Ηλεκτρονικο τσιγαρο

kapa

Μέλος του προσωπικού
εγω λιγο που το εψαξα τα κρουσματα αυτα προηλθαν απο αμελεια,δηλαδη ατμιζαν οτι να ναι.
χασισελαιο μεσα σε βενζινη και ασπρο πατο..και αν παθουμε τιποτα τραβαμε καμια μηνυση να παρουμε λεφτα.
χονδρικα το λεω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
αυτο που θα πω ειναι προσωπικη γνωμη απο εμενα που εκανα μεταγραφη απο το τσιγαρο λογω προβληματων υγειας που μου προκαλεσε το καπνισμα.
το ατμισμα ειναι η συμαντικοτερη ανακαλυψη που εγινε ποτε!
και αυτο επειδη αφορα την υγεια.
δεν ξερω τι εμπνευση ειχε ερθει στον εφευρετη οτι η εισπνοη γλυκερινης προπυλαινογλυκολης και νικοτινης δινει μια ψευδεσθηση καπνισματος χωρις την πισα που βουλωνει τους πνευμονες.
βλεπω του πνευμονες μου να ανοιγουν συνεχως,η αντοχη μου στο λαχανιασμα πολαπλασιαζεται.προσωπικα βγαζω το καπελο στον εφευρετη.
να ξανα αναφερω οτι εκανα μεταγραφη λογω αποφραξης πνευμονων.
βαδιδω στην διετια σαν ατμιστης,να πω και την αμαρτια μου κανω μισο τσιγαρο την ημερα....
απο ατμισμα πρεπει να ξεπερναω λιγο τα 15 ml την ημερα με 5% νικοτινη μαζι με ενα καπνικο αρωμα
 

konelos

Active Member
αυτο που θα πω ειναι προσωπικη γνωμη απο εμενα που εκανα μεταγραφη απο το τσιγαρο λογω προβληματων υγειας που μου προκαλεσε το καπνισμα.
το ατμισμα ειναι η συμαντικοτερη ανακαλυψη που εγινε ποτε!
και αυτο επειδη αφορα την υγεια.
δεν ξερω τι εμπνευση ειχε ερθει στον εφευρετη οτι η εισπνοη γλυκερινης προπυλαινογλυκολης και νικοτινης δινει μια ψευδεσθηση καπνισματος χωρις την πισα που βουλωνει τους πνευμονες.
βλεπω του πνευμονες μου να ανοιγουν συνεχως,η αντοχη μου στο λαχανιασμα πολαπλασιαζεται.προσωπικα βγαζω το καπελο στον εφευρετη.
να ξανα αναφερω οτι εκανα μεταγραφη λογω αποφραξης πνευμονων.
βαδιδω στην διετια σαν ατμιστης,να πω και την αμαρτια μου κανω μισο τσιγαρο την ημερα....
απο ατμισμα πρεπει να ξεπερναω λιγο τα 15 ml την ημερα με 5% νικοτινη μαζι με ενα καπνικο αρωμα
Έτσι ακριβώς είναι!
Απορώ πως αντέχεις και βάζεις έστω και αυτό το μισό βρωμοτσίγαρο στο στόμα σου, έχω γίνει αντικαπνιστής όσο δεν πάει, δεν αντέχω ούτε να το μυρίζω και θεωρώ βρωμιάρηδες όσους καπνίζουν.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Έτσι ακριβώς είναι!
Απορώ πως αντέχεις και βάζεις έστω και αυτό το μισό βρωμοτσίγαρο στο στόμα σου, έχω γίνει αντικαπνιστής όσο δεν πάει, δεν αντέχω ούτε να το μυρίζω και θεωρώ βρωμιάρηδες όσους καπνίζουν.
εγω εκανα την μεταγραφη απο αναγκη και οχι απο επιλογη,αν και συνεχιζω να λεω οτι το καπνισμα ειναι ποιο νοστιμο απο το ατμισμα,το ατμισμα παραμενει η συμαντικοτερη ανακαλυψη,γνωμη μου παντα,βλεπω τα αποτελεσματα του πανω μου...
θυμαμαι και τα αποτελεσματα του καπνισματος το 2001 οταν εκανα ολικη αναισθησια για αφαιρεση αμυγδαλες,μολις 2 χρονια καπνιστης τοτε..
μολις ξυπνησα απο την αναισθησια οι πνευμονες δεν ξεκινησαν να δουλευουν,εγω χωρις να μπορω να μιλησω ακομα εκανα νοημα τον γιατρο να μου βαλει μασκα οξυγονου,τραυματικη εμπειρια,πνιγομουν απο ελειψη ανασας
 

koumparos

Well-Known Member
Ο αδερφός μου ατμιζει από το 2007.Δεν λαχανιαζει με τίποτα και αισθάνεται σαν αθλητής.Φλεματα μαύρα έχει χρόνια να δει όπως και τσιγαροβηχα.Ειναι 40+ και έχει καθημερινές πρωινές στυσεις σαν έφηβος.Τα λεφτά που γλίτωσε είναι πάνω από 25.000ε.Δεν βαριέται ποτέ διότι αλλάζει συχνά γεύσεις και συσκευές.
 

konelos

Active Member
εγω εκανα την μεταγραφη απο αναγκη και οχι απο επιλογη,αν και συνεχιζω να λεω οτι το καπνισμα ειναι ποιο νοστιμο απο το ατμισμα,το ατμισμα παραμενει η συμαντικοτερη ανακαλυψη,γνωμη μου παντα,βλεπω τα αποτελεσματα του πανω μου...
θυμαμαι και τα αποτελεσματα του καπνισματος το 2001 οταν εκανα ολικη αναισθησια για αφαιρεση αμυγδαλες,μολις 2 χρονια καπνιστης τοτε..
μολις ξυπνησα απο την αναισθησια οι πνευμονες δεν ξεκινησαν να δουλευουν,εγω χωρις να μπορω να μιλησω ακομα εκανα νοημα τον γιατρο να μου βαλει μασκα οξυγονου,τραυματικη εμειρια,πνιγομουν απο ελειψη ανασας
Είχα παρόμοια εμπειρία από ολική νάρκωση, δεν ήταν καν έτοιμοι δεν είχαν καν οξυγόνο κοντά μου, με άκουσε όλο το νοσοκομείο να κάνω σαν σφαγμένο γουρούνι προσπαθώντας να πάρω ανάσα, λίγο πριν ξεράθω με έβαλαν σε οξυγόνο, έφταιγε το τσιγάρο, όταν έχεις καπνιστή επιβάλεται να μπει σε οξυγόνο μετά από ολική, αυτό ήταν σε κύστη κόκκυγα και ήταν καθαρά λάθος αναισθησιολόγου.
Μετά έκανα και άλλα χειρουργεία, αμυγδαλές, διάφραγμα, κρεατάκια, κόψιμο σταφυλής, δεν είχα κανένα πρόβλημα μετά την αναισθησία, είχα όμως τρελούς πόνους από αφαίρεση αμυγδάλων, δεν με έπιαναν ούτε τα οπιούχα, η μόνο διαφυγή ήταν το τσιγάρο το οποίο τελικά μου προκάλεσε ακατάσχετη αιμορραγία γιατί έσπασε ράμμα, 4 ώρες να παλεύει ο γιατρός να μου κλείσει με καυτηριασμό το ράμμα και εγώ να τον ικετεύω να μου κάνει ολική και χειρουργείο, έκοψα το τσιγάρο μαχαίρι δύο χρόνια, κάτι μου έλειπε, δεν μπορούσα να δεχτώ ότι τσιγάρο τέλος, μου έλειπε η κίνηση κυρίως σε στιγμές αμηχανίας, έτσι ξεκίνησα ηλεκτρονικό με 12ρα νικοτίνη, με κάλυπτε απόλυτα, μετά από 1-2 χρόνια έκοψα την νικοτίνη εντελώς, παρατήρησα ότι είχα γίνει αρκετά νευρικός, πλέον ατμίζω απλά για να το λέω μάλλον, πολλές φορές το ξεχνάω για ώρες.
 

tol

Well-Known Member
Απλός ατμιστής είμαι και εγώ χωρίς νικοτίνη αρκετό καιρό , το πετάω για πλάκα όποτε θέλω.
Φιλε μου, ποσο απλη και ευκολη αποψη. Ποσες φορες εχουμε ακουσει τα ιδια και απο αλλους!
Εισαι και εσυ απο αυτους που εχουν φτιαξει το παραμυθακι τους....οποτε θελω, το κοβω.

Ποσοι και ποσοι εχουν διατυπωσει την αποψη...ελα, μωρε, 5-6 τσιγαρακια την ημερα...ελα, μωρε, ατμιστης ειμαι, δεν υπαρχει κανενα προβλημα στην υγεια μου.

Αν ειναι τοσο ευκολο να το κοψεις, γιατι, φιλε μου, δεν το κάνεις και γραφεις για θεωριες συνωμοσιων των καπνοβιομηχανιων;

Μπορεις αραγε να το κοψεις ή μηπως σου εχει γινει εμμονικη συνηθεια;

Γιατι απο μικρη ηλικια εθιστηκες στο τσιγαρο; Γιατι υπεβαλες και συνεχιζεις να υποβαλεις τον εαυτο σου σε τετοια δοκιμασια; Γιατι δε σκεφτηκες το κακο που κανεις στην υγεια σου;

Τωρα αυτο που σε ενδιαφερει ειναι αν το ατμισμα ειναι λιγοτερο βλαβερο απο το καπνισμα. Ομως εκεινο που θα επρεπε πρωτιστως να σε ενδιαφερει, ειναι να κοψεις ολοκληρωτικα τετοιου ειδους βλαβερες συνηθειες.

Αντι να μαθεις να ζεις ελευθερος, απεξαρτημενος απο καθε ειδους εθισμο (καπνισμα,ατμισμα, ποτο κ.α), σε ενδιαφερουν οι θεωριες συνωμοσιας!!!

Αντι να αθλεισαι καθημερινα, να τρεφεσαι υγιεινα, να ζεις ελευθερα, προτιμας να εισαι δεσμιος του καπνου και του ατμου.

Φιλικα, λοιπον, θα κανω αυτο που χρονια τωρα ως καθηγητης (και φανατικος πολεμιος του καπνισματος και του εθισμου σε ουσιες) επισημαινω στους μαθητες-φοιτητες μου....θα σου δωσω μια συμβουλη....

Η ζωη ειναι ωραια μονο οταν εισαι ελευθερος, απαλλαγμενος απο καθε ειδους εξαρτηση. Αν λοιπον θεωρεις οτι ειναι τοσο ευκολο να κοψεις το ατμισμα, κοψτο επιτελους το ρημαδι. Θα κάνεις το καλυτερο δωρο στον εαυτο σου. Και ασε στην ακρη τις συνωμοσιες και τα οικονομικα συμφεροντα.

Φιλικες συμβουλες. Καλη συνεχεια στη ζωη σου.
 

konelos

Active Member
Φιλε μου, ποσο απλη και ευκολη αποψη. Ποσες φορες εχουμε ακουσει τα ιδια και απο αλλους!
Εισαι και εσυ απο αυτους που εχουν φτιαξει το παραμυθακι τους....οποτε θελω, το κοβω.

Ποσοι και ποσοι εχουν διατυπωσει την αποψη...ελα, μωρε, 5-6 τσιγαρακια την ημερα...ελα, μωρε, ατμιστης ειμαι, δεν υπαρχει κανενα προβλημα στην υγεια μου.

Αν ειναι τοσο ευκολο να το κοψεις, γιατι, φιλε μου, δεν το κάνεις και γραφεις για θεωριες συνωμοσιων των καπνοβιομηχανιων;

Μπορεις αραγε να το κοψεις ή μηπως σου εχει γινει εμμονικη συνηθεια;

Γιατι απο μικρη ηλικια εθιστηκες στο τσιγαρο; Γιατι υπεβαλες και συνεχιζεις να υποβαλεις τον εαυτο σου σε τετοια δοκιμασια; Γιατι δε σκεφτηκες το κακο που κανεις στην υγεια σου;

Τωρα αυτο που σε ενδιαφερει ειναι αν το ατμισμα ειναι λιγοτερο βλαβερο απο το καπνισμα. Ομως εκεινο που θα επρεπε πρωτιστως να σε ενδιαφερει, ειναι να κοψεις ολοκληρωτικα τετοιου ειδους βλαβερες συνηθειες.

Αντι να μαθεις να ζεις ελευθερος, απεξαρτημενος απο καθε ειδους εθισμο (καπνισμα,ατμισμα, ποτο κ.α), σε ενδιαφερουν οι θεωριες συνωμοσιας!!!

Αντι να αθλεισαι καθημερινα, να τρεφεσαι υγιεινα, να ζεις ελευθερα, προτιμας να εισαι δεσμιος του καπνου και του ατμου.

Φιλικα, λοιπον, θα κανω αυτο που χρονια τωρα ως καθηγητης (και φανατικος πολεμιος του καπνισματος και του εθισμου σε ουσιες) επισημαινω στους μαθητες-φοιτητες μου....θα σου δωσω μια συμβουλη....

Η ζωη ειναι ωραια μονο οταν εισαι ελευθερος, απαλλαγμενος απο καθε ειδους εξαρτηση. Αν λοιπον θεωρεις οτι ειναι τοσο ευκολο να κοψεις το ατμισμα, κοψτο επιτελους το ρημαδι. Θα κάνεις το καλυτερο δωρο στον εαυτο σου. Και ασε στην ακρη τις συνωμοσιες και τα οικονομικα συμφεροντα.

Φιλικες συμβουλες. Καλη συνεχεια στη ζωη σου.
Οι συμβουλές σου γενικά είναι πολύ σώστες, δεν με γνωρίσεις όμως προσωπικά για να γνωρίζεις με τι δράκους έχω παλέψει επίσης μάλλον δεν έχεις περάσει από κάποιο εθισμό και βλέπεις τα παντα πολύ απλά και σφαιρικά, πίστεψε με μάλλον κανείς δεν θα ήθελε να είναι εθισμένος σε κάτι, προσπάθησε να πείσεις τους μαθητές σου να μην εθιστούν ποτέ, αν εθιστεί κάποιος θέλει πολύ θέληση και δύναμη για να το σταματήσει και τις περισσότερες φορές χωρίς αποτέλεσμα.
Κάπνιζα από τα 14, τα περισσότερα χρόνια 2-3 πακέτα Marlboro, γενικά μετά τα τριάντα άρχισε να με απασχολεί έντονα η διακοπή του καπνίσματος, καλώς η κακώς η νικοτίνη είναι εξαιρετικά εθιστική, όπως η ηρωίνη, η κοκαΐνη , το αλκοόλ. Αποφάσισα να κόψω το κάπνισμα παράλληλα με την γυναίκα μου , το καταφέραμε και οι δύο, εγώ δεν έχω ανάψει ποτέ τσιγάρο από τοτε, γύρω στα 7-8 χρόνια νομίζω, ούτε πρόκειται να το κάνω, αν δεν υπήρχε το άτμισμα ίσως και να το είχα κάνει, όταν έκοψα το τσιγάρο πήρα γύρω στα 30 κιλά, είχα να παλέψω με την παχυσαρκία, άρχισα διατροφή και περπάτημα και έχασα 35 κιλά, είμαι σε φάση που τα διατηρώ και προσέχω.

Το άτμισμα πριν 3 χρόνια άρχισε να παίρνει μεγάλη μερίδα κόσμου, ήταν λογικό να πέσουν να το φάνε, έψαχναν σαν τρελλοί να βρουν κάτι κακό, χιλιάδες ψεύτικες έρευνες, δεν τους άρεσε που ο κόσμος έφευγε από το τσιγάρο, Philip Morris και Παπαστράτος έπρεπε κάτι να κάνουν, έβγαλαν το iqos, ατελείωτα promotion, ψεύτικες έρευνες ότι είναι ευεργετικό που αποδείχτηκαν και η Αμερική τους έχει πετάξει έξω χωρίς να τους δίνει άδεια, έγινε αυτό με την δηλητηρίαση μαριχουάνας, γέμισαν όλα τα blogs και τα κανάλια με δημοσιεύματα το άτμισμα σκοτώνει τον κόσμο, κάτι που δεν έστεκε, βρήκαν ευκαιρία να το μαυρίσουν και το πέτυχαν, επίσημη έρευνα για το iqos που είναι 90% ουσίες τσιγάρου δεν την έβγαλε κανείς.
Είναι και άλλα πολλά που όποιον τον ενδιαφέρει τα παρακολουθεί και καταλαβαίνει.
Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω, ατμίζω φαρμακευτική γλυκερίνη με αρώματα ζαχαροπλαστικής και έχω απεξαρτηθεί από το τσιγάρο και την νικοτίνη.
Ποτέ δεν είπα άντε να κάνω ένα τσιγαράκι όπως λες.
Μακάρι όλοι οι καπνιστές να γυρίσουν στο άτμισμα, είναι αποδεδειγμένα η μόνη λύση για να βοηθήσουν τον εαυτό τους και να πάνε σε σχετικά εύκολη διακοπή της νικοτίνης.
Προσπάθησε λοιπόν όσο μπορείς να πείσεις τα παιδάκια μακριά από εθισμους, όταν κάποιος έχει εθιστεί οι προσεγγίσεις σου είναι λάθος, είναι λογική της γιαγιάς μου , κόψε το παιδάκι μου να ζήσεις κτλπ
:) :)
 

tol

Well-Known Member
Προσπάθησε λοιπόν όσο μπορείς να πείσεις τα παιδάκια μακριά από εθισμους, όταν κάποιος έχει εθιστεί οι προσεγγίσεις σου είναι λάθος, είναι λογική της γιαγιάς μου ,
Φιλε μου, μαλλον δεν καταλαβες οτι οσα γραφω, ταυτιζονται με τις δικες σου αποψεις.
Αν και θεωρω, φιλολογος γαρ, οτι χρησιμοποιω σωστα την νεοελληνικη, εντουτοις δεν καταλαβες οτι εχουμε την ιδια αποψη.
Τι εγραψα λοιπον στο προηγουμενο σχολιο μου;

Καθε εθισμος ειναι επικινδυνος. Καθε εξαρτηση απο οποιαδηποτε ουσια σου στερει το αναφαιρετο δικαιωμα της ελευθεριας.

Με οσα αναφερεις στο τελευταιο σου post, επιβεβαιωνεις τα γραφομενα μου. Αναρωτηθηκες γιατι απο τα 14 εθιστηκες σε ουσιες; Συνειδητοποιησες ποσο κακο εκανες στην υγεια σου; Ολες οι περιπετειες υγειας που αναφερεις, δε σε διδαξαν κατι;

Και τωρα εμφανιζεσαι στο forum, για να μας πεισεις οτι το ατμισμα ειναι η μονη λυση! Ενας νεος εθισμος ειναι η μονη λυση απο τι; Απο την ανεγκεφαλη, απερισκεπτη νεανικη επιλογη να εθιστεις στο τσιγαρο.

Και επισης, ετσι απλα και ομορφα, γραφεις...εγω οποτε θελω το κοβω το ατμισμα, δεν ειμαι εξαρτημενος.

Ε, λοιπον, προσωπικα ως "γιαγια", οπως εγραψες, σε συμβουλευσα...κοψτο το ρημαδι, αν θεωρεις οτι ειναι το ευκολο και ασε στην ακρη τις θεωριες συνωμοσιας.

Ελα ομως που (προσωπικη ταπεινη αποψη) οσα γραφεις ειναι μαλλον λογια του αερα. Μηπως τελικα μπορεις να το κοψεις μονο στα λογια; Μηπως τελικα ο εθισμος σου ειναι τετοιος που δε σου το επιτρεπει;

Αυτο ηταν το νοημα του πρωτου σχολιου μου. Ελπιζω τωρα να καταλαβες τι γραφω και τι εννοω;

Και φυσικα θα συνεχισω τον ανελεητο αγωνα μου κατα των ουσιων. Φυσικα θα προσπαθω με ολες μου τις δυναμεις να πεισω τα 14χρονα να μην υποπεσουν στο ιδιο τραγικο σφαλμα που υπεπεσες εσυ στο παρελθον.

Εν κατακλειδι, αν θεωρεις οτι εισαι ικανος να κοψεις τον εθισμο σου, καντο αμεσα. Ιδου η Ροδος, ιδου και το πηδημα.

ΥΓ Και ειλικρινα δεν καταλαβαινω ολη αυτη την προσπαθεια σου, με συνεχομενα post, να μας πεισεις για τον πολεμο συμφεροντων των καπνοβιομηχανιων και για το γεγονος οτι το ατμισμα ειναι ΔΗΘΕΝ ΕΝΑΣ ΑΝΩΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΣ. Μηπως τελικα εισαι εμπορος ηλεκρονικου τσιγαρου; Ειναι δυνατον να ισχυριζεσαι οτι δεν εχει αρνητικες συνεπειες στην υγεια; Επειδη εχει λιγοτερες απο το καπνισμα, αυτο το καθιστα ανωδυνο και το εξαγνιζει;

Οχι, φιλε μου,....ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΒΕΡΟΙ ΕΘΙΣΜΟΙ. Οσο πιο γρηγορα το αντιληφθεις, τοσο καλυτερα για την υγεια σου. Ασε το κυνηγι μαγισσων και προσπαθησε στην πραξη (ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ) να υλοποιησεις τη δηθεν ευκολη λυση, οπως γραφεις, του κοψιματος του ατμισματος.

Φιλικες συμβουλες απο εναν ορκισμενο εχθρο των εξαρτησεων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

konelos

Active Member
Έλα να το πάρουμε από την αρχή δάσκαλε, έχω και μια λατρεία στο επάγγελμα σου σαν μαθητής και σαν μπαμπάς πλέον μαθητριών αριστούχων, ακούγοντας τα ποιο όμορφα λόγια από όλους τους δασκάλους και γω να καμαρώνω :)
Έγραφα από κινητό και ήταν λίγο παίδεμα η ανάγνωση.
Άσχετο (σχετικό)
Μεταμόσχευση έχεις κάνει ;

Είπα ότι το άτμισμα είναι πολύ λιγότερο βλαβερό από το κανονικό τσιγάρο , είμαι πολύ υπέρ κάποιος που καπνίζει να περάσει στο άτμισμα, είμαι πολύ κατά να ξεκινήσει κάποιος κάπνισμα ή άτμισμα, πολλοί γιατροί που δεν τα παίρνουν το θεωρούν ευεργετικό, αυτής της άποψης είμαι και εγώ κρίνοντας εμένα και τους γύρω μου , only this, ναι με ενοχλεί πολύ όταν κάτι που είναι αποδεδειγμένα λύση πάνε να το καταστρέψουν και σπρώχνουν τον κόσμο στο βεβαιωμένο θανατηφόρο τσιγάρο, για εμένα και σε όποιον ασχολείται η συνωμοσία είναι ξεκάθαρη, είμαι σε δεκάδες γκρουπ ελληνικά και ξένα .
Σου είπα και πριν , δεν είμαι εθισμένος σε νικοτίνη, εθισμός δεν υπάρχει να κρατάς μια μπαταρία και να ατμίζεις γλυκερίνη, είναι σαν να μου λες είμαι εθισμένος να βάζω το κεφάλι μου στον ατμό όταν βράζω νερό, κάποιος που ατμίζει χωρίς νικοτίνη έχει καταφέρει να φτάσει στην απεξάρτηση και ναι όποτε θέλει το πετάει εντελώς, εγώ προσωπικά δεν θέλω , το έχω σαν χόμπι , ασχολούμαι με μοντάκια και ατμοποιητές (συσκευές ) , με σύρματα , με γεύσεις, μου αρέσει η διαδικασία.
Είπα συμφωνώ με αυτά που είπες για άτομα πριν εθιστούν , από τη στιγμή που θα εθιστούν τα λόγια δεν βοηθάνε ούτε 1 στο 10000000, όπως και 10δες άλλοι τρόποι δεν βοήθησαν πουθενά, το thread είναι για το ηλεκτρονικό τσιγάρο, όχι αγώνας να μην ξεκινήσεις το ηλεκτρονικό τσιγάρο, το 99% πέρασε από κανονικό τσιγάρο για να ατμίζει, τα λόγια τα λέω συνεχώς στα παιδιά μου που είναι πιτσιρίκια και δεν θα ήθελα ποτέ ούτε να αρχίσουν να καπνίσουν ούτε να ατμίσουν ούτε οποιαδήποτε βλαβερή συνήθεια. Αφού άρχισα το βρωμοτσίγαρο τα λόγια τα άκουγα και εγώ και τα αδέρφια μου, από τον πατέρα από την μάνα μας (έχουν να καπνίσουν και οι δυο πολλά χρόνια ), από γιαγιάδες , από γιατρούς κτλπ, ένας αδερφός μου το έκοψε μαχαίρι 5 χρόνια, κάπνισε πάλι για ένα χρόνο , το έκοψε δεύτερη φορά και νομίζω δεν θα το αρχίσει ποτέ, η αδερφή μου ατμίζει ήδη 10 χρόνια περίπου, πλέον περιστασιακά , ο μικρός μου αδερφός ατμίζει 6 μήνες και απ ότι φαίνεται δεν θέλει να ξαναγυρίσει στο κάπνισμα, η γυναίκα μου και αυτή ατμίζει, πέρα από την υγεία μας που βλέπουμε τεράστια αλλαγή, γλιτώσαμε τη βρωμιά στα ρούχα μας, στο σπίτι μας, στο αμάξι.. γλιτώσαν το παθητικό κάπνισμα τα παιδιά μας ( αν και κάναμε-κάνουμε ότι μπορούμε να μην υπάρχει έτσι κι αλλιώς ) και οι γύρω μας, γλίτωσε το πορτοφόλι μας.....

Αν μπορείς κοίταξε και τον ήδη εθισμένο, μην έχεις παρωπίδες , μην τους καταδικάζεις, ψάξε τι κάνει το κάπνισμα, ψάξε τι κάνει το άτμισμα (μέχρι στιγμής η επιστήμη δεν έχει βρει κάτι ιδιαίτερα βλαβερό), δες αποτελέσματα από έρευνες, βοήθησε τον κόσμο να φύγει από το τσιγάρο που σκοτώνει , το άτμισμα είναι η ποιο πετυχημένη λύση διακοπής του καπνίσματος με τα μέχρι τώρα δεδομένα, όλες οι υπόλοιπες συνταγές ειδικά οι συμβουλές έχουν αποτύχει παταγωδώς, όλοι οι εθισμένοι είναι κατά του εθισμού, κανείς δεν θέλει να είναι εθισμένος, όλοι γνωρίζουν ότι το τσιγάρο, το ποτό , τα ναρκωτικά..... σκοτώνουν, με το να μου το θυμίζεις είναι σχεδόν ανούσιο, ούτε οι φρικιαστικές εικόνες και οι ταμπέλες στα πακέτα του τσιγάρου δεν βοήθησαν.

Είμαι θερμός υποστηρικτής του ατμίσματος, και κατά του καπνίσματος!!! φαίνεται άλλωστε. :)
Θα ήθελα να το κάνω επάγγελμα σίγουρα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Είχα παρόμοια εμπειρία από ολική νάρκωση, δεν ήταν καν έτοιμοι δεν είχαν καν οξυγόνο κοντά μου, με άκουσε όλο το νοσοκομείο να κάνω σαν σφαγμένο γουρούνι προσπαθώντας να πάρω ανάσα, λίγο πριν ξεράθω με έβαλαν σε οξυγόνο, έφταιγε το τσιγάρο, όταν έχεις καπνιστή επιβάλεται να μπει σε οξυγόνο μετά από ολική, αυτό ήταν σε κύστη κόκκυγα και ήταν καθαρά λάθος αναισθησιολόγου.
πριν το διαβασω αυτο νομιζα πως ειμαι μεμονωμενο περιστατικο,δεν το ηξερα πως ολοι οι καπνιστες ηταν στα ιδια χαλια με εμενα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

konelos

Active Member
πριν το διαβασω αυτο νομιζα πως ειμαι μεμονωμενο περιστατικο,δεν το ηξερα πως ολοι οι καπνιστες ηταν στα ιδια χαλια με εμενα
Δεν έχει να κάνει με χάλια, όταν είσαι καπνιστής επιβάλλεται η διακοπή του καπνίσματος τουλάχιστον 3 μέρες πριν το χειρουργείο με ολική, φυσικά κανείς δεν τον κάνει, όταν είσαι καπνιστής επιβάλλεται να έχεις οξυγόνο δίπλα σου μετά την ανάνηψη γιατι το φράξιμο είναι σχεδόν δεδομένο. Από τις χειρότερες εμπειρίες μου.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Δεν έχει να κάνει με χάλια, όταν είσαι καπνιστής επιβάλλεται η διακοπή του καπνίσματος τουλάχιστον 3 μέρες πριν το χειρουργείο με ολική, φυσικά κανείς δεν τον κάνει, όταν είσαι καπνιστής επιβάλλεται να έχεις οξυγόνο δίπλα σου μετά την ανάνηψη γιατι το φράξιμο είναι σχεδόν δεδομένο. Από τις χειρότερες εμπειρίες μου.
ειναι αρκετες οι 3 μερες για να υπαρξει διαφορά?
εγω απο τοτε επειδη χρειαστηκε να κανω παλι χειρουργειο απεφυγα την ολικη αναισθησια και ειπα τον αναισθησιολογο να μου κανει τοπικη επειδη θυμομουν την πρωτη τραυματικη εμπειρια
 

konelos

Active Member
Αυτό λένε σε όλα τα χειρουργεία, πόση διαφορά θα κάνει δεν ξέρω, σαν καπνιστής έχω κάνει 4 ολικές, σε όλες μου είπαν για διακοπή αλλά πάντα κάπνιζα πριν μπω μέσα, μόνο στην μια μου κόπηκε η ανάσα και όχι μόνο, ήταν ποιοτικό το νοσοκομείο που πήγα, αφού επιβίωσα πάλι καλά.
Κανονικά πρέπει παραπάνω από βδομάδα διακοπή νομίζω , αλλά επειδή ξέρουν ότι κανείς δεν θα το κάνει λένε υποχρεωτικά 3-4 μέρες, και πάλι στα παπάκια μας :(
 

Georgie

Well-Known Member
Φιλε μου, ποσο απλη και ευκολη αποψη. Ποσες φορες εχουμε ακουσει τα ιδια και απο αλλους!
Εισαι και εσυ απο αυτους που εχουν φτιαξει το παραμυθακι τους....οποτε θελω, το κοβω.

Ποσοι και ποσοι εχουν διατυπωσει την αποψη...ελα, μωρε, 5-6 τσιγαρακια την ημερα...ελα, μωρε, ατμιστης ειμαι, δεν υπαρχει κανενα προβλημα στην υγεια μου.

Αν ειναι τοσο ευκολο να το κοψεις, γιατι, φιλε μου, δεν το κάνεις και γραφεις για θεωριες συνωμοσιων των καπνοβιομηχανιων;

Μπορεις αραγε να το κοψεις ή μηπως σου εχει γινει εμμονικη συνηθεια;

Γιατι απο μικρη ηλικια εθιστηκες στο τσιγαρο; Γιατι υπεβαλες και συνεχιζεις να υποβαλεις τον εαυτο σου σε τετοια δοκιμασια; Γιατι δε σκεφτηκες το κακο
Φιλε μου, μαλλον δεν καταλαβες οτι οσα γραφω, ταυτιζονται με τις δικες σου αποψεις.
Αν και θεωρω, φιλολογος γαρ, οτι χρησιμοποιω σωστα την νεοελληνικη, εντουτοις δεν καταλαβες οτι εχουμε την ιδια αποψη.
Τι εγραψα λοιπον στο προηγουμενο σχολιο μου;

Καθε εθισμος ειναι επικινδυνος. Καθε εξαρτηση απο οποιαδηποτε ουσια σου στερει το αναφαιρετο δικαιωμα της ελευθεριας.

Με οσα αναφερεις στο τελευταιο σου post, επιβεβαιωνεις τα γραφομενα μου. Αναρωτηθηκες γιατι απο τα 14 εθιστηκες σε ουσιες; Συνειδητοποιησες ποσο κακο εκανες στην υγεια σου; Ολες οι περιπετειες υγειας που αναφερεις, δε σε διδαξαν κατι;

Και τωρα εμφανιζεσαι στο forum, για να μας πεισεις οτι το ατμισμα ειναι η μονη λυση! Ενας νεος εθισμος ειναι η μονη λυση απο τι; Απο την ανεγκεφαλη, απερισκεπτη νεανικη επιλογη να εθιστεις στο τσιγαρο.

Και επισης, ετσι απλα και ομορφα, γραφεις...εγω οποτε θελω το κοβω το ατμισμα, δεν ειμαι εξαρτημενος.

Ε, λοιπον, προσωπικα ως "γιαγια", οπως εγραψες, σε συμβουλευσα...κοψτο το ρημαδι, αν θεωρεις οτι ειναι το ευκολο και ασε στην ακρη τις θεωριες συνωμοσιας.

Ελα ομως που (προσωπικη ταπεινη αποψη) οσα γραφεις ειναι μαλλον λογια του αερα. Μηπως τελικα μπορεις να το κοψεις μονο στα λογια; Μηπως τελικα ο εθισμος σου ειναι τετοιος που δε σου το επιτρεπει;

Αυτο ηταν το νοημα του πρωτου σχολιου μου. Ελπιζω τωρα να καταλαβες τι γραφω και τι εννοω;

Και φυσικα θα συνεχισω τον ανελεητο αγωνα μου κατα των ουσιων. Φυσικα θα προσπαθω με ολες μου τις δυναμεις να πεισω τα 14χρονα να μην υποπεσουν στο ιδιο τραγικο σφαλμα που υπεπεσες εσυ στο παρελθον.

Εν κατακλειδι, αν θεωρεις οτι εισαι ικανος να κοψεις τον εθισμο σου, καντο αμεσα. Ιδου η Ροδος, ιδου και το πηδημα.

ΥΓ Και ειλικρινα δεν καταλαβαινω ολη αυτη την προσπαθεια σου, με συνεχομενα post, να μας πεισεις για τον πολεμο συμφεροντων των καπνοβιομηχανιων και για το γεγονος οτι το ατμισμα ειναι ΔΗΘΕΝ ΕΝΑΣ ΑΝΩΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΣ. Μηπως τελικα εισαι εμπορος ηλεκρονικου τσιγαρου; Ειναι δυνατον να ισχυριζεσαι οτι δεν εχει αρνητικες συνεπειες στην υγεια; Επειδη εχει λιγοτερες απο το καπνισμα, αυτο το καθιστα ανωδυνο και το εξαγνιζει;

Οχι, φιλε μου,....ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΒΕΡΟΙ ΕΘΙΣΜΟΙ. Οσο πιο γρηγορα το αντιληφθεις, τοσο καλυτερα για την υγεια σου. Ασε το κυνηγι μαγισσων και προσπαθησε στην πραξη (ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ) να υλοποιησεις τη δηθεν ευκολη λυση, οπως γραφεις, του κοψιματος του ατμισματος.

Φιλικες συμβουλες απο εναν ορκισμενο εχθρο των εξαρτησεων.
Οτι γράφεις με βρίσκει απολύτως σύμφωνο και το αναλύεις απο τη σωστή βάση .
Το θεμα ειναι η πρόληψη , αν κάποιος εθιστεί σε ουσίες εξαρτησιογόνες η απεξάρτηση απο αυτές ειναι ένας αγώνας χωρις τέλος .
Πάντα θα ειναι στο μυαλό σου και πάντα θα δινεις τη προσωπική σου μαχη για να κερδισεις.
Δε σημαίνει οτι επειδή εχεις κόψει το τσιγαρο 10 χρονια εχεις καθαρίσει μια για πάντα με αυτο !
Μια συναισθηματική διαταραχή μπορει εύκολα να σε οδηγήσει σε μια τζούρα ,σε ενα τσιγαρο ,και σε ενα πακέτο πιο μετα .
Το καλο κατα τα φαινόμενα με το ηλεκτρονικό ατμισμα ειναι οτι η βλάβη που προκαλεί στην υγεια ειναι σαφώς μικρότερη με τα μεχρι στιγμής στοιχεία .
 
  • Like
Reactions: tol

Dim10

Active Member
Φιλε μου, μαλλον δεν καταλαβες οτι οσα γραφω, ταυτιζονται με τις δικες σου αποψεις.
Αν και θεωρω, φιλολογος γαρ, οτι χρησιμοποιω σωστα την νεοελληνικη, εντουτοις δεν καταλαβες οτι εχουμε την ιδια αποψη.
Τι εγραψα λοιπον στο προηγουμενο σχολιο μου;

Καθε εθισμος ειναι επικινδυνος. Καθε εξαρτηση απο οποιαδηποτε ουσια σου στερει το αναφαιρετο δικαιωμα της ελευθεριας.

Με οσα αναφερεις στο τελευταιο σου post, επιβεβαιωνεις τα γραφομενα μου. Αναρωτηθηκες γιατι απο τα 14 εθιστηκες σε ουσιες; Συνειδητοποιησες ποσο κακο εκανες στην υγεια σου; Ολες οι περιπετειες υγειας που αναφερεις, δε σε διδαξαν κατι;

Και τωρα εμφανιζεσαι στο forum, για να μας πεισεις οτι το ατμισμα ειναι η μονη λυση! Ενας νεος εθισμος ειναι η μονη λυση απο τι; Απο την ανεγκεφαλη, απερισκεπτη νεανικη επιλογη να εθιστεις στο τσιγαρο.

Και επισης, ετσι απλα και ομορφα, γραφεις...εγω οποτε θελω το κοβω το ατμισμα, δεν ειμαι εξαρτημενος.

Ε, λοιπον, προσωπικα ως "γιαγια", οπως εγραψες, σε συμβουλευσα...κοψτο το ρημαδι, αν θεωρεις οτι ειναι το ευκολο και ασε στην ακρη τις θεωριες συνωμοσιας.

Ελα ομως που (προσωπικη ταπεινη αποψη) οσα γραφεις ειναι μαλλον λογια του αερα. Μηπως τελικα μπορεις να το κοψεις μονο στα λογια; Μηπως τελικα ο εθισμος σου ειναι τετοιος που δε σου το επιτρεπει;

Αυτο ηταν το νοημα του πρωτου σχολιου μου. Ελπιζω τωρα να καταλαβες τι γραφω και τι εννοω;

Και φυσικα θα συνεχισω τον ανελεητο αγωνα μου κατα των ουσιων. Φυσικα θα προσπαθω με ολες μου τις δυναμεις να πεισω τα 14χρονα να μην υποπεσουν στο ιδιο τραγικο σφαλμα που υπεπεσες εσυ στο παρελθον.

Εν κατακλειδι, αν θεωρεις οτι εισαι ικανος να κοψεις τον εθισμο σου, καντο αμεσα. Ιδου η Ροδος, ιδου και το πηδημα.

ΥΓ Και ειλικρινα δεν καταλαβαινω ολη αυτη την προσπαθεια σου, με συνεχομενα post, να μας πεισεις για τον πολεμο συμφεροντων των καπνοβιομηχανιων και για το γεγονος οτι το ατμισμα ειναι ΔΗΘΕΝ ΕΝΑΣ ΑΝΩΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΣ. Μηπως τελικα εισαι εμπορος ηλεκρονικου τσιγαρου; Ειναι δυνατον να ισχυριζεσαι οτι δεν εχει αρνητικες συνεπειες στην υγεια; Επειδη εχει λιγοτερες απο το καπνισμα, αυτο το καθιστα ανωδυνο και το εξαγνιζει;

Οχι, φιλε μου,....ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΒΕΡΟΙ ΕΘΙΣΜΟΙ. Οσο πιο γρηγορα το αντιληφθεις, τοσο καλυτερα για την υγεια σου. Ασε το κυνηγι μαγισσων και προσπαθησε στην πραξη (ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ) να υλοποιησεις τη δηθεν ευκολη λυση, οπως γραφεις, του κοψιματος του ατμισματος.

Φιλικες συμβουλες απο εναν ορκισμενο εχθρο των εξαρτησεων.
@tol λες για εθισμό κλπ. Χωρίς καν να διαβάσω πολλά πολλά , εκτός του ότι συνεχώς λες ότι είσαι καθηγητής , και δε καταλαβαίνω το λόγο που το επισημαίνεις σε όλων των ειδών τα ποστ και τα θέματα , ενώ είσαι εθισμένος στη φίνα. Μιλάς για χημειες ενώ βάζεις μέσα σου κάτι αρκετά χημικό . Δε το καταλαβαίνω αυτό . Το είσαι πολέμιος κατά της χημείας ενώ υποστηρίζεις σθεναρά τη φιναστεριδη . Λάθος .
 

tol

Well-Known Member
@tol λες για εθισμό κλπ. Χωρίς καν να διαβάσω πολλά πολλά , εκτός του ότι συνεχώς λες ότι είσαι καθηγητής , και δε καταλαβαίνω το λόγο που το επισημαίνεις σε όλων των ειδών τα ποστ και τα θέματα , ενώ είσαι εθισμένος στη φίνα. Μιλάς για χημειες ενώ βάζεις μέσα σου κάτι αρκετά χημικό . Δε το καταλαβαίνω αυτό . Το είσαι πολέμιος κατά της χημείας ενώ υποστηρίζεις σθεναρά τη φιναστεριδη . Λάθος .
Φιλε μου, μαλλον διαβαζεις σχολια καποιου αλλου και οχι δικα μου.

Προσωπικα στα 400 συνολικα σχολια εδω και χρονια στο forum, την ιδιοτητα μου την εχω αναφερει το πολυ σε 5!!! Και φυσικα οχι χωρις λογο.

Την τελευταια φορα, θελοντας να τονισω τις ολεθριες συνεπειες του εθισμου σε ουσιες απο μικρη ηλικια, αναφερθηκα στην προσπαθεια μου (με την ιδιοτητα μου) να καθοδηγησω και να αποτρεψω τα νεαρα ατομα απο τετοιου ειδους συνηθειες. Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω που βρισκεις το μεμπτο.

Οσον αφορα στη δευτερη παρατηρηση σου για τη φινα...πραγματικα αδυνατω να καταλαβω πώς συσχετιζεις τους εθισμους σε ουσιες με τη χρηση φιναστεριδης. Σε ποιο εθισμο αναφερεσαι;

Υπαρχει καμια λογικη στην αποψη που διατυπωνεις οτι καποιος ειναι εθισμενος στη φινα; Δηλαδη ο χρηστης φινας, αν θελησει να την σταματησει, δε θα μπορεσει επειδη ειναι εθισμενος; Μαλλον σαν ανεκδοτο, φιλε Dim, μου μοιαζει η αποψη σου.

Επισης ποιος ο λογος να διακοψω τη φινα, οταν εδω και δυο χρονια ειμαι στην καλυτερη σωματικη και φυσικη κατασταση (μετα απο προσφατες εξετασεις που εχω κανει). Οταν δεν υπαρχει καμια απολυτως αρνητικη επιδραση στην υγεια μου, αλλά αντιθετως η ψυχολογια μου ειναι πολυ καλυτερη, γιατι να τη διακοψω;

Επειδη καποιοι φαντασιοπληκτοι, καποιοι που αποδιδουν ολα τα κακα που τους συμβαινουν στη φινα, γραφουνε για τις τερατωδεις συνεπειες του χαπιου;

Οχι, φιλε μου, δεν ειμαι απο αυτους που θα επηρεαστω απο την τρομολαγνεια.

Ο τροπος διαβιωσης μου ειναι τοσο υγιεινος, τοσο μακρια απο εξαρτησεις και εθισμους που δεν μπορει ενα χαπακι να τον επηρεασει ουτε στο ελαχιστο. Οταν γυμναζεσαι επαγγελματικα 6 φορες την εβδομαδα, οταν δεν εχεις καπνισει ποτε, οταν δεν πινεις οχι ποτο αλλά ουτε καφε, οταν τρεφεσαι μονο υγιεινα, οταν εχεις δεικτη σωματικου λιπους μονοψηφιο....τοτε ενα χαπακι δεν ειναι δυνατον να εχει καμια αρνητικη συνεπεια.

ΥΓ Δυστυχως για αλλη μια φορα, με αφορμη το σχολιο σου, διαπιστωνω οτι πολλοι "διυλιζετε την καμηλο και καταπινετε τον κωνωπα". Αντι να δωσετε βαρυτητα στα σημαντικα και αξια λογου, ασχολειστε με τα ασημαντα. Αντι να αναζητησετε αλλου την αιτια των προβληματων υγειας που αντιμετωπιζετε, βαλλετε κατα της φιναστεριδης. Αντι να αφησετε καναπεδες, καθιστικη ζωη, ανθυγιεινη διατροφη, καπνισμα, ποτο, ξενυχτια, θεωρειτε οτι πηγη ολων των κακων ειναι η φιναστετιδη. Αλλαξτε νοοτροπια, σταση ζωης και τοτε θα διαπιστωσετε ποια ειναι η πραγματικοτητα. Φιλικες συμβουλες. Καλο βραδυ να εχεις.
 

konelos

Active Member
Δάσκαλε να σου πω κάτι με το συμπάθειο ;
Για να μπω εδώ σημαίνει ότι με απασχολεί η τριχόπτωση, όσο το ψάχνω για το ηλεκτρονικό τσιγάρο άλλο τόσο το ψάχνω και για θεραπείες τριχόπτωσης, προτιμώ ηλεκτρονικό τσιγάρο με 18αρα νικοτίνη και τέρμα εθισμένος παρά να πάρω φίνα, καπνός χωρίς φωτιά δεν γίνεται, έχει βουήξει ο κόσμος, πάει η ανικανότητα σύννεφο ακόμα και μετά από χρόνια διακοπής, τώρα πόσο αξίζει αυτό για τις τρίχες :(
 

tol

Well-Known Member
Δάσκαλε να σου πω κάτι με το συμπάθειο ;
Για να μπω εδώ σημαίνει ότι με απασχολεί η τριχόπτωση, όσο το ψάχνω για το ηλεκτρονικό τσιγάρο άλλο τόσο το ψάχνω και για θεραπείες τριχόπτωσης, προτιμώ ηλεκτρονικό τσιγάρο με 18αρα νικοτίνη και τέρμα εθισμένος παρά να πάρω φίνα, καπνός χωρίς φωτιά δεν γίνεται, έχει βουήξει ο κόσμος, πάει η ανικανότητα σύννεφο ακόμα και μετά από χρόνια διακοπής, τώρα πόσο αξίζει αυτό για τις τρίχες :(
Φιλε konelo, λυπαμαι που θα το πω, αλλά ο δογματισμος σε θεματα που δεν απτονται των γνωσεων και της εμπειριας καποιου, ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα ελαττωματα.

Αν και διακρινω ενα μικρο (ανεπαισθητο) τονο ειρωνειας στα σχολια σου, δε θα το λαβω υποψη μου και θα σου απαντησω.

Απο που και ως που, φιλε μου, εισαι δογματικος και απολυτα βεβαιος οτι η ανικανοτητα παει συννεφο εξαιτιας της φινας; Επειδη το ακουσες απο τη γιαγια σου που της το ειπε ο παππους σου, που του το ειπε ο γειτονας, που το ακουσε απο τον φιλο του το Θρασυβουλο, που.....

Εχεις αμεση γνωση του θεματος; Εχεις καμια εμπειρια; Ή πετας φωτοβολιδες χωρις την παραμικρη εμπειρια;

Προσωπικα εχω εκφρασει τις εμπειριες μου απο την μακροχρονη χρηση φιναστεριδης. Εσυ τι εκφραζεις; Την δηθεν αληθεια που δεν την γνωριζεις, αλλά την εχεις ακουσει απο καποιους αλλους;

Επειδη αναφερθηκες σε ανικανοτητα...δηλαδη προτιμας το τσιγαρο που αποδεδειγμενα (με επιστημονικες ερευνες) προκαλει ανικανοτητα και στυτικη δυσλειτουργια; Ε, τι να πω; Τοτε μαλλον εχεις δικιο. Μην παρεις ποτε φινα, γιατι απλουστατα, οταν θα βρεθεις σε αναλογη δυσκολη θεση, θα βρεις και εσυ το εξιλαστηριο θυμα, τη φινα.

Συνεχισε λοιπον τον εθισμο σου στο τσιγαρο και το ατμισμα. Αφου, οπως εγραψες σε προηγουμενο σχολιο σου, εφθασες μια ανασα απο το θανατο και δε βαζεις μυαλο και συνεχιζεις να αγνοεις επιστημονικες ερευνες για τις βλαβερες συνεπειες του τσιγαρου (και του ηλεκτρονικου που θελεις να μας το παρουσιασεις ως αθωο), τοτε δεν υπαρχει κανενας λογος να συνεχισουμε το διαλογο.

ΥΓ Πραγματικα, φιλε μου, επειδη οι προσφωνησεις σου σε προηγουμενα σχολια, μου αφηνουν την εντυπωση οτι εχουν μια δοση ειρωνειας και επειδη διαπιστωνω οτι ο εθισμος σου δε θεραπευεται, δε θελω να επεκταθει περαιτερω ο διαλογος μας. Ας το αφησουμε εδω, αφου δεν υπαρχει κανενα κοινο σημειο επαφης. Σου ευχομαι τα καλυτερα στη ζωη σου. Καλο βραδυ.
 

konelos

Active Member
Ωπα δάσκαλε
Δεν υπήρχε καμία δόση ειρωνείας και sorry αν ακούστηκε διαβάστηκε έτσι.
Απ ότι φαίνεται έχεις κολλήματα όμως , δεν είμαι εθισμένος σε κανένα τσιγάρο , η γλυκερίνη που ατμίζω δεν έχει εθισμό όπως δεν έχει και η φίνα ΕΧΩ ΑΠΕΞΑΡΤΗΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΚΟΨΕΙ ΕΙΤΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ , το πόρισμα μου για την φίνα -> είναι δηλητήριο και καταστρέφει, ο κάθε ένας διαβάζει και κρίνει, έχω διαβάσει από πολύ κόσμο εδώ τα προβλήματα που τους έχει προκαλέσει και έχω διαβάσει πολύ περισσότερα από όσα έχουν γραφτεί εδώ, αν εσύ θεωρείς μια φορά κακό το άτμισμα γλυκερίνης έχω θεωρώ 100 φορές χειρότερη την φίνα και δεν θα ρισκάριζα να την βάλω στο οργανισμό μου για τα μαλλιά.
Άμα κάνεις διατροφή όπως λες είναι πολύ πιθανό να παίρνεις περισσότερη γλυκερίνη και νικοτίνη στον οργανισμό σου απ όση παίρνω εγώ.
Ο καθένας διαβάζει , κρίνει και παίρνει τις αποφάσεις του.
Υγεία σε όλους μας και μακάρι να μην μας επηρεάζει τίποτα.

ΥΓ.

Φιλε konelo, λυπαμαι που θα το πω, αλλά ο δογματισμος σε θεματα που δεν απτονται των γνωσεων και της εμπειριας καποιου, ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα ελαττωματα.
Αρα εσύ έχεις περάσει από κάπνισμα ;
Έχεις περάσει από άτμισμα;
Έχεις περάσει από ποτό, από ηρωίνη , από κοκαΐνη;
Με αυτή τη λογική δεν μπορείς να κατακρίνεις τίποτα από αυτά.

Για φίνα λέγονται τα χειρότερα μέχρι και για καρκίνο του προστάτη και οι απόψεις σου είναι πολύ κόντρα μετά από όλο αυτό το διάλογο να είσαι θερμός υποστηρικτής της.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα