Ηλεκτρονικο τσιγαρο

makis25

Well-Known Member
konelos η νικοτινη απο μονη της ειναι εξαιρετικα εθιστικη , προκαλει απο μονη της αγγειογενεση ( συμμετεχει δηλαδη στο μηχανισμο με τον οποιο δημιουργειται και συντηρειται στη ζωη καρκινος και μεταστασεις του , κυριως για solid tumors ) ξερουμε οτι προκαλει breaks στο dna μιας και προκαλει τερατογεννεση , εχει δηλαδη μεταλακτικη δραστηριοτητα . Σχετικα με τον ατμο γλυκερινης , ενα απο τα προβληματα ειναι η υπερεκθεση μιας και οι ατμιστες εχουν τη συμπεριφορα να ατμιζουν λιγο η πολυ συνεχως μεσα στην ημερα . Ενας ηπιος συνεχης ομως ερεθισμος , σε χρονια χρηση που δε δινει το παραμικρο συμπτωμα , μπορει να οδηγησει σε χρονια φλεγμονη στο πνευμονα . Οι χρονιες low grade φλεγμονες εχουν πολυ συμαντικο ρολο σε μια σειρα απο παθολογιες , σε ολο το σωμα ( αυτοανοσα , αρθριτικα , καρδιοπαθειες κτλ) , μια απο αυτες τις παθολογιες ειναι και ο καρκινος . Ακριβως τον ιδιο μηχανισμο χρησιμοποιει για παραδειγμα ο αμιαντος για να προκαλεσει τελικα καρκινο στον πνευμονα απο 2-3 ως και 20 χρονια μετα την εκθεση του σε αυτον . Επαναλαμβανομενη μικροφλεγμονη , ενας ερεθισμος που δε περναει ποτε και η παλη του σωματος να διορθωσει τη ζημια συνεχως , οδηγει σε μεγαλο turnover επιθυλιακων κυτταρων στους πνευμονες , και το μεγαλο turnover απο μονο του οδηγει σε μεταλαξεις που οδηγουν σε εναν απο τους πιο επικίνδυνους απο τους καρκινους πνευμονα , το μικροκυτταρικο .

Και ολα αυτα , αν πιστευεις πως επειδη υπαρχει υγρη γλυκερινη στην αμπουλα που ατμιζεις , δεν υπαρχει καμια χημικη διεργασια που μπορει να την μετατρεψει σε κατι πιο τοξικο οταν εξατμιζεται για να την εισπνευσεις .

Οπως και να εχει το ηλεκτρονικο τσιγαρο συνεχιζει να εχει ρισκο στη χρηση του . Χρειαζεται ενδελεχης μελετη σε βαθος χρονου για τις επιπτωσεις του . Το συγκρινεις με τη φιναστεριδη . Μα για τη φιναστεριδη υπαρχουν μελετες απο εκατονταδες πλεον φορεις , σε βαθος 25 χρονων για το τι ειναι , τι κανει και πως δουλευει το φαρμακο . Ειναι αστειο να συγκρινεις ενα φαρμακο οπως η φιναστεριδη με το καπνισμα . Ενα απο τα δυο υπονομευει την ποιοτητα ζωης εκατομυριων ανθρωπων καθε χρονο , αφαιρει τη ζωη περιπου ενος στους πεντε ελληνες ανω των 30 !!! ( ενας στους 5 στην Ελλαδα πεθαινει απο νοσο σχετιζομενη με το τσιγαρο , για φαντασου ) Ενω η φιναστεριδη , κυριως ανακουφιζει και βελτιωνει τρομερα τις ζωες δεκαδων εκατομυριων αντρων που υποφερουν και γινεται η ζωη τους κολαση απο την υπερπλασια του προστατη εδω και 27 χρονια , και επισης ανακουφιζει εκατομμυρια ( ειναι τρομερο το νουμερο ) απο τις επιπτωσεις της αντρικης φαλακρας εδω και 21 χρονια .

Το ατμισμα εχει γινει μοδα εδω και μια δεκαετια ετσι δεν ειναι; Γιατι δεν ειναι εμφανης στα στατιστικα η πτωση στην θνησιμοτητα απο την αλλαγη σε ατμισμα του κοσμου αφου ειναι τοσο πιο ασφαλες;
 
  • Like
Reactions: tol

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Dim10

Active Member
Όταν δημοσιοποίησετε κλινικές έρευνες εγκεκριμένες κλπ για το ατμισμα , είτε με λινκς είτε με πειράματα στο youtube και ότι άλλο , τότε θα συζητηθεί αλλιώς . Επίσης αν θέλετε μπορεί ο καθένας να παραθέτει πηγές για φίνα , για μεταφιναστεριδικο σύνδρομο , για μελέτες και ομιλίες γιατρών και του ηλεκτρονικού και της φινας , για ποσοστά , και ότι άλλο μπορούμε να σκεφτούμε ώστε να δούμε τελικά τι γίνεται . @tol αλήθεια δε μπορώ να διαβάσω καν, οοοοοοολα αυτά τα σεντόνια κάθε φορά που γράφεις , δείχνοντας την ιδιότητα σου ως γραματιζουμενος . Αλλά πραγματικά το τι είσαι η το τι έχεις σπουδάσει δεν δηλώνει παραπάνω γνώσεις για τίποτε , ούτε πνευματικά αλλά ούτε και κοινωνικά . Αυτά ανήκουν σε προηγούμενες δεκαετίες . Βλέπω μια τάση να αυτοπροσδιορίζεσαι και να σ δίνει ένα κύρος αυτόματα μέσα σου και έξω σου.

Κραζοντας και καλά άλλους που δε κάνουν κάτι που εσύ είσαι η που εσύ κάνεις. Προφανώς και η φίνα είναι χημικό φάρμακο . Μη τα ξαναλεμε . Ανέκδοτο οι αποψεις μου ;; Όπως αγαπάς . Αν θες μια που είσαι καθηγητής και πνευματώδης , ενώ εμεις δεν είμαστε προφανώς , λες και δε σπουδάσαμε η ότι άλλο , διάβασε για το καθρέφτισμα, είναι ψυχολογικός όρος και μηχανισμός , να το μεταδώσεις και στα νέα παιδιά αλλά να κάνεις και την αυτοκριτική σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

konelos

Active Member
konelos η νικοτινη απο μονη της ειναι εξαιρετικα εθιστικη , προκαλει απο μονη της αγγειογενεση ( συμμετεχει δηλαδη στο μηχανισμο με τον οποιο δημιουργειται και συντηρειται στη ζωη καρκινος και μεταστασεις του , κυριως για solid tumors ) ξερουμε οτι προκαλει breaks στο dna μιας και προκαλει τερατογεννεση , εχει δηλαδη μεταλακτικη δραστηριοτητα . Σχετικα με τον ατμο γλυκερινης , ενα απο τα προβληματα ειναι η υπερεκθεση μιας και οι ατμιστες εχουν τη συμπεριφορα να ατμιζουν λιγο η πολυ συνεχως μεσα στην ημερα . Ενας ηπιος συνεχης ομως ερεθισμος , σε χρονια χρηση που δε δινει το παραμικρο συμπτωμα , μπορει να οδηγησει σε χρονια φλεγμονη στο πνευμονα . Οι χρονιες low grade φλεγμονες εχουν πολυ συμαντικο ρολο σε μια σειρα απο παθολογιες , σε ολο το σωμα ( αυτοανοσα , αρθριτικα , καρδιοπαθειες κτλ) , μια απο αυτες τις παθολογιες ειναι και ο καρκινος . Ακριβως τον ιδιο μηχανισμο χρησιμοποιει για παραδειγμα ο αμιαντος για να προκαλεσει τελικα καρκινο στον πνευμονα απο 2-3 ως και 20 χρονια μετα την εκθεση του σε αυτον . Επαναλαμβανομενη μικροφλεγμονη , ενας ερεθισμος που δε περναει ποτε και η παλη του σωματος να διορθωσει τη ζημια συνεχως , οδηγει σε μεγαλο turnover επιθυλιακων κυτταρων στους πνευμονες , και το μεγαλο turnover απο μονο του οδηγει σε μεταλαξεις που οδηγουν σε εναν απο τους πιο επικίνδυνους απο τους καρκινους πνευμονα , το μικροκυτταρικο .

Και ολα αυτα , αν πιστευεις πως επειδη υπαρχει υγρη γλυκερινη στην αμπουλα που ατμιζεις , δεν υπαρχει καμια χημικη διεργασια που μπορει να την μετατρεψει σε κατι πιο τοξικο οταν εξατμιζεται για να την εισπνευσεις .

Οπως και να εχει το ηλεκτρονικο τσιγαρο συνεχιζει να εχει ρισκο στη χρηση του . Χρειαζεται ενδελεχης μελετη σε βαθος χρονου για τις επιπτωσεις του . Το συγκρινεις με τη φιναστεριδη . Μα για τη φιναστεριδη υπαρχουν μελετες απο εκατονταδες πλεον φορεις , σε βαθος 25 χρονων για το τι ειναι , τι κανει και πως δουλευει το φαρμακο . Ειναι αστειο να συγκρινεις ενα φαρμακο οπως η φιναστεριδη με το καπνισμα . Ενα απο τα δυο υπονομευει την ποιοτητα ζωης εκατομυριων ανθρωπων καθε χρονο , αφαιρει τη ζωη περιπου ενος στους πεντε ελληνες ανω των 30 !!! ( ενας στους 5 στην Ελλαδα πεθαινει απο νοσο σχετιζομενη με το τσιγαρο , για φαντασου ) Ενω η φιναστεριδη , κυριως ανακουφιζει και βελτιωνει τρομερα τις ζωες δεκαδων εκατομυριων αντρων που υποφερουν και γινεται η ζωη τους κολαση απο την υπερπλασια του προστατη εδω και 27 χρονια , και επισης ανακουφιζει εκατομμυρια ( ειναι τρομερο το νουμερο ) απο τις επιπτωσεις της αντρικης φαλακρας εδω και 21 χρονια .

Το ατμισμα εχει γινει μοδα εδω και μια δεκαετια ετσι δεν ειναι; Γιατι δεν ειναι εμφανης στα στατιστικα η πτωση στην θνησιμοτητα απο την αλλαγη σε ατμισμα του κοσμου αφου ειναι τοσο πιο ασφαλες;

Μακη που τα βρήκες όλα αυτά ;
Γιατί ποσότητες μιλάς ;
Προφανώς μιλάς για τεράστιες ποσότητες απορρόφησης που δεν ισχύει ούτε για την νικοτίνη που μπορούμε να πάρουμε από το κανονικό τσιγάρο, αν ήταν μόνο νικοτίνη το κάπνισμα δεν θα σκότωνε.
Μεγάλες ποσότητες γλυκερίνης θα σκότωναν τους διαβητικούς, δείχνουν ακριβώς το αντίθετο μαρτυρίες ατμιστών.
Το άτμισμα βγήκε πριν 10 χρόνια, μόδα όπως το λες έγινε πριν 5-6 χρόνια περίπου με πολλύ μικρά ποσοστά χρήσης σε σχέση με το κάπνισμα , το τσιγάρο δεν σκοτώνει ακαριαία για να αλλάξει την στατιστική σε μια 5ετη , επίσης το μεγαλύτερο ποσοστό που πεθαίνει από κάπνισμα είναι 50+ από αυτούς πόσοι επέλεξαν το άτμισμα και έκοψαν το τσιγάρο;
Στο μόνο που συμφωνώ είναι ότι δεν γνωρίζουμε ακριβώς τις επιπτώσεις του ατμίσματος σε βάθος χρόνου, που κατά τη γνώμη μου δεν πιστεύω ότι θα ισχύει κάτι άλλο πέρα από αυτά που γνωρίζουμε αν και είναι αρκετά θαμπά και δεν θα βγουν ποτέ να πουν στα ίσα ότι το άτμισμα δεν σκοτώνει λόγο συμφερόντων , δεν ήμαστε στην επιστήμη του 1920 που έλεγαν το κάπνισμα σώζει ζωές, αν έβγαινε το τσιγάρο σήμερα δεν θα κυκλοφορούσε ποτέ , δεν υπάρχουν άγνωστα υλικά στο άτμισμα για να τους δυσκολέψουν σε μελέτες, η ταμπέλα που μπαίνει στα νέα ατμιστικά είναι<< ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΥΓΙΕΙΝΟ>> θα ίσχυαν όλα αυτά που γράφεις και θα έβαζαν ταμπέλα δεν ξέρουμε αν προκαλεί βλάβες;

Δεν θα ρίσκαρα να πάρω φίνα που να μην μου μείνει ούτε τρίχα, μόνο εδώ μέσα να διαβάσει κάποιος καταλαβαίνει πόσα αθώα είναι, να την πάρω για να σωθώ από προστάτη ΟΚ, να την πάρω για καλλωπισμό δεν παίζει.
 

Dim10

Active Member
Φιναστεριδη :
1)https://www.pfsfoundation.org/
2)https://www.propeciahelp.com/
3)https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/andr.12147
4)https://elemental.medium.com/my-lif...ropecia-finasteride-side-effects-ed8b2fcd1e90

Έβαλα στο τέλος και μια μαρτυρία απλά για την περιγραφή . Πέρα από όσες μαρτυρίες έχουμε δει εδώ και άλλες πόσες εκατονταδες σε ξένα φόρουμ. Αυτά και μόνο , είναι αρκετά σαν μια όψη . Σοβαρά site με σοβαρές μελέτες. Και άλλες πόσες επίσης συμπληρωματικές .

Ηλεκτρονικό τσιγάρο :
1) https://youtu.be/yCRtNO4Xy7Y
2)https://youtu.be/veV_HhCdVxs
3)https://youtu.be/0Pwj6BuS8Ds
4)https://www.onmed.gr/ygeia-eidhseis...ko-tsigaro-voitha-sti-diakopi-tou-kapnismatos

Αξιολογειστε και τις πηγές αν θέλετε .
Μιλάμε για προθάλαμο διακοπής τσιγάρου , ποσων περισσοτέρων χημικών έναντι του ηλεκτρονικού. Δε λέμε ότι είναι εκατό τοις εκατό ασφαλές .Σχεδον τίποτα δεν είναι πια έτσι κι αλλιώς δυστυχώς. Το καλύτερο είναι να μη κάνεις τίποτα . Όλοι έχουμε εθισμους .
Άλλοι σε ουσίες άλλοι σε συνήθειες άλλοι στην προσωπικότητα .
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
Βλέπω μια τάση να αυτοπροσδιορίζεσαι και να σ δίνει ένα κύρος αυτόματα μέσα σου και έξω σου.
Φιλε Dim, μαλλον δεν ξερεις τι λες και τι γραφεις.

Απο που και ως που διεκρινες μια ταση να αυτοπροσδιοριζομαι;

Απο το μυαλο σου τα γραφεις ολα αυτα;

Σου εξηγησα και παραπανω οτι την ιδιοτητα μου την εχω αναφερει το πολυ σε 5 σχολια απο τα 400!!! Τι δεν καταλαβαινεις; Φαντασιωνεσαι οτι εγω σε καθε μου σχολιο αναφερω την ιδιοτητα μου;

Και επισης και στα 5 σχολια ειχα τους λογους μου, δεν το εκανα αναιτια ή για να αυτοπροσδιοριστω ως "γραμματιζουμενος", οπως ειρωνικα γραφεις. Συγκεκριμενα την τελευταια φορα σου εξηγησα το λογο...αν εσυ δεν το καταλαβες, δικο σου προβλημα.

Τις προηγουμενες 4-5 φορες αναφερθηκα στην ιδιοτητα μου, επειδη προκληθηκα απο παλια μελη του forum, τα οποια μπορουν και να το διαβεβαιωσουν. Συγκεκριμενα με κατηγορησαν οτι οσα γραφω ειναι αναποδεικτα, αφου δεν ανεβαζω φωτογραφιες. Εγω τους απαντησα οτι λογω ιδιοτητας ηθελα να προφυλαξω τα προσωπικα μου στοιχεια. Τους απαντησα οτι δεν ηθελα επ' ουδενι, εστω και ενας απο τους φοιτητες μου, να καταλαβαινε την ταυτοτητα μου.

Τι δεν καταλαβαινεις; Αναφερθηκα στην ιδιοτητα μου απλα για να εξηγησω τους λογους που δεν κανω παρουσιασεις των 3 μεταμοσχευσεων μου στην DHI.

Τοσο δυσκολο ειναι να το κατανοησεις;

Αν εσυ θεωρεις οτι αυτοπροσδιοριζομαι, τοτε, φιλε μου, μαλλον κάνεις λαθος.

Ο καθενας αυτοπροσδιοριζεται με το ηθος του και τις πραξεις του και οχι με τα λογια του.

Αν εσυ νιωθεις μειονεκτικα και βλεπεις φαντασματα "γραμματιζουμενων" που θελουν να αυτοπροσδιοριζονται, δικο σου προβλημα.

ΥΓ Και κατι τελευταιο...αν και, οπως λες, βαριεσαι να διαβαζεις τα σεντονια μου και αρα δε θα το διαβασεις και αυτο...

Αφου δεν τα διαβαζεις τα σχολια μου, πώς με κρινεις ως ανθρωπο και γραφεις τετοιους ειρωνικους και απαξιωτικους χαρακτηρισμους; Με ποιο δικαιωμα; Ο σεβασμος στην προσωπικοτητα του αλλου ειναι το μεγαλυτερο προτερημα. Ασε λοιπον τα υπολοιπα μελη του forum, που δεν βαριουνται να διαβαζουν τις αποψεις μου, να κρινουν το ποιον μου. Καλο βραδυ.
 

Georgie

Well-Known Member
Εθισμός η νικοτίνη δε το συζητάω , σε ψηλότερη κλίμακα απο πολλα γνωστά ναρκωτικα με εξαίρεση την ηρωινη .
Τη φιναστεριδη να πω την αληθεια πρωτη φορα στο φορουμ τη διάβασα αλλα δε με ενδιέφερε να παίρνω χάπι εφ´ορου ζωής με δυνητικο κινδύνο για πιθανές παρενεργειες με κέρδος τη σωτηρία? των μαλλιων μου .
Ανούσια και ανώφελη η σύγκριση σε ουσίες με διαφορετικά χαρακτηριστικά .
Σε σχεση με το ηλεκτρονικό τσιγαρο οι μεχρι τωρα έρευνες εχουν δείξει οτι βελτιώνει τη καρδιοαναπνευστικη λειτουργία σε πρώην καπνιστές αλλα και αυτο ειναι δυνητικά επικινδυνο σε μακροχρόνια χρήση .
Καμία ουσία δεν ειναι αθώα και δε λειτουργεί σε ολους το ιδιο .
 
  • Like
Reactions: tol

kapa

Μέλος του προσωπικού
σαν σημερα πριν 2 χρονια εγινα ατμιστης.
φανερά τα ωφελη στην υγεια,σε σχεση με το καπνισμα,και φανερα ειναι και ωφελη στην τσεπη,ειμαι κατα 2.500 ευρω τον χρονο ποιο πλουσιος
 

venetiaxr

New Member
Γεια σας! Έπεσα πάνω σε αυτή τη συζήτηση καθώς είμαι χρόνια καπνίστρια και ψάχνω εναλλακτικές να μειώσω το κάπνισμα. Τον τελευταίο καιρό ψάχνω συνέχεια με τι μπορώ να αντικαταστήσω το τσιγάρο ώστε να είναι πιο ομαλή η μετάβαση και πολλοί φίλοι μου, μου πρότειναν το https://discoverglo.gr/ . Μήπως έχει τύχει να το χρησιμοποιήσετε; Κι αν ναι, μου το προτείνετε; Επίσης αν γνωρίζει κάποιος αν συμφέρει οικονομικά θα βοηθούσε πολύ!
 

aeratos28

Just aeratos
Εσύ δεν πρόλαβες να κάνεις εγγραφή σε καραφλοφορουμ και ακαριαία έγραψες για το glo..δλδ γράφτηκες και το πρώτο πράγμα που έψαξες ήταν για ηλεκτρονικό τσιγάρο..θα μας τρελάνει η "δεσποινίς"..
 

Georgie

Well-Known Member
Εσύ δεν πρόλαβες να κάνεις εγγραφή σε καραφλοφορουμ και ακαριαία έγραψες για το glo..δλδ γράφτηκες και το πρώτο πράγμα που έψαξες ήταν για ηλεκτρονικό τσιγάρο..θα μας τρελάνει η "δεσποινίς"..
Αν ηταν glo-bos θα ειχε αλλη βαρύτητα !
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα