Η άποψή σας για την περίπτωσή μου...

YNWA

New Member
Παιδία καλησπέρα. Είμαι ο Κώστας, 23 ετών και αντιμετωπίζω και εγώ έντονο πρόβλημα αραίωσης. Είμαι νέο μέλος στο site και αποφάσισα να γράψω το παρακάτω κείμενο καθώς τον τελευταίο καιρό περνά από το μυαλό μου όλο και περισσότερο η επιλογή της μεταμόσχευσης μαλλιών. Θα ήθελα λοιπόν να ακούσω την άποψή σας σχετικά με τη περίπτωσή μου και κατά πόσο αξίζει και είναι εφικτό ένα τέτοιο εγχείρημα. Σας ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη αν οι απορίες μου θεωρούνται ‘’ανόητες’’ αλλά όπως σας είπα είμαι νέο μέλος και άπειρος στο τομέα των μεταμοσχεύσεων.
Αρχικά λίγα λόγια για εμένα που θα σας βοηθήσουν να σχηματίσετε μία πλήρη άποψη. Η αραίωσή μου ανήκει στη κατηγορία της ανδρογενετικής αλωπεκίας και κληρονομικά την απέκτησα από το οικογενειακό περιβάλλον της μητέρας μου. (παππούς και θείος αντιμετώπισαν το ίδιο θέμα σε πολύ νεαρή ηλικία) Πρωτοεμφανίστηκε στα 18 κατά την διάρκεια των πανελληνίων εξετάσεων, μια περίοδο που αντιμετώπισα πολύ έντονο άγχος, αν αυτό παίζει κάποιο επιταχυντικό ρόλο.
Το πρώτο πράγμα που έκανα για την αντιμετώπιση του προβλήματος ήταν να επισκεφθώ μια από τις διάσημες κλινικές μαλλιών στην Ελλάδα( συνεργάζεται με Γερμανία, αυτό τουλάχιστον υποστηρίζουν οι ίδιοι χωρίς να το έχω ερευνήσει, οπότε ίσως καταλαβαίνετε σε ποια αναφέρομαι) Μου συνέστησαν να μην ξεκινήσω τη χρήση φαρμάκων όπως τα Regaine, Propecia, η φιναστερίδη κ μινοξιδίλη και τα σχετικά. Συγκεκριμένα αποδέχθηκαν πως όντως βοηθούν κ επιβραδύνουν την τριχόπτωση αλλά παράλληλα ταυτίζονται με διάφορες πιθανές παρενέργειες και πως η διακοπή τους συνεπάγεται και ταυτόχρονη διακοπή της θετικής τους επίδρασης. Συμφώνησα με τα λεγόμενά τους και έκτοτε ακολουθώ μια σειρά δικών τους θεραπειών με laser και διάφορα δικά τους προϊόντα ( Volumed R). Πριν από σχεδόν ένα χρόνο επέλεξα να κάνω κ τη θεραπεία PrP για όσους γνωρίζεται μένοντας αρκετά ικανοποιημένος, τηρουμένων πάντα των αναλογιών.
Σήμερα, σε ηλικία 23 ετών όπως προανέφερα, η αραίωση έχει προχωρήσει αισθητά. Πιστεύω πως αν δεν είχα ακολουθήσει τις εν λόγω θεραπείες πιθανότατα να είχα ήδη χάσει όλα μου τα μαλλιά. Ωστόσο διατηρώ ακόμη σε αξιοπρεπή κατάσταση την hairline μου, γεγονός που με καθησυχάζει καθώς δημιουργεί μια ‘’φυσική κάλυψη΄΄. Παρόλα αυτά θέλω να βελτιώσω την εικόνα του τριχωτού της κεφαλής μου, για αυτό άλλωστε και τολμώ να ζητήσω τη γνώμη σας. Οι απαιτήσεις μου δεν είναι ιδιαίτερα υψηλές, λαμβάνοντας υπ’ όψη πως η κληρονομική μου προδιάθεση δεν μου επιτρέπει μία πλήρη κάλυψη. Ωστόσο θα ήθελα να βελτιώσω την εμφάνισή μου στα πλαίσια του εφικτού…
Αυτά σε γενικές γραμμές… ελπίζω να ήμουν κατανοητός… παρακάτω υπάρχουν και μερικές φωτογραφίες…
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ilcapitano

Member
Καλωσόρισες στο forum YNWA...αφού λες ότι η τριχόπτωση σου έχει προχωρήσει αισθητά, μάλλον η συγκεκριμένη θεραπεία δεν έφερε τα επιθυμητά αποτελέσματα. Θα σου πρότεινα να διαβάσεις το forum και ειδικά την ενότητα με τις θεραπείες (Αποτελεσματικές θεραπείες κ' Επιτυχής θεραπεία). Όποιες απορίες σου δημιουργηθούν εδώ είμαστε για να στις λύσουμε. Οι φωτογραφίες σου δυστυχώς δεν ανέβηκαν.
 

tasos

Active Member
Γεια σου Κώστα, καλωσήλθες στο site.

Οι φωτογραφίες δεν φαίνονται. Κατάλαβα σε ποια κλινική μαλλιών αναφέρεσαι (Β.Κ.) αλλά στην Θεσσαλονίκη ή στην Αθήνα βρίσκεσαι ?

Ημουν πολλά χρόνια πελάτης και οι θεραπείες τους με Laser είναι ότι καλύτερο και ανώτερες απο θεραπεία με φιναστερίδη και μινοξιδίλη !

Οτι άλλο έχουν εκτός απο Laser απόφυγετε το ! To prp αμφιβάλλω να έκανε κάτι !

Απο τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω ότι τώρα σταμάτησες τις θεραπείες Laser....αληθεύει ?

Οι θεραπείες πρέπει να ακολουθούνται με κάποια συγκεκριμένη συχνότητα,αρχίζεις με τις θεραπείες πολύ συχνά και μετά πιο αραιά ! π.χ. αν αρχίσεις με 1 φορά τον μήνα και συνεχίσεις έτσι, δεν θα κάνεις τίποτα !

Σε βάθος χρόνου μπορείς να φτάσεις ενα πολύ πυκνό norwood 2 (μπορεί και 1 υπο προυποθέσεις) και να το κρατήσεις για πάντα με θεραπείες συντήρησης !

Τις τιμές τις μειώσανε καθόλου ?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
YNWA είπε:
Παιδιά πως μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες...;; Να σχηματίσετε και εσείς μια καλύτερη άποψη.... Ευχαριστώ!!!

καλησπερα κωστα.
δεν μπορεις να ανεβασεις ακομα φωτο λογω λιγων μηνυματων.
μπορεις να κανεις εναν λογαριασμο εδω https://imageshack.com/
τις ανεβαζεις εκει και δινεις το λινκ
 

Δημητρης38

Active Member
tasos είπε:
Γεια σου Κώστα, καλωσήλθες στο site.

Οι φωτογραφίες δεν φαίνονται. Κατάλαβα σε ποια κλινική μαλλιών αναφέρεσαι (Β.Κ.) αλλά στην Θεσσαλονίκη ή στην Αθήνα βρίσκεσαι ?

Ημουν πολλά χρόνια πελάτης και οι θεραπείες τους με Laser είναι ότι καλύτερο και ανώτερες απο θεραπεία με φιναστερίδη και μινοξιδίλη !

Οτι άλλο έχουν εκτός απο Laser απόφυγετε το ! To prp αμφιβάλλω να έκανε κάτι !

Απο τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω ότι τώρα σταμάτησες τις θεραπείες Laser....αληθεύει ?

Οι θεραπείες πρέπει να ακολουθούνται με κάποια συγκεκριμένη συχνότητα,αρχίζεις με τις θεραπείες πολύ συχνά και μετά πιο αραιά ! π.χ. αν αρχίσεις με 1 φορά τον μήνα και συνεχίσεις έτσι, δεν θα κάνεις τίποτα !

Σε βάθος χρόνου μπορείς να φτάσεις ενα πολύ πυκνό norwood 2 (μπορεί και 1 υπο προυποθέσεις) και να το κρατήσεις για πάντα με θεραπείες συντήρησης !

Τις τιμές τις μειώσανε καθόλου ?

Ρε Τασσο.. δεν ντρεπεσαι να κοροιδευεις το παιδι ?
Σε ποιο βαθος χρονου θα φτασει σε πυκνο norwood 2 και μπορει και 1 με τις μ/μ ? Μην γραφεις ψεμματα στον κοσμο !!

ΥΝWA ποιος γιατρος θα σου κανει την μεταμοσχευση στην Β.Κ ?
Διαβασε κριτικες απο τους χρηστες εδω μεσα, δες τις φωτογραφιες και σχηματισε συμπερασματα.
Προσεχε μην παραπλανηθεις και να εισαι ιδιατερα προσεχτικος γιατι προκειται να παρεις μια αποφαση που θα εχει κοστος οικονομικο και ψυχολογικο !!!
Καλη επιτυχια σου ευχομαι σε οποια αποφαση παρεις.
 

tasos

Active Member
Δημητρης38 είπε:
tasos είπε:
Γεια σου Κώστα, καλωσήλθες στο site.

Οι φωτογραφίες δεν φαίνονται. Κατάλαβα σε ποια κλινική μαλλιών αναφέρεσαι (Β.Κ.) αλλά στην Θεσσαλονίκη ή στην Αθήνα βρίσκεσαι ?

Ημουν πολλά χρόνια πελάτης και οι θεραπείες τους με Laser είναι ότι καλύτερο και ανώτερες απο θεραπεία με φιναστερίδη και μινοξιδίλη !

Οτι άλλο έχουν εκτός απο Laser απόφυγετε το ! To prp αμφιβάλλω να έκανε κάτι !

Απο τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω ότι τώρα σταμάτησες τις θεραπείες Laser....αληθεύει ?

Οι θεραπείες πρέπει να ακολουθούνται με κάποια συγκεκριμένη συχνότητα,αρχίζεις με τις θεραπείες πολύ συχνά και μετά πιο αραιά ! π.χ. αν αρχίσεις με 1 φορά τον μήνα και συνεχίσεις έτσι, δεν θα κάνεις τίποτα !

Σε βάθος χρόνου μπορείς να φτάσεις ενα πολύ πυκνό norwood 2 (μπορεί και 1 υπο προυποθέσεις) και να το κρατήσεις για πάντα με θεραπείες συντήρησης !

Τις τιμές τις μειώσανε καθόλου ?

Ρε Τασσο.. δεν ντρεπεσαι να κοροιδευεις το παιδι ?
Σε ποιο βαθος χρονου θα φτασει σε πυκνο norwood 2 και μπορει και 1 με τις μ/μ ? Μην γραφεις ψεμματα στον κοσμο !!

ΥΝWA ποιος γιατρος θα σου κανει την μεταμοσχευση στην Β.Κ ?
Διαβασε κριτικες απο τους χρηστες εδω μεσα, δες τις φωτογραφιες και σχηματισε συμπερασματα.
Προσεχε μην παραπλανηθεις και να εισαι ιδιατερα προσεχτικος γιατι προκειται να παρεις μια αποφαση που θα εχει κοστος οικονομικο και ψυχολογικο !!!
Καλη επιτυχια σου ευχομαι σε οποια αποφαση παρεις.

Δημήτρη δεν κοροιδεύω κανένα.....για norwood 1 είναι λίγο υπερβολή αλλά σημειώνω υπο προυποθέσεις (αν δεν εχει επιθετική τριχόπτωση και εχει ζωντανούς θύλακες).

Εχω ολόκληρο νήμα για τα laser και εξηγώ πολλά πράγματα !

Εχω δεί ατομα που εχουν κάνει laser για πάνω απο 5 χρόνια και έχουν φτάσει norwood 2 και σχεδόν 1 απο το 3 που ήταν ! Αλλά αρχίσαν laser απο μικρή ηλικία !

Στο νήμα μου αναφερόμαι σε laser για το σπίτι ! Αυτά που εχουν στην κλινική είναι πιο δυνατά και έχεις καλύτερα αποτελέσματα !

Εσύ εχεις κάνει θεραπεία με laser ?
 

Δημητρης38

Active Member
tasos είπε:
Δημητρης38 είπε:
tasos είπε:
Γεια σου Κώστα, καλωσήλθες στο site.

Οι φωτογραφίες δεν φαίνονται. Κατάλαβα σε ποια κλινική μαλλιών αναφέρεσαι (Β.Κ.) αλλά στην Θεσσαλονίκη ή στην Αθήνα βρίσκεσαι ?

Ημουν πολλά χρόνια πελάτης και οι θεραπείες τους με Laser είναι ότι καλύτερο και ανώτερες απο θεραπεία με φιναστερίδη και μινοξιδίλη !

Οτι άλλο έχουν εκτός απο Laser απόφυγετε το ! To prp αμφιβάλλω να έκανε κάτι !

Απο τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω ότι τώρα σταμάτησες τις θεραπείες Laser....αληθεύει ?

Οι θεραπείες πρέπει να ακολουθούνται με κάποια συγκεκριμένη συχνότητα,αρχίζεις με τις θεραπείες πολύ συχνά και μετά πιο αραιά ! π.χ. αν αρχίσεις με 1 φορά τον μήνα και συνεχίσεις έτσι, δεν θα κάνεις τίποτα !

Σε βάθος χρόνου μπορείς να φτάσεις ενα πολύ πυκνό norwood 2 (μπορεί και 1 υπο προυποθέσεις) και να το κρατήσεις για πάντα με θεραπείες συντήρησης !

Τις τιμές τις μειώσανε καθόλου ?

Ρε Τασσο.. δεν ντρεπεσαι να κοροιδευεις το παιδι ?
Σε ποιο βαθος χρονου θα φτασει σε πυκνο norwood 2 και μπορει και 1 με τις μ/μ ? Μην γραφεις ψεμματα στον κοσμο !!

ΥΝWA ποιος γιατρος θα σου κανει την μεταμοσχευση στην Β.Κ ?
Διαβασε κριτικες απο τους χρηστες εδω μεσα, δες τις φωτογραφιες και σχηματισε συμπερασματα.
Προσεχε μην παραπλανηθεις και να εισαι ιδιατερα προσεχτικος γιατι προκειται να παρεις μια αποφαση που θα εχει κοστος οικονομικο και ψυχολογικο !!!
Καλη επιτυχια σου ευχομαι σε οποια αποφαση παρεις.

Δημήτρη δεν κοροιδεύω κανένα.....για norwood 1 είναι λίγο υπερβολή αλλά σημειώνω υπο προυποθέσεις (αν δεν εχει επιθετική τριχόπτωση και εχει ζωντανούς θύλακες).

Εχω ολόκληρο νήμα για τα laser και εξηγώ πολλά πράγματα !

Εχω δεί ατομα που εχουν κάνει laser για πάνω απο 5 χρόνια και έχουν φτάσει norwood 2 και σχεδόν 1 απο το 3 που ήταν ! Αλλά αρχίσαν laser απο μικρή ηλικία !

Στο νήμα μου αναφερόμαι σε laser για το σπίτι ! Αυτά που εχουν στην κλινική είναι πιο δυνατά και έχεις καλύτερα αποτελέσματα !

Εσύ εχεις κάνει θεραπεία με laser ?

Δεν το γνωριζα καν !!!
Θα μπω στο νημα σου να το διαβασω !!!
 

YNWA

New Member
Φίλε Τάσο αναφέρομαι στην κλινική της Β.Κ. που βρίσκεται στην Θεσσαλία. Η θεραπεία του PrP είχε κάποια θετικά αποτελέσματα, τηρουμένων των αναλογιών όπως γράφω και στο αρχικό Post μου. Τουλάχιστον οι φωτογραφίες που μου έδειξαν πριν κ μετά από 6-7 μήνες δείχνουν πως κάτι καλό έγινε, χωρίς φυσικά να δοθεί κάποια μόνιμη λύση στο πρόβλημα...Για αυτό άλλωστε χαρακτηρίζω το αποτέλεσμα ως θετικό τηρουμένων των αναλογιών. Τις θεραπείες με laiser τις έχω περιορίσει πλέον. 1 το μήνα... Οι τιμές στις θεραπείες κ τα προιόντα έχουν μειωθεί αρκετά, λόγο της οικονομικής κρίσης θα έλεγα. Τιμές για μμ 3 ευρώ/ graft μου έχουν πει...

Φίλε Δημήτρη 38 δεν έχω μιλήσει μαζί τους λεπτομεριακά για μμ οπότε δεν μου έχουν πει κ γιατρό... Βέβαια σκοπεύω να τους θέσω το θέμα αυτό τις επόμενες μέρες κ να δω τι έχουν να μου πουν γενικά για τις μμ...

Παιδιά συγνώμη δεν μπόρεσα να ανεβάσω φωτογραφίες που επιτυχώς στο αρχικό Post... Ελπίζω τώρα να μπορείτε να τις δείτε...υπενθυμίζω πως είμαι 23 κ θα ήθελα να βελτιώσω τουλάχιστον της κατάσταση...
https://imageshack.com/i/idPGJ0X5j
https://imageshack.com/i/exOgS1gXj
https://imageshack.com/i/eyD0jXF9j
https://imageshack.com/i/kpbcsvVFj
 

tasos

Active Member
YNWA είπε:
Φίλε Τάσο αναφέρομαι στην κλινική της Β.Κ. που βρίσκεται στην Θεσσαλία. Η θεραπεία του PrP είχε κάποια θετικά αποτελέσματα, τηρουμένων των αναλογιών όπως γράφω και στο αρχικό Post μου. Τουλάχιστον οι φωτογραφίες που μου έδειξαν πριν κ μετά από 6-7 μήνες δείχνουν πως κάτι καλό έγινε, χωρίς φυσικά να δοθεί κάποια μόνιμη λύση στο πρόβλημα...Για αυτό άλλωστε χαρακτηρίζω το αποτέλεσμα ως θετικό τηρουμένων των αναλογιών. Τις θεραπείες με laiser τις έχω περιορίσει πλέον. 1 το μήνα... Οι τιμές στις θεραπείες κ τα προιόντα έχουν μειωθεί αρκετά, λόγο της οικονομικής κρίσης θα έλεγα. Τιμές για μμ 3 ευρώ/ graft μου έχουν πει...

Φίλε Δημήτρη 38 δεν έχω μιλήσει μαζί τους λεπτομεριακά για μμ οπότε δεν μου έχουν πει κ γιατρό... Βέβαια σκοπεύω να τους θέσω το θέμα αυτό τις επόμενες μέρες κ να δω τι έχουν να μου πουν γενικά για τις μμ...

Παιδιά συγνώμη δεν μπόρεσα να ανεβάσω φωτογραφίες που επιτυχώς στο αρχικό Post... Ελπίζω τώρα να μπορείτε να τις δείτε...υπενθυμίζω πως είμαι 23 κ θα ήθελα να βελτιώσω τουλάχιστον της κατάσταση...
https://imageshack.com/i/idPGJ0X5j
https://imageshack.com/i/exOgS1gXj
https://imageshack.com/i/eyD0jXF9j
https://imageshack.com/i/kpbcsvVFj

....και απο πίσω έχεις αραιώσει πολύ !

ενα είναι σίγουρο....ότι πρέπει να λάβεις άμεσα ΔΡΑΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ και να κρατήσεις όσο το δυνατόν περισσότερους θύλακες ζωντανούς !

Εχοντας υπόψιν και ότι είσαι 23.....μπορείς να βελτιώσεις πολύ την κατάσταση,αλλά όχι να λύσεις το πρόβλημα !

Για μμ στην εν λόγω κλινική δεν θα το συνιστούσα (εχω προσωπική αποψη με 2 μμ) !

Διάβασε στο φόρουμ για τις θεραπείες και δες πια ταιριάζει σε εσένα !
Δες και το φόλιγκεν με ρόλλερ του Κάπα !

Laser μία φορά τον μήνα στην περίπτωση σου δεν βοηθάει και πολύ ! Θέλει πιο εντατικά ! Μπορείς να μου πείς τις τιμές στο Laser αν θές ?(ή στείλε μου π.μ. αν δεν θες να το πεις δημόσια)
 
Μπλουζα