Ηλεκτρονικο τσιγαρο

kapa

Μέλος του προσωπικού
σημερα για πρωτη φορα στην ζωη μου αναγουλιασα μολις καπνισα το ενα τσιγαρο που κανω την μερα,ειχα να καπνισω 30 ωρες.
παρατηρησα με το τσιγαρο οτι οσο ποιο πολυ καπνιζω τοσο ποιο πολυ το ζηταω.
το διαστημα που καπνιζα 3 τσιγαρα την μερα μου ελειπε ολη την μερα.
τωρα που κανω ενα την μερα δεν μου λεπει τοσο οσο τοτε στα 3.
το ατμισμα το συνεχιζω κανονικα 13 μηνες τωρα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

konelos

Active Member
Ποιος ο λόγος που κάνεις και κανονικό τσιγάρο;

2012 διακοπή κανονικού τσιγάρου
2015 Άρχισα να κάνω ηλεκτρονικό-τσιγαρίσιο από την Γυναίκα μου με 12 Νικοτίνη και κόλλησα
2016 Ηλεκτρονικό-Πνευμονικό με 3 Νικοτίνη
2017 μέχρι σήμερα Ηλεκτρονικό-πνευμονικό με μηδέν νικοτίνη χωρίς κανένα ζόρι στην μετάβαση.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Ποιος ο λόγος που κάνεις και κανονικό τσιγάρο;

2012 διακοπή κανονικού τσιγάρου
2015 Άρχισα να κάνω ηλεκτρονικό-τσιγαρίσιο από την Γυναίκα μου με 12 Νικοτίνη και κόλλησα
2016 Ηλεκτρονικό-Πνευμονικό με 3 Νικοτίνη
2017 μέχρι σήμερα Ηλεκτρονικό-πνευμονικό με μηδέν νικοτίνη χωρίς κανένα ζόρι στην μετάβαση.
υπαρχουν αυτοι που γενηθυκαν ατμιστες και απλα καπνιζαν επειδη δεν ειχαν δοκιμασει το ατμισμα
και υπαρχουν και αυτοι που γενηθυκαν καπνιστες που το ατμισμα ηταν εντελως ξενο,αλοκοτο πραγμα,ειχα την ατυχια να ειμαι στους δευτερους και ξεκινησα το ατμισμα οχι απο επιλογη,αλλα απο αναγκη
 

konelos

Active Member
υπαρχουν αυτοι που γενηθυκαν ατμιστες και απλα καπνιζαν επειδη δεν ειχαν δοκιμασει το ατμισμα
και υπαρχουν και αυτοι που γενηθυκαν καπνιστες που το ατμισμα ηταν εντελως ξενο,αλοκοτο πραγμα,ειχα την ατυχια να ειμαι στους δευτερους και ξεκινησα το ατμισμα οχι απο επιλογη,αλλα απο αναγκη

Άμα έχεις θέληση όλα γίνονται , εγώ όσο μεγαλώνω τόσο με τρομάζει το τσιγάρο και οι συνέπειες του, το άτμισμα πιστεύω είναι μια πολύ καλή λύση για να γλιτώσεις από την στέρηση.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Άμα έχεις θέληση όλα γίνονται , εγώ όσο μεγαλώνω τόσο με τρομάζει το τσιγάρο και οι συνέπειες του, το άτμισμα πιστεύω είναι μια πολύ καλή λύση για να γλιτώσεις από την στέρηση.
το ατμισμα ειναι η καλυτερη λυση για να φυγει καποιος απο το τσιγαρο ο αλλος δρομος ειναι τσιροτα νικοτινης(χαχα).
ειμαστε τυχεροι που ζουμε αυτην την εποχη και υπαρχει αυτο.
το ατμισμα ειναι απο τις σημαντικοτερες ανακαλυψεις που γινανε ποτέ,πολυς κοσμος που θα το επιλεξει θα ζησει 10 με 20 χρονια περισσοτερο.
ο καρκινος του πνευμονα σε εναν καπνιστη ειναι κορονα γραμματα
 

vlafo

Well-Known Member
Το χειρότερο είναι να είσαι χρόνια στα 3-4 τσιγάρα,να μην θέλεις να το κόψεις γιατί σου αρέσει,να μην είχες ποτέ κανένα θέμα,να αθλείσαι,αλλά να φοβάσαι τις συνέπειες καθώς μεγαλώνεις και να βρίσκεσαι γενικά σε αδιέξοδο.Και δυστυχώς πρέπει να κάνεις κάτι επιτέλους οριστικά που δεν θέλεις.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Το χειρότερο είναι να είσαι χρόνια στα 3-4 τσιγάρα,να μην θέλεις να το κόψεις γιατί σου αρέσει,να μην είχες ποτέ κανένα θέμα,να αθλείσαι,αλλά να φοβάσαι τις συνέπειες καθώς μεγαλώνεις και να βρίσκεσαι γενικά σε αδιέξοδο.Και δυστυχώς πρέπει να κάνεις κάτι επιτέλους οριστικά που δεν θέλεις.
ξερω αρκετους που ειναι σε τετοιους αριθμους,μαλιστα ο κολλητος μου εδω και 25 χρονια κανει 5 τσιγαρα την μερα,το θαυμαζω,εγω δεν μπορω να κρατηθω σε τετοια νουμερα,ηθελα τουλαχιστον 2 πακετα την μερα.
και τωρα με το ατμισμα παρολο που μου αρεσει 3 φορες λιγοτερο απο καπνισμα του δινω και καταλαβαινει,15ml την μερα ατμιζω.
ενας ακομα φιλος μου που κανει 3 τσιγαρα την ημερα:eek: κανει πολυ συχνα εξετασεις και τα πνευμονια του ειναι καθαρα σαν να μην εχει καπνισει ποτε,γενικα με τοσα λιγα τσιγαρα δεν κυνδινευει καποιος.
αυτοι που πρεπει να λαβουν μετρα ειναι οι φανατικοι που συνηθως ξεπερνανε το πακετο.
ανοσοποιητικο μας μετα τα 60 πεφτει,η συσωρευμενη πισα δημιουργει κακκοηθεις ογκους.
δεν θελω να γινομαι μακαβριος αλλα 2 ξαδερφια του πατερα μου πεθαναν απο καρκινο του πνευμονα τα τελευταια 4 χρονια,καπνιστες και τωρα ο αδερφος του ειναι σε δυσκολη θεση με ογκο στον πνευμονα,καπνιστης 40 χρονια σχεδον
 

vlafo

Well-Known Member
Δεν είσαι μακάβριος η ίδια η πραγματικότητα είναι και ο πνεύμονας κατά 99% εκεί οφείλεται και όλα τα υπόλοιπα σε ένα πολύ μεγάλο βαθμό.
Υπάρχει ένα ελάχιστο ποσοστό 1% που καπνίζουνε έτσι και εγώ είμαι από αυτούς τα τελευταία 15 χρόνια γιατί τα πρώτα 15 ήμουν στο πακέτο.Απλά έχω αποτοξινωθεί (και με διαστήματα κοψίματος 6-12 μήνες κομμένο) και παραπάνω δεν μπορώ να πάω σαν οργανισμός τόσο απλά.Και δεν πιέζομαι μια χαρά μου βγαίνει εκεί.Στο κόψιμο το εντελώς έχω θέμα εκεί μόνο.Θα συμφωνήσω ότι η μικρή περιεκτικότητα σε πίσσα τόσων λίγων τσιγάρων δεν βλάπτει απλά επιστημονικά δεν μπορούνε να βγούνε και να το πούνε.
Πάντως η ακτινογραφία θώρακα δεν δείχνει σε τι κατάσταση είναι τα πνευμόνια σου ούτε η σπειρομέτρηση.Είναι μια εξέταση που δείχνει και αποτυπώνει ακριβώς σε ποσοστό την πραγματίκή εικόνα.
Αν την ξέρεις να μου την πεις γιατί δεν τη θυμάμαι.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Δεν είσαι μακάβριος η ίδια η πραγματικότητα είναι και ο πνεύμονας κατά 99% εκεί οφείλεται και όλα τα υπόλοιπα σε ένα πολύ μεγάλο βαθμό.
Υπάρχει ένα ελάχιστο ποσοστό 1% που καπνίζουνε έτσι και εγώ είμαι από αυτούς τα τελευταία 15 χρόνια γιατί τα πρώτα 15 ήμουν στο πακέτο.Απλά έχω αποτοξινωθεί (και με διαστήματα κοψίματος 6-12 μήνες κομμένο) και παραπάνω δεν μπορώ να πάω σαν οργανισμός τόσο απλά.Και δεν πιέζομαι μια χαρά μου βγαίνει εκεί.Στο κόψιμο το εντελώς έχω θέμα εκεί μόνο.Θα συμφωνήσω ότι η μικρή περιεκτικότητα σε πίσσα τόσων λίγων τσιγάρων δεν βλάπτει απλά επιστημονικά δεν μπορούνε να βγούνε και να το πούνε.
Πάντως η ακτινογραφία θώρακα δεν δείχνει σε τι κατάσταση είναι τα πνευμόνια σου ούτε η σπειρομέτρηση.Είναι μια εξέταση που δείχνει και αποτυπώνει ακριβώς σε ποσοστό την πραγματίκή εικόνα.
Αν την ξέρεις να μου την πεις γιατί δεν τη θυμάμαι.
στις επομενες μερες θα ξερω τι εξετασεις θα ακολουθησει και θα ενημερωσω.
αν θελεις δες το ατμισμα με θετικο ματι να παρατησεις και τα λιγα τσιγαρα που κανεις.
δεν φτανει το τσιγαρο σε απολαυση αλλα ειναι οτι καλυτερο για υποκαταστατο,με εναν τσιγαρισιο ατμοποιητη και ενα καπνικο αρωμα καααααατι παει να κανει
 

vlafo

Well-Known Member
Δεν μπορώ να με φανταστώ με κάτι τέτοιο πιο πολύ θα γελάω.
Είμαι των άκρων και να δίνεις λύση στο πρόβλημα όχι μεσοβέζικα πράγματα.Το κόβεις κατευθείαν και τέλος.Όπως με το μαλλί μμ κατευθείαν όχι τόππικ και οτιδήποτε άλλο.Τώρα βέβαια όλα υπό σκέψη είναι.Δεν έχεις και άδικο.Αν και αν το θέλεις πραγματικά το κάνεις.Όλα εγκεφαλικά είναι απλά δεν το θέλω πραγματικά και γίνεται μια εσωτερική πάλη μέσα μου.Το τσιγάρο το θέλεις πάντα και όποιος πει το αντίθετο λέει ψέμματα.Απλά όσο μεγαλώνουμε μας κυριεύει ο φόβος.Τόσο απλό.
Περιμένω ενημέρωση.Ευχαριστώ.
 

tol

Well-Known Member
δεν φτανει το τσιγαρο σε απολαυση αλλα ειναι οτι καλυτερο για υποκαταστατο,
Το τσιγάρο το θέλεις πάντα και όποιος πει το αντίθετο λέει ψέμματα
Φιλοι μου, παρακολουθω τη συζητηση σας και σε αυτο το νημα και στο νημα με τις διαιτες.

Πραγματικα ολα οσα γραφετε μου φαινονται παραλογα και περιεργα.

Δεν ειναι παραλογο να βασανιζει κανείς τον εαυτο του με ουσιες και ανθυγιεινη διατροφη; Δεν ειναι παραλογο να βαριεται να κανει κατι καλο για τον εαυτο του και την υγεια του; Να βαριεται να γυμναζεται καθημερινα, για να αισθανεται και να ειναι υγιης;

Γραφετε οτι 4-5 τσιγαρακια δεν πειραζουν (!!!). Ποσες φορες το εχω ακουσει απο τους ανηλικους και αδαεις μαθητες μου!!! Ποσες φορες προσπαθω να τους πεισω οτι ολοι με 4-5 τσιγαρακια ξεκινανε και μετα ερχεται η απολυτη εξαρτηση. Ποσες φορες εχω κανει διαλεξεις προκειμενου να συνειδητοποιησουν απο μικρη ηλικια οτι καθε ειδους εξαρτηση κανει τη ζωη μας δυστυχισμενη.

Μια απο τις βασικες προϋποθεσεις της ευτυχιας ειναι η ελευθερια. Οταν εισαι ελευθερος, αδεσμευτος και ανεξαρτητος, τοτε εισαι και ευτυχισμενος.

Απορω πως οι ανθρωποι επιλεγουν να κρατουν τον εαυτο τους δεσμιο ουσιων και αρνητικων συνηθειων, οπως ο ανθυγιεινος τροπος διαβιωσης και διατροφης.

Προσωπικα (50 χρονων) νιωθω πραγματικα τυψεις αν δε γυμναστω τουλαχιστον 5 ημερες την εβδομαδα, αν "δηλητηριαζω" τον οργανισμο μου με ανθυγιεινες τροφες. Για τσιγαρα και ποτα δεν το συζηταω..... "εγκληματα".

Οσο δεν αλλαζετε νοοτροπια και σταση ζωης, τοσο θα βασανιζεστε, επειδη δεν μπορειτε να κοψετε το τσιγαρο, επειδη εχετε παραπανισια κιλα και οι διαιτες αποτυγχανουν, επειδη δεν αισθανεστε καλα......

Σκεφτειτε ποσο κακο κανετε στον εαυτο σας....ξεβολευτειτε απο τον καθιστικο, τεμπελικο τροπο ζωης. Τα αγαθα κοποις κτωνται. Χωρις προσπαθεια δε πετυχαινεις τιποτα στη ζωη. Η υγεια ειναι ο,τι πιο πολυτιμο εχουμε. Αφηστε καναπεδες, πολυθρονες, τσιγαρα, ποτα, λιπαρα τροφιμα και βοηθηστε επιτελους τον οργανισμο σας να λειτουργησει σωστα και υγιεινα.

ΥΓ Και υστερα υπαρχουν πολλοι που τους φταιει η φιναστεριδη. Που θεωρουν οτι θα " σκοτωσουν" τον οργανισμο τους, αν την βαλουν στο στομα τους.....και απο την αλλη μερια τα ιδια ατομα καθημερινα προβαινουν σε ενα σωρο καταχρησεις, μισουν την αθληση, πινουν, καπνιζουν, ξενυχτουν, πλακωνονται στα τηγανητα/λιπαρα...αλλα ειπαμε...για ολα φταιει η φινα!!!!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Φίλε tol

Συμφωνώ με τα περισσότερα που λές,και κάθε εξάρτηση από οτιδήποτε είναι αρνητικό και μας στερεί την ελευθερία μας κρατώντας μας υποχείρια & δούλους.

Μια και είμαστε σχετικά κοντά σε ηλικία σκέψου λοιπόν το ενδεχόμενο,αυτά που σου φαίνονται παράλογα,να είναι εντελώς λογικά και αποδεκτά από κάποιον άλλον.Ο γενικός κανόνας είναι αυτός που αναφέρεις και έτσι πρέπει να τον ακολουθούν ειδικά τα νέα παιδιά.

Σαν ένας άνθρωπος που έκανα και συνεχίζω να κάνω πολλά πράγματα διαμετρικά αντίθετα μεταξύ τους,όπως άθληση,καλή διατροφή,αλλά του αρέσανε και πολλά άλλα απαγορευμένα πράγματα στη ζωή και πολλές απολαύσεις που κατ εσέ είναι εγκλήματα,σκέψου το ενδεχόμενο αυτό για κάποιον να είναι πράγματι απόλαυση και να πρέπει να το κόψει για άλλους λόγους.

Η συνειδητοποίση των πραγμάτων και των καταστάσεων, είναι καίριας σημασίας αλλά αυτό δεν ισχύει για τους πολλούς.Εγώ είμαι "εγώ και προσωπικά ο δρόμος της ζωής που ακολούθησα ¨ήταν για εμένα επιλογή μου.Από μικρός.

Για τους περισσότερους δεν είναι.Και δεν είμαστε όλοι ίδιοι να κάνουμε τα ίδια πράγματα ούτε μπορούμε να τα κάνουμε.Απλά να είμαστε ελεύθεροι και να αισθανόμαστε ελεύθεροι.

ΥΓ:το τσιγάρο είναι πράγματι μια εξάρτηση που ξέφυγα αλλά όχι εντελώς.Και με ενοχλεί αυτό.Από την άλλη με ενοχλεί που μεγαλώνω και πρέπει-επιβάλλεται να το κόψω.

Αν μου έλεγε κάποιος ότι δεν θα πάθεις ποτέ τίποτα θα κάπνιζα 1 πακέτο την ημέρα.

Και αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν να λέμε ότι εξαρτώμαστε από κάτι όταν στο μικρό βαθμό που το κάνουμε το απολαμβάνουμε πραγματικά.

"παν μέτρον άριστον ίσως η πιο σοφή κουβέντα"
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
να ξερετε vlafo tol εγω συμφωνω και με τους δυο σας και ας πιστευετε ακριβως τα αντιθετα ο καθε ενας.
το θεμα εξαρτηση στο καπνισμα ειναι τοσο πολυπλοκο που δεν ξερω αν μπορω να περιγραψω με λογια και παραδειγματα.
ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος στο τι εισπρατει σαν γευση,αλλος τρωει πανσετα και λεει ουαου και αλλος φακες και λεει ουαου.
ο καθε ενας μπορει να εχει εξαρτηση απο το καπνισμα,αλλα ο καθε ενας εχει διαφορετικο βαθμο εξαρτησης απο τον αλλον,σε καποιον το τσιγαρο μπορει να αρεσει με βαθμο 3 στα 10 σε καποιον με βαθμο 10 στα 10.
οπως δεν εχουμε τον ιδιο ουρανισκο και ο καθε ενας εχει διαφορετικο φαγητο αγαπημενο ετσι ειναι και με το τσιγαρο.
οταν ανεφερα οτι γενηθυκα καπνιστης εννοω οτι εμενα μου αρεσει με βαθμο 9 στα 10 η 10 στα 10,ειναι οτι ποιο γευστικο υπαρχει για εμενα,για τον δικο μου ουρανισκο.
ομολογω οτι εδω και εναν χρονο ο αγωνας που εδωσα να το κανω μεταγραφη σε ατμισμα ειναι οτι ποιο δυσκολο εχω περασει ποτε στην ζωη μου,και εχω κανει χειρουργεια με το κιλο,που δεν μετριουνται πλεον με δαχτυλα,τιποτα παιχνιδακια ηταν.
αυτος ειναι και ο λογος που ο καθε ενας περναει διαφορετικο ζορι στην διακοπη απο τον διπλανο του,ειτε λιγοτερο ειτε περισσοτερο.
παλι δεν μπορεσα να το περιγραψω οπως ακριβως ειναι αλλα πιστευω ενα 30% το εξεφρασα
 

vlafo

Well-Known Member
To θέμα εξάρτησης πέρα από από τη νικοτίνη που αυτή ουσιαστικά σε κάνει εξαρτώμενο και ισχύει για όλους,είναι όπως λέει ο Κapa πολύ σύνθετο.

Για παράδειγμα ποτέ δεν περίμενα να κάνω στριφτό τσιγάρο στη ζωή μου και τον τελευταίο χρόνο κάνω.Και δεν μπορώ άλλο πλέον.Αυτά λοιπόν τα 3-4 τσιγάρα τη μέρα που είναι το ταβάνι μου είναι συνδεδεμένα άμεσα με τις στιγμές.
Δηλαδή δεν έχω κανένα πρόβλημα να μην το βάλω στο στόμα μου για 1 μήνα και περισσότερο όπως και το έχω κάνει άλλωστε πολλές φορές, έχω όμως πρόβλημα να μου πεις ότι δεν θα το ξαναβάλω στο στόμα μου όταν κοιτάω τη θάλασσα,όταν βγαίνω για φαγητό έξω χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μετά το φαγητό καπνίζω.Είναι οι πολύ λίγες στιγμές που προσωπικά το έχω συνδέσει και το απολαμβάνω πραγματικά.

Αυτό μου δημιουργεί πρόβλημα πραγματικά στο να το κόψω ολοκληρωτικά.Το μεγαλύτερο διάστημα που το είχα κομμένο και εγκλημάτισα που το ξαναξεκίνησα,ήταν 2 χρόνια και πάντα το μυαλό μου στριφογύριζε εκεί.Και φυσικά στις διακοπές που πάντα το θέλω έκανα πάλι την αρχή.
Αυτό το λίγο καθημερινό.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Πάντως η ακτινογραφία θώρακα δεν δείχνει σε τι κατάσταση είναι τα πνευμόνια σου ούτε η σπειρομέτρηση.Είναι μια εξέταση που δείχνει και αποτυπώνει ακριβώς σε ποσοστό την πραγματίκή εικόνα.
Αν την ξέρεις να μου την πεις γιατί δεν τη θυμάμαι.
μαγνητικη για αρχη
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
καλησπερα μετα απο μηνες...
μετα απο 16? μηνες ατμιστης,εχω να πω οτι το ατμισμα ειναι αν οχι η σημαντικοτερη,τοτε απο τις σημαντικοτερες ανακαλυψεις που εχουν γινει ποτε,ισοδυναμει με την διακοπη καπνισματος σε οτι εχει να κανει με τους πνευμονες....
απο που να αρχισω?περασε η αποφραξη,εχω την 3πλασια αντοχη στο λαχανιασμα στα 39 μου απο οτι στα 20 μου(καπνιστης τοτε)
πλεον χρειαζεται πολυ προσπαθεια για να λαχανιασω,εκανα κποια τεστ σε αυτο,δεν εχει την ιδια απολαυση με το καπνισμα,αλλα τα ωφελη αξιζουν τον κοπο
 

Georgie

Well-Known Member
Συμφωνώ μαζι σου @kapa
Ατμιστης τα τελευταία 5 χρονια
καπνιστής τουλάχιστον 25
Η απόφαση να το γυρίσω σε ατμισμα ειχε να κανει με τη τιμη των τσιγάρων στην Ιρλανδία που ζω 13€ το πακέτο !
Η τιμη των τσιγάρων και το ατμισμα εχουν σώσει πολυ κοσμο !
Η διαφορα σε φυσική και ψυχολογική κατάσταση τεράστια .
Ξεκίνησα φαντάσου ποδηλασία πριν απο 3 χρονια στα 47 και κάνω για πλάκα 20χλμ καθε μερα χωρις να λαχανιάζω .
Μετα παίζω και μπασκετακι στο χαλαρό !
Αυτα πριν κόψω το τσιγαρο και το γυρίσω στον ατμό ηταν αδύνατο να γίνουν .
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
αυτο που δεν εχω βρει,δεν το εψαξα και σε πολυ βαθος ειναι το τι γινεται με θερμαινομενα τσιγαρα.
μπερδεμενα ειναι τα πραγματα.
οταν καπνιζεις θερμαινομενο,ενω η εξωτερικη μερια της γοπας ειναι καθαρη απο πισα,αν την σπασεις θα δεις οτι απο την μεσα μερια σημαδια πισας,το εχει ψαξει κανεις σε βαθος?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
δειτε και με φωτο τι εννοω,καναμε το θερμαινομενο τσιγαρο,το βγαλαμε απο την συσκευη η εξω πλευρα πεντακαθαρη,δειτε ομως τι εχει μεσα η γοπα αν την σπασουμε
66370186_472994736599309_5017715532053348352_n.jpg 66291467_608424799646566_8685614750979063808_n.jpg
 
Μπλουζα