Ευερέθιστο Έντερο και φιναστερίδη

Thanos92

Active Member
Καλησπέρα. Εδω και κάποια χρόνια πάσχω απο σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου (IBS - D) με διάρροιες. Σε ακραίες περιπτώσεις μπορεί να κάνω και 2 η 3 φορές διάρροια σε μια ημέρα. Υπάρχει περίπτωση όταν παίρνω την δοση φιναστερίδης και προκϋψει διάρροια εκεινη την ημέρα η την επόμενη να μην γίνει σωστή απορρόφηση της δραστικής ουσίας ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Καλησπέρα. Εδω και κάποια χρόνια πάσχω απο σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου (IBS - D) με διάρροιες. Σε ακραίες περιπτώσεις μπορεί να κάνω και 2 η 3 φορές διάρροια σε μια ημέρα. Υπάρχει περίπτωση όταν παίρνω την δοση φιναστερίδης και προκϋψει διάρροια εκεινη την ημέρα η την επόμενη να μην γίνει σωστή απορρόφηση της δραστικής ουσίας ;
Η φιναστερίδη δεν επηρεάζεται απο το φαγητό η απορρόφηση της ενω η ντουταστερίδη επηρεάζεται. Η φιναστερίδη απορροφάται σε 1-2 ώρες και μπορείς να την πάρεις και νηστικός καθώς δεν δημιουργεί θέματα ούτε αναγκάζει το στομάχι να κάνει υπερβολική έκκριση οξέων τα οποία εαν δεν βρούν τροφή δημιουργούν διάροια (το άγχος δημιουργεί έκκριση και διάροιες). H φιναστερίδη λιώνει στο στομάχι και απορροφάται απο το σύστημα μας στο αίμα και μεταβολίζεται στο συκώτι και οχι στο έντερο. Όταν τελειώσει την δουλειά του αποβάλεται απο την χολή και τα ούρα αλλά πλέον είναι ίχνη που δεν δημιουργούν διάροια. Αυτό που έχω ακούσει είναι να υπάρχει διάροια σε άτομα που σταμάτησαν την φιναστερίδη αλλά και αυτό είναι σπάνιο.
Εν συντομία, φιναστερίδη στο στομάχι και το έντερο είναι σαν να μην την πήρες, δεν καταλαβαίνει καν οτι υπάρχει.
 

Thanos92

Active Member
Ευχαριστώ Λάζαρε! Αρα αν κατάλαβα καλα, η δραστική ουσία της φιναστερίδης, αφου πάει στο στομάχι δεν φτάνει ποτέ στο έντερο. Σωστά ;
 

dlazaros

Well-Known Member
Ευχαριστώ Λάζαρε! Αρα αν κατάλαβα καλα, η δραστική ουσία της φιναστερίδης, αφου πάει στο στομάχι δεν φτάνει ποτέ στο έντερο. Σωστά ;
Έτσι έχω καταλάβει. Διάβασε εαν έχεις χρόνο, έχει αναλυτικά την λειτουργία της. Ιδιαίτερα τα, Mechanism of action, Absorption, Metabolism. Βέβαια εκει που με μπερδεύει είναι στο Route of elimination όπου λέει οτι 50% αποβάλλεται απο τα ούρα και 50% απο τα κόπρανα. Πολύ δύσκολη επιστήμη η ιατρική, δεν πρέπει να αποκλείουμε πράγματα εύκολα.

 

dlazaros

Well-Known Member
Φίλε δεν είπα οτι η φιναστερίδη μου προκαλει διάρροια. Συγκεντρώσου και ξανα διάβασε τι εγραψα και τι ρωταω
Για να μην μείνει απορία στο ερώτημα το έψαξα περισσότερο, η φιναστερίδη απορροφάται σε 2 ώρες στο μέγιστο ποσοστό στο αίμα και μετά απο εκεί δεν έχει σημασία ακόμα και κένωση στομάχου να γίνει ή εμετός. Η διάροια εαν είναι μεγάλη και συμβεί μέσα στις 2 αυτές ώρες μπορεί να μειώσει τον μηχανισμό απορρόφησης του φαρμάκου στο αίμα. Πρόταση μου εφόσον δεν έχει σημασία να την παίρνεις με το φαγητό, και δεν έχει σημασία η ώρα, να παίρνεις το χάπι σου όταν ιστορικά δεν έχεις διάροιες όπως φαντάζομαι το βράδυ πριν τον ύπνο.

υγ. Καγιέν. Πάρε ενα μικρό βαζάκι και βάζε λίγο στα γεύματα σου (οχι πολύ γιατί μετά καίει), πολύ πιθανόν να σε βοηθήσει.
 

Thanos92

Active Member
Για να μην μείνει απορία στο ερώτημα το έψαξα περισσότερο, η φιναστερίδη απορροφάται σε 2 ώρες στο μέγιστο ποσοστό στο αίμα και μετά απο εκεί δεν έχει σημασία ακόμα και κένωση στομάχου να γίνει ή εμετός. Η διάροια εαν είναι μεγάλη και συμβεί μέσα στις 2 αυτές ώρες μπορεί να μειώσει τον μηχανισμό απορρόφησης του φαρμάκου στο αίμα. Πρόταση μου εφόσον δεν έχει σημασία να την παίρνεις με το φαγητό, και δεν έχει σημασία η ώρα, να παίρνεις το χάπι σου όταν ιστορικά δεν έχεις διάροιες όπως φαντάζομαι το βράδυ πριν τον ύπνο.

υγ. Καγιέν. Πάρε ενα μικρό βαζάκι και βάζε λίγο στα γεύματα σου (οχι πολύ γιατί μετά καίει), πολύ πιθανόν να σε βοηθήσει.
Ευχαριστώ και παλι Λάζαρε. Θα το ψαξω αυτο για το καγιέν
 

Harris_G

Well-Known Member
Φίλε δεν είπα οτι η φιναστερίδη μου προκαλει διάρροια. Συγκεντρώσου και ξανα διάβασε τι εγραψα και τι ρωταω
Και γω φιλε κλανω πολυ, υπαρχει περιπτωση να κλασω μεσα σε ανσασερ και να βγαλουν μαλλια οι συνεπιβαινοντες;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Harris_G

Well-Known Member
Μπράβο για το σχόλιο. Ειναι ένα φοβερό σχόλιο το σχόλιο σου.
Ενω η ερωτηση σου που μπορει μονο να την απαντησει γαστρεντερολογος εξειδικευμενος στους μηχανισμους αφομοιωσης καραφλοφαρμακων ειναι οτι πρεπει για να απαντηθει εδω περα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Thanos92

Active Member
Ενω η ερωτηση σου που μπορει μονο να την απαντησει γαστρεντερολογος εξειδικευμενος στους μηχανισμους αφομοιωσης καραφλοφαρμακων ειναι οτι πρεπει για να απαντηθει εδω περα
A ναι σωστά, γιατί όλοι όσοι κάνουν ερωτήσεις σε αυτό το φορουμ έχουν πάει πρώτα σε γιατρό
 
Μπλουζα