Ηλεκτρονικο τσιγαρο

spass

Active Member
εδω θα σε διορθωσω,το χαρτι ειναι φυτο που καιγεται και βγαζει πισα.
ο καπνος ειναι φυτο που καιγεται και βγαζει πισα
σωστό, απλά ίσως εάν πάλι δεν κάνω λάθος από το χαρτί παίρνουμε περισσότερο ποσοστό πίσσας από ότι απο το καπνό
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
σωστό, απλά ίσως εάν πάλι δεν κάνω λάθος από το χαρτί παίρνουμε περισσότερο ποσοστό πίσσας από ότι απο το καπνό
εμενα δεν μου κολαγε σαν λογικη το να εχει ενα φυτο πισα οταν καιγεται και το αλλο φυτο οταν καιγεται να μην εχει.
το εψαξα λιγο προχθες και πετυχα αυτο
http://www.nosmoke.gr/smokingandconsequences/smokesubstances.html
 

Briner

Active Member
Υγρά με φύλλα καπνού, έχω κάνει κι εγώ στο σπίτι. Πλησίαζαν στη γεύση που έχει ο φρέσκος καπνός, αλλά σε καμμιά περίπτωση το άρωμα που προκύπτει από την καύση (εδώ κολλάει η πίσσα). Εγκατέλειψα το εγχείρημα, επειδή απαιτεί μεγάλο χρόνο ωρίμανσης, είναι μανίκι στο φιλτράρισμα και το κυριότερο: Επειδή ο καπνός έχει σάκχαρα, αφήνει πολλά κατάλοιπα, με αποτέλεσμα να καταστρέφονται οι αντιστάσεις σε χρόνο ντε-τε.
 

Briner

Active Member
εγω εχω αλλη απορια....
το αποσταγμα καπνου,δεν μπορει να περασει και την πισα στο υγρο?
Όχι. Οι καρκινογόνες ουσίες προκύπτουν από την καύση του καπνού και του χαρτιού. Βέβαια, αν δεν πας και για μια χημική ανάλυση, δεν ξέρεις τι ακριβώς έχει περάσει. Πέραν αυτού, το υγρό μπορεί να είναι καθαρό (αυτό αφορά όλα τα υγρά, ανάλογα με την σύστασή τους), αλλά κατά την διαδικασία της εξάτμισης να δημιουργηθούν και να εκλυθούν βλαβερές ουσίες. Αυτό γίνεται και πιο πιθανό όταν ατμίζεις σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες, με βρόμικες αντιστάσεις κ.λπ.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
ο λογος που ανοιξα το νημα ειναι μηπως και ξεστραβωθω λιγο γιατι ειμαι πραγματικα ασχετος.
απο τα λιγα που καταλαβα ψαχνωντας το θεμα ειναι οτι η πισα ειναι που προκαλει καρκινο και αποφραξη στους πνευμονες.
το γεγονος ειναι οτι το ατμισμα δεν εχει πισα....
το χαζο της υποθεσης ειναι οτι αν ψαξετε λιγο στο γουγλι θα δειτε οτι το 70% των αρθρων που θα βρειτε υποστηριζουν οτι το ατμισμα ειναι το ιδιο βλαβερο με το τσιγαρο εως και περισσοτερο.....πραγμα που εμενα δεν μου κολαει απο την στιγμη που δεν υπαρχει η πισα.
τι λετε γι αυτα?
 

Briner

Active Member
ο λογος που ανοιξα το νημα ειναι μηπως και ξεστραβωθω λιγο γιατι ειμαι πραγματικα ασχετος.
απο τα λιγα που καταλαβα ψαχνωντας το θεμα ειναι οτι η πισα ειναι που προκαλει καρκινο και αποφραξη στους πνευμονες.
το γεγονος ειναι οτι το ατμισμα δεν εχει πισα....
το χαζο της υποθεσης ειναι οτι αν ψαξετε λιγο στο γουγλι θα δειτε οτι το 70% των αρθρων που θα βρειτε υποστηριζουν οτι το ατμισμα ειναι το ιδιο βλαβερο με το τσιγαρο εως και περισσοτερο.....πραγμα που εμενα δεν μου κολαει απο την στιγμη που δεν υπαρχει η πισα.
τι λετε γι αυτα?
Η πίσσα δεν είναι η μόνη καρκινογόνα ουσία στο τσιγάρο, αλλά η πιο γνωστή. Όσο για την δυσφήμιση που τρώει το ηλεκτρονικό τσιγάρο, βλέπε και τα οικονομικά συμφέροντα από πίσω. Αν π.χ. είχες κλινική διακοπής καπνίσματος, πως θα σου φαινόταν να σου τρώει το παντεσπάνι, ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο; Οι περισσότεροι γιατροί που κάνουν τις επιθέσεις, είναι πνευμονολόγοι που σχετίζονται άμεσα ή έμμεσα με τέτοιες κλινικές. Αν σε ενδιαφέρει η γνώμη ενός γιατρού που είναι διεθνώς γνωστός και καταξιωμένος στον κόσμο του ηλεκτρονικού τσιγάρου, με έρευνες κι όχι μπλα μπλα, γκούγκλαρε «Φαρσαλινός».
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Η πίσσα δεν είναι η μόνη καρκινογόνα ουσία στο τσιγάρο, αλλά η πιο γνωστή. Όσο για την δυσφήμιση που τρώει το ηλεκτρονικό τσιγάρο, βλέπε και τα οικονομικά συμφέροντα από πίσω. Αν π.χ. είχες κλινική διακοπής καπνίσματος, πως θα σου φαινόταν να σου τρώει το παντεσπάνι, ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο; Οι περισσότεροι γιατροί που κάνουν τις επιθέσεις, είναι πνευμονολόγοι που σχετίζονται άμεσα ή έμμεσα με τέτοιες κλινικές. Αν σε ενδιαφέρει η γνώμη ενός γιατρού που είναι διεθνώς γνωστός και καταξιωμένος στον κόσμο του ηλεκτρονικού τσιγάρου, με έρευνες κι όχι μπλα μπλα, γκούγκλαρε «Φαρσαλινός».
απο οσο διαβασα υποστηριζει οτι ειναι κατα 95% λιγοτερο βλαβερο εναντι του κανονικου τσιγαρου.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
πηγανε να μας ψεκασουν σαν τις κατσαριδες αλλα τους την φεραμε:D
για τον aeratos που ρωτησε εχω αυτο το υγρο που πλησιαζει αρκετα τα καρελια που καπνιζα
27938998_1647428841963172_254291548_n.jpg 27935103_1647428728629850_900978260_n.jpg
 

aeratos28

Just aeratos
6 mg,δοκίμασε με 9mg νικοτίνη..ίσως σε καλύψει καλύτερα..πάντως αν βρεις ένα υγρό,shake and vape είναι,έχει τη γεύση μόνο και προσθετεις νικοτινουχα βάση όσο θέλεις εσύ,από 3 mg μέχρι 18mg,λέγεται ursula,καθαρό καπνικο υγρό,φοβερή γεύση..αν το βρεις πάρτο να το δοκιμάσεις.πιστευω θα σου αρέσει.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
τα μπουκαλακια που εχω φωτο τα εχω 7 μηνες τωρα τοτε που εκανα την τελευταια αποπειρα,θυμαμαι ειχα δοκιμασει καμια 20αρια μπορει και παραπανω μεχρι να καταληξω στο συγκεκριμενο,ευτυχως δεν ειχε κινηση το μαγαζι και ειχε τον χρονο ο πωλητης να μου τα δειξει και να τα δοκιμασω ολα.
σημερα πηγα σε μαγαζι και με ενα μπουκαλακι δειγμα και μου εφτιαξε ενα χαρμανι 60ml,νομιζω 6,6 νικοτινη στα 22 ευρω.
η οσφηση μου εχει διπλασιαστει απο το ηλεκτρονικο και μετα.νιωθω τα ρουθουνια να εχουν τεντωσει στο ανοιγμα
ενα περιεργο πραγμα,δεν ειχα ποτε υγρη μυτη και τωρα εχω,σαν να ξεκολαει ο στοκος απο μεσα και να φευγει καθε μερα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Briner

Active Member
Αργότερα, θα καταλαβαίνεις και την μυρωδιά του τσιγάρου που καπνίζουν οι άλλοι και θα σε ενοχλεί ο καπνός. Ειδικά όταν θα είσαι σε κλειστό χώρο.
 

aeratos28

Just aeratos
υγρό που ,με την κατάλληλη θερμοκρασία ,ατμοποιηται.λογικο αυτό που λες με την μύτη σου..ψάχνω να βρω και δεν βρισκω που είχα διαβάσει ένα άρθρο το οποίο έλεγε ακριβώς αυτό που λες για μύτη,την δουλειά που κάνει ο ατμός και στα πνευμόνια μπαίνοντας.λογο ότι έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία μπαίνοντας,μετά από κάποια δευτερόλεπτα,ξαναπαίρνει μια μορφή υγρού στοιχείου και ξεπλένει ότι υπάρχει στο πέρασμα του.ξεκολαει το στοκο της πίσσας από το τσιγάρο kapa.
τα μπουκαλακια που εχω φωτο τα εχω 7 μηνες τωρα τοτε που εκανα την τελευταια αποπειρα,θυμαμαι ειχα δοκιμασει καμια 20αρια μπορει και παραπανω μεχρι να καταληξω στο συγκεκριμενο,ευτυχως δεν ειχε κινηση το μαγαζι και ειχε τον χρονο ο πωλητης να μου τα δειξει και να τα δοκιμασω ολα.
σημερα πηγα σε μαγαζι και με ενα μπουκαλακι δειγμα και μου εφτιαξε ενα χαρμανι 60ml,νομιζω 6,6 νικοτινη στα 22 ευρω.
η οσφηση μου εχει διπλασιαστει απο το ηλεκτρονικο και μετα.νιωθω τα ρουθουνια να εχουν τεντωσει στο ανοιγμα
ενα περιεργο πραγμα,δεν ειχα ποτε υγρη μυτη και τωρα εχω,σαν να ξεκολαει ο στοκος απο μεσα και να φευγει καθε μερα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
υγρό που ,με την κατάλληλη θερμοκρασία ,ατμοποιηται.λογικο αυτό που λες με την μύτη σου..ψάχνω να βρω και δεν βρισκω που είχα διαβάσει ένα άρθρο το οποίο έλεγε ακριβώς αυτό που λες για μύτη,την δουλειά που κάνει ο ατμός και στα πνευμόνια μπαίνοντας.λογο ότι έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία μπαίνοντας,μετά από κάποια δευτερόλεπτα,ξαναπαίρνει μια μορφή υγρού στοιχείου και ξεπλένει ότι υπάρχει στο πέρασμα του.ξεκολαει το στοκο της πίσσας από το τσιγάρο kapa.
δηλαδη το ηλεκτρονικο τσιγαρο βοηθαει να φυγει η πισα απο τα πενυμονια?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Αργότερα, θα καταλαβαίνεις και την μυρωδιά του τσιγάρου που καπνίζουν οι άλλοι και θα σε ενοχλεί ο καπνός. Ειδικά όταν θα είσαι σε κλειστό χώρο.
ηδη εχω αρχισει να ποιανω ολες τις μυρωδιες,η οσφηση εχει ξεφυγει και ειναι υγρη η μυτη ολη μερα,οχι σε σημειο να τρεχει αλλα ενα κλικ πριν απο αυτο
 

aeratos28

Just aeratos
Καθαρίζει ο ατμός το σύστημα κατά πάρα πολύ..ένα πράγμα το οποίο είδα σε εμένα ,σε ακτινογραφία θωρακος είναι,πως σαν καπνιστής η πλάκα ήταν πάντα μαύρη,και πριν 20 μέρες που έκανα πάλι,δεν υπάρχει μαυρίλα πλέον..εντυπωσιάστηκα και το έλεγα με τον γιατρό..και αυτός εδώ και ένα χρόνο ατμιστης γιατί το έβλεπε σε πολλούς το ίδιο πραγμα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Καθαρίζει ο ατμός το σύστημα κατά πάρα πολύ..ένα πράγμα το οποίο είδα σε εμένα ,σε ακτινογραφία θωρακος είναι,πως σαν καπνιστής η πλάκα ήταν πάντα μαύρη,και πριν 20 μέρες που έκανα πάλι,δεν υπάρχει μαυρίλα πλέον..εντυπωσιάστηκα και το έλεγα με τον γιατρό..και αυτός εδώ και ένα χρόνο ατμιστης γιατί το έβλεπε σε πολλούς το ίδιο πραγμα
καθαριζει ετσι και αλλιως με την διακοπη του καπνισματος αλλα αν βοηθαει το ατμισμα στο καθαρισμα ειναι ενα μεγαλο ατου.
θα το ψαξω μολις βρω λιγο χρονο αλλα υπαρχει τοσο σαβουρα και παραπληροφορηση που καθε τι που διαβαζω πρεπει να το περασω απο 10 φιλτρα μεχρι να φτασω στην αληθεια
 

aeratos28

Just aeratos
Γεγονός αυτό που λες..υπάρχει τεράστια παραπληροφόρηση..ψαξτο αυτό και θα δεις ότι ισχύει..εννοείται πως με την διακοπή καπνίσματος καθαρίζεις,αλλά με τη βοήθεια του ατμισματος,πετυχαίνεις το ίδιο πράγμα πιο γρήγορα..ψαξτο και μόνος σου όμως..
καθαριζει ετσι και αλλιως με την διακοπη του καπνισματος αλλα αν βοηθαει το ατμισμα στο καθαρισμα ειναι ενα μεγαλο ατου.
θα το ψαξω μολις βρω λιγο χρονο αλλα υπαρχει τοσο σαβουρα και παραπληροφορηση που καθε τι που διαβαζω πρεπει να το περασω απο 10 φιλτρα μεχρι να φτασω στην αληθεια
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
ουσιαστικο δεν βρισκω τιποτα,αυτο που βρηκα ποιο ενδιαφερον ειναι μια ερευνα που γινεται με εθελοντες καπνιστες,ατμιστες,συνδιασμος και των δυο και μη καπνιστες ατμιστες.
ειναι ενα φορουμ αποκλειστικα για το ατμισμα
βαζω το λινκ http://vaping.gr/index.php/topic,33882.0.html#top
καποια στιγμη θα ανακοινωσουν αποτελεσματα
 
Μπλουζα