Η επίδραση της φιναστερίδης στις νευροορμόνες

Άκης

Administrator
Βρήκα μια έρευνα (Τσεχία μεριά) για την επίδραση που έχει η φιναστερίδη στις νευροορμόνες (οι ορμόνες που είναι χαρακτηριστικές για το νευρικό σύστημα και την λειτουργία του) και σκέφτηκα να την προσθέσω εδώ.

Στην παρακάτω εικόνα φαίνεται η επίδραση της φιναστερίδης στις ορμόνες, με χρήση 5mg φιναστερίδης ημερησίως για 4εις μήνες (η έρευνα έγινε σε 20 άντρες με υπερπλασία του προστάτη).

Για παράδειγμα, η ορμόνη Αλλοπρεγνανολόνη (allopregnanolone) μειώθηκε μέχρι και 300%, ενώ μειώνει σημαντικά την ελεύθερη τεστοστερόνη (FT, σε αντίθεση με την total testo που την αυξάνει).

before-and-after-treatment-with-finasteride-edit.png
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Η επίδραση της φιναστερίδης στις νευροορμόνες

πολυ ενδιαφερουσα
Εγω αυτο που εχω να πω ειναι οτι απο τοτε που μειωσα τις δοσεις νοιωθω πολυ καλυτερα,
Επισης καλο θα ηταν οποιος αρχιζει θεραπεια με φιναστεριδη να ξεκιναει υπο την επιβλεψη ενος γιατρου με συχνες εξετασεις και αυξομοιωση των δοσεων αν χρειαζεται
 

kos1987

New Member
Απ: Η επίδραση της φιναστερίδης στις νευροορμόνες

300% μειωση ειναι ο μ.ο με ακραιες τιμες -13 εως -876% αυτο εξηγει πολλες παρενεργειες (αλλος δεν νιωθει τπτα αλλος τα βλεπει ολα)


Several clinical observation and experiments on laboratory rodents have demonstrated that finasteride treatment
can possible give rise to depression and mood modification.
These finding suggest that finasteride might induce depressive symptoms.
Therefore this medication should be prescribed cautiously for patients with high risk
of depression . Depression associated to marked anxiety in some cases promptly
resolved after suspension of the drug in men with androgenetic alopecia

Ακη κοιταξε τη σχεση της αλ/νης με το αλτσχαιμερ και αλλες εκφυλιστικες ασθενειες του νευρικου...
 

okyalos1

Member
Απ: Η επίδραση της φιναστερίδης στις νευροορμόνες

Καλησπερα παιδιά.
Το σημαντικο ειναι η στατιστική σημασια. Το NS δηλωνει οτι στατιστικά το αποτελεσματα αυτο δεν ειναι σημαντικό και μπορει να εμφανιστηκε τυχαια.
 

kos1987

New Member
Απ: Η επίδραση της φιναστερίδης στις νευροορμόνες

okyalos1 είπε:
Καλησπερα παιδιά.
Το σημαντικο ειναι η στατιστική σημασια. Το NS δηλωνει οτι στατιστικά το αποτελεσματα αυτο δεν ειναι σημαντικό και μπορει να εμφανιστηκε τυχαια.

εχει πουθενα ns στην αλλοπρεγνανολονη?
 

Άκης

Administrator
Απ: Η επίδραση της φιναστερίδης στις νευροορμόνες

okyalos1 είπε:
Δεν εμφανιζεται το attachement αλλα γενικα το λέω.
Η εικόνα δεν είναι σαν συνημμένο, αλλά "τραβιέται" από server

kos1987 είπε:
300% μειωση ειναι ο μ.ο με ακραιες τιμες -13 εως -876% αυτο εξηγει πολλες παρενεργειες (αλλος δεν νιωθει τπτα αλλος τα βλεπει ολα)

Several clinical observation and experiments on laboratory rodents have demonstrated that finasteride treatment
can possible give rise to depression and mood modification.
These finding suggest that finasteride might induce depressive symptoms.
Therefore this medication should be prescribed cautiously for patients with high risk
of depression . Depression associated to marked anxiety in some cases promptly
resolved after suspension of the drug in men with androgenetic alopecia

Ακη κοιταξε τη σχεση της αλ/νης με το αλτσχαιμερ και αλλες εκφυλιστικες ασθενειες του νευρικου...
Για το αλτσχαιμερ έχεις δίκιο, δεν το είχα προσέξει.
Αυτό που λες "αλλος δεν νιωθει τπτα αλλος τα βλεπει ολα", λογικά θα είναι αυτό που έλεγε και η merck, ότι δεν έχουν όλοι οι άντρες τα αποτελέσματα/ανεπιθύμητα από την φινα, αλλά διαφοροποιείται από άτομο σε άτομο.

Στο link που δίνω στην ελληνική ονομασία της, αναφέρει ότι η Αλλοπρεγνανολόνη βοηθά στην χαλάρωση του στρες:
Η ορμόνη λέγεται ΤΗΡ (αλλοπρεγνανολόνη) και φυσιολογικά παράγεται σε αντίδραση στο στρες. Συνήθως δρα ως ηρεμιστική ουσία, επηρεάζοντας τα τμήματα του εγκεφάλου που καταπραΰνουν την εγκεφαλική δραστηριότητα - και έτσι βοηθεί τα παιδιά προεφηβικής ηλικίας και τους ενήλικες να χειρίζονται το στρες.
Πιθανών η έλλειψη της να επηρεάζει.
 

JackSheppard

New Member
Απ: Η επίδραση της φιναστερίδης στις νευροορμόνες

Georgex6 είπε:
Εγω αυτο που εχω να πω ειναι οτι απο τοτε που μειωσα τις δοσεις νοιωθω πολυ καλυτερα,
Επισης καλο θα ηταν οποιος αρχιζει θεραπεια με φιναστεριδη να ξεκιναει υπο την επιβλεψη ενος γιατρου με συχνες εξετασεις και αυξομοιωση των δοσεων αν χρειαζεται

Συμφωνω απολυτα. Παρτε το ελαχιστο δυνατο. Εγω παιρνω 0.33 και δεν ειχα κανενα θεμα. Ουτε στις αιματολογικες (πριν 2 μηνες εκανα σχεδον οτι εξεταση υπαρχει και δεν υπηρχε καποια ανωμαλια). Επισης 20 ατομα δεν ειναι σοβαρο δειγμα.
 

Hairboost

Member
Απ: Η επίδραση της φιναστερίδης στις νευροορμόνες

JackSheppard είπε:
Συμφωνω απολυτα. Παρτε το ελαχιστο δυνατο. Εγω παιρνω 0.33 και δεν ειχα κανενα θεμα. Ουτε στις αιματολογικες (πριν 2 μηνες εκανα σχεδον οτι εξεταση υπαρχει και δεν υπηρχε καποια ανωμαλια). Επισης 20 ατομα δεν ειναι σοβαρο δειγμα.
κοβεις το προσκαρ σε κομματακια ?
 

Άκης

Administrator
Απ: Η επίδραση της φιναστερίδης στις νευροορμόνες

JackSheppard είπε:
Συμφωνω απολυτα. Παρτε το ελαχιστο δυνατο. Εγω παιρνω 0.33 και δεν ειχα κανενα θεμα. Ουτε στις αιματολογικες (πριν 2 μηνες εκανα σχεδον οτι εξεταση υπαρχει και δεν υπηρχε καποια ανωμαλια). Επισης 20 ατομα δεν ειναι σοβαρο δειγμα.
Χωρίς να θέλω να φανώ ο "σπέρνω τον τρόμο", ούτε και στις δικές μου εξετάσεις του αίματος έδειχνε κάτι, όλα κυμαίνονταν φυσιολογικά, αλλά ούτε πρωινή στύση είχα αλλά και κάθε 4-6 μήνες αδυναμία στύσης, υπήρχε.

Όντως, μπορεί τα 20 άτομα να μην είναι και τόσο μεγάλος αριθμός, αλλά δεν πάει να πει ότι δεν είναι άξιο προσοχής.
 

JackSheppard

New Member
Απ: Η επίδραση της φιναστερίδης στις νευροορμόνες

Άκης είπε:
Χωρίς να θέλω να φανώ ο "σπέρνω τον τρόμο", ούτε και στις δικές μου εξετάσεις του αίματος έδειχνε κάτι, όλα κυμαίνονταν φυσιολογικά, αλλά ούτε πρωινή στύση είχα αλλά και κάθε 4-6 μήνες αδυναμία στύσης, υπήρχε.

Όντως, μπορεί τα 20 άτομα να μην είναι και τόσο μεγάλος αριθμός, αλλά δεν πάει να πει ότι δεν είναι άξιο προσοχής.

Το θεμα της πρωινης στυσης το εχω παρατηρησει κι εγω κατα καιρους, ερχεται και φευγει. Στο σεξ ομως δεν εχω προβλημα. Το δειγμα, ισως δειχνει μια ταση, αλλα δεν ειναι αρκετο να βγει καποιος κανονας. Επισης ειναι διαφορετικο ταργκετ γκρουπ απο εμας, πιθανοτατα ηλικιες, δοση, παθησεις. Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι μπορει να λειτουργει οκ σε αρκετο κοσμο χωρις παρενεργειες σε μικροτερες δοσεις, γι αυτο καλο ειναι να δοκιμαζουμε.

@hairboost μου το φτιαχνει φαρμακοποιος, που το τριβει σε σκονη και το ζυγιζει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα