Ερώτηση προβληματισμένου

Lord Raflas

New Member
Απ: Ερώτηση προβληματισμένου

και η H%C σου μιλησε για 1000 μοσχευματα?παραξενο :chinscratch

και του τροφεα που ειχε πολυυυυ μικροτερη ραφλοεπιφανεια του ειπαν 2860??????

μαλιστα...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bark1979

New Member
Απ: Ερώτηση προβληματισμένου

το νοργουντ πως λεγεται, οταν το γραψα δεν ειχα ιδεα τι ηταν αρα δεν ισχυει(ειμαι πολυυυυ παραπανω).οσο για ολα τα αλλα τα εχω πει εδω και καιρο στα μουτρα μου οταν με επιασα να καθομαι και να βασανιζομαι και να στεναχωριεμαι γιατο τι ''κακο'' με βρηκε, που χανω τα μαλλια μου.πηρα 180 μοιρες στροφη οταν μου κατσε μια σπανια ασθενεια.
Συμπερασμα δεν προκειται να κατσω να σου χαιδεψω τα αυτια απλα θα σου πω οτι οσο εισαι υγειης νεος και δυνατος λεβεντιμ θα πρεπει να κανεις καποια αλλα πραγματα απο το να κυνηγας την ψυχολογικη σου ουρα.καλη τυχη οποιο δρομο και να διαλεξεις.
 

son

New Member
Απ: Ερώτηση προβληματισμένου

Δεν θα προχωρήσω τελικά σ'αυτην την επέμβαση. Ειχα επαφές με τη ΗΔΨ για 1200 θυλάκια μου ειπαν οτι θα δείξω σίγουρα κοσμητικά (λέξη που μου ανέφεραν) καλύτερα και οτι θα τα βαλούνε πάνω και λίγο μπροστά, όχι βέβαια βερτεξ, με κόστος 4800 ευρώ. αυτο όμως για τα 1000 θυλάκια η αλήθεια ειναι οτι εγώ τους ρώτησα αν θα μπορούσε να γίνει επέμβαση έστω με μικρή επιτυχία και μου απάντησαν θετικά ενω όπως ειπα και πριν οι μπισανγκα - ντεβρουε ειπαν όχι.
Όσο για σενα bark1979 σου εύχομαι περαστικά και καλή ανάρωση
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: Ερώτηση προβληματισμένου

son είπε:
για το λόγο οτι η FUE δεν αφήνει σημάδι πίσω όπως η strip και εγώ κόβω πολύ κοντά τα μαλλιά μου. ανεβάζω και μια φωτο για τα δικά σας συμπεράσματα.

Οπως βλεπω απο τα ψηλα πλαινα απο την φωτογραφια σου,με αυτο το μαλλι δεν φαινετε καμμια ουλη.Οι ουλες σε σοβαρες εταιρειες δεν εχουν καμμια σχεση με αυτα που βλεπεις στους δρομους και στις παραλιες.Δεν μπορω να καταλαβω γιατι κολλησες με την fue?
 

son

New Member
Απ: Ερώτηση προβληματισμένου

μου λέτε οτι δηλαδή η strip δεν αφήνει ουλή στο πίσω μέρος του κεφαλιού? ακόμα και στις πολές καλές κλινικές το ξέρεις απο πριν οτι θα σου αφήσουν σημάδι και οτι δεν θα μπορείς να κόψεις τα μαλλιά σου πολύ κοντά (όχι ξυρισμένα). Γι αυτό κόλλησα με τη FUE ενώ με τη strip θα αισθάνομαι σαν σημαδεμένος
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: Ερώτηση προβληματισμένου

son είπε:
μου λέτε οτι δηλαδή η strip δεν αφήνει ουλή στο πίσω μέρος του κεφαλιού? ακόμα και στις πολές καλές κλινικές το ξέρεις απο πριν οτι θα σου αφήσουν σημάδι και οτι δεν θα μπορείς να κόψεις τα μαλλιά σου πολύ κοντά (όχι ξυρισμένα). Γι αυτό κόλλησα με τη FUE ενώ με τη strip θα αισθάνομαι σαν σημαδεμένος

Αφηνει ουλη αλλα δεν φαινεται.Κοιτα ποσο κοντα τα κοβει ο panos1982 και εχει κανει strip.Αμα ομως το προβλημα ειναι ψυχολογικο,τοτε αλλαζει το θεμα.
 

son

New Member
Απ: Ερώτηση προβληματισμένου

δεν έχω τόσο ψυχολογικό θέμα με την ουλή αλλά δεν έχω καταλάβει απο ποιο σημείο και έπειτα φαίνεται. οι κορυφαίοι γιατροί την κλείνουν αρκετά αλλά μεχρι πόσο. μπορείς πχ να κόψεις τα μαλλια σου στην 3η ή 4η σκάλα? Επισης θέλω να ρωτήσω αν πιστεύετε οτι κάποιος με nw5 μπορεί να έχει μια επιτυχημένη μεταμόσχευση ή μήπως ειναι αργά?
 

koskar

Member
Απ: Ερώτηση προβληματισμένου

son είπε:
Επισης θέλω να ρωτήσω αν πιστεύετε οτι κάποιος με nw5 μπορεί να έχει μια επιτυχημένη μεταμόσχευση ή μήπως ειναι αργά?
Εξαρτάται από:
1) τι απαιτήσεις-προσδοκίες έχεις για να θεωρηθεί από σένα επιτυχημένη μια μεταμόσχευση
2) από την κατάσταση-ποιότητα της δότριας περιοχής σου
3) από την οικονομική σου κατάσταση (για τα 1000 grafts θα έχεις σίγουρα ένα ανούσιο, αδιάφορο εως κακό απότελεσμα)
Αργά δεν είναι, άλλωστε γεννετικά έχεις προσεγγίσει από ότι φαίνεται την ανώτερη κλίμακα.
Θα μπορούσες ίσως με κάποια φαρμακευτική αγωγή να εμπόδιζες προσωρινά την εξέλιξη της τριχόπτωσης.
Πάντως τώρα έχεις ξεκάθαρα συγκεκριμένες αραιωμένες περιοχές (που δεν πρόκειται να αραιώσουν άλλο) που μπορείς να καλύψεις. Μην αγχώνεσαι πλέον δεν έχεις να δεις-αντιμετωπίσεις κάτι πολύ χειρότερο...
 

best1210

Member
Απ: Ερώτηση προβληματισμένου

http://www.youtube.com/watch?v=stlTUb1C0lU&feature=player_embedded#at=33


ολα γινονται σε σοβαρους γιατρους αρκει να διαθεσεις χρημα και υπομονη.

σου παρεθεσα αποτελεσμα με παραπανω γκραφτς οποτε αν θες κανε υπομονη και καντην μεταμοσχευση λιγα χρονια αργοτερα για να βαλεις αρκετα grafts.
 

LOK

Member
Απ: Ερώτηση προβληματισμένου

Το μόνο σίγουρο είναι οτι μία fue των 1000 τχθ. δεν μπορεί να καλύψει με τίποτα ένα norwood 5... ούτε θα δείξει καλύτερα...
Εφόσον δε θες την strip..., μπορείς να κάνεις fue-fut, αλλα οποσδήποτε πρέπει να βάλεις περισσότερα τριχοθυλάκια με περισσότερο κόστος βέβαια...
Δε θέλω να σε απελπίσω, αλλα για να καλύψεις ένα norwood 5 με fue, θές πολλάαα λεφτά... Εγώ στη θέση σου θα περίμενα να μαζέψω περισσότερα φράγκα για καλύτερο αποτέλεσμα και σίγουρα θα ξανασκεφτόμουν την strip που είναι πιο οικονομική, αν και δε μου αρέσει η ουλή...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kevork78

New Member
Απ: Ερώτηση προβληματισμένου

Καλησπέρα παιδιά, είμαι κι εγω νοργουντ 5 και έχω αποφασίσει να προχωρήσω σε fue στην Hdc. Μου είπαν πως το μεγαλύτερο αριθμό τριχοθυλακιων που μπορούν να πάρουν σε 1 φορά με αυτη την μέθοδο είναι 3000. Το ερώτημα μου είναι αν με τα 3000 τριχοθυλακια θα εχω κάποιο καλό αποτέλεσμα. Μου είπαν οτι θα μπουν μπροστά και μέχρι λιγο μετα την μέση του κεφαλιου.
 

alexand

New Member
Απ: Ερώτηση προβληματισμένου

Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι καινούργιος στη παρές, και πολύ χρήσιμα μου φανήκαν όλα όσα διάβασα τις τελευταίες ημέρες στο φόρουμ..
Έχω όμως κάποιες απορίες που θέλω να ρωτήσω, επειδή δε βλέπω να συζητιέται πολύ το θέμα του μακροπρόθεσμου αποτελέσματος..
Λίγο που το συζήτησα με το γιατό που επισκέφτηκα, μου πρότεινε να κάνω 1στριπ τώρα, και σε μαι 5ετία ίσως άλλη μια διορθωτική, χωρίς να αποκλείουμε να χρειαστεί και μια 3η τελευταία πχ σε μια 15ετία, αν εγώ πιστεύω οτι το θέλω τότε (με δεδομένο μάλιστα οτι είμαι σχετικά μικρός- 23χρονών). (Σε όλες μιλάμε για στριπ, ήταν αρκετά αρνητικός γενικά με τη φυε..)
το hairline μου έχει υποχωρήσει σχετικά (ίσως ένα nw2-2A),αλλά το βασικότερο είναι μια γενική αραίωση σε όλη τη κορυφή (με εντονότερη μάλιστα εκδήλωση από τη μια πλευρά..)

Έχω όμως κάποιες επιφυλάξεις σχετικά με το πως θα φαίνεται σε ένα βάθος 20ετίας πχ, όπου λογικά θα μου έχουν πέσει τα περισσότερα, αν όχι όλα, τα μη μεταμοσχευμένα μαλλιά, και θα έχουν μείνει μόνο τα μεταμοσχευμένα..Αυτό δε θα φαίνεται άσχημο;; Τι λύση υπάρχει για τότε, που δεν θα έχεις καθόλου μαλλιά, εκτος από 3-4000 τρίχες μεταμοσχευμένες διάσπαρτες; Γιατί φαντάζομαι οτι αυτές οι 3-4000 σε ένα κεφάλι που θα έχει φτάσει τότε σε ένα nw6-7 δε θα κάνουν τίποτε απολύτως, από το να φαίνονται έτσι ξέμπαρκες.. Αισθητικά δεν είναι άσχημο αυτό;
Επιπλέον, με τη δότρια περιοχή τι συμβαίνει; Δεν αραιώνει και αυτή με τη πάροδο του χρόνου, ώστε να αποκαλύπτει σιγά σιγά την ουλή;
Οπότε ναι μεν για τώρα είμαι θετικός και θα ήθελα να κάνω κάτι, αλλά η σκέψη και ο φόβος μου είναι για το πως θα φαίνεται αυτό και τι επίπτωση θα έχει σε βάθος χρόνου..
 

sito

Active Member
Απ: Ερώτηση προβληματισμένου

alexand είπε:
Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι καινούργιος στη παρές, και πολύ χρήσιμα μου φανήκαν όλα όσα διάβασα τις τελευταίες ημέρες στο φόρουμ..
Έχω όμως κάποιες απορίες που θέλω να ρωτήσω, επειδή δε βλέπω να συζητιέται πολύ το θέμα του μακροπρόθεσμου αποτελέσματος..
Λίγο που το συζήτησα με το γιατό που επισκέφτηκα, μου πρότεινε να κάνω 1στριπ τώρα, και σε μαι 5ετία ίσως άλλη μια διορθωτική, χωρίς να αποκλείουμε να χρειαστεί και μια 3η τελευταία πχ σε μια 15ετία, αν εγώ πιστεύω οτι το θέλω τότε (με δεδομένο μάλιστα οτι είμαι σχετικά μικρός- 23χρονών). (Σε όλες μιλάμε για στριπ, ήταν αρκετά αρνητικός γενικά με τη φυε..)
το hairline μου έχει υποχωρήσει σχετικά (ίσως ένα nw2-2A),αλλά το βασικότερο είναι μια γενική αραίωση σε όλη τη κορυφή (με εντονότερη μάλιστα εκδήλωση από τη μια πλευρά..)

Έχω όμως κάποιες επιφυλάξεις σχετικά με το πως θα φαίνεται σε ένα βάθος 20ετίας πχ, όπου λογικά θα μου έχουν πέσει τα περισσότερα, αν όχι όλα, τα μη μεταμοσχευμένα μαλλιά, και θα έχουν μείνει μόνο τα μεταμοσχευμένα..Αυτό δε θα φαίνεται άσχημο;; Τι λύση υπάρχει για τότε, που δεν θα έχεις καθόλου μαλλιά, εκτος από 3-4000 τρίχες μεταμοσχευμένες διάσπαρτες; Γιατί φαντάζομαι οτι αυτές οι 3-4000 σε ένα κεφάλι που θα έχει φτάσει τότε σε ένα nw6-7 δε θα κάνουν τίποτε απολύτως, από το να φαίνονται έτσι ξέμπαρκες.. Αισθητικά δεν είναι άσχημο αυτό;
Επιπλέον, με τη δότρια περιοχή τι συμβαίνει; Δεν αραιώνει και αυτή με τη πάροδο του χρόνου, ώστε να αποκαλύπτει σιγά σιγά την ουλή;
Οπότε ναι μεν για τώρα είμαι θετικός και θα ήθελα να κάνω κάτι, αλλά η σκέψη και ο φόβος μου είναι για το πως θα φαίνεται αυτό και τι επίπτωση θα έχει σε βάθος χρόνου..


Μαλλον μηλισες με γιατρο στην Ελλαδα - FAIL

Για τους εν Ελλαδι γιατρους τα εχουμε πει πολλες φορες

Οσον αφορα το προβλημα σου, ξεκινα θεραπεια γιατι εισαι μικρος ακομα και με θεραπεια μπορεις να κερδισεις καποια χρονακια.
μεταμοσχευση γενικα απο 30 κ πανω οταν εχει ψιλοσταθεροποιειθει η κατασταση.
 

alexand

New Member
Απ: Ερώτηση προβληματισμένου

Για θεραπεία δε το σκέφτομαι.. Έκανα για 1,5 χρόνο περίπου μινοξ, αλλά χρειάστηκε να σταματήσω και μου πέσαν τα διπλά.. Δε θέλω όμως για διάφορους λόγους να συνεχίσω θεραπεία, και ειδικά με πιο ισχυρά φάρμακα.. Το φοβάμαι, και πιστεύω πως προσωπικά για εμένα δεν αξίζει ούτε καν το ρίσκο της υγείας...

Δεν αναφέρομαι τώρα για γιατρό, Ελλάδα-εξωτερικό κλπ.. Λέω καθαρά για το αισθητικό αποτέλεσμα σε μακροπρόθεσμη βάση, αν έχει κάποιος εμπειρία, κάποιος πχ που γνωρίζει, ή που έκανε ο ίδιος μεταμόσχευση πριν 15-20 χρόνια πχ, και τώρα βλέπει το αποτέλεσμα αφότου του έπεσαν πλέον τα υπόλοιπα όλα..
 

kevork78

New Member
Απ: Ερώτηση προβληματισμένου

Καλησπέρα παιδιά, είμαι κι εγω νοργουντ 5 και έχω αποφασίσει να προχωρήσω σε fue στην Hdc. Μου είπαν πως το μεγαλύτερο αριθμό τριχοθυλακιων που μπορούν να πάρουν σε 1 φορά με αυτη την μέθοδο είναι 3000. Το ερώτημα μου είναι αν με τα 3000 τριχοθυλακια θα εχω κάποιο καλό αποτέλεσμα. Μου είπαν οτι θα μπουν μπροστά και μέχρι λιγο μετα την μέση του κεφαλιού.
 

badday

New Member
Απ: Ερώτηση προβληματισμένου

bark1979 είπε:
τραβα παρε ενα καιτ σερφ,κανε αναρηχηση,πηδα απο κανα αεροπλανο,φαε τη ζωη με την κουταλα και ασε την κλαψα δε σου λειπει ουτε χερι ουτε ποδι.

ωραιος ...κατι τετοιο πηγα να γραψω!! Αυτα τα χρηματα σου προσφερουν ευχαριστηση πολυ πιο εντονη απο λιγες τριχες
 
Μπλουζα