Η αβασταχτη επανεκφυση μου ειναι

tasos33

Well-Known Member
τα τελευταια χρονια εχοντας δοκιμασει μινοξ, cg, φολλιτζεν,shen min, τελευταια κ ρολλερ σε συδυασμο και γενικοτερα οτι προτεινουμε κ δοκιμαζζουμε το εχω τεσταρει στην κουρουπα μου, το φλεγον θεμα μου ειναι η επανεκφυση που δεν εχω.... η δε πτωση αναλογως της εποχησ ειναι σε σχετικα χαμηλα επιπεδα 50, 60, 70 περιπου,,αν και ολες οι δοκιμες που κανω μου προκαλουν σεντινγκ που σημαινει οτι οι ουσιεσ μαλλον απορροφουνται αλλα δεν δινουν τριχες..ειδικα το τελευταιο χρονο οι επανεκφυομενες τριχες ειναι ελαχιστες..εχεις κανεισ υποψην του τι αλλο θα μπορουσα να δοκιμασω?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
τα τελευταια χρονια εχοντας δοκιμασει μινοξ, cg, φολλιτζεν,shen min, τελευταια κ ρολλερ σε συδυασμο και γενικοτερα οτι προτεινουμε κ δοκιμαζζουμε το εχω τεσταρει στην κουρουπα μου, το φλεγον θεμα μου ειναι η επανεκφυση που δεν εχω.... η δε πτωση αναλογως της εποχησ ειναι σε σχετικα χαμηλα επιπεδα 50, 60, 70 περιπου,,αν και ολες οι δοκιμες που κανω μου προκαλουν σεντινγκ που σημαινει οτι οι ουσιεσ μαλλον απορροφουνται αλλα δεν δινουν τριχες..ειδικα το τελευταιο χρονο οι επανεκφυομενες τριχες ειναι ελαχιστες..εχεις κανεισ υποψην του τι αλλο θα μπορουσα να δοκιμασω?
δεν εμεινε και κατι,πλεον μεινανε μονο συσκευες.
roller 1,5mm σκετο.
laser
 

tasos33

Well-Known Member
καπα εδω και ενα μηνα περιπου χρησιμοποιω 0,5ανα τρεις ημερες,τωρα θα παραγγειλω και 1,5 να το ξεκινησω μαζι με μινοξ
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
taso, έχω δοκιμάσει άπειρα πράγματα και η αλήθεια είναι πως δεν άξιζε τα έξοδα, τα οποία δεν είναι και λίγα. Για να μην πολυλογώ, επανέκφυση πέρα από την χρήση της μινοξιδίλης σε παρθένο κεφάλι, δεν υπάρχει και ούτε πρόκειται κατ εμέ να υπάρξει, γιατί ουσιαστικά μιλάμε για κύτταρα.

Η τρίχα είναι αποτέλεσμα διαφοροποίησης κυττάρων...ποιο τοπικό μπορεί να δημιουργήσει κύτταρα? ΚΑΝΕΝΑ.
Ότι καταφέρνει η μινοξιδίλη στην αρχή, είναι γιατί αυτά τα κύτταρα ακόμα υπάρχουν, απλά έχει διαταραχθεί ο κύκλος τους. Από ένα σημείο και μετά και όσο η φαλάκρα προχωράει, τα περισσότερα οδηγούνται σε απόπτωση και στη θέση τους δημιουργείται ίνωση, η οποία για τα κύτταρα αυτά, είναι οριστική ταφόπλακα.

Το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος, είναι να το παλέψει να κρατήσει όσο περισσότερα μαλλιά γίνεται, γιατί ότι φεύγει δεν ξαναγυρνάει.
Σε αυτό τον τομέα όμως, δεν υπάρχει τυφλοσούρτης, λόγω των διαφορετικών σταδίων που βιώνει ο καθένας στο κεφάλι του και άρα πρέπει ο καθένας να κινηθεί μόνος, μέχρι εκεί που μπορεί οικονομικά και δεν χαλιέται ψυχολογικά...
 
Η τρίχα είναι αποτέλεσμα διαφοροποίησης κυττάρων...ποιο τοπικό μπορεί να δημιουργήσει κύτταρα? ΚΑΝΕΝΑ.
Ότι καταφέρνει η μινοξιδίλη στην αρχή, είναι γιατί αυτά τα κύτταρα ακόμα υπάρχουν, απλά έχει διαταραχθεί ο κύκλος τους. Από ένα σημείο και μετά και όσο η φαλάκρα προχωράει, τα περισσότερα οδηγούνται σε απόπτωση και στη θέση τους δημιουργείται ίνωση, η οποία για τα κύτταρα αυτά, είναι οριστική ταφόπλακα.

Το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος, είναι να το παλέψει να κρατήσει όσο περισσότερα μαλλιά γίνεται, γιατί ότι φεύγει δεν ξαναγυρνάει.
Gomi εαν η ινωση που εχει δημιουργηθει οφειλεται σε παθολογικα αιτια(θυροειδης κτλ ας πουμε)και αν αυτα αντιστραφουν τοτε η κατασταση επανερχεται?
 

poseidonas77

Well-Known Member
δυστηχως ετσι ειναι ..οτι φευγει δε ξαναγυρναει πισω....και δυστηχως τα τοπικα απλα παρατεινουν
την εξαπλωση...μεχρι στιγμης στους 8 περιπου μηνες με μινοξ και βιταμινες υγιεις τριχες που να δινουν ογκο οπως και τα μαμα μαλια δεν ειδα..απλα μικρες τριχες που βγαινουν ξαναπεφτουν και ξαναβγαινουν μικρες χωρις να μπορουν να καλυψουν επαρκως σημεια...το μονο θετικο ειναι οτι στα σημεια που βαζω μινοξ δεν εχω σχεδον καθολου τριχοπτωση παρα μονο τριχακια που πεφτουν κατακαιρους τα οποια μαλον ειναι αποτελεσμα της μινοξ....μια σκεψη ειναι μηπως το σενμιν αποτελεσει οπλο οπως η μινοξ στον μηδενισμο της τριχοπτωσης για ενα ευλογο χρονικο διαστημα οπως η μινοξ και ετσι να μπορουμε να κανουμε εναλαγες με την μινοξ καθε φορα που ενα απο τα δυο χαναν δυναμεις και ετσι να κερδιζαμε πολυ περισοτερο χρονο και να σωζαμε περισοτερα μαλια αποτι χρησιμοποιοντας μονο μινοξ μακροχρονια...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Gomi εαν η ινωση που εχει δημιουργηθει οφειλεται σε παθολογικα αιτια(θυροειδης κτλ ας πουμε)και αν αυτα αντιστραφουν τοτε η κατασταση επανερχεται?

Μέχρι αυτή τη στιγμή, οποιουδήποτε τύπου ίνωση που δημιουργείται στο σώμα, είναι μη αναστρέψιμη...
 
Μπλουζα