους κλαδους της ιατρικης.
Ολα θα πανε καλα!
 
Μπλουζα