Ηλεκτρονικο τσιγαρο

konelos

Active Member
δειτε και με φωτο τι εννοω,καναμε το θερμαινομενο τσιγαρο,το βγαλαμε απο την συσκευη η εξω πλευρα πεντακαθαρη,δειτε ομως τι εχει μεσα η γοπα αν την σπασουμε
Προβολή συνημμένου 22079Προβολή συνημμένου 22080
Μαρμελάδα είναι :p
Τα λεφτά είναι πολλά, αυτοί οι αλήτες έχουν κάνει τον κόσμο να πιστέψει ότι το ηλεκτρονικό είναι ποιο επικίνδυνο ακόμα και από το κανονικό τσιγάρο, έχουν μιζάρει πουλημένους γιατρούς , προμοταρουν και διαφημίζουν ασύστολα το iqos χωρίς να τους αγγίζει κανείς, τσιγάρο βόθρος είναι.
Ελπίζω να το γυρίσει ο κόσμος στο ηλεκτρονικό γιατί υπάρχει μεγάλη πτώση φέτος γύρω στο 40% λόγω θερμαινόμενου .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Μαρμελάδα είναι :p
Τα λεφτά είναι πολλά, αυτοί οι αλήτες έχουν κάνει τον κόσμο να πιστέψει ότι το ηλεκτρονικό είναι ποιο επικίνδυνο ακόμα και από το κανονικό τσιγάρο, έχουν μιζάρει πουλημένους γιατρούς , προμοταρουν και διαφημίζουν ασύστολα το iqos χωρίς να τους αγγίζει κανείς, τσιγάρο βόθρος είναι.
Ελπίζω να το γυρίσει ο κόσμος στο ηλεκτρονικό γιατί υπάρχει μεγάλη πτώση φέτος γύρω στο 40% λόγω θερμαινόμενου .
η λογικη λεει οτι ειναι η μαρμελαδα η πισα και οτι με καποια ουσια ασπριζει η εξωτερικη μερια του φιλτρου.
δεν το εμπιστευομαι το θερμαινομενο γι αυτο το κραταω σε αποσταση,εχω πολλες αμφιβολιες για την πισα του
 

Georgie

Well-Known Member
Εγω πάντως που δοκίμασα οταν ημουν Ελλαδα το θερμαινόμενο δε μου άρεσε καθόλου αλλα αυτο ειναι υποκειμενικό
Εδω που ζω δεν υπαρχουν ακομα στην αγορά !
 

konelos

Active Member
η λογικη λεει οτι ειναι η μαρμελαδα η πισα και οτι με καποια ουσια ασπριζει η εξωτερικη μερια του φιλτρου.
δεν το εμπιστευομαι το θερμαινομενο γι αυτο το κραταω σε αποσταση,εχω πολλες αμφιβολιες για την πισα του
Υπάρχει έρευνα από Κορεάτες η οποία λέει ότι τα ποσοστά πίσσας είναι ίδια με το κανονικό τσιγάρο, γενικά δεν ξέρεις τι να πιστέψεις, πολλές ανεπίσημες έρευνες , πολύ ράδιο αρβύλα, το ένα είδος προσπαθεί να καταστρέψει το άλλο, η philip morris το έχει καταφέρει πάντως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
To μυαλό σου Kapa δεν στριφογυρίζει πλέον εκεί μετά απο 16 μήνες;
Kαι αν όχι δεν είναι καιρός να τα πετάξεις πλέον όλα ή ακόμα φοβάσαι μην το ξαναρχίσεις;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
To μυαλό σου Kapa δεν στριφογυρίζει πλέον εκεί μετά απο 16 μήνες;
Kαι αν όχι δεν είναι καιρός να τα πετάξεις πλέον όλα ή ακόμα φοβάσαι μην το ξαναρχίσεις;
στριφογυριζει και μαλιστα αρκετα,χρειαστηκε να περασει 12μηνο για να σταματησω να υποφερω απο την διακοπη.
ενιωθα τεραστιο κενο,μαλιστα σχεδον καθε βραδυ ονειρευομουν οτι καπνιζα.
μετα το δωδεκαμηνο αρχισα να συνηθιζω το ατμιζμα,για καποιους ειναι ευκολη η μεταβαση αλλα καπιοι θα χρειαστουν τεραστια υπομονη,το σωμα και το μυαλο συνιθιζουν την καινουρια κατασταση.
ειμαι κατα 90% σιγουρος οτι θα συνεχισω το ατμισμα,εχει αρχισει να μου αρεσει,οχι σαν το τσιγαρο αλλα αρκετα ωστε να με κραταει μακρια απο αυτο
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Υπάρχει έρευνα από Κορεάτες η οποία λέει ότι τα ποσοστά πίσσας είναι ίδια με το κανονικό τσιγάρο, γενικά δεν ξέρεις τι να πιστέψεις, πολλές ανεπίσημες έρευνες , πολύ ράδιο αρβύλα, το ένα είδος προσπαθεί να καταστρέψει το άλλο, η philip morris το έχει καταφέρει πάντως.
τα πραγματα για το θερμαινομενο ειναι φως φαναρι σχεδον,εκτος και αν μας ξεφευγει κατι....ειναι το ιδιο βλαβερο με το τσιγαρο.
οι φωτο που εβαλα ειναι θερμαινομενο που μολις το ειχα καπνισει,δεν ειναι καποια οικονα απο γουγλι.
αφηνει σημαδια πισας στην μεσα πλευρα του φιλτρου,και το ανοιξα αρκετες φορες για να δω
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Εγω πάντως που δοκίμασα οταν ημουν Ελλαδα το θερμαινόμενο δε μου άρεσε καθόλου αλλα αυτο ειναι υποκειμενικό
Εδω που ζω δεν υπαρχουν ακομα στην αγορά !
στην ελλαδα γενικα κερδιζει εδαφος το ατμισμα απο οτι βλεπω,στην θεσσαλονικη μαλιστα εχει γινει αξιολογο το ποσοστο,αν και δεν ειμαι απο εκει μου εκανε εντυπωση
 

Georgie

Well-Known Member
Και πιο ακριβο , εγω ατμιζω bright tobacco της liqua 12mg , (μου αρεσουν τα Καπνικα)
Και αγοράζω όλη τη κούτα που περιέχει 10 φυαλιδιατων 10ml 30€
Στην Αθηνα οταν ημουν τον Μάιο αγόρασα με 5 € το ενα .
Παντως φίλε τωρα το μυρίζεις το τσιγαρο παντού εύκολα και σε ενοχλεί ενώ πρωτα δε το καταλάβαινες
Επίσης η μεγάλη διαφορα ειναι στα ρούχα , αν και στην Ελλαδα επιμένουν να καπνίζουν σε κλειστούς χώρους οπότε δε το αποφεύγεις και πολυ .
Αν δοκιμάσεις να καπνίσεις μετα απο τόσο καιρο θα καταλάβεις τι αηδία κάπνιζαμε τόσα χρονια
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εμεις οι ατμιστες ειμαστε τυχεροι που ζουμε σε αυτην την εποχη,αρκει να φανατσατειτε οτι πριν απο 12 χρονια δεν υπηρχε αυτην η επιλογη.
να παω λιγο στο ρεζουμε τωρα...
πριν εναμιση χρονο επαθα αποφραξη,ο μισος αριστερος πνευμονας βουλωμενος.
οταν λαχανιαζα καταλαβαινα και απο ποια σημεια περνουσε ο ερας και ποια οχι,αλλα μονο στο λαχανιασμα.
η αποφραξη σαν συμπτωμα εχει καθε τζουρα τσιγαρου που τραβας τζουζουν οι πνευμονες.
απελπισμενος τοτε και μη θελωντας να κοψω το τσιγαρο δοκιμασα την μειωση,νομιζω στα 6 τσιγαρα,τσουξιμο παλι.
μην κουραζω ας φτασουμε στο σημερα εναμιση χρονο ατμιστης...
πριν εναμιση μηνα λεω ας κανω ενα τεστ να δω σε τι σημειο ειναι οι πνευμονες...
ξεκιναω σχοινακι στο δωματιο,καθολου λαχανιασμα.
βγαινω για τζοκιν εξω,καθολου λαχανιασμα,εκει ειπα κατι εγινε εδω,ενω ετρεχα μου φαινοταν σαν να περπατουσα.
επρεπε ομως να λαχανιασω οπωσδηποτε για να δω τι γινεται,τελικα εκανα σπριντ σε πολυ αποτομη ανηφορα,εκει τα καταφερα λαχανιασα,το εντυποσιακο ηταν το ποσο γρηγορα ξελαχανιασα μολις σταματησα,σαν να εχω πνευμονες απο αθλητη που τρεχει καθε μερα μου φαινοταν.ηταν πολυ περιεργο και πρωτογνωρο για εμενα.
για πρωτη φορα ειδα πως ειναι οι μη καπνιστες γιατι με 18 χρονια στο τσιγαρο ειχα ξεχασει
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member

Georgie

Well-Known Member

konelos

Active Member
Θα ήταν πολύ εύκολο να βρείτε απαντήσεις μόνος σας ειδικά αν είστε ατμιστής, όλα για τα λεφτά γίνονται, δεν θέλουν να σταματήσει το κάπνισμα, δεν θέλουν να σταματήσει ο καρκίνος.


 

Georgie

Well-Known Member
Θα ήταν πολύ εύκολο να βρείτε απαντήσεις μόνος σας ειδικά αν είστε ατμιστής, όλα για τα λεφτά γίνονται, δεν θέλουν να σταματήσει το κάπνισμα, δεν θέλουν να σταματήσει ο καρκίνος.


Φίλε μου δε θελω να στο χαλάσω αλλα το καρκινο θέλουν αλλα δε μπορούν να τον νικήσουν ! .....Τουλάχιστον μεχρι τωρα !
Καρκινο του πνεύμονα δε παθαίνουν μονο οι καπνιστές , παθαίνουν και οι μη καπνιστές ( σε μικρότερο ποσοστό όμως ).
Και νομιζω δεν ειναι δύσκολο να καταλάβεις οτι οι περισσότερες πολυεθνικές καπνοβιομηχανίες ειναι μέτοχοι στις εταιρίες με προϊόντα για ατμιστες !
 

konelos

Active Member
Φίλε μου δε θελω να στο χαλάσω αλλα το καρκινο θέλουν αλλα δε μπορούν να τον νικήσουν ! .....Τουλάχιστον μεχρι τωρα !
Καρκινο του πνεύμονα δε παθαίνουν μονο οι καπνιστές , παθαίνουν και οι μη καπνιστές ( σε μικρότερο ποσοστό όμως ).
Και νομιζω δεν ειναι δύσκολο να καταλάβεις οτι οι περισσότερες πολυεθνικές καπνοβιομηχανίες ειναι μέτοχοι στις εταιρίες με προϊόντα για ατμιστες !
Μήπως να κάνεις μια αναζήτηση πόσοι νεκροί αποδεδειγμένα υπάρχουν από το κάπνισμα;
Τι ακριβώς να μου χαλάσεις;
Είναι μονόδρομος να πάνε στο άτμισμα οι καπνοβιομηχανίες γιατί δεν έχουν άλλη επιλογή, σε λίγα χρόνια δεν θα υπάρχει κάπνισμα.
Μήπως ξέρεις ότι η Αγγλία έχει vape shop σε νοσοκομεία;
Μήπως άμα μετρήσεις θα βρεις καμία 10ρια γνωστούς - συγγενείς που κάπνιζαν σαν φουγάρα και έφυγαν από πνεύμονα;
Μήπως η μόνη διαφήμιση που υπάρχει σε ότι έχει να κάνει με κάπνισμα άτμισμα είναι το iqos;
Πολλά τα λεφτά και τα συμφέροντα και ας ψωφάμαι σαν μερμήγκια.
Ελπίζω να μην είσαι καπνιστής και γράφεις για να νιώσεις καλύτερα, με αυτά τα δημοσιεύματα πάρα πολλοί γύρισαν στο κάπνισμα, αυτό ήθελαν δυστυχώς, όλοι οι καπνιστές ένα μικρό ερέθισμα ψάχνουν για να γυρίσουν, σε αυτό βοήθησαν όλα τα βρωμοκαναλα και τα sites.
 

Georgie

Well-Known Member
Φιλε με όλο το σεβασμό !
Απάντησα στο σχόλιο σου επειδή ανέφερες οτι" δε θέλουν να σταματήσει το καπνισμα ."
Έπισης ανέφερες οτι" δε θέλουν να σταματήσει ο καρκινος ."
Θεωρώ οτι αυτα που γράφεις κινούνται στο όριο της συνομωσίας και δε μπορω να τα δεχτώ .
Ατμιστης ειμαι και εγω πολλα χρονια τωρα .
Επίσης Ιρλανδία ζω , και στην Αγγλια βρίσκομαι πολυ συχνα επειδή εχω συγγενείς και φίλους ( ζούσα πολλα χρονια εκει )
Όλες οι κυβερνήσεις στο δυτικό κοσμο εχουν κηρύξει το πόλεμο στο κάπνισμα εδω και παρα πολλα χρονια .
Το κόστος στο σύστημα υγείας ειναι τεράστιο !
Οπότε μάλλον αυτο που λες δεν ισχύει !
Έπισης στο θεμα του καρκίνου εχουν γινει τεράστια άλματα τα τελευταία χρονια .
Πολλοί απο αυτούς θεραπεύονται πια
Οπότε μάλλον θέλουν να τον νικήσουν οι επιστήμονες !
Αυτα .
Φιλικά
Α ! και το vape shop μεσα στα νοσοκομεία δε νομίζω να ισχύει .
 

konelos

Active Member
https://www.theguardian.com/society/2019/jul/10/vape-shops-hospital-smokers-kick-habit-west-midlands

Μακάρι να μην υπάρχουν συνωμοσίες αλλά το βλέπω χλωμό, οι φαρμακοβιομηχανίες θέλουν να πουλάνε φάρμακα και οι καπνοβιομηχανίες τσιγάρα, έχουν τόσο χρήμα που κάνουν ότι θέλουν τις κυβερνήσεις, πάει η μίζα σύννεφο και η ζωή του ανθρώπου στα σκουπίδια.
Η επιστήμη έχει τεράστια μέσα στις μέρες μας για να αποδείξει αν κάτι είναι πολύ βλαβερό για την υγεία, καμία επίσημη έρευνα δεν έχει αποδείξει ότι το άτμισμα προκαλεί βλάβες στα κύτταρα, το μόνο που γνωρίζουμε επίσημα είναι ότι είναι 95% λιγότερο βλαβερό από το κάπνισμα.
Βλέπεις καμία κυβέρνηση να προσπαθεί να απωθήσει τον κόσμο από το κάπνισμα εκτός από την Αγγλία;
Στην Ελλάδα αυτό που βλέπω είναι πως θα φτάσουν την τιμή στο Θεό για να γίνει απλησίαστο και να αφήνουν καπνοβιομηχανίες με τα μεσα ενημέρωσης να πετάνε λάσπη αβέρτα για να το χαντακώσουν.
Αν είσαι απλός ατμιστής με τσιγαρίσιο και νικοτινούλα να ξέρεις ότι υπάρχουν εδώ και 7-8 χρόνια άτομα dripers που το υγρό που έχουν ατμίσει σε αυτά τα χρόνια δεν θα προλάβεις να το ατμίσεις σε όλη σου τη ζωή.
Απλός ατμιστής είμαι και εγώ χωρίς νικοτίνη αρκετό καιρό , το πετάω για πλάκα όποτε θέλω.
 

vag25

Well-Known Member
Oι συνωμοσιες που πραγματικα υπαρχουν πρεπει να ειναι στο 0.0001% αυτων που πιστευει ο κοσμος. Για καθε τι κυκλοφορει εκει εξω και μια θεωρια συνωμοσιας.

Στο παρελθον υπηρχαν δεκαδες τροποι να πεθανεις, κι ομως η επιστημη τελικα εδωσε λυσεις. Και τοτε ομως υπηρχαν ''μεσες'' λυσεις που προφανως αποτελουσαν για καποιους συμφερον να διατηρηθουν στην αγορα αντι για μια οριστικη λυση. Κι ομως δεν υπηρχε καμια συνωμοσια τελικα.
Οπως δεν υπαρχει και τωρα.
 

konelos

Active Member
Πολύ αισιόδοξο, συμφωνώ ότι το 90% που ακούμε είναι μπαρούφες, αν δεν υπήρχαν συνωμοσίες θα ζούσαμε στον τέλειο πλανήτη.
Πρώτα είναι τα λεφτά και μετά ο άνθρωπος, παντού και πάντα, συνωμοσίες και απάτες είναι στο DNA μας, σε λίγο δεν θα υπάρχει ούτε πλανήτης να μας φιλοξενήσει.
 
Μπλουζα