Εχω αλλωπεκια? Να αρχίσω θεραπεία?

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

lab_rat

Member
Νομιζω οτι εχω κλασσικη περριπτωση αλλωπεκιας αλλα δε μπορω να με καταταξω σε καποια κατηγορια.
Εχω χασει αρκετα μαλλια στους κροταφους μεχρι μεσα...ολα δηλαδη σε αυτη την περιοχη (ευτυχως δεν εχει ανεβει προς τα πανω και το καλυπτω καπως με τα μαλλια στο πλαι). Γενικα Μπροστα εχω μαλλια. H hairline στο κεντρο δεν εχει ανεβει πολυ αλλα εχει στογγυλεψει αρκετα.
Επισης λιγο πιο μετα αρχισα να χανω και πισω... ωστοσο δεν εχω κενο μονο στην κορυφη (κυριως εκει βεβαια), αλλα εχει αραιωσει σχεδον σαν μια γραμμη απο τη μια ακρη του πισω μερους στην αλλη. Αυτο δεν ειναι ιδιαιτερα εμφανες προς το παρον αλλα αν το παρατηρησεις φαινεται.
Το θεμα είναι οτι το τα τελευταια 2 χρονια εχω παρατηρησει οτι το 75-80% των μαλλιων το χανω την περιοδο του καλοκαιριου (τελος Μαιου - τελος Αυγουστου). Τωρα για παραδειγμα δεν βλεπω τριχες στο μαξιλαρι αλλα μονο οταν λουζομαι ή στην πετσετα.
Τελικα εχω αλλοπεκια και αν ναι σε ποιο σταδιο? Να αρχισω αμεσα θεραπεια με regain και καποιο DHT blocker ή να περιμένω οταν ξαναδω αυξημενη τριχοπτωση?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Εχω αλλωπεκια? Να αρχίσω θεραπεία?

labros_b είπε:
Νομιζω οτι εχω κλασσικη περριπτωση αλλωπεκιας αλλα δε μπορω να με καταταξω σε καποια κατηγορια.
Εχω χασει αρκετα μαλλια στους κροταφους μεχρι μεσα...ολα δηλαδη σε αυτη την περιοχη (ευτυχως δεν εχει ανεβει προς τα πανω και το καλυπτω καπως με τα μαλλια στο πλαι). Γενικα Μπροστα εχω μαλλια. H hairline στο κεντρο δεν εχει ανεβει πολυ αλλα εχει στογγυλεψει αρκετα.
Επισης λιγο πιο μετα αρχισα να χανω και πισω... ωστοσο δεν εχω κενο μονο στην κορυφη (κυριως εκει βεβαια), αλλα εχει αραιωσει σχεδον σαν μια γραμμη απο τη μια ακρη του πισω μερους στην αλλη. Αυτο δεν ειναι ιδιαιτερα εμφανες προς το παρον αλλα αν το παρατηρησεις φαινεται.
Το θεμα είναι οτι το τα τελευταια 2 χρονια εχω παρατηρησει οτι το 75-80% των μαλλιων το χανω την περιοδο του καλοκαιριου (τελος Μαιου - τελος Αυγουστου). Τωρα για παραδειγμα δεν βλεπω τριχες στο μαξιλαρι αλλα μονο οταν λουζομαι ή στην πετσετα.
Τελικα εχω αλλοπεκια και αν ναι σε ποιο σταδιο? Να αρχισω αμεσα θεραπεια με regain και καποιο DHT blocker ή να περιμένω οταν ξαναδω αυξημενη τριχοπτωση?
απο την περιγραφη σου εισαι περιπου σαν εμενα NW2 η 2Α,ξεκινα θεραπεια με dht blocker και μινοξιδιλη στα σημεια που πενε να υποχορησουν,οσο ποιο νωρις ξεκινησεις τοσο ποιο πολυ εδαφος θα κερδισεις ;)
 

lab_rat

Member
Απ: Εχω αλλωπεκια? Να αρχίσω θεραπεία?

kapamarou είπε:
[quote author=labros_b link=topic=2318.msg41778#msg41778 date=1288663317]
Νομιζω οτι εχω κλασσικη περριπτωση αλλωπεκιας αλλα δε μπορω να με καταταξω σε καποια κατηγορια.
Εχω χασει αρκετα μαλλια στους κροταφους μεχρι μεσα...ολα δηλαδη σε αυτη την περιοχη (ευτυχως δεν εχει ανεβει προς τα πανω και το καλυπτω καπως με τα μαλλια στο πλαι). Γενικα Μπροστα εχω μαλλια. H hairline στο κεντρο δεν εχει ανεβει πολυ αλλα εχει στογγυλεψει αρκετα.
Επισης λιγο πιο μετα αρχισα να χανω και πισω... ωστοσο δεν εχω κενο μονο στην κορυφη (κυριως εκει βεβαια), αλλα εχει αραιωσει σχεδον σαν μια γραμμη απο τη μια ακρη του πισω μερους στην αλλη. Αυτο δεν ειναι ιδιαιτερα εμφανες προς το παρον αλλα αν το παρατηρησεις φαινεται.
Το θεμα είναι οτι το τα τελευταια 2 χρονια εχω παρατηρησει οτι το 75-80% των μαλλιων το χανω την περιοδο του καλοκαιριου (τελος Μαιου - τελος Αυγουστου). Τωρα για παραδειγμα δεν βλεπω τριχες στο μαξιλαρι αλλα μονο οταν λουζομαι ή στην πετσετα.
Τελικα εχω αλλοπεκια και αν ναι σε ποιο σταδιο? Να αρχισω αμεσα θεραπεια με regain και καποιο DHT blocker ή να περιμένω οταν ξαναδω αυξημενη τριχοπτωση?
απο την περιγραφη σου εισαι περιπου σαν εμενα NW2 η 2Α,ξεκινα θεραπεια με dht blocker και μινοξιδιλη στα σημεια που πενε να υποχορησουν,οσο ποιο νωρις ξεκινησεις τοσο ποιο πολυ εδαφος θα κερδισεις ;)
[/quote]
Ευχαριστω φιλε ...(ΜαΚαΡοΝαΔα ;D)!
Στο μπροστα μερος ειναι καθαρα 2. Στους κροταφους ειναι 2 προς 2Α μαλλον. Αλλα πισω ειναι προς 3V με αραιωση σε 2 σημεια κυριως! Γενικα Αν και δε φαινεται εχω αραιωση περιμετρικα του πανω μερους γενικα.. δλδ και πισω και στα πλαγια πανω (σαν πεταλο) γιαυτο δε μπορω να με καταταξω καπου και εχω και μια μικρη αμφιβολια για το αν εχω αλωπεκια.
Σκεφτομαι να κανω τη θεραπεια που αναφερεται στο link παρακατω χωρις χαπι ομως, με εξωτερικα DHT Blocker...
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,753.0.html
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Εχω αλλωπεκια? Να αρχίσω θεραπεία?

Σκεφτομαι να κανω τη θεραπεια που αναφερεται στο link παρακατω χωρις χαπι ομως, με εξωτερικα DHT Blocker...
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,753.0.html
[/quote]
ειναι οτι ποιο δυνατο σε τοπικο κατα την γνωμη μου ;)
 

lab_rat

Member
Απ: Εχω αλλωπεκια? Να αρχίσω θεραπεία?

kapamarou είπε:
Σκεφτομαι να κανω τη θεραπεια που αναφερεται στο link παρακατω χωρις χαπι ομως, με εξωτερικα DHT Blocker...
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,753.0.html
ειναι οτι ποιο δυνατο σε τοπικο κατα την γνωμη μου ;)
Διαβαζοντας το θεμα και εγω αυτο πιστευω... αν κ θελει λιγη προσοχη στα επιπλεον συστατικα τα οποια δεν πρεπει να χρησιμοποιονται συνεχεια!
Εσυ γιατι δεν το χρησιμοποιεις? Αποτι γραφεις χρησιμοποιεις regain!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Εχω αλλωπεκια? Να αρχίσω θεραπεία?

Διαβαζοντας το θεμα και εγω αυτο πιστευω... αν κ θελει λιγη προσοχη στα επιπλεον συστατικα τα οποια δεν πρεπει να χρησιμοποιονται συνεχεια!
Εσυ γιατι δεν το χρησιμοποιεις? Αποτι γραφεις χρησιμοποιεις regaine!
[/quote]
συνολικα το regain το χρησιμοποιω 5 μηνες,αφηνω τα δυνατα οπλα για ποιο μετα,οταν θα αρχισει να μην εχει πολλη δραση η σκετη μινοξ σε εμενα,προς το παρον εχω αργη βελτιωση :)
 

kakashi

Member
Απ: Εχω αλλωπεκια? Να αρχίσω θεραπεία?

οταν λεσ 5 μηνες εννοεις 5 το χρονο η 5 μηνες εχεις που χρησιμοποιεις το ριγκειν?
 

lab_rat

Member
Απ: Εχω αλλωπεκια? Να αρχίσω θεραπεία?

kapamarou είπε:
συνολικα το regain το χρησιμοποιω 5 μηνες,αφηνω τα δυνατα οπλα για ποιο μετα,οταν θα αρχισει να μην εχει πολλη δραση η σκετη μινοξ σε εμενα,προς το παρον εχω αργη βελτιωση :)

Καλο σαν ιδεα. Δεν ξερω βεβαια αν εχει 100% βαση σε αυτη την περιπτωση γιατι αν αποκτησεις ανοσια στην μινοξιδιλη τοτε και σε αλλο σκευασμα με επιπλεον ουσιες να την δοκιμασεις, παλι η συγκεκριμενη ουσια δε θα εχει επιδραση στον οργανισμο σου (η ανοσια δεν ειναι η πιο δοκιμη εκφραση αλλα anyway). Οι επιπλεον ουσιες μπορει να εχουν επιδραση αλλα τοτε τι να το κανεις...το βασικο θα το χανεις! Οποτε για μενα καλυτερα να κανεις οτι μπορεις τωρα αν μιλαμε για την ιδια κυρια ουσια!
Δεν εχω καθολου εμπηρια σε θεραπειες... αποτι εχω καταλαβει διαβαζοντας και συμφωνα με τη λογικη μου μιλαω! ;)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα