Η ζωη με Covid-19

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Eμένα αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση,μιας και μέχρι πρότεινος το είχα ακούσει μόνο σε θεωρητικό επίπεδο,
είναι πως γνωστός μου γιατρός,διαγνώστηκε με κορονοιό ενώ είχε κάνει ήδη δύο δόσεις του εμβολίου τουλάχιστον
δύο μήνες πριν εκδηλώσει συμπτώματα.
Ποιο εμβόλιο ακριβώς δεν ξέρω..

Aλγεινή εντύπωση μου προκαλεί και η συνεχής εργαλιοποίηση της πανδημίας από τους πολιτικούς,
πράγμα που δε συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα.
Μένοντας στην πόλη του Oktoberfest,άκουσα τις προάλλες το εξής καταπληκτικό,
ότι δεν πειράζει να μην πραγματοποιηθεί για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά,
γιατί δε μας νοιάζει αν οι πολυεκατομμυριούχοι ιδιοκτήτες κάθε ζυθοποιίας γίνουν δισεκατομμυριούχοι...
μπλα μπλα.....πλουτοκρατία....μπλα μπλα....ολιγοπώλια....μπλα μπλα...
Οι κλασσικές μίζερες θεωρήσεις από τους γνωστούς επαναστάτες του κ...... με τα μηδέν ένσημα.

Η πραγματικότητα είναι πως το Οktoberfest,είναι μία από τις δημοφιλέστερες τουριστικές ατρακτιόν της Ευρώπης
και κατά τη διάρκειά του,τονώνεται σημαντικά η τοπική οικονομία,μιας και το χρήμα έρχεται κυρίως από έξω.
Και δίνει μεροκάματο από τον φοιτητή/ια που θα δουλέψει σερβιτόρος,τους ποδηλάτες-ταξί που μεταφέρουν τουρίστες,μέχρι τα αναρίθμητα airbnb.
Σχεδόν όλη η πόλη επωφελείται,έστω για αυτές τις λίγες εβδομάδες,αλλά άμα ζεις σε παράλληλο σύμπαν που να καταλάβεις..

Μα η αποτελεσματικότητα είναι 90% που σημαίνει 1 στους 10 θα κολλήσει (και ειδικά αν είναι γιατρός και εκτίθεται συνέχεια). Το θέμα δεν είναι μόνο αν θα κολλήσεις αλλά να γλυτώσεις την ΜΕΘ. Εκεί νομίζω ότι μιλάμε για 99.9% αποτελεσματικότητα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Aris81

Well-Known Member
Μα η αποτελεσματικότητα είναι 90% που σημαίνει 1 στους 10 θα κολλήσει (και ειδικά αν είναι γιατρός και εκτίθεται συνέχεια). Το θέμα δεν είναι μόνο αν θα κολλήσεις αλλά να γλυτώσεις την ΜΕΘ. Εκεί νομίζω ότι μιλάμε για 99.9% αποτελεσματικότητα.

Σωστά, 1 στους 10 θα κολλήσει παρά τον εμβολιασμό.
Τουλάχιστον γλίτωσε την ΜΕΘ και απλά είναι σε περιορισμό.
 

Georgie

Well-Known Member
Eμένα αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση,μιας και μέχρι πρότεινος το είχα ακούσει μόνο σε θεωρητικό επίπεδο,
είναι πως γνωστός μου γιατρός,διαγνώστηκε με κορονοιό ενώ είχε κάνει ήδη δύο δόσεις του εμβολίου τουλάχιστον
δύο μήνες πριν εκδηλώσει συμπτώματα.
Ποιο εμβόλιο ακριβώς δεν ξέρω..

Aλγεινή εντύπωση μου προκαλεί και η συνεχής εργαλιοποίηση της πανδημίας από τους πολιτικούς,
πράγμα που δε συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα.
Μένοντας στην πόλη του Oktoberfest,άκουσα τις προάλλες το εξής καταπληκτικό,
ότι δεν πειράζει να μην πραγματοποιηθεί για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά,
γιατί δε μας νοιάζει αν οι πολυεκατομμυριούχοι ιδιοκτήτες κάθε ζυθοποιίας γίνουν δισεκατομμυριούχοι...
μπλα μπλα.....πλουτοκρατία....μπλα μπλα....ολιγοπώλια....μπλα μπλα...
Οι κλασσικές μίζερες θεωρήσεις από τους γνωστούς επαναστάτες του κ...... με τα μηδέν ένσημα.

Η πραγματικότητα είναι πως το Οktoberfest,είναι μία από τις δημοφιλέστερες τουριστικές ατρακτιόν της Ευρώπης
και κατά τη διάρκειά του,τονώνεται σημαντικά η τοπική οικονομία,μιας και το χρήμα έρχεται κυρίως από έξω.
Και δίνει μεροκάματο από τον φοιτητή/ια που θα δουλέψει σερβιτόρος,τους ποδηλάτες-ταξί που μεταφέρουν τουρίστες,μέχρι τα αναρίθμητα airbnb.
Σχεδόν όλη η πόλη επωφελείται,έστω για αυτές τις λίγες εβδομάδες,αλλά άμα ζεις σε παράλληλο σύμπαν που να καταλάβεις..
Δε φυτρώνουν ούτε εκεί δέντρα με λεφτά?
:p
 

vlafo

Well-Known Member
Θελω μια προβλεψη , κατω των 40 ποτε εμβολια . Εχουμε μπαφιασει .
Σε βλέπω για Ιούλιο εσένα.
Η λογική αυτό λέει γιατί στους 40αρηδες θα πάμε τέλη Μαΐου με Ιούνιο αλλά είναι μεγάλη ηλικιακή ομάδα όπως και οι πάνω των 50.
Αν τώρα προλάβουμε και πάμε στους 100k τη μέρα,πιθανόν και νωρίτερα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εξαρτάται από τα εμβόλια που παραλαμβάνουμε, η δυνατότητα υπάρχει. Αποψή μου είναι ότι μόλις τελειώσουν οι πάνω από 55 και υποχωρήσουν οι διασωληνώσεις θα υπάρξει απροθυμία των μικρότερων ηλικιών για εμβολιασμό και πιθανώς να μην αργήσουν αυτοί που είναι στα 40s να εμβολιαστούν.
 

dim d

Well-Known Member
Εξαρτάται από τα εμβόλια που παραλαμβάνουμε, η δυνατότητα υπάρχει. Αποψή μου είναι ότι μόλις τελειώσουν οι πάνω από 55 και υποχωρήσουν οι διασωληνώσεις θα υπάρξει απροθυμία των μικρότερων ηλικιών για εμβολιασμό και πιθανώς να μην αργήσουν αυτοί που είναι στα 40s να εμβολιαστούν.
ηδη υπαρχει απροθυμια και απο τις μεγαλες ηλικιες
 

KMP

Member
Εξαρτάται από τα εμβόλια που παραλαμβάνουμε, η δυνατότητα υπάρχει. Αποψή μου είναι ότι μόλις τελειώσουν οι πάνω από 55 και υποχωρήσουν οι διασωληνώσεις θα υπάρξει απροθυμία των μικρότερων ηλικιών για εμβολιασμό και πιθανώς να μην αργήσουν αυτοί που είναι στα 40s να εμβολιαστούν.
Γιατί δεν κάνουν το ορολογικό τεστ αντισωμάτων αντί για ραπιντ τεστ , που εκτός από το στατιστικό λάθος του αποτελέσματος , σε μεγάλο ποσοστό , ο τρόπος διενέργειας της δειγματοληψίας , ίσως γίνεται λανθασμένα από τον καθένα μας , βγάζοντας ψευδή αποτελέσματα ;
Με τον τρόπο αυτό θα ξέρουμε τι μέρος του πληθυσμού έχει αναπτύξει αντισώματα , είτε λόγο νόσησης από COVID , είτε λόγο εμβολίων. Άρα μπορείς να κρίνεις ασφαλέστερα , αν και πότε θα επιτρέψεις το άνοιγμα των δραστηριοτήτων, αφού ο εμβολιασμός του γενικού πληθυσμού θα πάρει ακόμη τουλάχιστον 10-12 μήνες.
Εγώ τυχαία ανακάλυψα ότι έχω αντισώματα IgG έναντι του νέου κορονοϊού. Όταν απλά ο μικροβιολόγος με δική του πρωτοβουλία μου έκανε το αντίστοιχο τεστ , αφού είχα πάει για αιματολογικές για τα τεστ που απαιτούνταν για την επέμβαση. Φαντάζομαι άτομα χωρίς συμπτώματα όπως εγώ θα είναι χιλιάδες.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό είναι καλή ερώτηση, φαντάζομαι θα υπάρχει μια αντίστοιχη καλή απάντηση από τους ειδικούς. Αν κάποιος το ξέρει ας μας το πει.
 

Georgie

Well-Known Member
Έκλεισα εισιτήριο πριν από 2 μήνες με Aegean για Αθήνα τον Ιούνιο και μόλις ανακάλυψα ότι πρέπει να έχω PCR test :(
140euro στην Ιρλανδία .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Βρήκα με 89 €
Αεροδρόμιο Δουβλινο
Λες να το άρουν το μέτρο αυτο ?
Εννοώ οτι ειναι πλήγμα για το τουρισμό, καταλαβαίνω οτι δε μπορει να γινει αλλιώς
Αλλα φαντάσου μια οικογένεια να της βγει 300-400 euro plus για διακοπες .
Δύσκολο καλοκαιρι
 

witcher

Well-Known Member
Δεν ειμαι μονος μου .Δε ρισκαρω ταξιδι.
Όντως ναι, είναι ρίσκο να ταξιδέψεις μη κολλήσεις κιόλας πέρα από τα έξοδα που θα είχε. Οπότε η καλύτερη λύση είναι να το κάνεις όταν έρθει η σειρά σου. Υπομονή λοιπόν. :)
 

bobby

Well-Known Member
Βρήκα με 89 €
Αεροδρόμιο Δουβλινο
Λες να το άρουν το μέτρο αυτο ?
Εννοώ οτι ειναι πλήγμα για το τουρισμό, καταλαβαίνω οτι δε μπορει να γινει αλλιώς
Αλλα φαντάσου μια οικογένεια να της βγει 300-400 euro plus για διακοπες .
Δύσκολο καλοκαιρι
Επίσημη ενημέρωση από Ελληνική Πρεσβεία.
 

Συνημμένα

  • Greece.pdf
    122.2 KB · Προβολές: 92

Hairsick

Active Member
Βρήκα με 89 €
Αεροδρόμιο Δουβλινο
Λες να το άρουν το μέτρο αυτο ?
Εννοώ οτι ειναι πλήγμα για το τουρισμό, καταλαβαίνω οτι δε μπορει να γινει αλλιώς
Αλλα φαντάσου μια οικογένεια να της βγει 300-400 euro plus για διακοπες .
Δύσκολο καλοκαιρι
Αν δουν ότι δεν τραβάει, θα λένε οκ και με σελφ τεστ....
 
Μπλουζα