Η ζωη με Covid-19

Georgie

Well-Known Member
Αν δουν ότι δεν τραβάει, θα λένε οκ και με σελφ τεστ....
Δεν ειμαι σίγουρος, εχει γινει γενικο θεμα απο τις αεροπορικές που διαμαρτύρονται και ειδικά η Ryan Air .
Και με το δίκιο τους .
Ειναι ψειρισμα κανονικό, επειδή προσπαθούν έτσι να αποτρέψουν το κοσμο να ταξιδέψει
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ειδική άδεια από το υπουργείο βιομηχανίας του Ισραήλ. Μόνο για 5 μέρες χωρίς καραντίνα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
BA06D4C3-22B3-478D-A1C5-45DD87AB208A.jpeg
Life after Covid, για να παίρνετε κουράγιο. Εγώ με μάσκα βέβαια και μόνο φωτό (προς το παρόν).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Xristoforaz

Well-Known Member
Σας μεταφέρω λόγια:

Εχω δυο πολύ καλές φίλες γιατρούς γυναίκες λίγο πιο πάνω από 50 ετών και οι δυο. (OXI άπλα γνώστες). Με την μια κάνω και παρέα συχνά.
Και οι δυο είναι παθολόγοι και είναι από την πόλη μου.

Όσο έλειπα ταξίδι με πρώτο lockdown και Covid ήμουν σε επαφή και με τις δυο διότι με την κοπελίτσα που ήμουν μαζί τις είχε δέκατα και βήχα και επίσης όταν ήμουν παλαιότερα άρρωστος μόνο σε αυτές πήγαινα.
Τελικά τόσες ώρες κλεισμένοι σε Hotel με κλιματισμό μάλλον από εκεί ήταν,τους έβαλα να το καθαρίσουν γιατί μας αρρωστενε.

Με την πρώτη συναντηθηκαμε πριν λίγες μέρες & την ρώτησα ρε συ τι γίνεται?
Γιάννη μου λέει,υπάρχει ο ιός άλλα λένε και πολλά ψέμματα και να μην κάνεις το εμβόλιο αν έρθει να περιμένεις πολύ καιρό...αυτό γιατί εγώ ταξιδεύω φυσικά.

Πάμε στην δεύτερη:
Όταν γύρισα από το ταξίδι στο αεροδρόμιο μου κάναν Test με μπατονετα μέσα από το στόμα (φαρυγγικό επίχρισμα) PCR με στέλνει μήνυμα και με ρωτάει:
Να σε ρωτήσω κάτι Γιάννη;Τι τεστ σου έκαναν; αίματος,με rapid test ποιοτικό IgM /IgG?
Η pcr από ρινοφαρυγγικο επίχρισμα;


Την απαντάω εγώ με τι έκανα και ρωτάω αν είναι αξιόπιστο & μου λέει:

Τίποτε δεν είναι αξιόπιστο πολύ.Θα σου πρότεινα να κάνεις και τεστ αντισωμάτων αρκετά αξιόπιστο.Είπα την ................ και το έφερε. IGMIGG 60 euro.Εγώ το κάνα σήμερα.Κοστίζουν γιαυτό δεν τα κάνουν στο γενικό πληθυσμό.
Αν κι αυτά είναι αρνητικά και η pcr που έκανες και σε 14 μέρες δεν έχεις τίποτε όλα καλά.

Κάνει κι ο.....(γιατρος}............rapid με 20 ευρώ αλλά δεν το θεωρώ τόσο αξιόπιστο.(το τεστ).


Ρωτάω εγώ:
Αν πχ. κόλλησα την προτελευταία μέρα κάτι αυτό θα φαινόταν στο τεστ την επόμενη που με το έκαναν το τεστ?Η ο ιός θα είχε εκκόλαψη τις επόμενες μέρες?

Μου λέει:
Σωστό.Γι'αυτό λέω κάνε και το τεστ αντισωμάτων στο τέλος αυτής της εβδομάδας.
Αν ο ιός έχει επώαση 14 μέρες η pcr σαφώς και δεν θα έδειχνε... Γι αυτό το λέω.
Γι'αυτό σε βάζουν καραντίνα.


Η άποψη η δικιά μου είναι ότι κυριαρχεί και το ψέμα και η τρομοκρατία πολύ μέσω ΜΜΕ.
Επίσης πιστεύω ότι υπάρχει ο ιός γιατί κόλλησε και ο ανιψιός μου,δεν είχε γεύση και όσφρηση και είχε δέκατα. Βγήκε θετικός.

Με κάνει να μου δημιουργούν ερωτήματα:
Ταϊλάνδη η δεύτερη η τρίτη χωρά που κόλλησε μαζί με την Σιγκαπούρη.
75 εκατομμ. πληθυσμού με 4500 κρούσματα & 70 νεκρούς.
Είχαν μόνο Lockdown τον Μάρτιο-Απρίλιο με μια μικρή απαγόρευση κυκλοφορίας από τις 11-5 βράδυ.
Βλέπω καθημερινά τα club πίτα και κάνουν festivals με χιλιάδες κόσμο.
Στα σχολεία τα παιδάκια φοράνε μάσκα αλλά στα κλαμπ ελεύθερα.
Βιετνάμ σαν να μην συμβαίνει τίποτα όπως και άλλες χώρες τις Ν.Α. Ασιας.

Παιδιά ψεκασμένος δεν είμαι με κάνουν ψεκασμένο οι ίδιοι τους όταν βλέπουμε επιστήμονες να διαφωνούν και όταν βλέπω φεστιβάλ με χιλιάδες κόσμο σε Ασιατικές χώρες.

Επίσης το νοσοκομείο τις πόλης μου πάντα κάθε χειμώνα ήταν πίτα στους γριπωμενους και αρρώστους οι γιατροί δεν προλαβεναν και έξω από το νοσοκομείο εκατοντάδες αμάξια.

Κάτι τελευταίο....Όλοι οι άνθρωποι φοβούνται τον θάνατο όπως και εγώ ο οποίος με το παραμικρό θα πάρω αντιβίωση και είμαι υπέρ των φαρμάκων και τις επιστήμης.
Αν ήταν τόσο θανατηφόρα επιδημία ο κόσμος και οι νέοι θα κλεινοντουσαν από μονοί τους μέσα χωρίς τα Lockdown.
Επίσης οι μονοί που δεν προφυλασονται είναι οι ηλικιωμένοι,πρώτοι στα παζάρια,πάρκα,πλατείες.

Πιστεύω ναι,αλλά ΟΧΙ στην υπερβολή που μας παρουσιάζεται από τα τρομοκρατικά ελληνικά κανάλια.


Προβολή συνημμένου 30167
Δε θα σου προτεινα φιλε να κανεις το εμβολιο κατα του κορονοιου..Βεβαια εισαι ελευθερος να αποφασισεις ΕΣΥ για τον εαυτο σου!
Επισης ηθελα να σε ρωτησω Γιαννη...η χλωριουχος ποτασα που εχω ακουσει οτι βρισκεται στα εμβολια της pfizer μπορει να θεωρηθει επικινδυνη ουσια?
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Δε θα σου προτεινα φιλε να κανεις το εμβολιο κατα του κορονοιου..Βεβαια εισαι ελευθερος να αποφασισεις ΕΣΥ για τον εαυτο σου!
Επισης ηθελα να σε ρωτησω Γιαννη...η χλωριουχος ποτασα που εχω ακουσει οτι βρισκεται στα εμβολια της pfizer μπορει να θεωρηθει επικινδυνη ουσια?

Ιδέα δεν έχω αποφεύγω να βλέπω ειδήσεις και να ασχολούμαι με τα πάντα με σχέση με τον ίο μου χαλάει την ψυχολογία...Αυτό που πρέπει να κάνω να κάνω το κάνω.
Ο μπαμπάς μου το έκανε το εμβόλιο εγώ θα το κάνω μάλλον όταν έρθει η στιγμή να ξεκινήσω τα ταξίδια και ίσως αλλιώς να μην μας αφήνουν να ταξιδεύουμε με αεροπλάνα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ρε κάντο να τελειώνεις μια ώρα αρχύτερα. Εδώ στο Ισραήλ η ζωή έχει γυρίσει στην κανονικότητα, ο δείκτης είναι στο 0.3-0.4 απο εκεί που είχαν φτάσει στο θεό τα κρούσματα και είχαν γεμίσει τα νοσοκομεία πριν 4 μήνες. Πλέον υπάρχει και πρακτικό παράδειγμα όχι μόνο θεωρία.
 

F1ght3r

Well-Known Member
Εγώ είχα κορονοϊό στις 1 Απριλίου με έπιασε, το ξεπέρασα, πυρετό πρώτη μέρα 39, δεύτερη μέρα μέχρι ενατη μέρα πυρετό από 37-37.7. Πόνο στην πλάτη, βουλωμένα ρουθούνια για 2 μέρες, έχασα την γεύση για 4-5 μέρες. Τις 3 τελευτές μέρες καιγόταν τα στήθια μου από μέσα.
Δεν είχα προβλήματα με την αναπνοή και το οξυγόνο ήτανε OK όλες τις ημερες 95 και πάνω.
Είναι να πετάξω για MM τώρα την κυριακή. Είμαι λίγο αγχωμένος γιατί πρέπει να κάνω το PCR test και φοβάμαι ότι μπορεί αν είμαι άτυχος να δείξει ότι έχω ακόμα κορονοϊό μου είπανε η γιατροί και ας μην το μεταδίνω σε άλλους. Μακάρι να μην δείξει τίποτα και να μπορώ να πετάξω την κυριακή. Αυτά.
 

Aris81

Well-Known Member
καντε κανονικα το εμβολιο. Ειναι κωμικο εν ετει 2021 να εχουμε αρνητες και να μην παμε να κανουμε ενα απλο εμβολιο.

Eδώ έχουμε μέχρι και γιατρούς αρνητές,στους οποίους πάει κόσμος και παίρνει βεβαίωση ότι δήθεν έκανε το εμβόλιο.
Εμένα μου προτάθηκε να πάω σε κοντινή πόλη όπου δραστηριοποιείται τέτοιος γιατρός και να πάρω τη βεβαίωση.

Δεν είμαι αντίθετος στο να αντιμετωπίζει ο κόσμος με σκεπτικισμό την όλη κατάσταση,την αποτελεσματικότητα των μέτρων,κ.λ.π.
Αλλά να είσαι αρνητής της ύπαρξης του ιού,των εμβολίων,κ.λ.π. και να συμπαρασύρεις και τα παιδιά σου σε θεωρίες συνομωσίας,
είναι τελείως τραγικό.

Προσωπικά έχω εκφράσει την αντίθεσή μου με τον τρόπο που αντιμετωπίστηκε η πανδημία.
Το πρόβλημα,τουλάχιστον εδώ στη Γερμανία,είναι πως δεν υπάρχει κάποιο μετριοπαθές κίνημα πολιτών που να
θέσει την εκάστοτε κυβέρνηση προ των ευθυνών της.
Τις προάλλες πέτυχα μία συγκέντρωση κατά του Covid και οι συμμετέχοντες ήταν από γραφικούς "η γη είναι επίπεδη"-"για όλα φταίνε οι Εβραίοι",χίπηδες,ακροαριστερούς,σε άλλο σημείο ακροδεξιούς και άλλα πυροβολημένα άτομα..
 
Μπλουζα