Η ζωη με Covid-19

nikolakis

Well-Known Member
Τη πρώτη εβδομάδα του Νοεμβρίου που επέβαλαν εκ νέου το λοκνταουν κ το κλείσιμο του εμπορίου έτυχε να ταξιδεύω για Ντουμπάϊ. Περνώντας στα duty free του ελβε κοιτάω κ ήταν όλα ανοιχτά, σταματώ στο κατάστημα της Victoria Secret κ ρωτάω ένα τυπακι που ψώνιζε μέσα: εδώ γιατί είναι ανοιχτά τα μαγαζιά; Μου απαντα: εδώ δε κολλάει ο κωρονοιος.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Πριν 3 μέρες πήγα ως το μαγαζί που δουλεύω και πέτυχα έναν νοσηλευτή που έρχεται για καφέ εκεί 55 ετών που έχω φίλο και είναι νοσηλευτής στην πόλη μου.
Πέρασε την γρίπη του Κορονοιου...ο ίδιος δεν πίστευε πολύ πριν δηλαδή έλεγε ότι υπάρχει η γρίπη άλλα δεν είναι τόσο τραγικά,άλλα και τώρα που το πέρασε έχει την ίδια άποψη.

Μας έχουν μπερδέψει αυτό έχω να πω....Όλοι μας έχουμε γνωστούς γιατρούς και νοσηλευτές ο καθένας λέει τα δικά του.
Εγω τους ρωτάω και σας μεταφέρω τις κουβέντες τους διότι οι γιατροί και νοσηλευτές μιλάνε μεταξύ τους όλο και κάτι ξέρουν παραπάνω είτε οι μεν είτε οι δε... δηλαδή είτε αυτοί που πιστεύουν τόσο πολύ είτε αυτοί που λένε είναι μια απλή γρίπη.
 

nikolakis

Well-Known Member
Πριν 3 μέρες πήγα ως το μαγαζί που δουλεύω και πέτυχα έναν νοσηλευτή που έρχεται για καφέ εκεί 55 ετών που έχω φίλο και είναι νοσηλευτής στην πόλη μου.
Πέρασε την γρίπη του Κορονοιου...ο ίδιος δεν πίστευε πολύ πριν δηλαδή έλεγε ότι υπάρχει η γρίπη άλλα δεν είναι τόσο τραγικά,άλλα και τώρα που το πέρασε έχει την ίδια άποψη.

Μας έχουν μπερδέψει αυτό έχω να πω....Όλοι μας έχουμε γνωστούς γιατρούς και νοσηλευτές ο καθένας λέει τα δικά του.
Εγω τους ρωτάω και σας μεταφέρω τις κουβέντες τους διότι οι γιατροί και νοσηλευτές μιλάνε μεταξύ τους όλο και κάτι ξέρουν παραπάνω είτε οι μεν είτε οι δε... δηλαδή είτε αυτοί που πιστεύουν τόσο πολύ είτε αυτοί που λένε είναι μια απλή γρίπη.
Το χειρότερο όλων είναι ότι μας έχουν διχάσει, κ το βλέπεις παντού. Ακόμη κ εδώ.
 

vag25

Well-Known Member
Να μιλάς ελεύθερα μπορείς,εφόσον όμως δεν δίνεται βήμα σε αντίθετες απόψεις να ακουστούν στα μίντια τι να το κανεις; Σε κανένα κανάλι δεν υπάρχει αντίθετη άποψη για την αντιμετώπιση της πανδημίας κ κανένας δεν ασκεί κριτική στο επιτελικό κράτος...

Tα media ειναι κακης ποιοτητας σε γενικες γραμμες και πιθανοτα σε 1002 θεματα γλυφουν την κυβερνηση (για το οτι ο κοσμος τα θεωρει αναξιοπιστα φταιει και η ΝΔ, οτι σπερνεις θεριζεις), αυτο δεν σημαινει οτι παιρνει η μπαλα τα παντα. Στο συγκεκριμενο θεμα απλα μεταφερουν τα της επιστημονικης κοινοτητας. Αν η αντιθετη αποψη ειναι αντιεπιστημονικη γιατι να την ακουσουμε απο την τιβι; Υπαρχει λογος;

Μετα θα σου βγει ο αλλος και θα σου πει, γιατι δεν ακουμε και αυτους που λενε οτι η γη ειναι επιπεδη; Αντιθετη αποψη δεν ειναι και αυτη; ας μπει.
 

vag25

Well-Known Member
Πέρασε την γρίπη του Κορονοιου...ο ίδιος δεν πίστευε πολύ πριν δηλαδή έλεγε ότι υπάρχει η γρίπη άλλα δεν είναι τόσο τραγικά,άλλα και τώρα που το πέρασε έχει την ίδια άποψη.

Εμενα μια συγχωριανη των γονιων μου δεν πιστευε καν οτι υπαρχει covid και απο την φρικη που περασε οταν κολλησε, εχει κανει στροφη 180 μοιρων και ουρλιαζει για προσοχη.

Οποτε αν περιμενεις απο μαρτυριες John να βγαλεις ακρη, δεν θα βγαλεις. Ο ΠΟΥ υποτιθεται υπαρχει για να δινει αυτος απαντησεις σε οτι αφορα την υγεια μας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nikolakis

Well-Known Member

makis25

Well-Known Member
Τετραμελης οικογενεια , ιδιοκτητες εστιατοριου , πεθαναν ολοι . Μανα πατερας 2 γιοι . Ηταν μαλιστα αρνητες . Περυσι πασχα δεν καναμε διοτι υπηρχαν αγνωστα κρουσματα ( δεν ανακοινωσαν καν κρουσματα εκεινη τη μερα ) και καμια 70 στην εντατικη . Οχι εορτασμοι , οχι εκκλησιασμοι . Τωρα με 500 με μηχανικη υποστηριξη , με τα νοσοκομεια να χουν μετατραπει σε νοσοκομεια covid και με ολες τις ενδεχομενες παραπλευρες απωλειες οπως η ιστορια με το πατερα του Γιαννη πιο πανω, με παλι αγνωστα κρουσματα εξαιτιας των ελαχιστων τεστ τις τελευταιες μερες , ανοιξαν και τις εκκλησιες . Κερασακι στη τουρτα και η μειωση 500 μυρια στον προυπολογισμο για την Υγεια για το 21 . Για να πιασουμε 70% του πλυθησμου εμβολιασμενο πρεπει απο 1 ιανουαριου ως και 31 δεκεμβριου του 21 να εμβολιαζονται 40 χιλιαδες τη μερα ( επειδη χρειαζονται 2 δοσεις ) . Εδω ολο το χρονο , ακομη και οταν καιγομασταν δε καταφεραν να συντονιστουν ωστε να φτασουμε ενα μεσο ορο απο ολη τη χρονια πανω απο 15 χιλιαδες τεστ τη μερα , και θα καταφερουν να συντονισουν τετοιο μαζικο εμβολιασμο , και μαλιστα με πρωτο εμβολιο να ερχεται αυτο που θελει και πολυ ειδικες συνθηκες ( -70 βαθμους , αν ανοιξεις την παλετα , πρεπει να την ξοδεψεις σε 100 ωρες κτλ) . Ελα τωρα η καλη κυρια να ανοιξει και τα σχολεια 8 του μηνα, που δε κολλαει εκει , ( φανηκε εξαλλου με 1031 σχολεια κλειστα 2 μερες πριν το ολικο λοκνταουν) και θα βγαλουμε τις μασκες το καλοκαιρι του 2022
 

dim d

Well-Known Member
Τετραμελης οικογενεια , ιδιοκτητες εστιατοριου , πεθαναν ολοι . Μανα πατερας 2 γιοι . Ηταν μαλιστα αρνητες . Περυσι πασχα δεν καναμε διοτι υπηρχαν αγνωστα κρουσματα ( δεν ανακοινωσαν καν κρουσματα εκεινη τη μερα ) και καμια 70 στην εντατικη . Οχι εορτασμοι , οχι εκκλησιασμοι . Τωρα με 500 με μηχανικη υποστηριξη , με τα νοσοκομεια να χουν μετατραπει σε νοσοκομεια covid και με ολες τις ενδεχομενες παραπλευρες απωλειες οπως η ιστορια με το πατερα του Γιαννη πιο πανω, με παλι αγνωστα κρουσματα εξαιτιας των ελαχιστων τεστ τις τελευταιες μερες , ανοιξαν και τις εκκλησιες . Κερασακι στη τουρτα και η μειωση 500 μυρια στον προυπολογισμο για την Υγεια για το 21 . Για να πιασουμε 70% του πλυθησμου εμβολιασμενο πρεπει απο 1 ιανουαριου ως και 31 δεκεμβριου του 21 να εμβολιαζονται 40 χιλιαδες τη μερα ( επειδη χρειαζονται 2 δοσεις ) . Εδω ολο το χρονο , ακομη και οταν καιγομασταν δε καταφεραν να συντονιστουν ωστε να φτασουμε ενα μεσο ορο απο ολη τη χρονια πανω απο 15 χιλιαδες τεστ τη μερα , και θα καταφερουν να συντονισουν τετοιο μαζικο εμβολιασμο , και μαλιστα με πρωτο εμβολιο να ερχεται αυτο που θελει και πολυ ειδικες συνθηκες ( -70 βαθμους , αν ανοιξεις την παλετα , πρεπει να την ξοδεψεις σε 100 ωρες κτλ) . Ελα τωρα η καλη κυρια να ανοιξει και τα σχολεια 8 του μηνα, που δε κολλαει εκει , ( φανηκε εξαλλου με 1031 σχολεια κλειστα 2 μερες πριν το ολικο λοκνταουν) και θα βγαλουμε τις μασκες το καλοκαιρι του 2022
Ποσο συμφωνω δεν ξερεις...
 

makis25

Well-Known Member
Πολυ ωραια χριστουγεννα 2020 πρεπει να κανε και η τριμελης οικογενεια , ανθρωποι που ζουν στο ιδιο σπιτι , και δουλευουν στην ιδια δουλεια , και πηγαινοντας με το αμαξι τους στη δουλεια τσιμπησαν 900 ευρω προστιμο . Αλλα αν πηγαιναν με το λεωφορειο μαζι με αλλους 80 παστες σαρδελες τοτε ειναι ασφαλες δεν εχει κορονα τοτε . Ουτε προστιμο . Γιαυτο εξαλλου και 350 οδηγοι λεωφ σε καραντινα μεχρι το Νοεμβρη . Το συνεχες στρες της εποχης βγαζει ολους τους παραλογισμους και τα προβληματα στην επιφανεια .
 

vlafo

Well-Known Member
Πολυ ωραια χριστουγεννα 2020 πρεπει να κανε και η τριμελης οικογενεια , ανθρωποι που ζουν στο ιδιο σπιτι , και δουλευουν στην ιδια δουλεια , και πηγαινοντας με το αμαξι τους στη δουλεια τσιμπησαν 900 ευρω προστιμο . Αλλα αν πηγαιναν με το λεωφορειο μαζι με αλλους 80 παστες σαρδελες τοτε ειναι ασφαλες δεν εχει κορονα τοτε . Ουτε προστιμο . Γιαυτο εξαλλου και 350 οδηγοι λεωφ σε καραντινα μεχρι το Νοεμβρη . Το συνεχες στρες της εποχης βγαζει ολους τους παραλογισμους και τα προβληματα στην επιφανεια .
Πρόστιμο γιατί αφού πηγαίνανε δουλειά?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Ναι δικαιολογείται να είναι και 3 και 4 μέσα,γιατί έφαγε πρόστιμο με ποιά αιτιολογία τη στιγμή που ήταν νόμιμος?
 

makis25

Well-Known Member
Εδω vlafo εριξαν προστιμο για ασκοπη μετακινηση σε μανα και κορη που επεστρεφαν απο χημειοθεραπεια εκει θα σταματησουν .
 

vlafo

Well-Known Member
Αν δεν είχανε τα χαρτιά τους Μάκη όσο δύσκολο και να είναι,εφάρμοσε το νόμο ο αστυνομικός,αν έκανε κατάχρηση εξουσίας τότε ευθύνεται αποκλειστικά αυτός.
Απλά θα πρέπει να υπάρχει και κατά συνθήκη επιείκια κάποιες φορές και εξατομίκευση περιστατικών και εδώ.
Κάποιες φορές.
 
  • Like
Reactions: tol

vlafo

Well-Known Member
Εδω vlafo εριξαν προστιμο για ασκοπη μετακινηση σε μανα και κορη που επεστρεφαν απο χημειοθεραπεια εκει θα σταματησουν .
Ναι αυτό δεν έχει λογική.
Δηλαδή αν κάνουμε μμ τώρα,κινδυνεύουμε ακόμα και να έχουμε τα χαρτιά από το γιατρό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού

Έφερες χώρα παράδειγμα δημοκρατίας με χρήμα που ρέει, λαό που δεν αντιμιλά (ζωντανός ή πεθαμένος) και πληροφόρηση ελεγχόμενη (μου αρέσει που έκανες σχόλιο περί ελεγχόμενης πληροφόρησης στα καθ' ημάς).
 

Georgie

Well-Known Member
Έφερες χώρα παράδειγμα δημοκρατίας με χρήμα που ρέει, λαό που δεν αντιμιλά (ζωντανός ή πεθαμένος) και πληροφόρηση ελεγχόμενη (μου αρέσει που έκανες σχόλιο περί ελεγχόμενης πληροφόρησης στα καθ' ημάς).
Καλα, έκανε και αλλα ωραια σχόλια ο αναγνώστης του Μακελειού
 
Τελευταία επεξεργασία:

Georgie

Well-Known Member
Εχθές το βράδυ παρακολούθησα τις ειδήσεις στο BBC .
Η κατάσταση περιγράφεται ως δραματική στα νοσοκομεία .
Σε ενα σύστημα υγείας που φημίζεται ως ενα απο τα καλυτερα του κοσμου, και ειναι έτοιμο να καταρρεύσει .
 

vlafo

Well-Known Member
Εχθές το βράδυ παρακολούθησα τις ειδήσεις στο BBC .
Η κατάσταση περιγράφεται ως δραματική στα νοσοκομεία .
Σε ενα σύστημα υγείας που φημίζεται ως ενα απο τα καλυτερα του κοσμου, και ειναι έτοιμο να καταρρεύσει .
Δεν φημίζεται είναι και παραμένει.
 
Μπλουζα