Η διατροφή του accutane, της φιναστερίδης και της μινοξιδίλης

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν υπάρχει τίποτα...ελάχιστη παραγγελία 25κιλά από Κίνα και αμφιβόλου ποιότητας. Χρυσή λίρα του 1489 πιο εύκολα θα βρίσκαμε.
Το μόνο που κάπως πλησιάζει είναι αυτό (αλλά δεν θέλω να μπλέκω με αιθανόλες)

http://proven.virtualave.net/ginseng.html

και αυτό στα 100 ευρώ

http://tomiosei.en.ec21.com/Herbal_Medicinal_Hair_Spray--617310_617344.html

Αλλά ακριβό για πειράματα.

Εν τω μεταξύ, στην παρακάτω έρευνα, φαίνεται ένα φύκι που λέγεται Ishige sinicola, φυσικά και πάλι πιο εύκολο να βρεθεί χρυσή λίρα του 1489 και δείχνει να έχει την ίδια δράση με το ginseng αυξάνοντας τα dp cells κατά 103%.

Εντελώς τυχαία και αυτό μειώνει την ινσουλινοαντίσταση των σκελετικών μυών. (σε ένα άλλο θέμα, νομίζω του cg210, είχα αναφέρει ότι οι πλευρικοί μυες ίσως δεν είναι τόσο αθώοι)

Τέσπα,

Όποιος έχει όρεξη

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3721205/
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
The effect of diabetes and insulin on the activities of both prolyl hydroxylase (trivial name; proline,2-oxoglutarate dioxygenase, EC 1.14.11.2) and lysyl hydroxylase (trivial name; lysine,2-oxoglutarate dioxygenase, EC 1.14.11.4) in isolated rat renal glomeruli was determined. Three groups of experimental animals were used: age-matched controls, streptozotocin-diabetic, and insulin-treated streptozotocin-diabetic. Using 14C-labeled lysine or proline hydroxylase substrate prepared from chick embryo tibiae, glomerular 17 000 X g supernatant enzyme was incubated in a complete hydroxylating system for 60 and 120 min Lysyl hydroxylase activity was significantly increased in diabetic preparations, but prolyl hydroxylase activity did not differ from control. Administration of insulin to streptozotocin-injected animals completely restored glomerular lysyl hydroxylase to normal levels. The results suggest that the specific elevation of lysyl hydroxylase relates to the biochemical changes contributory to diabetic nephropathy, and that insulin may reverse this process.

Lysyl hydroxylase (or procollagen-lysine 5-dioxygenase) is an oxygenase enzyme that catalyzes the hydroxylation of lysine to hydroxylysine.[1][2] This reaction is necessary to the formation and stabilization of collagen

The PLOD1 gene provides instructions for making an enzyme called lysyl hydroxylase 1. This enzyme modifies a particular amino acid called lysine, which is one of the building blocks used to make proteins. Specifically, lysyl hydroxylase 1 adds a single oxygen atom to a hydrogen atom to create a charged molecule called a hydroxyl group. Hydroxyl groups attach to some of the lysines in collagen-like proteins. Collagens are complex molecules that provide strength, support, and elasticity (the ability to stretch) to many body tissues.

The addition of hydroxyl groups is essential for collagen molecules to form stable interactions, called cross-links, with one another. Cross-links between these molecules allow collagen to form networks of strong, slender fibrils, which are an important part of the normal structure of connective tissue (the tissue that binds and supports the body's muscles, ligaments, organs, and skin).


Effects of minoxidil on cultured human skin fibroblasts.

Pinnell SR, Murad S.
Source

Department of Medicine, Duke University Medical Center, Durham, N.C.
Abstract

Two important findings related to the effect of minoxidil on human skin fibroblasts in culture are reviewed. Treatment of cells with minoxidil is associated with a specific loss of lysyl hydroxylase activity; this loss occurs gradually and is reversed by removing minoxidil from the culture medium. Experiments with inhibitors of protein and RNA synthesis reveal that minoxidil may inhibit the synthesis of lysyl hydroxylase by acting at the transcriptional level. Treatment of cells with minoxidil is also associated with inhibition of proliferation, without any sign of cytotoxicity. This effect of minoxidil is accompanied by inhibition of DNA synthesis. Since collagen is the major product of fibroblast activity and lysyl hydroxylase catalyzes a crucial reaction in collagen biosynthesis, the combined effects of minoxidil offer the potential for its use as an antifibrotic agent. Thus, minoxidil may prove to be beneficial in treating skin conditions associated with collagen accumulation.

Να δούμε πότε κανένας καραγκιόζης θα ασχοληθεί σοβαρά με το περιβάλλον γύρω από το θύλακα και όχι με τον ίδιο το θύλακα.
Εδώ ισχύει κυριολεκτικά ότι ασχολούνται με το δέντρο και χάνουν (ή προσπαθούν να κρύψουν) το δάσος.
 

dk1984

Member
Gomi υπαρχει κατι στην αγορα ειτε φαρμακο ειτε καποιο φυτικο που μπορει να εχει τις ιδιοτητες του ginseng και να μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε σαν τοπικο??
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
dk1984 είπε:
Gomi υπαρχει κατι στην αγορα ειτε φαρμακο ειτε καποιο φυτικο που μπορει να εχει τις ιδιοτητες του ginseng και να μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε σαν τοπικο??

Όσο και αν έψαξα δεν κατάφερα να βρω κάτι. Αν πάμε για παράδειγμα σε ginseng root, θα πάρουμε τις ιδιότητες του καρπού μειωμένες στο 1/3. Δεν ξέρω αν αυτό είναι αρκετό. Αλλά η ποιότητα της ρίζας, δηλαδή το να έχει μεγαλώσει σε φυσικό περιβάλλον και όχι σε συνθήκες θερμοκηπίου, το να έχει ωριμάσει κοντά στα 6 χρόνια, όχι λιγότερο ούτε περισσότερο, έχει μεγάλη σημασία και με τους απατεώνες που είναι διάσπαρτοι στο διαδίκτυο δεν ξέρω αν θα βγει άκρη.

Ακόμα καλύτερο από το ginseng δείχνει να είναι αυτό (Grateloupia elliptica) που επίσης έχει αντι-διαβητικές ιδιότητες

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3792195/

που κάνει τα πάντα, μειώνει το 5ar, ενισχύει την pge2, αυξάνει τα dp cells κατά 167% (σχεδόν στο διπλάσιο από το ginseng) έχει πολύ δυνατούς vegf παράγοντες και ισχυρές αντιφλεγμονώδης ιδιότητες. ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ.

Είχα στείλει προχθές ένα mail σε παραγωγό στην Κορέα που είχε ένα blog με βάση δεδομένων από τέτοια φύκια και μου απάντησε πως δεν τους επιτρέπουν να το εξάγουν με κάποια κοινοτική οδηγία (κάπως έτσι το μετέφρασα) από την Αμερική.

Δεν θέλω να είμαι καχύποπτος. Αλλά είμαι...Δεν υπάρχει περίπτωση. Μας θέλουν καραφλούς.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
fousekisss είπε:
Gomi σε περιπτωση που εχουμε θεμα με ισουλινοαντισταση η μετφορμινη δεν θα μας ελυνε το προβλημα?

Θα μπορούσε. Αλλά σε τι δόση? Πόσο συχνά? Αν προκύψει θέμα υπογλυκαιμίας τι γίνεται?
Επίσης η ζημιά που έχει γίνει στους ιστούς θα ανακάμψει?

Η μετφορμίνη είναι για τον έλεγχο πλήρους διαβήτη. Δεν ξέρω πως θα πρέπει να λαμβάνεται για πρόληψη. Δεν μπόρεσα να βρω συγκεκριμένα πράγματα.

Το berberine που έχω αναφέρει πιο πίσω ίσως να ήταν προτιμότερο.
 
Several mainstream studies claims to have found that berberine inhibits DPP-4 and raises the concentration of the incretin hormone GLP-1 which is the mechanism used by the incretin drugs Januvia, Onglyza, and Trajenta. As discussed elsewhere, inhibiting DPP-4 can turn off a mechanism the immune system uses to kill cells that have become cancerous, which may make these a poor choice of drug. In addition, accumulating evidence is pointing to the possibility that artificially raising GLP-1 levels over a long period of time leads to the growth of abnormal cells in the pancreas which may grow into the ducts and cause pancreatitis or turn into precancerous tumors.

http://diabetesupdate.blogspot.gr/2013/08/berberine-works-but-may-very-well-be.html
εδω αναφερονται καποια αρνητικα τησ βερβερινης.
και εδω http://immortalhair.forumandco.com/t8374-berberine-compared-to-metformin-study μια συγκριση βερβερινησ μετφορμινης

Η μετφορμινη παντως ειναι δοιμασμενη εδω και χρονια σε αντιθεση με τη βερβερινη (απ αυτη την αποψη φενεται ασφαλεστερη)
θελει κι αλλο ψαξιμο βεβαια....
οσο για τη δοσολογια καποισ γιατρος ισως?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γι αυτό και δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα, γιατί δεν είναι πολυδοκιμασμένη. Ο γιατρός δεν ξέρω κατά πόσο θα ασχοληθεί να σου χορηγήσει μετφορμίνη δίχως να έχει κλινικά ευρήματα.
 
GOMI είπε:
Γι αυτό και δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα, γιατί δεν είναι πολυδοκιμασμένη. Ο γιατρός δεν ξέρω κατά πόσο θα ασχοληθεί να σου χορηγήσει μετφορμίνη δίχως να έχει κλινικά ευρήματα.

θελει συνταγη?Γιατι αν δεν θελει το μονο που θα θελαμε απ το γιατρο ειναι μια γνωμη περι ασφαλειας και δοσολογιας
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Νομίζω δεν θέλει. Πρέπει όμως κάποιος να σε παρακολουθεί, ή έστω να παρακολουθείς μόνος σου το σάκχαρο με μετρητή, ώστε να αποφύγεις υπογλυκαιμίες.
Πάντως ως γνώμη δεν στο προτείνω, γιατί ο όλος μηχανισμός δεν είναι ξεκάθαρος. Εγώ το παλεύω με διατροφή, άσκηση και με συμπληρώματα, όπως Ala, χρώμιο κλπ.
Ακόμα και το ala στις αρχές μου δημιούργησε υπογλυκαιμία, πόσο μάλλον η μετφορμίνη...
Πιστεύω ότι μεγάλο μέρος της ζημιάς μας την κάνουν τα λιπαρά, σε οποιαδήποτε μορφή.
 

gianniskritikos2

Active Member
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-5237-post-85179.html#pid85179 gomi δεν ξερω αλλα το ζαγχαρο και ολα αυτα ειναι στο αιμα και μπας και ειναι χρισιμο δες εδω ολοι εχουμε κατα 90% + στο αιμα.... κατι σημαινει αυτο..
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
το μόνο που ξέρω είναι πως η ΑΒ ομάδα είναι η καλύτερη γενικότερα
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μια και έχω αναφέρει τη γλυκοζυλίωση ως παράγων που μπορεί να έχει συντελέσει στα όσα όμορφα συμβαίνουν στο κεφάλι μας, ένα γαλλικό ινστιτούτο φαίνεται να το επιβεβαιώνει.

https://www.swissgenesisskincare.com/wp-content/uploads/2012/10/141_pdf.pdf

Προϊόν που χρησιμοποιεί αυτή τη πατέντα φαίνεται αυτό (μην μπερδευτείτε με το taichi :p)

http://hairchi.com/hairchistudies.pdf
 

dk1984

Member
GOMI είπε:
Μια και έχω αναφέρει τη γλυκοζυλίωση ως παράγων που μπορεί να έχει συντελέσει στα όσα όμορφα συμβαίνουν στο κεφάλι μας, ένα γαλλικό ινστιτούτο φαίνεται να το επιβεβαιώνει.

https://www.swissgenesisskincare.com/wp-content/uploads/2012/10/141_pdf.pdf

Προϊόν που χρησιμοποιεί αυτή τη πατέντα φαίνεται αυτό (μην μπερδευτείτε με το taichi :p)

http://hairchi.com/hairchistudies.pdf

ειναι για γυναικες ομως
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν το έβαλα για να το προτείνω ως προϊόν, αλλά γιατί δείχνει και με in vivo μελέτες ότι το θέμα της γλυκοζυλίωσης μπορεί να υφίσταται...
 

vag25

Well-Known Member
Gomi καποια στιγμη οταν βρω χρονο θα διαβασω τα παντα.

Μηπως θα ηταν ευκολο ομως με λιγα λογια στο πρωτο ποστ σου να βαζεις(και να διορθωνεις αναλογα καθε φορα) και την διατροφη που προτεινεις ή τι δεν προτεινεις?

Αν δεν μπορεις και παλι δεν πειραζει!Και μονο που μοιραστηκες μαζι μας ολα αυτα ειναι υπεραρκετο!
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
φίλε vag, ευχαρίστως να το έκανα, αλλά θα πρέπει πρώτα να σιγουρευτώ για κάποια πράγματα μέσα από προσωπική τουλάχιστον εμπειρία...Μέσα στους 2 αυτούς μήνες, έχω αλλάξει διατροφή περίπου 3 φορές και έχω καταλήξει προς το παρόν, ως βασικά την εξάλειψη των γαλακτοκομικών εντελώς, τη μείωση όλων των λιπαρών στο ελάχιστο και κατά το μαγείρεμα των φαγητών να αποφεύγω να τα κάνω ξεροψημένα ή το πολύ βράσιμο αντίστοιχα. Έχω αυξήσει πάρα πολύ τους υδατάνθρακες, κάτι που το απέφευγα πάντα λόγω κιλών και μέχρι στιγμής δεν έχω πάρει κανένα.
 

vag25

Well-Known Member
GOMI είπε:
φίλε vag, ευχαρίστως να το έκανα, αλλά θα πρέπει πρώτα να σιγουρευτώ για κάποια πράγματα μέσα από προσωπική τουλάχιστον εμπειρία...Μέσα στους 2 αυτούς μήνες, έχω αλλάξει διατροφή περίπου 3 φορές και έχω καταλήξει προς το παρόν, ως βασικά την εξάλειψη των γαλακτοκομικών εντελώς, τη μείωση όλων των λιπαρών στο ελάχιστο και κατά το μαγείρεμα των φαγητών να αποφεύγω να τα κάνω ξεροψημένα ή το πολύ βράσιμο αντίστοιχα. Έχω αυξήσει πάρα πολύ τους υδατάνθρακες, κάτι που το απέφευγα πάντα λόγω κιλών και μέχρι στιγμής δεν έχω πάρει κανένα.

:tiphat:

Οκ οταν εχεις μια ιδεα, αν θες βαλε τις προτασεις σου.:)
 
Μπλουζα